PONG....Made in Greece

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
281
Το νεώτερο μέλος του GRM, "sortini" επικοινώνησε μαζί μου και μου έστειλε κάποιες φωτογραφίες από κάποιο σπανιότατο, Ελληνικής κατασκευής, "PONG"

Σας τις παραθέτω προς "τέρψην των οφθαλμών" !

Παρακαλείτε όποιος γνωρίζει περισσότερα για την εταιρεία κατασκευής και το έτος, ας μας ενημερώσει με post.

Ο φίλος μας Στέλιος (sortini) έχει στην κατοχή του μια ακόμα κονσόλα PONG, Γερμανικής κατασκευής που επίσης αποτελεί σπανιότατο και καρασυλλεκτικό κομμάτι.

Περισσότερα για αυτή την κονσόλα σε λίγο ! Stay tuned ....

PONG, ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ !

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Φίλε Στέλιο, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες ! ;) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εντυπωσιακο!! δεν υπαρχουν φωτογραφιες "in action"?
 
Καλά όχι και τόσο σπανιότατο χεχε...αν σκεφτείς ότι ξέρω 2 ανθρώπους που έχουν από ένα....

Έχω ένα εγώ σε μαύρο χρώμα..και ένας άλλος φίλος εδώ μέσα ξέρω ότι έχει ένα λευκό χεχε
 
Καλη φαση! Δεν γνωριζα την υπαρξη του.

Πληροφοριες? Ειναι "φασον" απο καποια ξενη κατασκευη?
 
Ηλία, ρίξε infos !!!!!!!
 
Παίδες το πλαστικό κέλυφος είναι made in Greece. Για τη πλακέτα δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά παλιότερα είχα τα φωτορυθμικά μου σε παρόμοιο κουτί, όπως και το εξωτερικό ηχείο για το Spectrum (μικρότερο κουτάκι για να μη καταπονώ κασετόφωνα!!! )

Τα κουτιά αυτά τα αγοράζεις και σήμερα και είναι μια χαρά για ιδιοκατεσκευές ή modding. Βέβαια έχω να πάρω πάνω από 20 χρόνια και δεν ξέρω αν παραμένουν Ελληνικά ή αν και αυτά έρχονται πια από τη Κίνα.

Μπορεί να λυθεί το μηχάνημα να δούμε από κάτω την πλευρά της πλακέτας;
 
Dυστυχώς ίνφο όσο και αν είχα ψάξει δεν είχα βρει....

Την πλακέτα αν θέλετε μπορώ να κάτσω το ΣΚ να τη βγάλω από το δικό μου και να σας στείλω φωτό αναλυτικές.

Αν θυμάμαι πάντως καλά, μια βασική διαφορά που παρατηρώ με το δικό μου, είναι ότι εμένα γράφει στην πρόσοψη ASK LTD, προφανώς αναφερόμενο στην εταιρία που το κατασκεύαζε.
 
Εδω και μια φωτογραφια απο το κατω μερος της πλακετας.
 
πωωωωω τι μου θυμισατε τωρα!!!!!!! το ειχε κολλητος αυτο σε ασπρομαυρη TV (με 4 καναλια ολα κι ολα)...
 
picture.php


ναι καρασπανιο... :p

το μονο κακο με το δικο μου ειναι οτι ενω δουλευει μεν, δεν κινειται η μπαλα (τετραγωνο :) ) δεξια αριστερα :( κατι παιζει με το τσιπ μαλλον αλλα οταν ξεβαρεθω θα το φτιαξω. εξαλλου απ'οσο ξερω ολα τα πονγκ εχουν παρομοιο IC οπου ο καθε ακροδεκτης αντιστοιχει σε κινηση ή κατι τετοιο...

τωρα που το σκεφτομαι ισως το φτιαξω το σκ... αρκετη σκονη εφαγε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sortini είπε:
Εδω και μια φωτογραφια απο το κατω μερος της πλακετας.
Ευτυχώς που έχουν εξελιχθεί οι μέθοδοι αποχάλκωσης... :p

Σχετικά με το pong:

μιας και η κατασκευή pong δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο (κυκλοφορούσαν από τότε αναλυτικά σχηματικά) η κάθε "εταιρία" μπορούσε να βγάλει ένα δικό της μηχάνημα, θα μπορούσε δηλαδή να είναι από οπουδήποτε το συγκεκριμένο μιας και δεν έχει κάποια συγκεκριμένη "σταμπα" (όπως είπε ο pooky το κουτί είναι τυπικό κουτί για kit projects κτλ).

Άρα πιστευώ ότι η προέλευση του έχει χαθεί κάπου στη δεκαετία του 70 :p
 
Δεν νομιζω οτι ευκολα θα βρουμε ακρη με το να ψαχνουμε προελευση της πλακετας. Σχεδον ολα τα pong εκεινης της εποχης που χρησιμοποιουσαν το GI AY-3-8500 (PAL VERSION) ηταν βασισμενα σε καποια cicruit που ειχαν δωθει και οι εταιρειες πολλες φορες το μονο που αλλαζαν ηταν το κουτι,ποντεσιομετρα κτλ με τη πλακετα να παραμενει το ιδιο (στη Γερμανια,Ισπανια κτλ κυκλοφορησαν δεκαδες μοντελα με μονη διαφορα το design και τη φιρμα). Το θεμα ειναι εαν το συγκεκριμενο μονταριστηκε απο Ελληνικα χερια (ισως κατι να αλλαξαν και στο circuit), για εμενα το ποιο πιθανο νομιζω. Απο καποια μικρη εταιρεια ετοιμο η ηταν σε στυλ κιτ? Για να εκανε ξενη εταιρεια παραγγελια απο Ελλαδα μονο τα κουτια τοτε λιγο περιεργο.

Προσεξα στο κατω μερος της πλακετας να αναφερει στη μεση τον αριθμο 557 και στην ακρη Β4693, οσοι το εχουν και εχουν ορεξη ας καιταξουν τη εχει σε εσας...557 serial?

Για παρατηρηστε λιγο την προσοψη (δεν ειμαι σιγουρος ακομα για αυτο), δεν εχει μονο τα γνωστα 4 εικονιδια με το Tennis/Hockey-Football/Squash/Practice-Solo λοιπουν τα Target 1/Target 2 δεν εχει gun αλλα υπαρχει ενα πεμπτο εικονιδιο...μηπως ειναι το Ηandicap? το κριμενο εβδομο παιχνιδι απο το AY-3-8500 που ηταν στη θεση off κανονικα ΑΛΛΑ παρα πολη λιγα συστηματα το επαιζαν πραγματικα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλές πληροφορίες και φωτογραφίες:

Κώδικας:
http://www.pong-story.com/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας παιδιά έχω να προσθέσω και εγώ κάποιες photos από την δική μου έκδοση του pong αυτού! Είναι λίγο διαφορετικό στην πρόσοψη και έχει 4 παιχνίδια. Έχω 2 από αυτά οπότε πιστεύω δεν είναι καθόλου σπάνια μηχανήματα! 'Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ ας βοηθήσει να λυθεί το μυστήριο! Ποια ήταν αυτή η εταιρεία ASK και τι σημαίνουν τα αρχικά A.S.K.; :)
 
Ethaniel είπε:
picture.php
ναι καρασπανιο... :p

το μονο κακο με το δικο μου ειναι οτι ενω δουλευει μεν, δεν κινειται η μπαλα (τετραγωνο :) ) δεξια αριστερα :( κατι παιζει με το τσιπ μαλλον αλλα οταν ξεβαρεθω θα το φτιαξω. εξαλλου απ'οσο ξερω ολα τα πονγκ εχουν παρομοιο IC οπου ο καθε ακροδεκτης αντιστοιχει σε κινηση ή κατι τετοιο...

τωρα που το σκεφτομαι ισως το φτιαξω το σκ... αρκετη σκονη εφαγε...
Σημερα πετυχα το συγκεκριμενο pong στο παζαρι...μονο που το πετυχα στα χερια άλλου ρετρομανιακου :takethat: :takethat:..τον ρωταω:Φιλε το θελεις???θα το παρεις???ναι,μου λεει!!!Χμμμ...το θελω και εγω του λεω...Να,μου απανταει εχει και αλλα εδω...Ναι,και αλλα εχει αλλα δεν ειναι Ελληνικα!!!:mad:Πρωτη φορα μου παιρνουν κατι μεσα απο τα χερια μου στο παζαρι!!!
 
Αφου τα ξερεις....οποιος προλαβει πρωτος ειναι η δουλεια!!!! :)

Μαλλον επρεπε να τον δελεασεις με κατι αλλο.... :D :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγα μην αλλαζε γνωμη!!Μαλλον ηξερε τι επαιρνε!! :(
 
Aris Halias είπε:
Γεια σας παιδιά έχω να προσθέσω και εγώ κάποιες photos από την δική μου έκδοση του pong αυτού! Είναι λίγο διαφορετικό στην πρόσοψη και έχει 4 παιχνίδια. Έχω 2 από αυτά οπότε πιστεύω δεν είναι καθόλου σπάνια μηχανήματα! 'Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ ας βοηθήσει να λυθεί το μυστήριο! Ποια ήταν αυτή η εταιρεία ASK και τι σημαίνουν τα αρχικά A.S.K.


Στο site hlektronika.gr εχει κατι "παλιοσειρες" που λογικα πρεπει να γνωριζουν .

ενδεικτικα π.χ. ο George Vita και ο SRF

>>> http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64545&page=4

George Vita είπε:
Κατά τη γνώμη μου το πρώτο Ελληνικό κινητό τηλέφωνο ήταν για χρήση επί οχήματος και είχε τα πάντα Ελληνικά από το κουτί (Rentron ***) και τις πλακέτες (Χουρδάκης***) μέχρι τα καλώδια συνδέσεων (ΜΑΒΙΚΑΛ). Για την σχεδίαση ούτε λόγος. Βέβαια πελάτες ήταν όσοι είχαν οικονομική επιφάνεια ή πολιτική αίγλη. Δύο από αυτούς έγιναν πρωθυπουργοί, ο γνωστός μας "τυχερός" (του είχανε τρυπήσει κατά λάθος το ρεζερβουάρ όταν έβαζαν την κεραία) και ο σημερινός που κατείχε άλλες θέσεις τότε.


SRF είπε:
Προσωπικά το πρωτό τηλέφωνο ασύρματο (έννοια κινητού στην ουσία) που ξερω ήταν εγκατεστημένο στο αυτοκίνητο του Βαρδινογιάννη... πριν από τα τέλη του 70!

Η κατασκευή του αρχικά ήταν Ελληνική ΠΛΗΡΩΣ, ενώ αργότερα μετεξελίχθηκε (μη δόκιμος όρος, αλλά έστω) σε συνολικό περιφερειακό σύστημα τηλεφωνικής επικοινωνείας με αναμεταδότες στην Αίγινα, για κάλυψη όλης της Αττικής και του οδικού άξονα Αθηνών Κορίνθου μέχρι δηλαδή και τα διυλιστήρια Μοτορ Όιλ λ΄γιο πριν τον Ισθμό!

Εκεί πλέον το όλο σύστημα βασίστηκε σε πλακέτες πομπών & δεκτών της YAESU με κατασκευασμένα Ελληνικά όλα τα περιφεριεακά τους, ελεγκτής αναγνώρισης κλήσεως, προωθήσεως, μεταγωγής Πομπού - ΄δεκτη κλπ, μέχρι και του ντιπλεξερ στην έξοδο ΥΣ (Λάγγας στον Γαργηττό)... Θυμάμαι επίσης την μεταγενέστερη ΚΟΜΠΤΕΛ που έφτιαξε εκ του μηδενός πομποδέκτες αυτοκινήτου & φορητούς, ενώ μιά ανάλογη προσπάθεια είχαν κάνει και στην μεταγενέστερη εισαγωγική των ΤΑΛΚΟ (που είχε ασχοληθεί ο Ευφραιμίδης επ' αυτών)! Δεν θυμάμαι το όνομα μιάς άλλης Ελληνικής εταιρείας που έβγαλε τα Ελληνικά φορητά που χρησιμοποίησε και το Π.Ν. κατά κόρον κάποια εποχή... κάτι άγαρμπα μαύρα κουτάκια... που συρτάρωνες από κάτω τις πλακέτες...

Δουλεύαν ωραία πάντως!

Ξέρω και αρκετούς άλλους που έφτιαχναν τηλεφωνασύρματα κατά παραγγελεία το 77-81, ένας εκ των οποίων ήταν στην Κυψέλη.

Βρε τι ιστορική αναφορά γράφουμε σε αυτό το φόρουμ! Μερικοί νεώτεροι ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΟΥΝ από το τι κατασκευάζαμε στην "Ελλάδα της φτώχειας" πριν την ευημερία του σήμερα!!!

Να σημειώσω έδώ και μια εταιρεία που έφτιαχνε λίγο αργότερα υπέροχα περιφερειακά πομποδεκτών, υποτονίες, πεντατονίες, κλπ, κάπου εκεί κάτω, και την έλεγαν νομίζω κάτι σε "ΤΖΟΡΤΖ & ΒΗΤΑ" "


George Vita είπε:
Το προϊόν της Comtel θεωρώ "πρώτο Ελληνικό κινητό τηλέφωνο" γιατί είχαν σχεδιαστεί/κατασκευαστεί εδώ και τα κυκλώματα RF (PLL Plessey, IF National). Σαν μικροτηλέφωνο χρησιμοποιούσε γόνδολα G.E. με κύκλωμα SLIC (TP5700 National) και παραγωγή AC τάσης κουδουνισμού!. Δηλαδή λειτουργούσε σαν κανονικό τηλέφωνο! Μόλις έγιναν φθηνά τα ασύρματα τηλέφωνα στους 900MHz, συνδεόταν η βάση του ασύρματου αντί της γόνδολας και ο πελάτης μπορούσε να απομακρυνθεί 100-200 μέτρα από το αυτοκίνητό του χρησιμοποιώντας τη μικρή ασύρματη συσκευή, άρα όπως ακριβώς τα μεταγενέστερα κινητά τηλέφωνα!
Μηπως να γινοταν μια κρουση απο το retromaniax.gr στο hlektronika.gr για το "Ποια ήταν αυτή η εταιρεία ASK /pong κονσολα" ?????

Υ.Γ.


Ο SRF εκει που λεει


"Να σημειώσω έδώ και μια εταιρεία που έφτιαχνε λίγο αργότερα υπέροχα περιφερειακά πομποδεκτών, υποτονίες, πεντατονίες, κλπ, κάπου εκεί κάτω, και την έλεγαν νομίζω κάτι σε "ΤΖΟΡΤΖ & ΒΗΤΑ"

εννοει τον ... George Vita

Υ.Γ.2

Ποιος ξερει ισως και να προτεινε κατι αντιστοιχο ο angel_grig ο οποιος κανει ενα περασματακι απο το thread στην 6η σελιδα του thread ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bρε θηριο Nemo τιποτα δεν σου ξεφευγει!!Στο hlektronika.gr εχει οντως πολλες "παλιες καραβανες" και μια ερωτησουλα δεν θα εβλαπτε..
 
Μπραβο ρε Νεμο που βρισκεις ολα αυτα.
 
Πίσω
Μπλουζα