Protracker turntable (PT-1210 Mk1)

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Η ιδέα παρμένη από τον ST μόνο που εκεί ήταν chip music.

DJing με Mods, αρκετά εξελιγμένο θα έλεγα μιας και έχει ακόμα και time stretch! To software είναι ακόμα σε beta μορφή αλλά δείχνει ενδιαφέρον.

Κατά τον Φλεβάρη στις Amigες μας
 
Να σε δω να κάνεις dj-λίκι με την Amiga και τι στον κόσμο! :D

Μετά, θύμισέ με να σε δείξω πώς να κάνεις τον dj και με Mac! ;)

Λοιπόν είδα το πρώτο βίντεο, αν και όχι με τη δέουσα προσοχή - το δεύτερο δεν άντεξα.... (Να με συμπαθάς, είναι και η ώρα δύσκολη).

Το software είναι όντως καλό, δεδομένου έχει αρκετές δυνατότητες και ομοιότητες με επαγγελματικά s/w.

Έχω δουλέψει επαγγελματικά με αρκετά από αυτά (a girl 's got to make a living! :D )- κάποια εκ των οποίων, θεωρούνται κορυφαία ονόματα ειδικά τα 2 τελευταία, π.χ. Image Line Deckadance, Serato Scratch Live & Tractor Pro της Native Instruments, καθώς επίσης και για προσωπική χρήση με το Virtual DJ - free και πάρα πολύ καλό για έναν μέσο dj (ντάξει, δε μιλάμε για τον Tiesto! :p ).

Δεν ξέρω αν το παρόν τα έχει (άλλωστε είναι και beta!), αλλά αν δεν τα έχει, θα μπορούσε να προσθέσει:

-Banks για αποθήκευση sample tunes με δυνατότητα (re)looping και repitching (το οποίο repitching είδαμε ήδη ότι γίνεται σε πραγματικό χρόνο).

-Δυνατότητα co-processing & mixing 2 κομματιών μαζί. To mixing γίνεται σίγουρα (έχει 4 track slots), για το co-processing δεν ξέρω - μπορεί απλά να μην το δείχνει.

-Scratch-άκια? :D :D

-Χειριστήρια για bass - mid - treble

Και να κάνω και μια χαζή ερώτηση γιατί οι Amigες είναι λίγο ομιχλώδες τοπίο για μένα: Πού στο καλό είπαμε ότι είναι αποθηκευμένα όλα αυτά τα κομμάτια? :D

P.S. Please μη με βάλετε να δω και το 2ο βίντεο για να πάρω απάντηση! Thanks! :D
 
Πωρώθηκα ! Αν και το έχω κάνει στο ένδοξο παρελθόν με δύο αμίγκες να τρέχουν Protracker ! Και φυσικά εγγραφή σε κασέτα.

@Daredevil Η αμίγκα είναι υπολογιστής, ως εκ τούτου τα δεδομένα τα έχει σε σκληρό, ή σε δισκέτα :) - Tη σήμερον ημέρα και σε SD cards. Εξάλλου μιλάμε για mods και όχι για audio, οπότε τα tracks αποτελούνται από sampled instruments με τους φυσικούς περιορισμούς της Paula (chip υπεύθυνο για τον ήχο) Mιλώντας σε Pro audio γλώσσα τότε = 28khz (νομίζω βέβαια δεν υπήρχε fixed sampling rate και κόλπα για να το αυξήσεις κόβωντας κανάλια όπως στο Octamed) 8bit x4 channels, οπότε τα file sizes είναι σε kilobytes.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Προβληματίστηκα όσον αφορά το εξής: ο ήχος έχει μεγάλη πληροφορία σαν αρχείο, οπότε με τα "πενιχρά" μέσα που είχαν τότε (μικρούς σκληρούς & δισκέτες χαμηλής χωρητικότητας) απορούσα πού στην ευχή τ' αποθήκευαν για να μπορούσαν να τα χρησιμοποιήσουν μέσα στα εκάστοτε s/w! Τώρα, με την sd card αυτό είναι πιο αληθοφανές σενάριο, αλλά τότε?

Νομίζω όμως ότι απάντησες και σε αυτό: μου υπέδειξες πάνω - κάτω πώς γινόταν το sampling, οπότε θα ψάξω περισσότερα infos! ;)

Θενκ γιου! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα