PS1: Σπανιότητα παιχνιδιών?

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Η αγαπημενη μου κονσολα ειναι το playstation, το αγαπω τοσο που δεν ανοιγω ποτε την κουτα με τα παιχνιδια που εχω, για να μην μπω στο πειρασμο να πουλησω καποιο ;) .

Εχω πανω απο 100 παιχνιδια, ολα τα ειχα αγορασει "τοτε" και δεν εχω ξανασχοληθει μαζι τους. Ομως σε μια συζητηση με το μελος "sonic", με εκανε να επιστρεψω στο πατρικο μου και να καταγραψω μερικα απο τα παιχνιδια που εχω. Ομως δεν εχω μπει ποτε σε διαδικασια αγορας/πωλησης παιχνιδιων του ps1, και ετσι δεν ξερω την σπανιοτητα των παιχνιδιων. Ας πουμε μου ειπαν 1-2 πιο σπανια οπως το castlevania, αλλα γενικα εχω μαυρα μεσανυχτα.

Και εδω θελω την βοηθεια σας, αν καποιος ξερει καποιο site με καποιου ειδους "χαρακτηρισμο" των παιχνιδιων, ισως και τιμες στο περιπου. Να ξερω και σε ποσα περιπου εξοδα θα μπω, για να αγορασω 2-3 που μου λειπουν (τα ειχα δανισει, αλλα πάνε, δεν θυμαμαι καν σε ποιον τα ειχα δανισει).
 
Η αγαπημενη μου κονσολα ειναι το playstation, το αγαπω τοσο που δεν ανοιγω ποτε την κουτα με τα παιχνιδια που εχω, για να μην μπω στο πειρασμο να πουλησω καποιο.
Έπος ποστ!! Χχαχαχαχαχα! Τα έσπασες άρχοντα!
 
Υποθέτω οτι για να λές οτι τα αγορασες τοτε θα τα αγορασες απο κατάστημα και οχι απο εξωτερικό, αρα ειναι ολα PAL.

Μερικα σπανια PAL games εινα:

suikoden I+II (πανσπανια ειδικα το 2+ πανακριβα)

FF 7+8+9 (οχι τοσο σπανια αλλα ακριβα.)

Ehrgeiz God bless the Ring (σπανιο και ακριβουτσικο)

Star Ocean 2(πανσπανιο το ευρωπαικο.. πολλοι αγνωουν την υπαρξη του. και σχετικα ακριβουτσικο)
 
Το suikoden δεν μου θυμιζει κατι

τα ff τα εχω και τα 3 (7/8/9)

το ergeiz το εχω, αλλα ειναι απο τα λιγα που δεν ειναι pal

το star ocean2 δεν το ξερω καν

Εχω ελαχιστα japan/usa που τα επαιζα ασπρομαυρα!!!! οπως το sonic wings

μετα εβαλα rgb καλωδιο και τωρα ειναι εγχρωμα.

Υπαρχει κανα site με τιμες στο περιπου?
 
Να σου πω την αληθεια τα pricelists για το PS1 ειναι ελαχιστα και αντε να τα ξετρυπωσεις.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να googlaρεις φορουμς με τιμες για PAL games και ο,τι δεν το βρισκεις να κανεις search sto ebay για να βρίσκεις καποιες καπως πειστικες τιμες.
 
Δεν θελω να βρω ποσο κανουν, απλα να μην αγορασω/πουλησω το FF9 οσο το FIFA '98. Ενα τελειως φανταστικο παραδειγμα ανεφερα.

Στο οδηγο που λεει ο demizz, τα περισσοτερα παιχνιδια που εχω ειναι rarity 1 ή 2. Αλλα εχω και αρκετα 3, 4 που απο οτι ειδα στοιχιζουν πανω απο 20 λιρες. Ας πουμε το ff 9 το δινει 3, το ιδιο με το castlevania. Στο 5 δινει το Hercules και hi-octane που επισης εχω. Νομιζω οτι πανω απο 5, ειναι παρα πολυ σπανιο, εως αδυνατο να βρεις.

EDIT : δεν υπαρχει κανενα pal παιχνιδι με πανω απο 5. Αρα τα σπανιοτερα pal ειναι τα 5, συμφωνα με τον οδηγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Ομως σε μια συζητηση με το μελος "sonic", με εκανε να επιστρεψω στο πατρικο μου και να καταγραψω μερικα απο τα παιχνιδια που εχω. Ομως δεν εχω μπει ποτε σε διαδικασια αγορας/πωλησης παιχνιδιων του ps1, και ετσι δεν ξερω την σπανιοτητα των παιχνιδιων. Ας πουμε μου ειπαν 1-2 πιο σπανια οπως το castlevania, αλλα γενικα εχω μαυρα μεσανυχτα.
Σε αποκλειστικότητα σας παρουσιάζω τον διάλογο Mike/Sonic, όπως καταγράφηκε από τον κρυμμένο ρεπόρτερ της Espresso. :p

Mike: έχω μερικά παιχνίδια για Playstation, ίσως να τα πουλήσω αφού δεν τα παίζω ποτέ και η Amiga μου δεν μπορεί να το κάνει emulate ούτε με 17 accelerators και 42 RAM expansions...

Sonic: έλα ρε, τι έχεις;

Mike: Κάτι σαχλαμάρες, ένα δισδιάστατο Castlevania κάπως έτσι, ένα με περίεργο όνομα, κάτι σαν Sukodan το λένε. Σαβούρα, δεν φτάνουν καν στο δαχτυλάκι του Gran Turismo και του Tekken 3.

Sonic: δίκιο έχεις, δώστα. Και για να σε διευκολύνω τα αγοράζω εγώ που απλά προσπαθώ να ξεπεράσω τον Maddog σε original παιχνίδια και παίρνω ότι να'ναι για να αυξήσω την συλλογή μου. Τώρα τελευταία μου την σπάει, όλο μου δείχνει καινούρια που έχει πάρει και εγώ έχω καιρό να πάρω κάτι.

Mike: εντάξει, θα τα δώσω. Δώσε μου 15 ευρώ για το Castlevania που είναι άψογο, το Suikoden επειδή έχει ένα σπασιματάκι το κουτί στο δίνω μόνο για 12 ευρώ.

Sonic: καμμιά έκπτωση δεν γίνεται; Σε παρακαλώ, σε παρακαλώ! (ακολουθεί πρήξιμο στο ίδιο μοτίβο για καμμιά ωρίτσα...)

Mike: καλά, πάρτα 25 ευρώ και τα 2.

Sonic: 20 σου δίνω και να το θεωρείς και χάρη αφού το ένα έχει σπασμένο κουτί.
 
LOL

πάντως δεν θεωρώ ότι το SOTN είναι σπάνιο παιχνίδι - ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕΝ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΟ - αλλά όχι σπάνιο...
 
Τα τρία παιχνίδια που δυσκολεύτηκα να βρω είναι τα:

Tombi

Tombi 2

Chocombo Racing

Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια για PSX τα βρίσκεις με τιμή χαμηλότερη από 30 ευρώ. Ευτυχώς τα παιχνίδια του PSX δεν είναι σπάνια και ακριβά, οπότε θα είναι πολύ εύκολο για σένα να βρεις αυτά που ψάχνεις. Όσο για site που ψάχνεις, δε νομίζω να βρεις εύκολα κάτι σχετικό με χαρακτηρισμούς σπανιότητας παιχνιδιών, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργηθεί κάτι τέτοιο για το PSX...
 
@ maddog : ναι καπως ετσι ηταν η συζητηση, αλλα το sukodan δεν θυμαμαι να το ενεφερα. Δεν εχω αυτο το παιχνιδι (ή δεν το θυμαμαι).

@geo2004 : Chocombo racing !!! τι ειπες τωρα ρε αρχοντα, τι μου θυμησες!

Ειμουν φανατικος με FF, και επερνα οτι ειχε σχεση με αυτο, ετσι παραγγειλλα και το Ehrgeiz, και ας μην ηταν pal.
 
Τις περισσότερες φορές τα περι σπανιοτητας στο PS τα θεωρώ σαχλαμάρες. Μιλάμε για κονσόλα που ξεπούλησε, τα παιχνίδια τα εβρισκες και σε λαική που λέει ο λόγος. Εντάξει μπορεί να μην ισχύει για όλους τους τίτλους, αλλα εδώ και κάμποσο καιρό που ψιλοκοιτάω για μερικούς τίτλους (ναι maddog και αυτό το κασλεβάνια !!) ε, δέν πρόκειται να σκάσω τόσα φράγκα που ζητάνε μερικοί με την καμμία. Ειδικά με το Castlevania που το ψάχνω παντού, άν δέν το βρώ κάτω απο 30 ευρώ δέν πρόκειται να το πάρω ποτέ, χίλιες φορές να βάζω οδοντογλυφίδες.
 
μα το είπαμε - το SOTN δεν είναι σπάνιο - απλά σαν υπερ-γαμάτο παιχνίδι το χτυπάνε... όπως και σχεδόν οποιοδήποτε castlevania...
 
Γενικα, θεωρειτε οτι υπαρχουν σπανια CD/DVD games μετα το λανσαρισμα του PSX?

Πιστευω οτι το Saturn αποτελει την τελευταια κονσολα με οπτικο μεσο που μπορει να υπερηφανευεται οτι εχει σπανια παιχνιδια.
 
Μα δεν μιλαμε για εξαιρετικα σπανια, απλα ρε παιδι μου εσυ θα εδινες τα ιδια χρηματα

για fifa και για το SF alpha 3 ? δεν νομιζω, αρα πως θα κατατοπιστω στο περιπου, για το ποσο κανουν αυτα που ψαχνω (και αυτα που εχω)?
 
Ρε παιδες. Μην μπλεκετε τη σπανιοτητα με το ποσο ακριβο ειναι ενα παιχνιδι.

Σιγουρα στις περισσοτερες περιπτώσεις τα παιχνίδια ειναι σπάνια και ακριβα μαζι αλλα συνήθως η τιμή παει και με το playability.

Τα FF 7,8,9 πχ. δεν ειναι σπανια τοσο πολυ... μιλιουνια υπαρχουν. Το ff7 ομως παρολα αυτα μια 40αρα την πιανει. Και τα 8 +9 κανουν μια 30αρα το καθενα.

Απο την αλλη ομως το suikoden 2 που ανεφερα, ειναι παιχνιδι που εχει και παικτικη αξια και κανεις και μαυρα ματια για να το δεις. Υπαρχουν ελαχιστα ευρωπαικα suikoden εκει εξω και τα περισσοτερα ειναι σε χερια συλλεκτων!

Για ολες τις κονσολες υπαρχουν σπανια παιχνιδια ειτε με cd/dvd ειτε με cardridge. Οποιος λεει το αντιθετο, απλα δεν εχει ασχοληθει οσο πρεπει.

Τα παραδειγματα για καθε κονσολα ειναι αρκετα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είμαι στη γύρα για το Tales Of Destiny II και το Team Buddies! Θεσσαλονίκη τουλάχιστον δεν τα έχω βρει... Στο ebay συνήθως τα βρίσκω κοντά στα 100$...Τοσο σπάνιο θεωρείτε αυτό το Team Buddies?!?
 
Wally είπε:
Γενικα, θεωρειτε οτι υπαρχουν σπανια CD/DVD games μετα το λανσαρισμα του PSX?
Πιστευω οτι το Saturn αποτελει την τελευταια κονσολα με οπτικο μεσο που μπορει να υπερηφανευεται οτι εχει σπανια παιχνιδια.
Α ρε Sega αθάνατη!!!!! :p

Τα καλύτερα μηχανήματα, τα καλύτερα χειριστήρια, τα καλύτερα παιχνίδια και τα πιο σπάνια!!!!! :p

Τυχαίο; Δε νομίζω!!!! :p :D
 
DINO είπε:
[...]Τα καλύτερα μηχανήματα, τα καλύτερα χειριστήρια, τα καλύτερα παιχνίδια και τα πιο σπάνια!!!!! :p

[...]
όλα αυτά έχουν λογάριθμο: amiga !

τυχαίο; δε νομίζω!!! και το "άπατη" του Paspartoo ταιρίαζει! Δύο φορές τυχαίο; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα