Pixel 052 - Φεβρουάριος 1989

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 120

Μέγεθος Αρχείου: 34,9 ΜΒ

 
Billy Thanks!!! υπεροχο τευχος
 
Total Eclipse παιχνιδααααρα ,Amstrad rules,3d gaming απο τα 80ς!!!!!!

Παω να το ξαναπαιξω. :)
 
Σε ευχαριστω!!!να σαι καλα!!!
 
Ο Θεός, ο Μέγας Billy, ξαναχτυπά!

Σκανάρει με το magic touch του, τι σκανάρει δηλαδή, εκτελεί νανοχειρουργική!!!!!!!!!

Μύρια εκατομμύρια ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Eυχαριστώ πολύ όλους για τα σχόλια - να 'στε καλά !!

Another day - another Pixel issue λοιπόν, και ξεκινάμε το κλασσικό κατεβατό:

- Διαβάστε την είδηση για το (τότε) αναμενόμενο Konix Multisystem.

- Κυκλοφορία cluebook απο την ΕΑ για όσουν τα έχουν βρεί σκούρα με ορισμένα RPGs. Και δεν μιλάμε για όποια κι όποια έτσι; Προσέξτε παιχνιδάρες: Τριλογία Bard's Tale, Deathlord, Mars Saga, Sentinel Worlds, και Wasteland. Aπλά, παράδεισος !!

- BBC emulator για Amiga !!

- Kυκλοφορία νέου C64 drive απο την Oceanic. (είχαν πάντως και κάποιες ασυμβατότητες τα μοντέλα αυτά. Ενας γνωστός δεν μπορούσε να φορτώσει με τίποτα το Gunship - και το είχε πάρει και αυθεντικό !! Μιλάμε για πολύ κλάμα !!)

- Στο "Εδώ Λονδίνο", έχουμε μεταξύ άλλων και είδηση για το ρομάντζο Θείου και Μπερναντέτ (για τον... "χωρισμό", διαβάστε το τεύχος 58 )

- Eδιαφέρουσα συνέντευξη της Sandra Cousins (απο την Hewson).

- Τεστ Betacom Turbo - ενός ΧΤ που "γκαζώνει" στα 15 MHz.

- Aφιέρωμα σε παιχνίδια με "πολεμικό" θέμα, απο το Commando και το Green Beret, μέχρι το "πρόσφατο" Rambo 3.

- "Ο Βάρδος" - ένα διήγημα Ε.Φ. του Isaac Asimov.

- Στο video review, η κινηματογραφική διασκευή του μαγευτικού Neverending Story.

- Πάμε στα game reviews τώρα, όπου έχουμε:

* Robocop: Ο μεταλλικός αστυνόμος έρχεται στις οθόνες των υπολογιστών μας, και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό !! Σημειώστε μόνο πως η CBM έκδοση διαφέρει σε κάποια σημεία στο gameplay απο αυτές των CPC & spectrum.

* Turbo Cup: Ενα ακόμα ωραίο racing game για να "δαμάσετε". (φοβερό και σε Amstrad - oι Γάλλοι έδωσαν ρέστα για μία ακόμα φορά)

* (Bad Dudes vs) Dragon Ninja: Ενα beat'em up "αστέρι" - απο τα καλύτερα που μπορείτε να βρείτε για τον amstrad σας (και με speech παρακαλώ !!).

* Batman - the caped crusader: Eξαιρετικά ενδιαφέρον arcade adventure απο την Special FX της Ocean. H όλη παρουσίαση της περιπέτειας όπως εκτυλίσσεται στην οθόνη, θυμίζει έντονα "αισθητική" κόμικ.

* Space Racer: Ενα (φουτουριστικό αυτή τη φορά) racing game, πάλι απο τη Loriciels. Εκτός απο τις δεκαεξάμπιτες εκδόσεις του, είναι θαυμάσιο και σε amstrad - πράγμα μάλλον αναμενόμενο. Φοβερή πάντως ήταν και η μουσικούλα του (μην παραλείψετε να δοκιμάσετε και την pc version, όπου θα ακούσετε το σπηκεράκι παίζει μουσική και δεν θα πιστεύετε στ' αυτιά σας).

* To Technocop είναι ένα παιχνίδι που συνδιάζει με αρκετή επιτυχία διάφορα genres (racing/shoot'em-up/ με δόσεις platform), και αξίζει να παίξετε. Μία μικρή παραφωνία ήταν ότι στην έκδοση του amstrad είχαν "ανακυκλωθεί" μέσα του κάποια SFX απο ένα παλιότερο παιχνίδι της Gremlin, το MASK.

- Στις παρουσιάσεις παιχνιδιών "με μία ματιά", έχουμε την ευκαιρία να δούμε και κάποιους πολύ δυνατούς τίτλους, όπως R-Type, Soldier of Fortune, και το θαυμάσιο Savage.

- Στήλη Adventure χωρίς Τσουρινάκη δεν γίνεται, και εδώ ο "μαίτρ" Ανδρέας παρουσιάζει το νέο, πολύ καλό δημιούργημα της ICOM, το Shadowgate.

- Special Review: TOTAL ECLIPSE.

Eνα ακόμα Freescape παιχνίδι για πολλές ώρες εξερεύνησης και γρίφων. Εξαιρετικό σε όλες τις εκδόσεις (και σε C64, όπου είναι μεν πιό αργό και σε χαμηλότερη ανάλυση όπως αναμενόταν, αλλά έχει όμορφη μουσικούλα). Σίγουρα, απο τις καλύτερες στιγμές της Incentive.

- Τέλος, στην στήλη Arcade, έχουμε και ένα αρκετά δυνατό shmup που ταλαιπώρησε αρκετό κόσμο εκείνη την εποχή, το Tatsujin (Truxton).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει τοσα πολλα game reviews και previews που τα R-Type και Savage τα εχει στη στηλη "Με μια ματια"!!!

Μαλιστα το τελευταιο δεν το ειχα παρει χαμπαρι. Μου το ειχε κανει δωρο ο τοτε "προμηθευτης" μου, λεγοντας μου οτι θα παθω πλακα. Παιχνιδαρα!
 
Εχω την εντύπωση πως -μάλλον- το R-Type για τις home εκδόσεις το έκαναν review κανονικά και σε άλλο τεύχος... (αν δεν το έκαναν, ε, τι να πω... ντροπή !! :D )
 
ευγε!!!

ρε γαμωτο δεν εχω την υπομονη να διαβασω απο οθονη....με βλεπω αργα η γρηγορα για μεγαλα εξοδα........!
 
Ευχαριστω Billy!!Απ'τα αγαπημενα μου τευχη!
 
billy είπε:
Προσέξτε παιχνιδάρες: Τριλογία Bard's Tale
Αναρωτιέμαι από τότε.

Υπήρξε άνθρωπος που να έπαιξε αυτό το ... "game" σε 6128;

Η απλά η συγκεκριμένη έκδοση υπήρχε για να σε ... αναγκάσει να πας 16bit ;;;;
 
Ευχαριστώ

Ευχαριστώ

ΕΥχαριστώ
 
Karnov είπε:
Αναρωτιέμαι από τότε.

Υπήρξε άνθρωπος που να έπαιξε αυτό το ... "game" σε 6128;

Η απλά η συγκεκριμένη έκδοση υπήρχε για να σε ... αναγκάσει να πας 16bit ;;;;
Toυλάχιστον ένας, υπάρχει !! (yours truly :D ).

Mην σε εκπλήσσει: Η έκδοση του 6128 δεν είναι "ριγμένη" στα γραφικά. Την ίδια ποιότητα είχαν και στις άλλες οκτάμπιτες εκδόσεις, συμπεριλαμβανομένης και της αρχικής σε Apple. (απλά ορισμένες άλλες οκτάμπιτες disk versions είχαν και animation στα close-ups - όχι κάτι το συνταρακτικό όμως).

Τα rpg (εκείνης της εποχής τουλάχιστον) μοιράζονταν ένα κοινό με τα adventures: Δεν βασίζονταν στα γραφικά για να σε βάλουν στο κλίμα, αλλά στο gameplay και την ατμόσφαιρα που δημιουργούσαν.

Bέβαια κανείς δεν αμφιβάλλει πως τα όμορφα γραφικά είναι ένα "plus" σε οποιοδήποτε παιχνίδι, αλλά στα rpg μπορούσαν να περάσουν και σε δεύτερη μοίρα...
 
Πολύ νοσταλγικό τεύχος! Two thumbs up για τον billy! :thumbup: :thumbup:

Εγώ περιμένω να πάρει ο διευθυντής μου άδεια, για να σκανάρω στη δουλειά κανένα τεύχος. Το δικό μου scanner, τα'χει φτύσει... :(
 
Dino, και εγώ στη δουλειά έχω καταντήσει να σκανάρω - όταν τύχει ο σπάνιος συνδιασμός να μην υπάρχει "πήξιμο" και να είμαι απολύτως μόνος !! (κουβαλάω μαζί τον δικό μου σκάννερ όμως !!)
 
ΧΑΧΑΧΑ! Κορυφαίο!

Εγώ επίσης στη δουλειά,μερικές φορές, γράφω και για το Phoenix... :biglaugh:

Τώρα θα μας ακούσει κανένας και θα πει "πω πω... αυτοί σκοτώνονται στη δουλειά!" :D

Όμως δεν είναι έτσι... Μακάρι να μην είχαμε ΤΟ πήξιμο στη δουλειά... Το PIXEL scanning project, θα είχε τελειώσει... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ! `Ενα από τα τεύχη που είχα χάσει στο παρελθόν.
 
Ηταν το πρωτο τευχος Πιξελ που (για καποιο λογο) αγορασαμε, πριν γινω αναγνωστης του περιοδικου. Δε θυμαμαι το λογο. Μπορει να μου το εκανε και δωρο καποιος μεγαλος ξαδελφος :)
 
billy είπε:
Toυλάχιστον ένας, υπάρχει !! (yours truly :D ).
Mην σε εκπλήσσει: Η έκδοση του 6128 δεν είναι "ριγμένη" στα γραφικά. Την ίδια ποιότητα είχαν και στις άλλες οκτάμπιτες εκδόσεις, συμπεριλαμβανομένης και της αρχικής σε Apple. (απλά ορισμένες άλλες οκτάμπιτες disk versions είχαν και animation στα close-ups - όχι κάτι το συνταρακτικό όμως).

Τα rpg (εκείνης της εποχής τουλάχιστον) μοιράζονταν ένα κοινό με τα adventures: Δεν βασίζονταν στα γραφικά για να σε βάλουν στο κλίμα, αλλά στο gameplay και την ατμόσφαιρα που δημιουργούσαν.

Bέβαια κανείς δεν αμφιβάλλει πως τα όμορφα γραφικά είναι ένα "plus" σε οποιοδήποτε παιχνίδι, αλλά στα rpg μπορούσαν να περάσουν και σε δεύτερη μοίρα...
Για τα adventure συμφωνώ.Είχα παίξει και είχα απολαύσει πολλά text-adventure στον 6128 , ειδικά της infocom.

Αλλά το bard's tale μου είχε φανεί αηδία,

ειδικά αφότου είδα τις οθόνες από τα 16-bit.

Το απολύτως χειρότερο στον 6128 ήταν το Heroes of the Lance .

Το οποίο βασικά δεν ήταν amstrad-version αλλά ...

100% spectrum !!!!! (η τραγωδία του amstrad, τα spectrum-ports).
 
Πίσω
Μπλουζα