Pro Evolution Soccer Wii

buzzer

RetroActive
Joined
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
251
Αντιδράσεις
6
To συγκεκριμένο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, αν και δεν μπορώ να καταλάβω πόσο φυσική θα είναι η ροή και ο χειρισμός του παιχνιδιού.

Αν μην τι άλλο φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον και αρκετά καινοτόμο.

http://www.jeux-france.com/news22331_pro-evolution-soccer-2008-en-action.html
 
Το αγόρασα πρόσφατα και παρόλο που έχω παίξει μόλις 5-6 αγώνες, νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω μια πρώτη άποψη:

Κατ'αρχάς, ξεχάστε ό,τι ξέρατε γύρω από το PES, αλλά και τα football sims γενικότερα... Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και ευτυχώς η Konami δεν ακολούθησε την ΕΑ που παρουσίασε ένα μετριότατο FIFA για το Wii στο οποίο απλώς έκανες τις κινήσεις με gestures του wiimote. Εδώ το βάρος δίνεται περισσότερο στην τακτική και λιγότερο στην τεχνική... Ίσως στην αρχή μπλεχτείτε λίγο και προσπαθείτε να το αντιμετωπίσετε με τη συνήθη λογική, όταν όμως εξοικειωθείτε λίγο, θα νιώθετε περήφανοι για την κρυφή μπαλιά που βγάλατε στον πλάγιο που καθοδηγήσατε εσείς οι ίδιοι να ξεπεταχτεί... Ειδικά στις στημένες φάσεις που έχετε περισσότερο χρόνο να σκεφτείτε τι θέλετε να κάνετε, μπορείτε να προβείτε σε πολύ έξυπνες κομπίνες...

Να σημειώσω πάντως, πως μέχρι στιγμής δεν έχω παίξει με αντίπαλο άνθρωπο και η αλήθεια είναι πως έχω μια μικρή επιφύλαξη για το πώς λειτουργεί αυτό, αφού φαντάζομαι πως θα φαίνεται στην οθόνη η κίνηση που προτίθεται να κάνει ο κάθε παίκτης και ίσως είναι πιο εύκολο για τον αντίπαλο να τον αντιμετωπίσει...

Σε γενικές γραμμές, για το PES στο Wii, ισχύουν λίγο-πολύ όσα ισχύουν και για το ίδιο το Wii: Δεν θα αντικαταστήσει τις εκδόσεις του PES που παίζατε μέχρι τώρα στις άλλες κονσόλες και το PC, όμως αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα παραλλαγή με συμπληρωματικό χαρακτήρα...

//Τρελό γέλιο η δυνατότητα για αγώνα με Mii!!! Φανταστείτε κανονικό PES με Mii-κέφαλους παίκτες και λίγο πιο στρουμπουλά σώματα!!! Μπορεί από άποψη gameplay να μην αλλάζει κάτι, αλλά και μόνο όταν βλέπω κάτι τερατόμορφα Mii που είχα φτιάξει σε στιγμές ατελείωτης παρακμής, να πιάνουν κεφαλιές με μια μπάλα που είναι... μικρότερη από το μάτι τους(!), πεθαίνω από τα γέλια!!! :D
 
Σίγουρα κάτι διαφορετικό, αφού έχεις τον έλεγχο όλης της ομάδας και όχι μόνο του παίκτη που έχει την μπάλα.

Μπορείς να κάνεις σίγουρα πολλά παραπάνω, από ότι στις άλλες εκδόσεις, και ιδίως στο τακτικό κομμάτι την ώρα του αγώνα.

Θέλει πιο λίγο χρόνο από ότι αρχικά περίμενα να το συνηθίσεις. Συνιστάται! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα