Pixel Junior - Τευχος 1 - Οκτώβριος 1987

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Σκανάρισμα : LIBAVIUS

Αριθμός σελίδων : 100

Μέγεθος αρχείου : 40.7 MB

Ανάλυση : 200 dpi

 
Τα PIXEL Junior κυκλοφόρησαν ως ειδική έκδοση του περιοδικού PIXEL το 1987 . Εκείνη την εποχή είχα πάρει μεταχειρισμένο τον πρώτο μου υπολογιστή έναν spectrum plus (τον έχω ακόμα) κι έκανα δειλά-δειλά τα πρώτα μου βήματα στον προγραμματισμό και στα listings.

Τα πρώτα μου βοηθήματα ήταν το βιβλίο "100 προγράμματα για τον spectrum" και φυσικά το θρυλικό PIXEL. Μετά όταν βγήκε το PIXEL Junior έγινα φανατικός αναγνώστης του και περίμενα το επόμενο τεύχος για τα καταπληκτικά listings που περιείχε.
 
Δεν τρελαινομουν ιδιαιτερα με το περιοδικο με κουραζε που ηταν μονο με προγραμματα.

Αλλα ειχε φοβερα εξωφυλλα.

Μπραβο για την προσπαθεια παντως ,πολλα μπραβο.......... :thumbup:
 
Ιστορικό περιοδικό που κυκλοφόρησε στην ακμή της δημοτικότητας του Pixel, όταν τα listings ερχόντουσαν με το τσουβάλι, και δεν χώραγαν πιά σε ένα περιοδικό σαν το Pixel χωρίς να αυξηθούν οι σελίδες (και η τιμή).

...κάποια στιγμή ξεκίνησε να βάζει και reviews (π.χ. Rocket Ranger), αλλά και διηγήματα !!

Δυστυχώς, όταν τα listings λιγόστεψαν, το περιοδικό δεν είχε πιά λόγο ύπαρξης, και σταμάτησε να εκδίδεται...

Eύγε Libavius. :thumbup:
 
Διπλό χτύπημα μέσα σε μια μέρα!!! Ωραίος!

Ευχαριστούμε LIBAVIUS!
 
ευχαριστώ φίλε!
 
Αν κάτσει κανείς και πληκτρολογήσει τα listings , καλό δεν θα ήταν για τη ρετρο-κοινότητα να ανεβάσει τα σχετικά image κάπου , για να τα κατεβάσουν οι ... τεμπέληδες;

Θυμάμαι που κοιτούσα τα listings τότε, αλλά ελάχιστα είχα πληκτρολογήσει.

Αυτό που ήταν καταπληκτικό , ήταν το bomber , που είχε το ίδιο το πρωτότυπο (αγγλικό) manual του 6128.
 
Ο φίλος LIBANIUS απλά παραδίδει μαθήματα...εργατικότητας και προσφοράς !!

Thanks αρχηγέ !!!
 
manos426f είπε:
Ο φίλος LIBANIUS απλά παραδίδει μαθήματα...εργατικότητας και προσφοράς !!Thanks αρχηγέ !!!
Εσύ τον...λιβανίζεις και πολύ καλά κάνεις, αλλά το nick του ανθρώπου είναι LIBAVIUS. :p :p:p

Ευχαριστούμε για το scan! ;)
 
Sorry βρε παιδιά,γράψτε λάθος !!! :p :p :p
 
Χαχαχα !!

...πέσαμε να σε φάμε !! :D :D (είμαστε αδιόρθωτοι)
 
Θεοι... το λατρευα το περιοδικακι. Δυστυχως η Compulink δεν το εβγαζε τακτικα και το εγκατελειψε χωρις προειδοποιηση. Θυμαμαι ενα καλοκαιρι στο Λιτοχωρο να πηγαινω ΚΑΘΕ μερα στο πρακτορειο και να το ζηταω: μαλλον με ειχαν σιχαθει. Δυστυχως εκεινο το τευχος δεν βγηκε ποτε...

Τα ψαχνω εναγωνιως. Αν θελει κανεις να πουλησει... =)
 
Μπράβο σου φίλε μου. Που είναι αυτές οι ωραίες εποχές που καθόμασταν με τις ώρες πάνω από τα listings... :( Εγώ "ανδρώθηκα" με τον CPC 6128. Σχεδόν δάκρυσα.. και πάλι μπράβο σου
 
Εν τω μεταξύ την πάτησα κι εγώ με το LIBANIUS!!!

Τελευταία στιγμή το είδα... :D
 
Μπράβο LIBAVIUS!! Πάντα τέτοια και καλύτερα!
 
LIBAVIUS : Σπουδαίος Χημικός - Αλχημιστής του 16ου αιώνα , έγραψε το πρώτο βιβλίο - σύγγραμμα που πλησιάζει τη σύγχρονη Χημεία

LIBANIUS : Άγνωστος ιεραπόστολος του 17ου αιώνα

Πλάκα κάνω !!

Τώρα μια ερώτηση κρίσεως : αν είχατε να διαλέξετε μεταξύ PIXEL Juniοr No2 , PC MASTER No5 ,PIXEL No44 ,Computer ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Νο25 και RAM No 21 τι θα διαλέγατε ;

Περιμένω απαντήσεις . Αυτό που θα διαλέξουν οι περισσότεροι θα το σκανάρω και θα το προσφέρω στο λαό όσο πιο σύντομα μπορώ.

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
 
Ωραια ψηφοφορια. :thumbup:

Aν ειχα το εξωφυλλο του pixel 44 θα ηταν διαφορετικα μιας και δεν ξερω θα ψηφισω PC MASTER 5.

Ενας Θεος ξερει τι ρετροθησαυρους θα κρυβει. :xm:
 
Θα κλεψω! :D

PIXEL No44 ,Computer ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Νο25 :p
 
Πίσω
Μπλουζα