Playcity

Optimus

RetroActive
Joined
9 Δεκ 2006
Μηνύματα
481
Αντιδράσεις
181
Θα κάνω μια αναφορά σε ένα καινούριο ενδιαφέρον hardware στον CPC, το playcity. Ουσιαστικά είναι μια κάρτα ήχου που διπλασιάζει τα κανάλια στα 6. Και έχει και αρκετά εξτρά features, όπως διάφορα interrupts, που φαντάζομαι στην κάρτα ήχου θα προοριζόταν για players που θέλουν να στέλνουν πιο συχνά δεδομένα στην κάρτα για sample players και τέτοια. Βέβαια μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν interrupts για συγχρονισμό με την οθόνη (π.χ. έχουμε raster line interrupts, ανα γραμμή να αλλάζεις χρώματα και άλλα χωρίς να θέλεις πια τρελό timing, κάτι που ήδη υπάρχει στον CPC+ αλλά όχι στον απλό). Έχει και τον περίφημο CRTC hardware cursor, που μάλλον είναι αυτό που λέει το όνομα του και θέλω να το δω. Στον παραδοσιακό CRTC υπήρχε ο register για αυτό αλλά στον CPC hardware πάντα ήταν απενεργοποιημένο.

Τέσπα την παρήγγειλα και αναμένω να δοκιμάσω μερικά παραδείγματα.

Πληροφορίες εδώ. Νομίζω κάπου έχει players και MP3 examples πως ακούγεται.

Λίστα software που το υποστηρίζει

Επίσης το hardware υποστηρίζεται και από το SymbOS

[video=youtube;B8-MoO1VJx4]

 
Διάβολε, δεν έχω καν δοκιμάσει ακόμα το δικό μου...

Σχετικά με τα κανάλια: διπλασιάζει τα κανάλια στα 6, ή προσφέρει 6 επιπλέον;;; Δεδομένου ότι έχει 2 ΥΜ επάνω, εκτός κι αν απενεργοποιει το εσωτερικό;
 
Gryzor είπε:
Διάβολε, δεν έχω καν δοκιμάσει ακόμα το δικό μου...
Σχετικά με τα κανάλια: διπλασιάζει τα κανάλια στα 6, ή προσφέρει 6 επιπλέον;;; Δεδομένου ότι έχει 2 ΥΜ επάνω, εκτός κι αν απενεργοποιει το εσωτερικό;
Καλή ερώτηση δεν το σκέφτηκα.

Να σου πω και εγώ έχω πάρει διάφορες κάρτες (X-mem, mother x4, mini booster, κλπ) και δεν βρήκα χρόνο να τις δοκιμάσω. Ένα Symbos θέλω να βάλω μόνο. Soon.
 
Άστα να πάνε, δεν υπάρχει χρόνος να δοκιμάσω τίποτα. Τώρα έμαθα ότι το MiST θα υποστηρίξει και AGA στο Amiga core και απελπίστηκα, δεν έχω δει καν τα προηγούμενα (MSX και τα ρέστα)...
 
Χα, τώρα με ψίνεις με αυτό το MiST. Δεν το ήξερα. Είχα πάρει ένα φτινιάρικο FPGA με Amiga/C64 core. Αλλά πολλά demos στον C64 τρώγανε τρελό fail, η Amiga καλύτερα τα πήγαινε. Αναρωτιέμαι σε αυτό τι έχουν κάνει. Αλλά έχει και πολλά άλλα μηχανήματα βλέπω.
 
A ναι, δεν το συζητάω, τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει! Όταν το πήρα είχε μόνο ST/Amiga (OCS), σιγά-σιγά έχει και του πουλιού το γάλα. Έχω χάσει τη μπάλλα με τις SD που έχω τριγύρω για το κάθε core...

Νά'χε και Amstrad τί καλά που θά'τανε..
 
Πίσω
Μπλουζα