PlusCart(+)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Εδω και καμποσο καιρο ειχα τσιμπησει ενα PlusCart συναρμολογημενο με το περιβλημα του γυρω στο 20αρικο.
Το Σαββατοκυριακο αξιωθηκα να την δοκιμασω.
Εν αναμονη μιας παρουσιασης απο τον μαιτρ @freaktmp θα ριξω μια γιαλαντζι επιγραμματικη ενημερωση για οποιον ενδιαφερεται αμεσα.

Τι καλα εχει:
  • Παμφθηνη
  • Εχει εσωτερικη μνημη για roms μονο 1 MB ΑΛΛΑ η ολη μαγκια ειναι οτι διαβαζει παιχνιδια μεσω...internet! Συνδεεις την καρτα με το wifi σου και εχεις ετοιμα ταξινομημενα οτι παιχνιδι/demo κυκλοφορει! Οτι φρεσκο βγαινει, το βρισκεις μεσα σε λιγες ωρες να εχει προστεθει. Και φυσικα και λοιπα καλουδια οπως τις PAL 60 εκδοσεις, WIP, PlusCart exclusives κτλ.
  • Κανεις δωρεαν λογαριασμο και μπορεις να ανεβασεις και δικα σου ROMS
  • ειδικες ROMS ωστε να κρατανε HighScore και υπαρχει κεντρικο Leaderboard
  • δυνατη κοινοτητα που προσθετει συνεχως δυνατοτητες και ευκολιες
Shop
Links

Edit: Βλεπω οτι τσιμπησε λιγο η τιμη αλλα παραμενει πολυ φθηνη για αυτα που προσφερει
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει κατι τετοιο. Γνωριζω το UnoCart-2600 απο το οποιο προερχεται και ειναι απο τον δημιουργο του UnoCart που ειχα παρουσιασει πριν κανα χρονο. Αλλα επειδη εχω το Harmony Encore και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος μαζι του δεν το ειχα σε προτεραιότητα να το αποκτησω.

Ειναι μια ενδιαφερουσα ιδεα, αλλα σε αυτες τις δουλειες προτιμω να ειμαι οσο πιο ανεξαρτητος γινεται απο υπολογιστη, δικτυο κλπ. Τι θα γινει αμα για τον οποιοδήποτε λογο κλείσει ο server;

Βρε θεριό του εδωσες και καταλαβε! Ποτε προλαβες και επαιξες 125 παιχνιδια; :headbang:

Image1.jpg
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ...δεν καταλαβα οτι επαιξα τοσο πολυ. :)
 
ολη μαγκια ειναι οτι διαβαζει παιχνιδια μεσω...internet!
Απλά προσθέτεις άλλα δύο dependencies στο να μπορείς να παίξεις ένα game. Πριν ήθελες ηλεκτρικό ρεύμα και μία τηλεόραση. Τώρα προσθέτεις και internet access καθώς και το να υπάρχει ο server, που δεν είναι καν στον έλεγχό σου. Θα ήταν μαγκιά αν το κάθε MB κόστιζε όσο το 1982 και σε γλίτωνε από αυτό το έξοδο.

Γιατί πόσο θες, 3-4 ΜΒ για να χωράει άνετα όλη η βιβλιοθήκη της κονσόλας? Μου κάνει εντύπωση ο περιορισμός του 1ΜΒ, δεν ήξερα καν ότι παράγονται ακόμα τέτοια ποσά. Και πόσα λεφτά πια γλιτώνει?
 
Νομιζω τα εβαλε επιτηδες τοσο λιγα για να προωθησει το net χαρακτηρα (μια βελτιωση παντως για μενα μιας και το αρχαιο Krokodile cart ειχε 512kb). Σαφως οσο αντεξει αλλα μεχρι τοτε, με ενα 20ρικο εχεις ταξινομημενο ο,τι κυκλοφορει αμεσα.
Παντως ενα χαρακτηριστικο του gaming οταν ημασταν μικροτεροι (και στο οποιο οι γενιες μας εχουν εθιστει) ηταν το competitive σκορ.Η υπαρξη Leaderboard αποτελει εξαιρετικο χαρακτηριστικο που δεν το προσφερει κανενα cart. Και μαλιστα τζαμπε!!
 
Ναι, για τα 35 άτομα που θα το αγοράσουν :p
 
Πίσω
Μπλουζα