Pixel 071 - Νοέμβριος 1990

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.276
Σκανάρισμα: bbonik

Αριθμός σελίδων: 120

Μέγεθος Αρχείου: 49.2 ΜΒ

 
Α ρε παιδιά. Τί μου θυμίζετε κάθε φορά...

Αυτός ο 6128+ που τον ήθελα τότε....

Nightbreed και Subbuteo...
 
Ωραίο τευχάκι και το αποψινό, με ενδιαφέροντα νέα για τον Aρχιμήδη, τεστ της KCS Power PC board, (μίας κάρτας για εξομοίωση pc στην Amiga) αλλά και δοκιμή του "αμφιλεγόμενου" 6128+.

Απο games γίνεται για άλλη μία φορά ένας ψιλοπανικός, με τίτλους όπως Atomic Robo Kid και Paradroid '90 (μία ειδική, '90s έκδοση, του all-time classic παιχνιδιού του C64).

Στην στήλη "adventure" ο Αντρέας παρουσιάζει το πολύ-πολύ όμορφο Conquests of Camelot, ενώ στο Special Review έχουμε το Nightbreed (όχι το καθαρά action, το άλλο) και αποτελεί ένα απο τα τελευταία (ίσως και το τελευταίο; ) special review του Λεκό. Πάντως αν και άνω του μετρίου, δεν έχει κάτι που να το κάνει "ξεχωριστό" σαν παιχνίδι. Ισως να ήταν καλύτερη επιλογή για Special Review το πολύ καλό Neuromancer, που παρουσιάζεται μερικές σελίδες μετά, με το οποίο μάλιστο ο Λεκό δείχνει πως έχει φάει αρκετά χοντρό "κόλλημα", αφού του αφιερώνει και ένα μαγάλο μέρος της στήλης Hints & Tips !!

Tέλος έχουμε και μία παρουσίαση του Xiphos, όπου ο χαρακτηρισμός "διαστημικός πυροσβέστης" για τον ρόλο πoυ παίζετε στο παιχνίδι, είναι μάλλον ατυχής. Το Xiphos είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον σαν σύνολο, και σίγουρα άξιζε την αναλυτική ματιά του Hyper View.

Ευχαριστούμε bbonik. :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά!
 
Νοσταλγικό τεύχος και αυτό!

Να'σαι καλά bbonik!
 
Στο παιδικο μου μυαλο θεωρησα βλασφημια το οτι το Conquests of Camelot παρουσιαζοταν καλυτερο απο το θεϊκό Hero's Quest, αλλα τελικα ηταν οντως απο τα καλυτερα παιχνιδια της Σιερρα
 
Για άλλη μία φορά ευχαριστώ που μας ταξιδεύεις στο παρελθόν με άλλο ένα υπέροχο τεύχος του Pixel. Το Conquests of Camelot ήταν απο τα λίγα adventures της Sierra που είχα original για την Amiga μου (δυστυχώς χάθηκε και αυτό). Χοντρό κόλλημα με αυτό το adventure και άπειρες ώρες αναζήτησης.
 
Nightbreed the Adventure game, όλα τα λεφτά. Thanks. ;)
 
Θυμαμαι την τοτε χαρα καποιων φιλων μου Αμστραντακηδων βλεποντας το εξωφυλλο με τον 6128+

Τους τα ελεγα, που να ξεραν... :p

Ευχαριστουμε bbonik!
 
Για αυτο σε βαραγανε μικρο.

Ο Amstrad 6128+ oπως εχει αποδειχτει εδω μεσα απειρες φορες ηταν ο καλυτερος 8bitos υπολογιστης.
 
Aardvark είπε:
Για αυτο σε βαραγανε μικρο.Ο Amstrad 6128+ oπως εχει αποδειχτει εδω μεσα απειρες φορες ηταν ο καλυτερος 8bitos υπολογιστης.
:rofl: :rofl: :rofl:

Κατά τα άλλα, δεν έχει αποδειχτεί τί-πο-τα!!!!!!! :p
 
Αααααχ τι μας θυμησες!!! ατελειωτες ώρες με το Nightbreed (adventure) στον ST. Βεβαια και το arcade ήταν καλό που βγήγε ένα χρόνο μετα (1991).

Και φυσικά το review που φιλοξενει το τεύχος για τον CPC+ απλα υπέροχο. Αν και οι προσδοκίες για αυτό το τεράστιο 8μπιτο μηχάνημα ήταν αρκετες, εντούτις..... δεν πήγε καλά... τον πούλησα μεσα σε 'ενα 6μηνο...
 
DINO είπε:
:rofl: :rofl: :rofl:
Κατά τα άλλα, δεν έχει αποδειχτεί τί-πο-τα!!!!!!! :p
μα φυσικά και αποδείχτηκε ρε συ! πιο 8μπιτο μηχάνημα είχε τα "καρύδια" του CPC+ ? έγινε μια προσπάθεια και καλά με τον Sam Coupe (θυμάσαι, η εξέλιξη - και καλά - του ZX Spectrum) αλλά...τριχες. πόλυ ανώτερος όσον αφορά τις γραφικές δυνατότητες ο Amstrad! (π.χ. 16 colors στο background + 16 colors στα sprites, παλέτα 4096 colors, 16 hardware sprites on screen!!! κτλ ). Ρίξε μια ματιά στο www.dialtech.gr να δεις τι εννοω, αν δεν έχεις δει ήδη καποια παιχνίδια για τον Plus στο ιντερνετ. :)

Και φυσικά ΔΕΝ ειναι μονο οι γραφικές δυνατότητες στην μέση, ο CPC+ είχε και πολλές άλλες έναντι όλως των άλλων 8μπιτων...

Βεβαια....την εποχή που βγηκε, μεσουρανουσε η αγαπημενη μας Amiga και ο ST!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατ'αρχήν RESPECT για το avatar σου... :thumbup:

Τώρα, είναι αλήθεια οτι δεν έχω εμπλακεί ποτέ σε οχτάμπιτο vs mode (Amstrad vs Spectrum vs Commodore), αλλά μου αρέσει να πειράζω όλους τους χρήστες, οπότε αυτό ήταν "καρφί" για τον billy!!! :D

Εγώ θα αρκεστώ στα παιχνίδια του Atari 800XL μου, και θα αφήσω τους άλλους να μαδιούνται!!! :p
 
Το avatar μου το έχω ήδη γυαλισμένο, στημένο και ετοιμο για.... gaming.... :)
 
Μάλλον θα ακουστώ βλάσφημος αν πω οτι δε μου άρεσε το Elite...

Ίσως επειδή δεν του έδωσα μια δεύτερη ευκαιρία...
 
To Sundog ήταν κλάσεις ανώτερο απο το Elite....
 
DINO είπε:
(...) αυτό ήταν "καρφί" για τον billy!!! :D Εγώ θα αρκεστώ στα παιχνίδια του Atari 800XL μου, και θα αφήσω τους άλλους να μαδιούνται!!! :p
Χαρ χαρ χαρ... :diablotin:

Τουλάχιστον δέχτηκες να εξομοιώσεις amstrad - έστω και για ένα απόγευμα !!

Κάτι είναι κι αυτό. Εγώ δεν έχω χάσει τις ελπίδες μου πάντως. Πιστεύω πως εφόσον έκανες το πρώτο βήμα, με τον καιρό θα φύγεις απο τον στενό "Atari-only" κλοιό, και θα αρχίσεις να "ψάχνεις" και τα άλλα μηχανάκια.

Πιστεψέ με, κερδισμένος θα βγείς !! :D

Captain Kal είπε:
Από την στιγμή που δεν είχε το Elite....
Σωστός ο κύριος !! ;)

Oσο για το Sundog, αυτό ήταν μαχαιριά στην καρδιά !! (το θεωρώ το καλύτερο παιχνίδι του ST, όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν)

Toυλάχιστον είχα την ευκαιρία να το δω στον Apple ενός φίλου αρκετά χρόνια πριν. (σημειωτέoν πως το παιχνίδι αυτό δεν υπάρχει στους οκτάμπιτους atari).

Δεν θα έλεγα πάντως ότι το Sundog είναι κλάσεις ανώτερο του Elite. Τα δύο αυτά παιχνίδια έχουν διαφορετική δομή, και προσωπικά τα βρίσκω και τα δύο εξαίρετα...
 
!

billy είπε:
Χαρ χαρ χαρ... :diablotin: Τουλάχιστον δέχτηκες να εξομοιώσεις amstrad - έστω και για ένα απόγευμα !!

Κάτι είναι κι αυτό. Εγώ δεν έχω χάσει τις ελπίδες μου πάντως. Πιστεύω πως εφόσον έκανες το πρώτο βήμα, με τον καιρό θα φύγεις απο τον στενό "Atari-only" κλοιό, και θα αρχίσεις να "ψάχνεις" και τα άλλα μηχανάκια.

Πιστεψέ με, κερδισμένος θα βγείς !! :D
Χαχαχαχαχα!!!!! Γειά σου ρε billy!!! :D

Η οικονομική κρίση χτύπησε κι εμένα φίλε billy, οπότε πλέον ψάχνω τώρα μόνο για original software για τα Ατάρια μου! Για μηχανήματα, θα δούμε στο μέλλον!

Πάντως όποτε το θυμάμαι, βάζω κανένα παιχνιδάκι Amstrad στον εξομοιωτή... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα