PSPUAE

Anemos

RetroActive
Joined
21 Απρ 2007
Μηνύματα
315
Αντιδράσεις
0
να ξεκινήσω λοιπόν με την Αγαπημένη μας AMIGA.

όπως καταλαβαίνετε πρόκειται για emulator amiga σε PSP της SONY με απαιτούμενο PSP firmware 1.50 η κάποιο custom firmware του DARK-ALEX.

ο προγραμματιστής που μετέτρεψε τον κώδικα UAE σε PSPUAE είναι ο RIC & μετέπειτα βοήθησαν αρκετοί για τις περαιτέρω αναβάθμισεις & βελτιώσεις.

να πω ότι πρόκειται για ένα αξιόλογο emulator με full speed στα περισσότερα games,και με μεγάλη συμβατότητα με τα περισσότερα από αυτά ,ήχο,και λειτουργία joystik.

το μονο δύσκολο είναι να βρείτε τα απαιτούμενα KICKroms τις AMIGA,τα οποια πρέπει να μετατρέψετε (rename)στα αντίστοιχα kickroms που σας λένε οι οδηγίες.

μπορεί να μη σας χρειαστούν όλα βεβαια.. κύριος το 1.3 & το 3.1 που χρησιμοποιώ και go είναι τα καλύτερα και "συμβατοτερα"

ο χειρισμός είναι σχετικά εύκολος και η εισαγωγή τον δισκετών στα επιλεγμένα drives DF1: & DF0:

Η σελίδα του PSPUAE ανοίχτηκε από ένα φίλο άγγλο τον FOL από μεράκι και μονο,όπως όλοι μας εκεί .

το link υπάρχει στην υπογραφή μου καθώς και ένα site με (βοηθήματα) για τους PSP-emulators.

οτιδήποτε άλλο μπορείτε να ρωτήσετε εδώ.

2002127481789013111_rs.jpg
,
2002464052276657554_rs.jpg
,
2002455201371775814_rs.jpg
,
2002498629812406688_rs.jpg
,
2001866005445462532_rs.jpg
,
2001866537386303364_rs.jpg


:thumbup:

95247137fh3.jpg
 
να πω ότι στο site PSPUAE είμαι μέλος & moderator και φίλος του υδριτή,έχω άμεση πρόσβαση σε κάθε νέα αναβάθμιση πριν αυτή βγει στη φορα..

από τις πληροφορίες που έχω λοιπόν..τα νέα είναι πολύ καλά,

οι developers μας θα φτάσουν σε σημείο να εκμεταλλευθούν και τους δυο CPU του PSP με βελτίωση στη ταχύτητα και στα γραφικά.
 
Εύγε 1982-start... :thumbup: Σε λίγα χρόνια θα παίζουμε την Amiga και σε ρολόγια χειρός έτσι όπως πάει.. :D Χαίρομαι ιδιαίτερα!
 
η προσπάθεια συνεχίζεται και τα νέα είναι πολύ καλά.

η αύξηση τις ταχύτητας ήδη είναι 10~15% στην BETA που τεστάρουμε τώρα,παράδειγμα..παίζω το DELUXE GALAGA με ήχο με 35 fps. (με frame skip 1),

όμως δε μπορώ ακόμα να την δώσω έξω μιας και έχουμε περιορισμούς εμείς στο PSPUAE,εκτος και αν πάρω άδεια από το team εφόσον υπάρχει ζήτηση από φιλαράκια..

η επομενη γενιά του emulator θα υποστηρίζει και τα 2 CPU του PSP,πάνω εκεί δουλεύουν οι 2 ισχυρότεροι προγραμματιστές του team,αυτό θα έχει επακόλουθο την δραματική αύξηση της ταχύτητας αλλα και των γραφικών και ήχου!

για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω.

:thumbup:
 
Ευχαριστούμε Άνεμε. :thumbup: Τώρα τελευταία το γλυκοκοιτάζω το PSP. :D
 
& μερικά screenshot για να σας τρελάνω..

:diablotin: :eek: :animeek:

στο αρχικό post.
 
Και μονο το Rick Dangerous που ειδα μου φτανει! :thumbup: Θα το δοκιμασω στο psp μου μολις μπορεσω!

Αληθεια, γιατι αλλαξες nick;
 
TallMan είπε:
Και μονο το Rick Dangerous που ειδα μου φτανει! :thumbup: Θα το δοκιμασω στο psp μου μολις μπορεσω!Αληθεια, γιατι αλλαξες nick;
σε ένα τέτοιο site με αγαπημένο θέμα..

Έπρεπε να μπει το φυσικό ιντερνετικό μου όνομα.

:cool:
 
EDIT: πρόσθεση στο αρχικό post οδηγίες με φωτογραφία.
 
Εγω δεν θα πω τιποτα παρα οτι η AMIGA ειχε γραφικαρες.:eek:

Ειδα το Rick και το θυμαμαι στον AMSTRAD.:eek:
 
σε λίγες μέρες το PSPUAE θα μεταφερθεί σε άλλο server λόγο προβλημάτων.

εγώ θα ζητήσω μια χάρη από όλους σας εδώ.

θέλω να κάνετε μια δωρεάν εγγραφη στο καινούριο πια site να δώσουμε το παρόν εμείς οι έλληνες amiga lover ,μονο και μονο για ψυχολογική υποστήριξη στα παιδιά που προσπάθησαν και προσπαθούν ακόμα χωρίς κανένα οικονομικό όφελος να αναπτύξουν αυτόν τον emulator τόσο καλά όσο έτρεχε μια amiga. δεν είναι και λίγο να έχουμε μια AMIGA στα χερια μας..να σας δώσω να καταλάβετε..τα παιδιά αυτά αρνήθηκαν την προσφορα ενίσχυσης μέσο paypal όταν εμείς το προτείναμε..

παρόλα αυτά το ήδη υπάρχον site ανά τον κόσμο δεν υποστηρίχθηκε όπως έπρεπε με μονο 367 εγγραφες μέσα σε ένα χρόνο..

αυτό δεν οφείλεται βεβαια στο μη ενθουσιασμό για Amiga στο PSP αλλα και στο ότι γενικά το PSP απαιτεί κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις να το ξεκλειδώσεις και να εκμεταλλευθείς όλα τα καλά του μαζί και το PSPUAE.

δεν έχει παραπονεθεί κάποιος..απλά εγώ & η παρέα μου θέλω να δώσω το Ελληνικό παρόν ως φίλοι γενικά της Amiga.

μια δωρεάν εγγραφη και ένα γεια σας από Ελλάδα στο shotbox αρκεί.

μη ξεχάσετε αν κάνετε εγγραφη να βάλετε και τη σημαία της χώρας μας στο λογαριασμό σας :)

και επιτρέψτε μου Mrs Moderators να το θυμίσω άλλη μια φορα σε post αυτό το μήνυμα για να μη λείψει κανεις.. και μετά ας σβηστεί.
 
θα είμαστε ολοί εκεί στην νέα προσπάθεια!!!

Υ.Γ.

το email για αυτό που λέγαμε θα στο στήλω την κυριακη μάλλον!!
 
AARDVARK είπε:
Εγω δεν θα πω τιποτα παρα οτι η AMIGA ειχε γραφικαρες.:eek: Ειδα το Rick και το θυμαμαι στον AMSTRAD.:eek:
Και γω στον Amstrad το επαιζα-και συνηθως σε πρασινη και οχι εγχρωμη οθονη... :) Τι εποχες!
 
ποστάρω εδώ που είναι και το forum τις amiga

το telonio,ζήτησε σε ένα άλλο post..

να δει αν παίζει το It Came from the Desert II αν δε κάνω λάθος.. και ιδού!

2005565802775924980_rs.jpg
,
2005573725758258792_rs.jpg
,
2005547747170945239_rs.jpg
,
2005576357338910203_rs.jpg
,
2005586400223306114_rs.jpg
 
Eιδες η SONY πoυ θελει το καλο μας.:biglaugh:
 
AARDVARK είπε:
Eιδες η SONY πoυ θελει το καλο μας.:biglaugh:
Βρε και το κακό μας να θέλει πάλι καλά που έχει τόσο δυνατή σκηνή το psp και βλέπουμε τέτοιες δουλειές... :)
 
Χαλαρά έφυγα για αγορά PSP! Σε ευχαριστώ Anemos.
 
το μονο που θα προσεχεις είναι να βρείς PSP με 1.50 version έτοιμο ,η κάποιο που να γίνετε downgrade σε 1.50 και φυσικά κάποιος να σε βοηθήσει να το κανεις downgrade (εγώ δυστυχώς δεν δύναμαι,λόγο τρομερής έλλειψης χρόνου).

το καλύτερο είναι να βρείς ένα έστω μεταχειρισμένο με custom Dark Alex firmware 3.40
 
Πίσω
Μπλουζα