playstation προβλημα με av καλωδιο

noobsaibot

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
230
Αντιδράσεις
17
Καλησπερα σας!Ειμαι ενας ευτυχης κατοχος ενος playstation 1 (scph-5552 μοντελο). Ειχα πριν χρονια το πρωτο μοντελο αλλα τα φτυσε το ματι και χθες ενας φιλος μου το χαρισε!κατεβασα κατι παιχνιδια ntsc και τα δοκιμασα με το καλωδιο που ειχα απο τοτε και μετα εκληξης δοκιμασα οτι τα παιζε ασπρομαυρα!οι τηλεορασεις που το δοκιμασα ηταν μια lg 32'' lcd kai μια 14'' crt με τα ιδα αποτελεσματα! τι μπορει να φταιει εννοειται οτι τ καλωδιο το χα παρει για αυτην την δουλεια και δουλευε αψογα στο πρωτο μοντελο
 
Αν θυμάμαι καλά μετά από τόσα χρόνια, ναι, το καλώδιο φταίει που βλέπεις ασπρόμαυρα τα ntsc παιχνίδια, στα pal δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Ακου πως ειναι 100% τα πραγματα:

αν το καλωδιο σου ειναι composite (κιτρινο, κοκκινο, ασπρο RCA) τοτε τα NTSC παιχνιδια

θα παιζουν ασπρομαυρα. Τα pal θα παιζουν εγρωμα.

Αν το καλωδιο σου ειναι full RGB (το πουλαγαν ξεχωριστα, βγαζει σε scart) τοτε

ολα τα παιχνιδια θα παιζουν εγρωμα, ασχετα με το region τους.
 
Στα pal οντως δεν εχω προβλημα οσο για το καλωδιο εναι rgb και εκει ειναι το περιεργο τα βλεπω ασπρομαυρα!
 
Μα στον τιτλο γραφεις "προβλημα με AV καλωδιο".

Το AV ΔΕΝ ειναι RGB. Δεν μπορεις να το καταλαβεις εξωτερικα,

εκτος αν δεις καπου τα 3 χρωματα. Αν δεις στο τελος τα 3 χρωματα, τοτε σιγουρα

δεν ειναι rgb. Αν δεν τα δεις, ο τροπος για να ξεχωρισεις τα καλωδια, ειναι

το προβλημα σου!!! Δηλαδη αν δειχνει εγρωμα NTSC, τοτε ειναι rgb, αν δειχνει

ασπρομαυρα ειναι AV (ή composite ή RCA το ιδιο πραγμα ειναι).
 
Συγνωμη λαθος διατυπωση ειναι Rgb!!!και μλιστ δοικμασα και αλλο Rgb με τα ιδια αποτελεσματα!
 
Εισαι σιγουρος οτι ειναι RGB το καλωδιο?Γιατι το να δειχνει τα PAL εγχρωμα και τα NTSC απρομαυρα ειναι θεμα καλωδιου.Πως εισαι σιγουρος οτι ειναι RGB τα καλωδια που χρησιμοποιησες?Τα πραγματα ειναι οπως τα λεει πιο πανω ο MIKE.ΜΠορεις να ανεβασεις φωτο απο τα καλωδια?
 
Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να το διαπιστωσεις.

Ας πουμε αυτο το καλωδιο

http://www.amazon.co.uk/1001Cables-Playstation-Scart-Cable-extra/dp/B000HWY32M

δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι rgb, αν δεν στο ελεγε.

Συνηθως το rgb για να ξεχωριζει (καπως) ηταν χρωματος γκρι

ενω το AV ηταν μαυρο.
 
επίσης πόσα "σιδεράκια/δοντάκια" (pins δηλαδή) έχει το scart σου στο βύσμα του; μπορεί να είναι απλά composite καλώδιο σε βύσμα scart.... όπως ερχότανε και αυτό της SONY που σου δίνανε τον μετατροπέα και κούμπωνες τα rca σε scart βύσμα...
 
και απο τι βλεπεις εχει ολα τα δοντακια!(μπορει να μην φαινεται καλα αλλα τα εχει ολα!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ whatever μου φαίνεται φίλε το καλώδιο.... ξεβίδωσε το στρογγυλό που έχει το scart βύσμα, και άνοιξέ το να δούμε πόσα καλώδια πάνε στα pins... αλλιώς δεν παίζει να είμαστε 100% σίγουροι, το ότι τα έχει όλα είναι το ίδιο ύποπτο όσο και να είχε 4-5...
 
Μηπως επειδη οι τηλεορασεις παιζουν ntsc κατευθειαν (ειχα βαλει και στις 2 ενα c64dtv αμερικανικο και επαιζε εγχρωμα κατευθειαν να μπερδευεται τπτ?αλλα απ την αλλη δοκιμασα και με απλο καλωδιο με τα ιδια αποτελεσματα!
 
keropi είπε:
πολύ whatever μου φαίνεται φίλε το καλώδιο.... ξεβίδωσε το στρογγυλό που έχει το scart βύσμα, και άνοιξέ το να δούμε πόσα καλώδια πάνε στα pins... αλλιώς δεν παίζει να είμαστε 100% σίγουροι, το ότι τα έχει όλα είναι το ίδιο ύποπτο όσο και να είχε 4-5...
και πως εξηγειtai το γεγονος να επαιζε στο παλιο μου psx(scph-1001)? το χα συνδεσει με μια παλια τηλεοραση μια brandt
 
Το οτι εχει ολα τα πινς στην πλευρα του scart, δεν ειναι αποδειξη.

Εδω ανταπτορες composite σε scart εχουν ολα τα πινς !

Ο μονος 100% ενδεδειγμενος τροπος για να δεις αν ειναι scart,

ειναι να βρεις τα schematisc και να μετρησεις με πολυ ψιλο πολυμετρο

αν τα πιν στο καλωδιο στην πλευρα του ps1 στελνουν σημα στα πινς στην πλευρα του scart.

Πιασε το αυγο και κουρευτο.

Ο αλλος τροπος ειναι να δεις αν παιζει εγχρωμα NTSC παιχνιδια LOL

Λες να φταει η τηλεοραση? πολυ μπερδεμενο το ολο θεμα.
 
ρε συ, μπας και έχει επιλογή η τηλεόραση σου τί σήμα να τσιμπάει από το scart; Μια δικιά μου παλιότερη σε άφηνε να διαλέξεις το σήμα που εισάγεις από το scart (αν είναι full scart τότε έχει μέσα και rgb και composite και s-video)
 
mike είπε:
Το οτι εχει ολα τα πινς στην πλευρα του scart, δεν ειναι αποδειξη.Εδω ανταπτορες composite σε scart εχουν ολα τα πινς !

Ο μονος 100% ενδεδειγμενος τροπος για να δεις αν ειναι scart,

ειναι να βρεις τα schematisc και να μετρησεις με πολυ ψιλο πολυμετρο

αν τα πιν στο καλωδιο στην πλευρα του ps1 στελνουν σημα στα πινς στην πλευρα του scart.

Πιασε το αυγο και κουρευτο.

Ο αλλος τροπος ειναι να δεις αν παιζει εγχρωμα NTSC παιχνιδια LOL

Λες να φταει η τηλεοραση? πολυ μπερδεμενο το ολο θεμα.
Εχω κανει δοκιμη και με αλλο rgb καλωδιο και αυτο αποδεδειγμεναε επαιζε με τα ιδια αποτελεσματα!
 
ε τότε τα έφτυσε κάτι στο Psx, όπως είπε και ο mike "Πιασε το αυγο και κουρευτο" , άστο στην άκρη και πάρε κανα άλλο....
 
Γενικα αν δεν υποστηριζει η θυρα της τηλεορασης rgb, υπαρχουν 2 περιπτωσεις:

-να μην δεις τιποτα, επειδη δεν υποστηριζει rgb, και το καλωδιο ειναι rgb

-να δεις ασπρομαυρα, επειδη το καλωδιο ειναι ταυτοχρονα rgb και composite

οποτε η τηλεοραση δεχεται το composite και αυτο βλεπεις. Παρολο που ειναι και rgb.

Να παραδεχτω οτι δεν ξερω αν υπαρχουν καλωδια που ειναι ταυτοχρονα rgb και composite, αλλα λογικα γινεται.
 
υπάρχουν mike, όσα είναι fully-wired (γι'αυτό έχει και 21 pins το βύσμα το προορίζανε για universal λύση που μόνο η Γαλλία υιοθέτησε ως το απόλυτο στανταρ)... έχω τέτοιο για το ps2 (που κάνει σε όλα τα ps) και για megadrive... αλλάζεις on-the-fly , και βλέπεις τη διαφορά (τουλάχιστον σε crt που αλλάζει έτσι...) Πάντως τα ίδια καλώδια είναι πάντα rgb στις νέες tv...

επίσης σα να θυμάμαι ότι παλιά στα psx βάζανε και το color-fix για τα ntsc, στην ουσία ένα 2o PIC στο video-encoder... παίζει φίλε το δικό σου να έχει τέτοιο και είτε να χάλασε είτε να μη συνεργάζεται καλά με νέες τηλεοράσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα