Playmobil: Η κατασκευή του "Bompillya"

PAPPOYS

RetroActive
Joined
19 Ιουλ 2012
Μηνύματα
512
Αντιδράσεις
13
Το χόμπι μου και την τρέλα που κουβαλάω την ξέρετε πλέον όσοι ασχολείστε με τα φόρουμ τα σχετικά με playmobil... ;)

Καθώς έχω φτιάξει πλέον πάρα πολλά custom, τα περισσότερα από τα οποία δεν μπορώ να μοιραστώ μαζί σας είτε επειδή είναι πλέον τελειωμένα, είτε επειδή από τις φωτογραφίες δεν καταλαβαίνει κανείς πώς λειτουργούν οι μηχανισμοί τους, αποφαάσισα σε αυτό το thread να μοιραστώ από το μηδέν την κατασκευή του "Bompillya" (είναι το καλύτερο όνομα που μπόρεσα να βρω από αναγραμματισμό του "playmobil" :D :D:D) , ενός ιστιοφόρου που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είναι τριπλάσεων διαστάσεων σε σχέση με τα... γνωστά μας playmobil πειρατικά, θα είναι δηλαδή πολύ κοντά στην ιστορική πραγματικότητα, ικανό να φιλοξενήσει πλήρωμα από 40-50 φιγούρες αντί για 10-15.

Τις προάλλες λοιπόν υπέπεσαν στην αντίληψή μου καμιά εικοσαριά σανίδες σας αυτές που βλέπετε...

attachment.php


... κι ενώ από την αρχή ήξερα για τι ακριβώς είναι προορισμένες (τα ίσαλα του πλοίου φυσικά), μόλις σήμερα τελείωσε ο πρώτος πρόχειρος σχεδιασμός και θα μπει το πρώτο καρφί !!!

Μπήκε !!! :d@redevil

Ετσι, θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε βήμα προς βήμα την κατασκευή (και φυσικά να την εμπλουτίσετε αν θέλετε με τις ιδέες σας) και θα δούμε τι θα βγει στο τέλος...

Εννοείται ότι όποτε συμβαίνει κάτι σημαντικό, θα συνοδεύεται από νέες φωτος, αλλά επειδή θα τηρηθούν απαρέγκλιτα οι βασικές μου αρχές κατασκευής (απλά καθημερινά υλικά, κόστος όσο πιο κοντά στο μηδέν κλπ κλπ), είναι πιθανό να περιμένω κάποιες φορές μέχρι να βρεθεί το "κατάλληλο" κομμάτι.

Καλό μας ταξίδι !!!
 
Αντε...καλη αρχη και καλες θαλασσες!! :thumbup:
 
Kαλη αρχη!!Σιγουρα προκειται για πολυ φιλοδοξο προτζεκτ.
 
αντε σιδεροκεφαλος και καλες θαλασσες φιλαράκο.
 
Πρώτος στόχος (τα βασικά στις 2 πλευρές) επετεύχθη μέσα στο Σ/Κ !!!

Οι 3 σανίδες της πρώτης φωτό κολλήθηκαν με τον τρόπο που βλέπετε

attachment.php


Αυτό επαναλήφθηκε άλλες 3 φορές (φτιάξαμε δηλαδή 4 "τριάδες")

Επειτα κολλήσαμε 2 τριάδες μαζί και προέκυψε αυτό

attachment.php


το οποίο είναι η μία πλευρά του πλοίου μας (1ο επίπεδο - σχεδόν ολόκληρο υποτίθεται κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας)

attachment.php


Επαναλαμβάνουμε με τις υπόλοιπες 2 "τριάδες" και μας προκύπτει το βασικό μας σχήμα...

attachment.php


attachment.php


Επόμενο βήμα θα είναι η βάση του καραβιού και τα μεσοστηρίγματα. Επειτα, στο "σκαλοπάτι" που έχει δημιουργηθεί στις "πάνω" σανίδες θα προσαρμοστεί (Θεού θέλοντος) το πρώτο κατάστρωμα... :cool:
 
Βλεπω αρχιζει να παιρνει μορφη... :D

Αναμενουμε την συνεχεια! :thumbup:
 
Το κακό είναι ότι κι εγώ μέχρι τώρα... μόνο φαντάζομαι !!! Από Σ/Κ σε Σ/Κ βλέπω να πηγαίνει η δουλειά...
 
PAPPOUS το καλο πραμα αργει να γινει don't worry;).
 
Αφού το πιάσαμε από την αρχή κι είπαμε να το δούμε βήμα βήμα, θα βλέπουμε λοιπόν και τις αναποδιές !!!

Ακόμα δεν αρχίσαμε και να σου η πρώτη...

attachment.php


Δυστυχώς, η τάβλα που είχα υπόψη μου για να κόψω τη βάση του καραβιού ήταν πιο κοντή απ' όσο υπολόγιζα... :(

Στενοχωρήθηκα λίγο, αλλά μιας και δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά, απόψε θ' αράααααααααξωωωωω :cool:
 
ΟΥΦ !!!

Επιτέλους προχωράμε !!!

Μάλλον δεν θα προλάβω να ποστάρω φωτο απόψε όμως :(

Για αύριο το απόγευμα το κόβω...
 
Αναμενουμε... :)
 
Βρέθηκε λοιπόν ο κατάλληλος "πάτος" του καραβιού κι έγιναν οι πρώτες μετρήσεις

attachment.php


Κόπηκε η πίσω πλευρά και μετρήθηκαν και τα πρώτα μεσοστηρίγματα. Πάνω κάτω βλέπετε τώρα τις πραγματικές του διαστάσεις (περίπου 1,75 μ)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επιτέλους 'εληξε η απεργία στα ναυπηγία και τα έργα προχωρούν κανονικά..χεχχεχ..
 
Ανυπομονω να το δω τελειωμένο! Είμαι τρελός με τα πλοία!!!! Μπράβο pappous!!!!
 
κι εγώ ανυπομονώ, αλλά δε βλέπω να ξεμπλέκουμε εύκολα...

παραβγαίνει μεγάλο...

τουλάχιστον να τελειώσω κάποια στιγμή με τα ξύλα κι έπειτα θα μπορώ να πάω γρηγορότερα
 
:d@redevil :D @redevil:d@redevil Βρέθηκε πριόνι ! ! ! :d@redevil :D @redevil:d@redevil

attachment.php


Πάμε για σερφ ?

:cool:
 
Βρε Παππού, κομματάκι μεγάλο δε βγήκε?!?! :xm:

Για τι διαστάσεις μιλάμε?
 
Για τι διαστάσεις μιλάμε?
... δεν πρόσεχες στο μάθημα dareάκι ??? λίγο περισσότερο από 1,75... Ετσι είναι η κλίμακα όμως...

Παππουλη...σε ζητανε
λες να το γυρίσω σε κατασκευές σανίδων surf ??? :wait2:

(μπαααα, στην ηλικία μου... πού χρόνος ?)
 
Πίσω
Μπλουζα