Polfi Toys

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Αυτό θυμίζει τίποτα σε κανέναν??? Είναι από την POLFI TOYS,Ελληνική εταιρεία και δεν ξέρω γιατί αλλά μου φέρνει να είναι επηρεασμένο πολύ απο CANDY CANDY..!!!!

Ημεριμηνία δεν έχει στο κουτί. όπως τα περισσότερα παιχνίδια τότε αλλά πρέπει να είναι τέλη 70 αρχές 80..!!!!!!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως θα ταίριαζε περισσότερο στα παιχνίδια για κορίτσια?
 
http://www.toymuseum.gr/polfitoys.htm

"Polfi Toys was a Greek company from the late 70's until the late 80's. It became well-known chiefly through the manufacture of die cast replicas in a range of scales (cars, trucks, motorcycles and airplanes). "

Κοιταχτε τι βρηκα!!!!! Ειναι και για αγορακια thebest20! :)

Μακισιμε δεν ειμαστε το πρωτο network museum στο διαδικτυο αλλα σιγουρα ειμαστε ωραιοτεροι... ;)
 
Αναστασία, απλά ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΗ!!!!!! :clap:
 
Ειδα τα υπεροχα παιχνιδια που εχουν στην ιστοσελιδα αυτη. Ειναι πραγματικα ενας θυσαυρος! Δεν ειδα ομως καμια κουκλα σαν και αυτην στην φωτογραφια του Μακισιμου μας! Makisimo εχεις μοναδικα κομματια! Εισαι σουπερ!!! :)
 
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.

Μόλις πρίν δύο μέρες άδειασα το πατάρι και βρήκα πραγματικά θυσαυρούς από τα παιδικά μου χρόνια.

Μέσα σε αυτά ήταν και 5-6 αυτοκινητάκια της Polfi Toys μαζί με πολλά της Matchbox και Majorette.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα..
 
Περιμένουμε εναγωνίως didie..!!!! Τα θυμάμαι αυτά τα αυτοκινητάκια, ήταν τέλεια..!!
 
Επιτέλους βρήκα την γνωστή Sandy της polfi η οποία βρίσκεται στην ηλεκτρονική αγορά αυτή την στιγμή αλλά δεν γνωρίζω από πότε είναι η κούκλα.

!CD7VcvwBmk~$(KGrHqF,!lEEz+2,LZ6IBNQLd!5JO!~~_3.jpg

Επίσης ανακάλυψα και ένα πλυντήριο της Polfi άνάμεσα στα παλιά κουζινικά μου,το οποίο πρέπει να είναι κληρονομιά της μητέρας μου...(η φωτογραφία δεν είναι δικιά μου)

polfi toys.jpg
 
Ήρθα κι εδώ! Πριν μερικές εβδομάδες βρήκα σε ενα παλιό παιχνιδάδικο παραπεταμένη αυτή εδώ την κουκλίτσα της Polfi Toys. Είναι λίγο μεγαλύτερη από τον Σπιρτούλη και αρκετά ταλαιπωρημένη... Μήπως την ξέρει κανείς να μας δώσει μερικές πληροφορίες παραπάνω;

Προβολή συνημμένου 29460
 
Η εταιρία polfi-toys είχε βγάλει και τα 'Γλυκούλια' μικρά κουκλάκια σε μικρή συσκευασία! Γενικά όμως φαίνεται ότι η Polfi toys εισήγαγε κούκλες απο το Hong Kong (όπως πολλές εταιρίες παιχνιδιών την δεκαετία του 1980) και τις πουλούσε σε Ελληνική συσκευασία δίνοντάς τους τα δικά της ονόματα. 'Τα Γλυκούλια', Sandy', 'Μωράκι bambola', 'οι Φιλεναδίτσες' κ.λ.π



polfi toys .jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fraoulitsa μου ειναι πολυ γλυκεια η κουκλιτσα αυτη! Σαν την καρδια ενος μαρουλιου! Να της βαλεις λαδολεμονο να την φας στην σαλατα! :) Δεν την θυμαμαι δυστυχως καθολου!

Φιλε Toys ειναι πολυ ομορφα τα Γλυκουλια!!! Σε ευχαριστουμε πολυ και για τις πολυτιμες πληροφοριες!

Αχ ποσα τετοια μου εφερνε η μαμα μου οταν ημουν μικρη...κι εγω η κακουργα τα ξεμαλλιαζα, εχανα τα χερακια τους, τα φουστανακια τους κτλ! :D

Ειναι τοσο ομορφο να τα βλεπει κανεις ολοκληρα, στα κουτακια τους ετοιμα να σε αγκαλιασουν με αυτα τα μικρα μπρατσακια! :)
 
Ειναι τοσο ομορφο να τα βλεπει κανεις ολοκληρα, στα κουτακια τους ετοιμα να σε αγκαλιασουν με αυτα τα μικρα μπρατσακια! :)
Eπί πόση ώρα Αναστασία μου, προσπαθούσα να διακρίνω που είναι τα μπρατσάκια...!!! Κοιτούσα από δω, έκανα ζουμ απο εκεί..!! Πουθενά τα μπρατσάκια..!! Φυσικά κατάλαβα μετά από ώρα πως δεν εννοούσες τα μπρατσακια θαλάσσης..! :D :D

Εδω ποστάρω κι εγώ από Πόλφυ τόυς ένα χάρτινο κουτάκι που βρήκα, το οποίο όμως δυστυχώς δεν περιείχε μέσα το κουκλάκι, γι αυτο και το πόσταρα με ένα άλλο το οποίο και δνε ξέρω τι είναι..!! Σπιρτούλης υποθέτω μιας κι έχει στο καπελάκι του ένα "Σ"...!!!

100_1096.jpg

Επίσης απο την ίδια εταιρεία βρήκα και μια καρδουλίτσα..

100_1134.jpg
 
fraoulitsa χαίραμε που έσωσες την μαρουλίτσα τις αξίζει ένα καλό σπίτι στα σίγουρα :clap:
 
fraoulitsa είπε:
Ήρθα κι εδώ! Πριν μερικές εβδομάδες βρήκα σε ενα παλιό παιχνιδάδικο παραπεταμένη αυτή εδώ την κουκλίτσα της Polfi Toys. Είναι λίγο μεγαλύτερη από τον Σπιρτούλη και αρκετά ταλαιπωρημένη... Μήπως την ξέρει κανείς να μας δώσει μερικές πληροφορίες παραπάνω;Προβολή συνημμένου 29460
Fraoulitsa χαίραμε που έσωσες την μαρουλίτσα τις αξίζει ένα καλό σπίτι στα σίγουρα :clap:

toys είπε:
Η εταιρία polfi-toys είχε βγάλει και τα 'Γλυκούλια' μικρά κουκλάκια σε μικρή συσκευασία! Γενικά όμως φαίνεται ότι η Polfi toys εισήγαγε κούκλες απο το Hong Kong (όπως πολλές εταιρίες παιχνιδιών την δεκαετία του 1980) και τις πουλούσε σε Ελληνική συσκευασία δίνοντάς τους τα δικά της ονόματα. 'Τα Γλυκούλια', Sandy', 'Μωράκι bambola', 'οι Φιλεναδίτσες' κ.λ.π

Φίλε toys πολύ χρήσιμες η πληροφορίες σου ευχαριστώ

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι τι εννοείς όταν λες Τα Γλυκούλια ,Sandy υπήρχε κάποιο άλλο κουκλάκι που έμοιαζα με τα γλυκουλια και κυκλοφορούσε με άλλο όνομα στο εξωτερικό???

Γιατί εγώ δεν έχω συναντήσει κανένα μέχρι τώρα που να χει τα ίδια χαρακτηριστικά με τα γλυκουλια , καρδουλιτσα κτλ.. και θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω ευχαριστώ!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σας παρουσιάσουμε και μείς ότι έχουμε από Polfi;)

3 καταπληκτικά πάνινα κουκλιά (Μαρουλίτσα) όπως πολύ σωστά ανέφερε η fraoulitsa είναι κάπως μεγαλύτερα από τον σπιρτουλη!! Είναι μια από της πολλές ανακαλύψεις της mytiny που την ευχαριστούμε πάρα πολύ, μονό τα καλύτερα έχω να πω! :thanx2: :thanx2:

attachment.php


Επίσης δυο πολύ σπάνιοι σπιρτούληδες μέσα σε αυθεντικά αυγά από Polfi toys εν αντιθέσει με την el Greco τα πλαστικά αυγά της Polfi έχουν στο εσωτερικό μια στρώση από μολύβι ώστε όταν τα κουνάς αυτά επανέρχονται στην αρχική τους θέση :eek:

attachment.php


Tο πορτοκαλή αυγό με τον σπιρτουλη μας το χάρισε ένας φίλος από Ελλάδα και τον ευχαριστούμε πολύ!!

Επίσης ο γαλάζιος είναι χαρισμένος από την candyforever ακόμα ένα άτομο που του χρωστάμε πάρα πολλά :bow: :thanx2: θα καταλάβετε τι εννοώ σύντομα!!!

Τα αγοράκια από Polfi είναι γενικά πολύ σπάνια για κάποιο λόγο :eek:

Τα υπόλοιπα είναι τα γνωστά (καρδουλιτσα και γλυκουλια) ;)

attachment.php


attachment.php


Και αυτό για τον makisimo;)

attachment.php


Ο Σπιρτούλης σου είναι G2 και είναι από AS μια εταιρία που επανέφερε τους σπιρτούληδες το 90 με 95 στην Ελλάδα θα έλεγα ότι ποιοτικά είναι αρκετά προσεγμένοι!! Και αuτοι που βλέπετε είναι χαρισμένοι από την mytiny:thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάλαβα...!!! Έναν έχω και μου βγήκε παιδί των 90s...!!!! :p Θα πάρει δρόμο...!! :p
 
Τα γλυκούλια της Polfi έβγαιναν και σε αυγά?Θυμάμαι ένα από τα παιδικά μου χρόνια. Γνωρίζει κανείς ή κάνω λάθος?
 
Τι καλές που είναι όλες οι Μαρουλίτσες μαζεμένες! Κι εγώ που νόμιζα πως τη λέγανε "Μαρουλίτσα" λόγω των μαλλιών της... Κάτι ανάλογο με αυτό που μας λέει η Αναστασία γι τη σαλάτα, χιχιχιχι! :p :p :p

Aυτό που καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες του El Greco Fanatic είναι ότι τελικά πρέπει αυτά τα μικρά κουκλάκια να είχαν μεγάλη επιτυχία εδω για να βγαίνουν σε τόσες διαφορετικές εκδόσεις... Και δεν τους το είχα... Μα καθόλου όμως! Κι εγώ, όπως η Αναστασία μας, τα είχα λίγο ... παραπεταμένα όταν ήμουν μικρή.. :p

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες El Greco Fanatic! :)
 
Το πλυντηριάκι είναι solpa



sorry ξεφύγαμε.....

polfi toys 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Spirtoulis δεν γνωρίζω αν έβγαιναν τα γλυκουλια σε αυγό όμως όλα είναι πιθανά το έχουμε δει αλώστε αρκετές φορές αυτό με διάφορα παιχνίδια στο παρελθών ;)

Fraoulitsa να είσαι καλά!!

Όλα τα κουκλάκια τύπου σπιρτουλη και τυχερούλη είχαν επιτυχία στις περασμένες δεκαετίες αλλά και σήμερα ακόμα συνεχίζον να έχουν στης ευρωπαϊκές χώρες και όχι μονό (Kαι έχω βρει μπελά με τους αντίπαλους αγοράστριες :p )

Αν αναφερθείς στο εξωτερικό γιατί Ελλάδα τον είχαν παραγκώνιση πολύ τον άμοιρο σπιρτουλη :( στο όνομα el Greco μιλώ πάντα για παιχνίδια το 80% θα σου μιλήσει για τον σπιρτουλη εννοείτε με το όνομα που τον γνωριστούν σε κάθε χώρα :)

Μόλις είδα ότι ξέχασα να ανεβάσω την φωτογραφία από καρδουλιτσες στο προηγούμενο ποστ οκ και αυτές!!

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα