[Pyroplast Toys] AirGam Boys ποδοσφαιράκι

aims

RetroActive
Joined
5 Ιουν 2010
Μηνύματα
306
Αντιδράσεις
45
[edit] Μετακίνηση σε αυτόνομο θέμα από το thread: [Pyroplast Toys] AirGam Boys

Οτι και να γραψουμε για αυτο το παιχνιδι ειναι λιγο..

Aπο τα ομορφοτερα παιχνιδια των 80s και μαλιστα το ειχαν παρα παρα πολλα παιδια της ηλικιας μου..

Κλωνος των Playmobil αλλα εμενα με ειχε κερδισει το ποδοσφαιρακι τους..

Μαλιστα εβγαζαν και ελληνικες ομαδες(θυμαμαι αεκ,παο,οσφπ,εθνικο,ηρακλη,απολλωνα και αλλες)

Γινονταν μεγαλες μονομαχιες και μαλιστα οσοι δεν τα καταφερναν στο subbuteo(πιο δυσκολο κ ειχε κανονες)το εριχναν αμεσως σε αυτο το ποδοσφαιρακι!

92974.jpg92975.jpg92976.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ποδοσφαιρακι παντως ηταν εκατο φορες καλυτερο απο το σημερινο ποδοσφαιρακι των playmobil..

Ειχε γινει ανταγωνιστης του επικου subbuteo
 
[Pyroplast Toys] AirGam Boys ποδοσφαιράκι

θυμάται κανείς ποδοσφαιρακι όπου οι παίκτες στέκονταν όρθιοι πάνω σε μια πράσινη βάση με το δεξί πόδι να πηγαίνει προς τα πίσω ώστε να εκτελέσει σουτ? μου έχει κολλήσει το όνομα espania αλλά δεν μπόρεσα να βρω υλικό
 
ευχαριστώ πολύ ήμουν σίγουρος ότι θα λάβω απάντηση σε χρόνο dt :)
 
Τιποτα,να 'σαι καλα! :)

Οτι θες,εδω ειμαστε. ;)

Μπορει να αργουμε λιγουλακι καμια φορα,αλλα τα βρισκουμε.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτο το ποδοσφαιρακι με ειχε κερδισει οσο το subbuteo..

Θεωρω πολυ κριμα να μην κυκλοφορει ακομα!

θα ειχε πολλους μικρους φιλους αλλα θα το τιμουσαμε και ολοι οι ρετροσυλλεκτες!!

ηταν καταπληκτικο!!!!!!
 
Ωραιο ευρημα!

Οι φιγουρες...θυμίζουν...playmobil...
 
Το χειμώνα του '82 είχα αποκτήσει τα πρώτα Airgam. Ήταν ποδοσφαιριστές. Το (μεγάλο) σετ με 2 ελληνικές ομάδες, τέρματα, βάσεις κι ένα (ιδιαίτερα μικρό) γηπεδάκι. Α, ναι, και διάφανα αυτοκολλητάκια με τα νούμερα των παικτών. 6 παίκτες η κάθε ομάδα. Μακράν το καλύτερο ποδοσφαιράκι που έπαιξα στη ζωή μου. Το gameplay μοναδικό, ως προς δε την "αντοχή στο χρόνο", πρόσφατα έπαιξα με τα παιδιά μου. 1 λέξη: "ενθουσιασμός"!

Υπάρχει άραγε κανείς άλλος που αυτά που λέω του λεν κάτι;
 
Γειά σας παιδιά!!!

Είμαι νέος στο φόρουμ και πραγματικά χαίρομαι πολύ που σας βρήκα!!!

Πρόσφατα σε μια βόλτα στο χωριό των γονιών μου,

ανακάλυψα οτι πολλά απο τα παιχνίδια έχουν πεταχτεί και δυστυχώς ανάμεσά τους ήταν κι αυτό.

Θυμάμαι τα συναρμολογούμενα τέρματα, τους παίκτες πάνω στις βάσεις, όπου τραβούσες το ελατήριο για να κλωτσήσουν τη μπάλα

και επίσης, αν θυμάμαι καλά, το γήπεδο ήταν μια τσόχα ή ενα πλαστικοποιημένο πανί, το οποίο έστρωνες για να παίξεις.

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.
 
Γειά σας παιδιά!!!

Είμαι νέος στο φόρουμ και πραγματικά χαίρομαι πολύ που σας βρήκα!!!

Πρόσφατα σε μια βόλτα στο χωριό των γονιών μου,

ανακάλυψα οτι πολλά απο τα παιχνίδια έχουν πεταχτεί και δυστυχώς ανάμεσά τους ήταν κι αυτό.

Θυμάμαι τα συναρμολογούμενα τέρματα, τους παίκτες πάνω στις βάσεις, όπου τραβούσες το ελατήριο για να κλωτσήσουν τη μπάλα

και επίσης, αν θυμάμαι καλά, το γήπεδο ήταν μια τσόχα ή ενα πλαστικοποιημένο πανί, το οποίο έστρωνες για να παίξεις.

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.
Kαλως ηλθες φιλε!

ναι ειχε πλαστικοποιημενη τσοχα..Αρκετα καλη ηταν!!

Το μονο κακο που ειχε το σετακι ηταν οτι τα τερματα δεν ειχαν διχτυα!κ βαζαμε διχτυα απο σακι απο πατατες..

Τα φτιαχναμε μονοι μας!
 
ΚΑΛΞΗΣΠΕΡΑ.

ΞΕΤΡΥΠΩΣΑ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΚΟΠΜΠΛΕ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ, ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΕΡΜΑΤΑ.

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΙΔΕΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
E, βρε JOHN.KOSTAGEORGE μη φωνάζεις  (cap locks)! 

Σε ebay ή παλαιοπωλείο κοίταξες? 
 
Πίσω
Μπλουζα