Pixel 068 - Ιούλιος / Αύγουστος 1990

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Σκανάρισμα: Billy

Αριθμός σελίδων: 120

Μέγεθος Αρχείου: 35 ΜΒ

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συγκεκριμένο τεύχος είναι αφιερωμένο στον Αλκη, ο οποίος το είχε "παραγγείλει" εδώ και καιρό, αλλά στάθηκε αδύνατο να το σκαννάρω επειδή ήταν φυλαγμένο εκτός Αθηνών.

Παρ' όλα αυτά, και μετά απο μεγάλη καθυστέρηση, το τεύχος είναι επιτέλους έτοιμο.

Πάμε σε μερικά highlights:

- Παρουσίαση της "μεγάλης" Amiga 3000, του νέου "υπερόπλου" της Commodore.

- Νέα για FM Towns και Neo Geo, ενώ στο "εδώ Λονδίνο", έχουμε μεταξύ άλλων ειδήσεις για το CDTV και τον ταλαίπωρο SAM Coupe.

- Game previews, όπου παρουσιάζονται πολλοί ενδιαφέροντες τίτλοι (όπως: Tennis Cup, Budokan, Shadow Warriors, Wonderland, και αρκετοί άλλοι).

- Αφιέρωμα σε δημοφιλή plafrom games, ξεκινώντας απο all-time classics, σαν το περίφημο Manic Miner.

- SPECIAL REVIEW στο πολύ καλό σχεδιαστικό πρόγραμμα Photon Paint, της πολυαγαπημένης μας Amiga.

- Game reviews, και...

* Kick Off 2 (μπλιάχ !! :diablotin: )

* Tο παλιό, και πασίγνωστο απο τα arcades, Εlevator Action (μάλλον πρόκειται για επανέκδοση).

* Bloodwych: ένα πολύ καλό RPG που μπορεί να παιχτεί και με δύο παίκτες (!), για το οποίο κυκλοφόρησαν και οκτάμπιτες εκδόσεις (παρουσιάζεται η cpc version). Hταν απο τα τελευταία αυθεντικά παιχνίδια που αγόρασα για Amstrad, πριν προχωρήσω στην αγορά της Amiga.

* Vendetta: Kλασσικός (πλέον) τίτλος της System 3, με gameplay και απεικόνιση α-λα Last Ninja, ενώ υπάρχει επιπλέον και driving sequence !! (παρουσιάζεται η εξαιρετική CBM έκδοση).

- "Play the game" για όσους τα βρήκαν σκούρα στο Operation Thunderbolt (το sequel του εκπληκτικού Operation Wolf)

- Στην στήλη "Update", έχουμε κυκλοφορίες ορισμένων εκδοσεων γνωστών παιχνιδιών, με κάποια καθυστέρηση. Ετσι, για τα γερασμένα μας οκτάμπιτα amstrad & spectrum, έχουμε πλέον τα Hammerfist, Pipe Mania, και The Cycles.

- Hyper view, όπου φιγουράρει η home έκδοση του λεηζερδισκοπαίχνιδου "Space Ace" (ευτυχώς έχει και save).

- Στήλη "Adventure" και Hero's Quest (μετέπειτα Quest for Glory λόγω της γνωστής ιστορίας με τα δικαιώματα του αρχικού ονόματος).

Σίγουρα δεν υπάρχει ούτε ένας adventurάς της περιόδου εκείνης που να μην έχει παίξει το εκπληκτικό αυτό υβρίδιο adventure & RPG του ανδρόγυνου των Cole. Ειδικά η δυνατότητα να παίξετε με διαφορετικό χαρακτήρα και να αντιμετωπίσετε άλλες προκλήσεις, αύξανε αρκετά την αντοχή στο χρόνο.

- Στο Cine review παρουσιάζεται το μάλλον αδιάφορο Captain America (την καινούρια ταινία θα την δούμε όμως, έτσι; ), και το "cult φαινόμενο" της εποχής ανάμεσα στην πιτσιρικαρία, οι Teenage Mutant Ninja Turtles.

- Τέλος, στην στήλη Arcade έχουμε το Big Run καθώς και το Mercs, τα οποία είδαμε αργότερα και στους home υπολογιστές (με πιό δημοφιλές, το 2ο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστευω οτι κατα καποιο τροπο το συγκεκριμενο Πιξελ μου ειχε αλλαξει τη ζωη, καθοτι απο το review ερωτευτηκα το Hero's Quest, μπηκα στον κοσμο του και κατοπιν αρχισα να ασχολουμαι με το fantasy (στο οποιο παντα ειχα μια καποια έφεση).
 
Ναιαιαιαι! Επιτέλους! Χίλια ευχαριστώ!!!!

Πρόσφατα το συζητούσαμε με τον Uninvited και μου έλεγε πως μάλλον θα το αφήσετε τελευταίο για να μου κάνετε πλάκα!
 
Μεγάλε billy :bow: . Αυτή η Amiga 3000, μου έχει μείνει απωθημένο πάντως. (Φανταστείτε πως ένιωσα όταν την είδα σε σπίτι "πειρατή" σε ώρα "δουλειάς", με 17" μόνιτορ :dribble:. Και μιλάμε για το '90 - '91).
 
Διορθώθηκε... :)

Captain Kal είπε:
Αυτή η Amiga 3000, μου έχει μείνει απωθημένο πάντως. (Φανταστείτε πως ένιωσα όταν την είδα σε σπίτι "πειρατή" σε ώρα "δουλειάς", με 17" μόνιτορ :dribble:. Και μιλάμε για το '90 - '91).
Mας κολάζετε, αγαπητέ. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμαααν!!! Κάποιοι εργάζονται καλοκαιριάτικα!!!!

Έγραψες billy!!!
 
attachment.php


Respect στον κύριο Λεκόπουλο για την διορατικότητά του.
 
Ωραία το περίμενα κι εγώ αρκετό καιρό. Τώρα μένει του Σεπτεμβρίου. :)

Αρκετά ενδιαφέροντα περιεχόμενα, αλλά δυστυχώς η νέα εμφάνιση εμφάνιση του περιοδικού δεν μου άρεσε καθόλου τότε, οπότε δεν το ευχαριστιόμουν πλήρως.
 
ωραία.... νεο pixel.. ανεβάζω το OCR ;-)
 
Δρ.Χού είπε:
Ωραία το περίμενα κι εγώ αρκετό καιρό. Τώρα μένει του Σεπτεμβρίου. :)
Αρκετά ενδιαφέροντα περιεχόμενα, αλλά δυστυχώς η νέα εμφάνιση εμφάνιση του περιοδικού δεν μου άρεσε καθόλου τότε, οπότε δεν το ευχαριστιόμουν πλήρως.
τότε ήταν περίπου η εποχη που το σταματησα οριστικά γι' αυτό τον λόγο...
 
Εμενα παλι αυτη ειναι απο τις καλυτερες εποχες,δοκιμασε την ανανεωση και μου αρεσε το ολο εγχειρημα!


Θυμιζε αγγλοφωνα περιοδικα βρε παιδι μου.



Με χαλασε καπως οταν πηγε στο Μεγαλο σχημα but still it was Pixel.
 
Ευχαριστω!Amigara kai kick offαρα..
 
Πίσω
Μπλουζα