Pixel 108 - Μάρτιος 1994

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.792
Αντιδράσεις
4.275
Σκανάρισμα: billy

Αριθμός σελίδων: 100

Μέγεθος Αρχείου: 27.6 ΜΒ

 
Ενα αρκετά ενδιαφέρον τεύχος, με παρουσιάσεις περιφερειακών για A1200, σχεδιαστικών προγραμμάτων (πάλι για Α1200), καθώς και αρκετών games: Second Samurai για Amiga (βασισμένο στην επιτυχημένη φόρμουλα του προκατόχου του, μόνο που τώρα μπορείτε να παίξετε ταυτόχρονα με έναν φίλο σας), Star Trek 25th Anniversary για Amiga (η αρχική έκδοση για pc είχε παρουσιαστεί στο τεύχος 89), Mortal Kombat για SNES, καθώς και Super Sidekicks για τoυς τυχερούς κατόχους Neo Geo (που έχουν την δυνατότητα να "στάξουν" χρήμα για τα καλά !!).

Στα Special Reviews έχουμε το Street Fighter II Turbo για SNES (δεν χρειάζονται σχόλια νομίζω), ενώ για την A1200 έχουμε το Castles II (εδώ θα σταθούμε λιγάκι).

Το Castles II το έπαιξα αρκετά στο pc που ήδη είχα την εποχή εκείνη. Η αρχική εντύπωση ήταν πολύ καλή: Strategy με... "κατασκευαστικές ανησυχίες" (φτιάχνατε σιγά-σιγά το κάστρο σας), καλός ήχος, όμορφα γραφικά (υπήρχαν και μικρά clipάκια in-game αν θυμάμαι καλά) - όλα ωραία μέχρι εδώ.

Παίζοντας όμως περισσότερο και προχωρώντας βαθύτερα στο παιχνίδι, θα διαπιστώσετε πως κάπου αρχίζει να γίνεται unbalanced, μιά και οι αντίπαλοί σας δεν σας αφήνουν να πάρετε ανάσα (ειδικά η προστασία του κάστρου, θα σας παιδέψει πολύ). Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι, αν και κρατάω τα παιχνίδια για archiving purposes, το συγκεκριμένο με εκνεύρισε τόσο πολύ που το έσβησα για να γράψω κάτι άλλο (έπιανε και 5-6 δισκέττες το άτιμο...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα Billy, τοσο για το σκαναρισμα οσο και για την κλασικη πλεον συνοψη των τευχων.

Μπορει να ξεκινησαμε το Pixel OCR Project αλλα δεν αμελουμε και το "παραδοσιακο" scanning project... ;)
 
Σε ευχαριστω billy για τον κοπο σου!
 
Σε ευχαριστούμε billy για το τεύχος!

Επίσης, σχετικά με την ενασχόλησή σου με το Castles II... Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που δεν έχεις παίξει βρε θηρίο; D
 
Η ψηφιακή ρετρoσυλλογή αυξάνεται. Ευχαριστούμε και πάλι billy.
 
Eυχαριστώ για τα καλά σας λόγια - να 'στε καλά !! :)

Dino:

Χαχαχα !! Είναι εκατοντάδες χιλιάδες τα games που ο καθένας μας δεν είχε προλάβει να παίξει... π.χ. εγώ δεν είχα ιδέα για το Henry's House - και πάρα πολλά ακόμα. ;)
 
Κατεβάζω και εγώ και βουρ για μελέτη!!
 
Χίλια ευχαριστώ billy. απο τα χιλιοαγαπημένα τεύχη με εξώφυλλο το χιλιοαγαπημένο game. Το κουβαλούσα στην σχολική μου τσάντα κάθε μέρα για πολύ καιρό το συγκεκριμένο τεύχος.
 
Ευγε :thumbup:

Να δω ποτε θα βρω χρονο και γω να κανω το δικο μου
 
Επίσης, σχετικά με την ενασχόλησή σου με το Castles II... Υπάρχει κάποιο παιχνίδι που δεν έχεις παίξει βρε θηρίο; D
Πολλά , αλλά δεν του έχει ξεφύγει spacesim για spacesim :bow: .
 
Πίσω
Μπλουζα