Pixel 069 - Σεπτέμβριος 1990

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Σκανάρισμα: Billy

Αριθμός σελίδων: 120

Μέγεθος Αρχείου: 34,3 ΜΒ

 
Highlights galore:

- Είδηση για την arcade έκδοση του ιδιαίτερα δημοφιλούς F-15 Strike Eagle της Microprose, εμφάνιση emulator ΖΧ81 για ST, καθώς και κυκλοφορία της arcade/action έκδοσης του Hunt for Red October, βασισμένη στην ταινία (είχαμε δεί και την sub-sim version που ήταν βασισμένη στο βιβλίο του Κλάνσυ, στο τεύχος 41).

- Παρουσίαση του πολυσυζητημένου CD-i, που τελικά "δεν έπιασε" στην αγορά.

- A-Max: Ενας Mac emulator για την Amiga μας !!

- Στα previews μας περιμένουν ορισμένοι τίτλοι που ξεχωρίζουν, όπως το φοβερό Turrican, το αρκετά ενδιαφέρον Rotox, καθώς και το ATF II.

- Στο Play the game του μήνα, συμβουλές και tips για το (κλασσικό πλέον) Ninja Warriors, αλλά και για το Player Manager της Anco.

- Software File, και παρουσίαση ορισμένων αντιπροσωπευτικών παιχνιδιών με "χαριτωμένους" ήρωες.

- Game reviews:

* Midnight Resistance: Οπως είχε πεί κάποτε ο απίθανος Λεκό, "Ενώ όλος ο καλός ο κόσμος κοιμάται, εσείς συνεχίζετε να αντιστέκεστε τα μεσάνυχτα". :D Το συγκεκριμένο conversion κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα, ενώ το "ιδιαίτερο" scheme των controls με τον περιστρεφόμενο μοχλό έχει μεταφερθεί σε μία πιό "στάνταρντ" και πιό άμεση μορφή χειρισμού, που όμως παραμένει απόλυτα playable.

* Sly Spy: Πρόκειται για άλλο ένα conversion, το οποίο χωρίς να είναι κάτι το ξεχωριστό, είναι αρκετά ευχάριστο στο παίξιμο.

* P-47 Thunderbolt: Εθιστικότατο shmup, πολύ καλό ακόμα και στην οκτάμπιτη έκδοση του Amstrad, όπου είχαμε φοβερά χρώματα και πολλαπλό scrolling (θυμηθείτε τις πίστες με τα σύννεφα). Το παιχνίδι το είχα "ταϊσει" αρκετά και στα arcades, όπου πολλές φορές για διευκόλυνση, εφαρμοζόταν και το κολπάκι της "σφηνωμένης στο fire button οδοντογλυφίδας". :D

* Shadow Warriors: Ακόμα ένα κλασσικό (και πολύ καλό) παιχνίδι προερχόμενο απο τα arcades - beat'em up αυτή τη φορά - το οποίο παίζεται και διπλό (ξύλο και άγιος ο Θεός, απο τα "χεράκια" του φοβερού και τρομερού νίντζα ο οποίος θα γίνει σύντομα γνωστός με το όνομα Ryu Hayabusa).

Oι "μικρές" παρουσιάσεις κλείνουν με ορισμένες επανακυκλοφορίες (όπως εκείνη του Commando), ενώ στην στήλη "Update", έχουμε κυκλοφορίες διαφόρων ήδη γνωστών παιχνιδιών, σε διαφορετικά format. Eτσι, για παράδειγμα, οι τυχεροί κάτοχοι Amiga μπορούν πλέον να απολαύσουν το πολύ καλό arcade-adventure, Last Ninja 2.

- Στην καθιερωμένη στήλη "Adventure", o μαίτρ Αντρέας παρουσιάζει το Manhunter 2: San Fransisco (μάλλον το τελευταίο AGI παιχνίδι της Sierra), το οποίο φυσικά είναι sequel του πρώτου Manhunter, που είχε παρουσιαστεί στο τεύχος 60 (η ιστορία ξεκινάει απο εκεί όπου τελείωσε το πρώτο μέρος).

SPECIAL REVIEW: Resolution 101

Eνα ιδιαίτερα ενδιαφέρον παιχνιδάκι που παντρεύει επιτυχημένα τα τρισδιάστατα γραφικά με τα bitmapped sprites (θυμηθείτε και το παλιότερο παιχνίδι της Astral, το Archipelagos).

Η κίνηση είναι ομαλή και γρήγορη, τα εφφέ σε καλά επίπεδα, ενώ πολύ καλό (και "κολλητικό") είναι και το ροκ-εν-ρολλ μουσικό θέμα (αν και μετά απο πολύωρο παίξιμο, κάποιους ενδέχεται να τους κουράσει).

Στο gameplay τώρα, μπορείτε να εξοπλίζετε το όχημά σας με νέα όπλα και λοιπά καλούδια (απαραίτητα για την επιβίωσή σας καθώς το παιχνίδι δυσκολεύει προοδευτικά), ενώ προσφέρεται και δυνατότητα για σώσιμο & φόρτωμα.

To γενικό σύνολο του παιχνιδιού είναι πολύ καλό, αν και θα μπορούσε να έχει λίγο μεγαλύτερη ποικιλία αντιπάλων.

- Τέλος, στην στήλη "Arcade", έχουμε δύο πολύ γνωστά και "χαριτωμένα" παιχνιδάκια: Το Rod-Land και το Snow Bros.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικός ο billy, for one more time!

Σε διπλό ρόλο, scanner-man και ancor-man!!! :D

Thanx a lot, friend! :)
 
Τευχούμπα! Το ένα παιχνίδι καλύτερο από το άλλο: Manhunter San Fransisco, Turrican, Midnight Resistance και φυσικά το Player Manager, μιλάμε για ανυπολόγιστες παιχνιδώρες. Στο ερωτηματολόγιο του προηγούμενο Phoenix είχα ψηφίσει αυτό το τεύχος ως αγαπημένο μου επομένως φαντάζεστε πόσο χαίρομαι που το ξαναβλέπω. Μπράβο ρε μπίλαρε.
 
Χαίρομαι που το απολαμβάνετε !! :)

Αυτή την περίοδο έχω ελεύθερο χρόνο (ίσως μάλιστα πολύ σύντομα να έχω *μόνο* ελεύθερο χρόνο), οπότε θα επανέλθω και με άλλα τεύχη.
 
Ευχαριστούμε Billy για άλλη μια φορά...
 
Το συγκεκριμενο τευχος μου εχει εντυπωθει πολυ στη μνημη. Νομιζω οτι θυμαμαι τη μερα που το ειχα αγορασει (νομιζω μαζι ειχα αγορασει και το 'Ο Αστεριξ στους Βελγους' :p ) καθως και τις εντυπωσεις που μου ειχαν κανει καποιες εικονες και καποιες παρουσιασεις.

Μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση το Resolution 101 γιατι τα screenshots δεν εμοιαζαν με κανενα αλλο παιχνιδι που ηξερα. Ουτε ανθρωπακια, ουτε πλατφορμες, ουτε εντολες. Ακομα μου φαινοταν πολυ παραξενο το να κινεισαι σε ενα τρισδιαστατο χωρο σε ενα παιχνιδι. Με το συγκεκριμενο παιχνιδι ειχα φαει κολημα καποια χρονια αργοτερα, οπως και με το Manhunter (το 1) :)
 
@rakeesh Manhunter!! Οντως είχα κολήσει κι εγω με αυτό!
 
Πίσω
Μπλουζα