Project Giana

Olorin

RetroMaNiaC
Joined
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
717
Αντιδράσεις
38
(Κι άλλο) Great Giana Sisters remake στα σκαριά...

Ετοιμάζεταi για PC και (ως συνήθως) ζητούν τη συμβολή σας μέσω Kickstarter...

 
Φοβερό αλλά θέλουν $150,000 και μάζεψαν μόνο $20,000, με deadline τον Σεπτέμβριο :(
 
Τα indie παιχνιδια ανθησαν και πετυχαν γιατι σταθηκαν εναντια στη "hollywoodοποιηση" των παιχνιδιων, δηλαδη αναπτυξη επικων κεφαλαιων, τα κεφαλια που τρωνε χαβιαρη με νερο πηγης βοημιας κτλ. Γιατι ακριβως χρειαζοντε τουλαχιστον 150.000? για ενα "indie" παιχνιδι; ψιλοχοντροκοροιδια η ολη φαση τελευταια θα ελεγα. Το πρωτο παιχνιδι που μου αρεσει ακομα πολυ, φτιαχτηκε με μερακι και καλη σατυρα. Δεν χρειαζοντε 150.000? για να κανουν κατι αντιστοιχο. Αρκει να το θελουν.
 
dr_slump είπε:
Φοβερό αλλά θέλουν $150,000 και μάζεψαν μόνο $20,000, με deadline τον Σεπτέμβριο :(
Εντάξει, ούτε 2 μέρες δεν έχει που ξεκίνησε...
 
Με τόσο μικρό πλαίσιο περιμένουν $150,000; Πολύ δύσκολο θα έλεγα...
 
Παντως φαινεται εξαιρετικο!

 
Μωρέ σκέτη μαγεία φαίνεται, το θέμα είναι να μην παρατηθεί για οικονομικούς λόγους...
 
Ανεβηκε το demo!

7 μερες ακομα και μονο τα 2/3 του στοχου εχουν μαζευτει...
 
3 μερες ακομα και λειπουν 17 χιλιαρικα. Θριλερ!
 
Αφου υπάρχει demo, σημαίνει ότι το παιχνίδι προφανώς είναι στα τελευταία του στάδια, άρα τί στο καλό χρειάζεται το Kickstarter; Δηλαδή αν δεν πιάσει το ποσό των 150 χελεάδων, θα κανουν φορμάτ στο δίσκο του ντεβέλοπερ; :D
 
80871558.gif


Funded στο παρα πεντε!
 
Το έχω ξαναπεί ότι η όλη φάση του Kickstarter έχει αρχίσει και μου βρωμάει.

Με το demo βέβαια δεν πάει να πει ότι έχει τελειώσει το παιχνίδι. Η ανάπτυξη της μηχανής, σίγουρα είναι σε προχωρημένο στάδιο αλλά απο την άλλη θα χρειασθούν πολλές ακόμα πίστες, στις οποίες ενδέχεται να χρειασθεί αλλαγές - βελτιώσεις.

Αλλά το θέμα έχει αρχίσει να μοιάζει με επένδυση εκ του ασφαλούς. Όταν έχεις πάρει ήδη τα χρήματα απο τον πελάτη, φεύγει το άγχος της επιτυχίας ώστε να βγάλει τα λεφτά του, το project. Απο την άλλη, έχεις υποχρέωση να ανταποκριθείς στο κοινό που σε υποστήριξε. Αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο πράγμα.
 
Το game development ηταν παντα τεραστιο οικονομικο ρισκο. Οτιδηποτε μπορει να μειωσει το ρισκο σε ενα βαθμο, νομιζω οτι πρεπει να ειναι καλοδεχουμενο και απο τους developers αλλα και απο τους gamers.

Θα μου πεις, και καλα για τους developers, αλλα γιατι για τους gamers;

Γιατι ετσι θα ερθουν στα χερια μας τα παιχνιδια που εμεις θελουμε να παιξουμε, σε αντιθεση με τα παιχνιδια (Τι παιχνιδια, βασικα πλεον ειναι το ιδιο παιχνιδι με 10000 διαφορετικα ονοματα.) που επιβαλλουν οι οικονομικες πραγματικοτητες της αγορας.
 
Χωρίς να ξέρω σίγουρα και χωρίς να θέλω να ξεκινώ θεωρίες συνομωσίας, υποθέτω πως όταν κάποιο project πλησιάζει οριακά το σχετικό όριο λίγο πριν τη λήξη της προθεσμίας, είναι πολύ πιθανόν για να σιγουρευτούν οι devs να συμπληρώνουν εικονικά το ποσό. Τι εννοώ; Αν για παράδειγμα δυο μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας έχουν μαζευτεί 145/150 χιλιάδες, μπορεί οι ίδιοι οι devs να βάζουν τα υπόλοιπα 5 χιλιάρικα, τα οποία στην πράξη θα τους γυρίσουν πίσω, ενώ σε διαφορετική περίπτωση δεν θα έπαιρναν ευρώ (υποτίθεται πως το Kickstarter σου δίνει τα λεφτά μόνο αν συμπληρωθεί ο μίνιμουμ στόχος, αλλιώς επιστρέφονται όλα τα λεφτά στους backers...)
 
Μην ξεχναμε οτι τα λεφτα που παιρνουν φορολογουνται, οποτε γιατι να δωσεις δικα σου λεφτα για να παρεις τα μισα;

Εξαλλου επιτυχια στο kickstarter σε καμια περιπτωση δεν σημαινει και εμπορικη επιτυχια.

5 Kickstarter Projects Slammed With Success
 
freaktmp είπε:
Μην ξεχναμε οτι τα λεφτα που παιρνουν φορολογουνται, οποτε γιατι να δωσεις δικα σου λεφτα για να παρεις τα μισα;
Είναι αυτό που είπα. Μπορεί να έχουν πλησιάσει το όριο (π.χ. να έχουν φτάσει τις 145.000 αντί για τις 150.000) λίγο πριν το τέλος της campaign. Για να μην κινδυνέψουν π.χ. να τα χάσουν όλα, μπορεί να συμπληρώσουν το ποσό μόνοι τους. Προφανώς δεν θα τα πάρουν όλα πίσω λόγω φόρων και κρατήσεων (κρατάει και τα ποσοστά του το Kickstarter), αλλά σε βάθος χρόνου τους συμφέρει, αφού αλλιώς δεν θα έπαιρναν ούτε ευρώ...
 
Η όλη φάση με το kickstarter έχει καταντήσει κουραστική. Ακόμα και παρακμιακή εκπομπή για videogames στο YouTube να θέλει να φτιάξει κάποιος ζητάει λεφτά. :xm:
 
Από σήμερα είναι πλέον διαθέσιμο στο GOG.com (υποθέτω υπάρχει και αλλού αλλά δεν το έψαξα...). Για την πρώτη εβδομάδα το δίνουν στα $13.49, 10% έκπτωση. Αν είχατε βάλει λεφτά στο Kickstarter θα είχατε γλυτώσει $3.49 :p

http://www.gog.com/en/gamecard/giana_sisters_twisted_dreams

Τελικό όνομα το Giana Sisters-Twisted Dreams.
 
Πίσω
Μπλουζα