Pixel 086 - Μάρτιος 1992

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Σκανάρισμα: bspus

Αριθμός σελίδων: 132

Μέγεθος Αρχείου: 47,4 ΜΒ

 
Ενα μεγάλο μπράβο στον φίλο bspus για την εξαιρετική δουλειά του !! :thumbup:

Εχουμε και λέμε λοιπόν:

- Στις hardware παρουσιάσεις έχουμε την hand-held κονσολίτσα της Sega (το Game Gear δηλαδή), τον Αtari MegaSTE, αλλά και μία δεύτερη ματιά ("έπειτα απο 2 μήνες χρήση") στην Amiga 500+, ώστε να διορθωθούν μερικές ανακρίβειες της αρχικής παρουσίασης.

- Ξεκινώντας απο τα previews βλέπουμε ήδη μερικούς πολύ γνώριμους τίτλους - μεταξύ των οποίων είναι και τα Celtic Legends, Robocop 3, και Strike Fleet, ενώ στα reviews έχουμε και εκεί μερικά διαμαντάκια, όπως:

* Birds of Pray της γνωστής μας Argonaut. Πληθώρα αεροπλάνων, και μία εισαγωγή που όσοι είχαν δεί τότε, σίγουρα την θυμούνται ακόμα.

* Formula One Grand Prix, του ημίθεου Geoff Crammond. Πραγματικά, το καλύτερο παιχνίδι F1 της εποχής του !!

* Knightmare - για μία ακόμα φορά. Μόνο που τη φορά αυτή δεν μοιάζει με το παλιό παιχνίδι που παίζαμε στον Amstrad μας, αλλά έχει γίνει ένα καθαρόαιμο RPG - το οποίο μάλιστα είναι και πάρα πολύ καλό.

- Απο adventures, ο Αντρέας παρουσιάζει το θαυμάσιο Conquests of the Longbow, αλλά και το "Eco Quest 1" (σειρά απο την οποία δεν έχω παίξει δυστυχώς τίποτα).

- Στο play the game του μήνα, έχουμε το Deuteros. Αν και δεν πρόκειται για κάποιο ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι, το walkthrough αυτό θα βοηθήσει όσους (λίγους) έχει τύχει να "κολλήσουν" κάπου. Διαβάζοντας το άρθρο μου είχε φανεί κάπως παράξενο το όνομα του προδότη "GAIDINIS". Είχα μάλιστα την υποψία ότι μπορεί να ήταν σπόντα για κάποιο υπαρκτό πρόσωπο (π.χ. G. AIDINIS - Γ. Αϊδίνης, που είχε φιλοξενηθεί στο Computer Show, ενώ διατέλεσε και "συντάκτης" (?) στο USER - εκτός βέβαια αν έχουμε να κάνουμε με συνωνυμία).

Μάλλον όμως η φαντασία μου οργίαζε, γιατί ως γνωστόν ήμουν "ιντριγκομανής" !! :D

- Επίσης υπάρχει και η λύση του Another World - παιχνίδι που αν και αρκετά μικρό σε διάρκεια, μπορεί να σας κάνει εύκολα να κολλήσετε σε κάποιο ζόρικο σημείο.

Σπέσιαλ ρετρο-ανάμνηση: Είχα δανείσει το περιοδικό σε έναν φίλο που ήθελε την λύση, αλλά μου είπε ότι κάποιος απο τους κωδικούς που έδινε το Pixel ήταν "προβληματικός" !! Πράγματι, συγκρίνοντάς τους με τους δικούς μου (έπαιζα το παιχνίδι την ίδια περίοδο), βρέθηκε όντως κάποιος κωδικός με πρόβλημα !!

- Special Review: Eye of the Beholder II.

Στην προκειμένη περίπτωση, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Πρόκειται φυσικά για ένα απο τα πιό πολυπαιγμένα RPGs της εποχής. Πολύ καλό στον τεχνικό τομέα, και με ιδιαίτερα εθιστικό gameplay.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε bspus!

Το τεύχος αυτό με είχε ψήσει τότε να μαζέψω χρήματα για να αγοράσω τελικά το game gear, αγορά που δεν την μετάνιωσα καθόλου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ξάδερφο μου που είχε πάρει μερικούς μήνες πριν ένα gameboy και το κοιτούσε και αναρωτιόταν "εγώ γιατί πήρα εκείνο και όχι αυτό;" :D
 
Να'σαι καλά bspus! Ωραίο τεύχος!

All the money, και η ανάλυση του billy!!!
 
Αααχ...τί ωραίες εποχές!

Billάκο μου, πάντα άψογος στην "παρουσίασή" σου... με μία μικρή διορθωσούλα (αν και έχεις βάλει και ερωτηματικό και καλύφθηκες ;) ): Ο Αϊδίνης ήταν υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων στο User και όχι συντάκτης! Επίσης ήταν το άτομο που έγραφε τις "ατάκες" στην ράχη των τεύχων... Τρομερό χιούμορ... τότε τον "ζήλευα" και για την λευκή του Celica... (εγώ είχα ένα ταπεινό Uno )
 
η σέλικα τότε ήταν έρωτας για όλους...το μικρόβιου του Λειβαδίτη από τους Ιερόσυλους είχαμε :)
 
Stanfromgreece είπε:
Αααχ...τί ωραίες εποχές!
Billάκο μου, πάντα άψογος στην "παρουσίασή" σου... με μία μικρή διορθωσούλα (αν και έχεις βάλει και ερωτηματικό και καλύφθηκες ;) ): Ο Αϊδίνης ήταν υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων στο User και όχι συντάκτης! Επίσης ήταν το άτομο που έγραφε τις "ατάκες" στην ράχη των τεύχων... Τρομερό χιούμορ... τότε τον "ζήλευα" και για την λευκή του Celica... (εγώ είχα ένα ταπεινό Uno )
Γειά σου Stan - πολύ χαίρομαι που διαβάζω πάλι posts και σχόλιά σου !! :)

Nαί, όντως, δεν θυμόμουν ακριβώς την "επίσημη" ιδιότητα του Αϊδίνη στο περιοδικό, γι' αυτό είχα προσθέσει εκείνο το ερωτηματικό !! :D

Βασικά, το "συντάκτης" μου ήρθε να το βάλω επειδή κάποια στιγμή *νομίζω* πως είχε αναλάβει μία χιουμοριστική (ας πούμε) στήλη, που λεγόταν "χορεύοντας με τους λύκους τα bytes", ή κάπως έτσι.

Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρουμε να μάθουμε τι έγινε τελικά με το "ελληνικό software house" που διαφήμιζε ο Aϊδίνης σε Pixel και Computer Show, καθώς και αν υπήρξε κάποιου είδους "ίντριγκα" !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Γειά σου Stan - πολύ χαίρομαι που διαβάζω πάλι posts και σχόλιά σου !! :)
Nαί, όντως, δεν θυμόμουν ακριβώς την "επίσημη" ιδιότητα του Αϊδίνη στο περιοδικό, γι' αυτό είχα προσθέσει εκείνο το ερωτηματικό !! :D

Βασικά, το "συντάκτης" μου ήρθε να το βάλω επειδή κάποια στιγμή *νομίζω* πως είχε αναλάβει μία χιουμοριστική (ας πούμε) στήλη, που λεγόταν "χορεύοντας με τους λύκους τα bytes", ή κάπως έτσι.

Ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρουμε να μάθουμε τι έγινε τελικά με το "ελληνικό software house" που διαφήμιζε ο Aϊδίνης σε Pixel και Computer Show, καθώς και αν υπήρξε κάποιου είδους "ίντριγκα" !! :D
Όσο μπορώ φίλε μου σας παρακολουθώ ;)

Απλά δεν έχω πια την δυνατότητα να μετέχω ενεργά,στο βαθμό που το έκανα παλιά...
 
Πίσω
Μπλουζα