Playmobil: Ο πατέρας τους και η ιστορία του(ς)

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
186
Λίγο ή πολύ γνωστή η ιστορία των playmobil. Σκέφθηκα να είναι σε ένα ξεχωριστό θέμα και την αναπαράγω από την επίσημη σελίδα της Playmobil στο Facebook.

 


Ο Hans Beck γεννήθηκε στη Θουριγγία το 1929 και ήταν ο μεγαλύτερος γιος ενός Γερμανού έμπορου. Του άρεσε να παρακολουθεί τα μικρότερα αδέλφια του όταν έπαιζαν και σύντομα άρχισε να φτιάχνει παιχνίδια μόνος του. Το 1958 ο Hans Beck, ο οποίος είχε εκπαιδευτεί στο μεταξύ σαν επιπλοποιός, έκανε αίτηση στην geobra Brandstaetter στο Zirndorf για τη θέση του σχεδιαστή.



attachment.php





Ο Horst Brandstaetter πήρε τη σοφή απόφαση να επιλέξει τον Η. Beck ανάμεσα σε πολλούς υποψήφιους. Εκείνη την εποχή το χόμπι του ήταν να κατασκευάζει μοντέλα αεροπλάνων. Από την αρχή κιόλας ο κ. Beck σχεδίαζε για την Geobra Brandstaetter πρωτοποριακά προϊόντα, τα οποία είχαν σημαντική συνεισφορά στην επιτυχία της εταιρείας. Το αριστούργημα του ήρθε δεκατρία χρόνια αργότερα, το 1971. Ζητήθηκε τότε από τον Βeck να δημιουργήσει ένα παιχνίδι, το οποίο θα μπορούσε να παραχθεί μαζικά.


attachment.php





Ο Beck για τρία χρόνια εργαζόταν για να κάνει αυτό που ζήτησε ο Horst Brandstaetter. O Η.Beck διεξήγαγε έρευνα η οποία του επέτρεψε να αναπτύξει ένα παιχνίδι που δεν θα είναι υπερβολικά περίπλοκο, αλλά παρόλα αυτά ευέλικτο. Τα χέρια των Playmobil είχαν την ικανότητα να κρατούν πράγματα. Το παιχνίδι, με 7,5 εκατοστά ύψος, θα ταίριαζε στο χέρι ενός παιδιού και τα χαρακτηριστικά του προσώπου του θα βασίζεται στις ζωγραφιές των παιδιών (μεγάλο κεφάλι, πλατύ χαμόγελο, καθόλου μύτη). "Θα ήθελα να βάλω τις μικρές αυτές φιγούρες στα χέρια τους χωρίς να λέω για το τι ήταν αυτές", είπε ο Beck.


"Τα Playmobil τα δέχθηκαν με τον τρόπο που περίμενα... Εφηύραν μικρά σενάρια για αυτά. Δεν θα κουραστούν ποτέ να παίζουν με αυτά.".



Οι παλαιότερες φιγούρες αποτελούνταν από ένα κομμάτι για τα χέρια και ένα για τα πόδια. Στις επόμενες τα χέρια μπορούσαν να κουνηθούν.



attachment.php


Στις αρχές της δεκαετίας του 70 η κρίση πετρελαίου δημιούργησε στην εταιρία κάποια προβλήματα! Ο κ. Brandstaetter ήθελε να παρουσιάζει τη νέα σειρά παιχνιδιών στην αγορά και ζήτησε την τελευταία στιγμή από τον Beck να ετοιμάσει ένα δείγμα για την έκθεση Παιχνιδιών της Νυρεμβέργης, το Φεβρουάριο του 1974. Παρʼ όλη τη χρονική στενότητα τα κατάφερε και έτσι παρουσιάστηκαν τα πρώτα ανθρωπάκια με την ονομασία Playmobil. Εκτός από έναν Ολλανδό χονδρέμπορο, οι αγοραστές ήταν αρκετά επιφυλακτικοί. Όσον αφορά τα παιδιά και τους γονείς η κατάσταση ήταν εντελώς διαφορετική, όταν εμφανίσθηκαν τα πρώτα παιχνίδια στα ράφια των καταστημάτων το Φθινόπωρο του 1974. Στο τέλος του χρόνου ο κ. Brandstaetter έκανε πωλήσεις ύψος 3 εκατ.μάρκων με την Playmobil. Ένας μαγικός συνδυασμός έγινε επιτυχία: Η ιδέα και οι γνώσεις του Beck, τα αναγκαία τεχνικά μέσα για τη παραγωγή και η πρόθεση του επιχειρηματία να ριψοκινδυνεύσει. Η επιτυχία ήταν αναμενόμενη και οι φιγούρες Playmobil άρχισαν σιγά σιγά να εισβάλλουν σε όλα τα παιδικά δωμάτια.


attachment.php


 


Ο Beck άρχισε να δημιουργεί μαζί με την ομάδα του νέα, ολοκληρωμένα θέματα. Κάθε θέμα εμπλουτίσθηκε με κτίρια, αυτοκίνητα και ζώα, προσαρμοσμένα στην κλίμακα που είχαν οι φιγούρες. Ιδιαίτερα τα ζώα είχαν μεγάλη ανταπόκριση. Στο σχεδιασμό τους ο Beck έλαβε υπόψη του, ότι θα έπρεπε να είναι εύκολα αναγνωρίσιμα, χωρίς υπερβολές και ικανά να προκαλέσουν συναισθήματα στα παιδιά. Τα πολλά γράμματα από τα παιδιά προς την Playmobil έδειχναν, ότι τα παιδιά εκτιμούσαν πολύ την αγάπη που χρησιμοποιήθηκε στο σχεδιασμό αυτών των παιχνιδιών. Οι νεαροί fans της Playmobil στέλνουν καθημερινά τις ιδέες τους για νέα θέματα και σχέδια.


attachment.php



attachment.php


 


O Hans Beck αποσύρθηκε την άνοιξη του 1999, λίγο πριν τον εορτασμό της 25ης επετείου της εισαγωγής της PLAYMOBIL στην αγορά. Κατά τη διάρκεια της World Expo 2000 στο Ανόβερο, ο Beck, ήταν μεταξύ των 100 γερμανικών προσωπικoτήτων που είχαν άγαλμα στο γερμανικό περίπτερο, ως αναγνώριση για το πολύ επιτυχημένο παιχνίδι που δημιούργησε και την εκπαιδευτική επιρροή που είχε η δημιουργία του για μια ολόκληρη γενιά.

 


attachment.php


 


Από το 2009 ο Hans Beck (1929 - 2009) ή «Ο Πατέρας των Playmobil» όπως συνήθως ονομάζεται δεν είναι πια κοντά μας.. Παραμένει όμως η συνείδηση της Playmobil, όπως υπήρξε πάντα από το 1974 που ξεκίνησε η παραγωγή των Playmobil.


attachment.php





Πηγή: http://www.facebook.com/PlaymobilHellas
 
Θα πρέπει να ομολογήσω άγνοια κι εδώ.... :(

Μεγάλη φαν των φιγούρων, που για κάποιο περίεργο λόγο δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να μάθω ποιος γέννησε τέτοια εκπληκτική ιδέα (η οποία, σαν όλες τις μεγάλες ιδέες, διακρίνεται για την απλότητά της! ;) )

Πράγματι, ο άνθρωπος αυτός έβλεπε πολύ μπροστά από την εποχή του: ήταν ευφυής κατ' εμέ η ιδέα του να μην "φορτώσει" τις φιγούρες με εξειδικευμένα χαρακτηριστικά, αλλά να τις αφήσει με τα "παιδιάστικα προσωπάκια" (quote: "Θα ήθελα να βάλω τις μικρές αυτές φιγούρες στα χέρια τους χωρίς να λέω για το τι ήταν αυτές"). Δε θα μπορούσε να δώσει καλύτερο ερέθισμα για την παιδική φαντασία! ;)

P.S. Το κειμενάκι μπορεί να βρίσκεται παντού, αλλά είναι πολύ καλή ιδέα να βρίσκεται κι εδώ! Βλέπεις, θα υπάρχουν κι άλλοι σαν κι εμένα που ίσως το διαβάσουν από 'δω! ;)

So, ευχαριστούμε!
 
Την ήξερα λίγο πολύ την ιστορία των Playmobil,από ξένα sites!!!Το σίγουρο είναι ότι χρωστάμε πολλά στο Hans Beck!Επίσης,αν όπως λέει το άρθρο,αποσύρθηκε το 1999,από τότε περίπου άρχισαν να αλλάζουν ολοκληρωτικά τα playmobil.Τότε ξεκίνησαν και τα System X!!!!!!Ελπίζω στο μέλλον να βγουν και κάποια παλιότερα sets,ή νέες κυκλοφορίες βασισμένες στα γνωστά playmobil που αγαπήσαμε!!!
 
ευχαριστουμε πολυ caprice!!!!!!!!!!!! αν δεν ανοιγες το συγκεκριμενο θρεντ ,προσωπικα δε θα ειχα ιδεα ουτε για το δημιουργο των playmobil ουτε για την ιστορια του(ς) :)
 
πάρα πολύ ενδιαφέρον. να και κάτι καινούριο που φαντάζομαι οι περισσότεροι δεν θα γνωρίζαμε. ευχαριστούμε για τις πληροφορίες :)
 
Τοσο καιρο ασχολουμασταν με τα Playmobil

ολοι οι "πορωμενοι" και κανεις μας δεν σκεφτηκε να

ανοιξει ενα θεμα με τον "πατερα" τους...Ντροπη μας... :tsktsk: :tsktsk:

Κατερινα...απλα υποκλινομαι... :bow: :bow:...ομολογω να πω οτι μας "ταπωσες"... :sealed: :zip:

Σε ευχαριστουμε θερμα και προσωπικα εγω για το υπεροχο αρθρο και την προσπαθεια! :thanx2: :thanx2:
 
Συγχαρητηρια Κατερινα. Αγνοουσα πολλα απο αυτα
 
thebest20 είπε:
Την ήξερα λίγο πολύ την ιστορία των Playmobil,από ξένα sites!!!Το σίγουρο είναι ότι χρωστάμε πολλά στο Hans Beck!Επίσης,αν όπως λέει το άρθρο,αποσύρθηκε το 1999,από τότε περίπου άρχισαν να αλλάζουν ολοκληρωτικά τα playmobil.Τότε ξεκίνησαν και τα System X!!!!!!Ελπίζω στο μέλλον να βγουν και κάποια παλιότερα sets,ή νέες κυκλοφορίες βασισμένες στα γνωστά playmobil που αγαπήσαμε!!!
πολύ ωραίο το θέμα και με πολυ χρήσιμες πληροφορίες για όσους αγαπάμε τα playmobil.

πολύ εύστοχο το σχολιό σου.πραγματικά οι αλλαγές άρχισαν να γίνονται τότε...
 
Και εγώ μαζί με τους υπόλοιπους αγνοούσα όσα διάβασα...

Πολύ ωραία η σκέψη σου να υπάρχει και εδώ το κείμενο.

WOW! Είμαι μεγαλύτερος από τα Playmobil! WOW!
 
Η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω την ιστορία των λατρεμένων αυτών μικρών ανθρωπάκων από ξένα site και διάφορα βιβλία που κυκλοφορούν για αυτά. Κάθε φορά που την διαβάζω, συγκινούμαι γιατί μου έρχονται όλες αυτές οι αναμνήσεις από τότε που έπιασα ένα με τα παιδικά μου χέρια.... Υπάρχει όμως ένας άλλος μεγάλος λόγος που με κάνει να τα λατρεύω....Πιστεύω ότι τα playmobil μαζί με τις φιγούρες του Ντίσνευ με βοήθησαν πάρα πολύ να αναπτύξω την φαντασία μου, που αποτέλεσε πολύτιμο εργαλείο για την υπόλοιπη ζωή μου και το επάγγελμά μου. Ήθελα πάρα πολύ να γνωρίσω από κοντά τον πατέρα του playmobil, να του σφίξω το χέρι και να του πω ευχαριστώ πολύ κύριε Beck... Πιστεύω ότι από μία άποψη έφυγε την πιο κατάλληλη στιγμή, πριν προλάβει να δει το οριστικό τέλος του πολύ ανώτερου κλασικού κουμπώματος και την αντικατάστασή του με το system x, καθώς και την κυκλοφορία σειρών που πριν μερικά χρόνια ο ίδιος είχε απορρίψει κατηγορηματικά.....(θα ψάξω να βρω την βιβλιογραφία για το τελευταίο).

 


Όπως και να 'χει έστω και αν άργησα το λέω τώρα:
ευχαριστούμε πολύ κύριε Beck!

 


caprice μπράβο για το άρθρο σου και σε ευχαριστώ πολύ για την ευκαιρία που μου έδωσες να πω κάποια πράγματα :) ...

 

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
playmofan είπε:
Πιστεύω ότι από μία άποψη έφυγε την πιο κατάλληλη στιγμή, πριν προλάβει να δει το οριστικό τέλος του πολύ ανώτερου κλασικού κουμπώματος και την αντικατάστασή του με το system x, καθώς και την κυκλοφορία σειρών που πριν μερικά χρόνια ο ίδιος είχε απορρίψει κατηγορηματικά.....(θα ψάξω να βρω την βιβλιογραφία για το τελευταίο).
Πραγματικά αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να συμπληρώναμε την ιστορία των playmobil με τέτοιου είδους στοιχεία. Αν δεν σου κάνει κόπο .... θα περιμένουμε εναγωνίως. Ούτως ή άλλως με το που έγινες μέλος της παρέας μας, όλο χάρες σου ζητάμε. ;)

Θα ψάξω και εγώ για πρόσθετες πληροφορίες.
 
caprice είπε:
Πραγματικά αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να συμπληρώναμε την ιστορία των playmobil με τέτοιου είδους στοιχεία. Αν δεν σου κάνει κόπο .... θα περιμένουμε εναγωνίως. Ούτως ή άλλως με το που έγινες μέλος της παρέας μας, όλο χάρες σου ζητάμε. ;)
Θα ψάξω και εγώ για πρόσθετες πληροφορίες.
Να ζητάτε, να ζητάτε....τι playmofan είμαι και ....είμαστε ;) ?

Βασικά στο βιβλίο ''a story of a smile'' γράφει ότι από το 1998, άλλαξε ο επικεφαλής του τμήματος σχεδιασμού....όπως θα γνωρίζουμε οι περισσότεροι ο Hans Beck πατέρας του playmobil, αποσύρθηκε την ίδια χρονιά. Ως εκ θαύματος λοιπόν, μετά την απόσυρσή του, λύθηκαν κάποιοι περιορισμοί με απίστευτα τρικ, που απαγόρευαν στο παρελθόν την κυκλοφορία κάποιων κομματιών, όπως το μέγεθος της Κιβωτού του Νώε ή την συνήπαρξη δινοσαύρων και ανθρώπων και άλλα τέτοια, την παρουσίαση του πραγματικά αλλόκοτου διαστημικού σταθμού (κωδ. 3079) κλπ., τα οποία πιστεύω ότι οφείλονται ακριβώς στην αλλαγή του επικεφαλής. Αυτά προς το παρόν, συνεχίζω την αναζήτηση... ;) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και να προσθέσω κι εγώ από προσωπική εμπειρία ότι μετά το 1998,άρχισαν πιο "βίαια" sets,όπως λιοντάρι που τρώει άνθρωπο στη ρωμαϊκή αρένα,ληστές που κλέβουν τράπεζα,μούμιες,σκελετοί κλπ!
 
Το βάζω εδώ για να μην το ψάχνουμε στα αντίστοιχα θέματα που έχουν δεκάδες σελίδες. Είναι ένα βιντεάκι μέσω της σελίδας των Playmobil στο FB και αφορά στο τρόπο με τον οποίο κατασκευάζονται (ελληνική αφήγηση).

http://playmobil-gr.customer.bisping.de/film_quality.html

Αυτά είναι ;)
 
caprice είπε:
Το βάζω εδώ για να μην το ψάχνουμε στα αντίστοιχα θέματα που έχουν δεκάδες σελίδες. Είναι ένα βιντεάκι μέσω της σελίδας των Playmobil στο FB και αφορά στο τρόπο με τον οποίο κατασκευάζονται (ελληνική αφήγηση).
http://playmobil-gr.customer.bisping.de/film_quality.html

Αυτά είναι ;)
Σε εχω προλαβει ηδη... :p
 
Πίσω
Μπλουζα