Prince of Persia for Spectrum 128+ Specrum

nikodr

Retro Member
Joined
19 Οκτ 2006
Μηνύματα
181
Αντιδράσεις
1
Παιδιά βρήκα στο internet μετά απο ψάξιμο τo Prince of Persia για Spectrum 128+.Το πρόγραμα σε εξομοίωση μετά από πολύ κούραση κατάφερα να το κάνω να τρέξει (τα tap files δεν είναι ότι καλύτερο για να τρέξεις ένα παιχνίδι).

Δυστυχώς στον Spectrum +3 αν πάω να το τρέξω μέσω του εξομοιωτή,κολάει μόλις φορτώνει η πίστα και τον πάω δεξιά για να πάω στο πρώτο επίπεδο.

Ότι και να έκανα τρέχει μόνο σε 128+ μοντέλο.Νόμιζα ότι ο +3 με τον 128+ είναι ίδιοι.

Δυστυχώς μέχρι να πάρω νέο τροφοδοτικό και να τον φτιάξω τον 128+,είμαι μόνο με τον +3 και τον speculator.

Ξέρει κανείς κάποιο fix?Βρήκα μια version σε tzx format αλλά τα ίδια,κολλάει στο ίδιο σημείο,ενώ στον 128+ mode στον εξομοιωτή παίζει κανονικά!
 
Φίλε Νίκο, όχι ότι μπορεί να φταίει ο +3 αφού σε emulator δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αλλά ο +3 και ο 128+ μόνο ίδιοι δεν είναι...

Υποτίθεται ότι θα έπρεπε αλλά δεν είναι. Είναι γνωτό ότι υπάρχουν αρκαιτές ασυμβατότητες του +3 με προηγούμενα παιχνίδια spectrum, μπορεί αυτό να συμβαίνει και εδώ.

Δοκίμασε άλλον emulator μήπως φταίει αυτό...

Ζήτωωωω, ήρθε χθές στο ταχυδρομείο ο 128+ μου με το τροφοδοτικό του, manual , κασσέτες (σε ξεχωριστά πακέτα λόγω βάρους). Σήμερα θα τον έχω σπίτι :D :D:D:D:D
 
Θα μπορούσες κάποια στιγμή σαβατοκύριακο να ερχόμουν να βλέπαμε τον 128+ με το δικό σου τροφοδοτικό?Δεν ξέρω αν θα έχω προλάβει να πάρω καινούριο (αχ αυτή η εξεταστική),και να του ρίξουμε μια ματιά αν έχει κανα πρόβλημα ο δικός μου?

Πάντως συγχαρητήρια για το νέο σου απόκτημα!

χεχε Sinclair Rules
 
Το ερχόμενο Σάββατό μπορείς? Από μένα οκ.

Κάτσε να το δώ πρώτα το μηχάνημα, μη λέμε μεγάλα λόγια :D

Είναι βέβαια από τον rwap που πουλάει τις μεμβράνες και πασίγνωστο στο WOS, πράγμα που είναι εγγύηση...
 
Το TAP file που κυκλοφορεί με το PoP δεν είναι ολοκληρώμένο. Υπήρχε πριν από καιρό ένα thread στο WOS σχετικά. Το ότι δεν τρέχει στον +3 όπως είπε και ο φίλος gtsamour έχει να κάνει με τις ασυμβατότητες του ίδιου του σύστηματος. Και εγώ σε +2 με ΜΒ02+ το τρέχω (τρέχει και στον 128K κανονικά)...παρόλλα αυτά δεν είναι ολόκληρο το παιχνίδι μέσα στο TAP. Κάποιος μπήκε στον κόπο να κάνει ένα πρόχειρο port από κάποια TRD δισκέτα.

:rolleyes:
 
Είχα βρει και ένα TZX αρχείο,μήπως το TZX τρέχει?Πάντως και το TZX μου φάνηκε ότι είναι το ίδιο με το tape,απλά το μετατρέψανε.
 
Πίσω
Μπλουζα