[PRIMO] Φραπεδάκια

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
596
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και πολύ καιρό θυμήθηκα ένα παιχνίδι που είχα ως παιδί και όσο κι αν έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα τίποτα. Σα να μην το θυμάται κανείς! Αλλά είμαι σίγουρος ότι εδώ όλο και κάποιος θα το θυμηθεί ή έστω θα βρει καμιά διαφήμισή του σε κανένα Μίκυ Μάους.

Το παιχνίδι στο οποίο αναφέρομαι ονομάζεται "Φραπεδάκια" και είναι το εξής:

Ένα παιχνίδι στο οποίο δημιουργείς διάφορες φιγούρες. Ως σύνεργα έχεις: ένα σέικερ μωβ με διαφανές πράσινο καπάκι, καλούπια κίτρινα με διάφορες φιγούρες σε δύο κομμάτια, μια πρασινωπή σκόνη με χαρακτηριστική μυρωδιά, νερομπογιές (σε τζελοειδή μορφή αλλά κολλημένες σε πλαστική λευκή βάση) και πινέλο (κόκκινο στο χρώμα) για να βάψεις τις μινιατούρες και ένα πλαστικό κίτρινο μαχαιράκι (αν θυμάμαι καλά). Διέλυες στο νερό αυτή την πρασινωπή σκόνη, την έριχνες μέσα στο καλούπι, το οποίο σφήνωνες μέσα στο σέικερ, κουνούσες το σέικερ για κάποια ώρα και μετά στέγνωνε η σκόνη στο καλούπι και έβγαζε τη φιγούρα. Στη συνέχεια έβγαζες το καλούπι και μαζί έβγαινε και η φιγούρα. Οι φιγούρες είχαν ένα ανοιχτό πράσινο χρώμα, αλλά τρίβονταν και έσπαγαν εύκολα.

Πρέπει να βγήκε σε διάφορες παραλλαγές, με διάφορα καλούπια. Σε μένα είχαν κάνει δώρο αυτό με τους δεινόσαυρους, έφτιαχνες μικρά δεινοσαυράκια. Θυμάμαι ότι έπαιξα πολύ λίγο με αυτό, δεν το φχαριστήθηκα όσο θα ήθελα. Βγήκε γύρω στο 1994-1995. Δεν ξέρω αν υπήρχαν ανταλλακτικές σκόνες ή αν έπρεπε να αγοράσεις ξανά το σετ με όλα τα συμπράκαλα. Γενικά αμφιβάλλω αν το θυμάται κανένα παιδί. Μόνο ένας φίλος μου έτυχε να το έχει, κάτι χρόνια πιο μετά, αλλά δεν ασχοληθήκαμε με το παιχνίδι.

Δυστυχώς το έχω πετάξει μαζί με το κουτί του ήδη από πολύ μικρή ηλικία, λίγα χρόνια αφότου το πήρα. Δε μου είχαν τελειώσει οι σκόνες, η μάνα μου τις είχε κρύψει. Απλά επειδή θα λέρωνα δε με άφηνε να παίξω και με τα πολλά μου το πέταξε... Κακούργα μάνα! Αλλά το θυμάμαι πολύ καλά ως παιχνίδι, ειδικά το σέικερ! Μακάρι να βρεθεί κάτι...
 
Δεν μου θυμίζει κάτι, λυπάμαι...

Αυτό που περιγράφεις μου θυμίζει τους κλασικούς παιδικούς πηλούς που υπήρχαν σε βιβλιοπωλεία που είχαν και καλούπια και έφτιαχνες διαφορες φιγούρες.

Υπάρχει κάποιος αλλος να βοηθήσει;
 
Δεν μου θυμίζει κάτι ο τίτλος. Υπάρχουν καλουπάκια όπου βάζεις μια σκόνη με νερό,το ανακατεύεις και με το μείγμα, αφού στερεοποιηθεί στο καλουπάκι, φτιάχνεις διάφορα σχέδια.
 
Το γνωρίζω, κυκλοφορούσαν μάλιστα ανταλλακτικά. Δυστυχώς δε θυμάμαι ούτε μάρκα, ούτε κάποια άλλη λεπτομέρεια.
 
17052013569.jpg

μια φωτο που μου εστειλε ενα φιλος :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αισχος!ο φραπες αποτελει ιερη παρακαταθηκη του Ελληνισμου στην ανθρωποτητα !!Δεν επιτρεπεται να χρησιμοποιειται τοιουτοτροπως !!Παλι καλα που οταν βγηκε το παιγνιον ημουν ηδη μαντραχαλος..χικ...
 
Πιθανόν να ήταν το παιχνίδι που εικονίζεται στο post 5.
 
pan_sko είπε:
Προβολή συνημμένου 82646μια φωτο που μου εστειλε ενα φιλος :)
Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!! Ναι αυτό είναι!!!!! Αυτή τη φάτσα του μπόμπιρα τη θυμάμαι, αλλά δε θυμόμουν τόσο καλά το λογότυπο. Είχα αυτό με τους δεινόσαυρους και είχα καταφέρει να φτιάξω κανά 2, αλλά έτριβαν πολύ αυτές οι μινιατούρες. Ακόμα θυμάμαι τη μυρωδιά συτής της σκόνης...

Ειλικρινά να σαι καλά! Για κάτι τέτοια αγαπάμε το retromaniax!
 
Πέρσι πέτυχα στην Αγγλία τη μοντέρνα εκδοχή του!
 
Πίσω
Μπλουζα