Quo Vadis

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.096
Αντιδράσεις
15.423
http://www.imdb.com/title/tt0089870/

Την θυμάται κανείς αυτην την σειρά μέρες που είναι;

είναι παραγωγής 1985 και την έδειχνε η Ερτ σχεδόν κάθε χρόνο πριν από 10 χρόνια περιπου!! Συγκλονιστική η ερμηνεία του κλάους μαρια Μπραντάουερ ως Νέρωνα!!!

περιληψη: Διηγείται την ιστορία της Ρωμης μετά την σταύρωση του Χριστού κατα την εποχή που δίδασκαν οι απόστολοι Παύλος και Πέτρος, την περιοδο που κυβερνούσε ο Νέρων!!! Με γλαφυρότητα δίνεται η ηθική σήψη της Ρωμης και ο ιδιόμορφος χαρακτηρας του νερωνα αλλά και οι προσπάθειες των πρώτων χριστιανών να μην λυγισουν μπροστά στο κύμα των διώξεων που έρχεται!!

Ο Μάρκους Βινίσιους, ρωμαίος εκαντόνταρχος θα ερωτευτεί μέχρι θανάτου μια πανέμορφη χριστιανή την Λυγία ( υπέροχη και πανέμορφη πραγματικά η ηθοποιός που την υποδύεται ) και γι' αυτήν θα εγκαταλείψει τα πάντα: εξουσία, χρήμα, φήμη, υστεροφημία, την ευνοια του Νέρωνα, την προστασία του συγκλητικού θειου του, Πετρωνιου! Θα αψηφίσει ακόμα και τον ίδιο τον θάνατο για να βρεθεί κοντά της στις ρωμαικές φυλακές και θα κατηγορηθεί για προδοσία του αυτοκράτορα και φυσικά ο ίδιος θα ασπαστει τον χριστιανισμό!! Πόσο αλλάζει τον άνθρωπο ο έρωτας!!! Σε λίγο η οργή του Νερωνα κατα της νέας θρησκείας θα ξεσπάσει!! Η αγάπη όμως των δυο αυτων παιδιών θα νικήσει την λαίλαπα του μίσους!!!

Αν κάποιος την θυμάται θα χαρώ πολύ να το ακούσω, είναι σπάνια σειρά, είχε χαρακτηριστεί στην εποχή της ως σκηνοθετικό θαύμα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια ειναι και η αντιστοιχη τανεια(*) (την οποια ειδα σε κινηματογραφο για πρωτη φορα -μικρος),με τον Peter Ustinov

200px-Peter_Ustinov_2.jpg


, να ειναι απολαυστικος στον ρολο του Νερωνα .

(*)και δεν αποκλειεται να <<παιξει>> αυτες τις μερες ,λογω τηλεοπτικης συγκυριας ...

Υ.Γ. During the run-up to the 2003 invasion of Iraq, Ustinov said in an interview "I don't know whether I played Nero or whether I played George W. Bush."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα δει ξαποια επεισοδια πολυ παλια. Μου εκανε τρομερη εντυπωση οπως προεβαλλε τους Χριστιανους να μη αντιστεκονται καθολου για να σωθουν και μου την εσπαγε αυτη η μη-βια... εντελως αντικινηματογραφικη :D
 
πολυ ωραια σειρα η οποια παιζοταν και απο το Μεγκα αν δεν κανω λαθος. Ειναι απο αυτες με διαχρονικη αξια που βλεπονται ανετοτατα και σημερα
 
Εισαι ο μόνος , εκτος βέβαια από μένα που του άρεσε η σειρά!!

είναι λίγο σπάνια και δεν ειναι ευπεπτη!! Πολλοί δεν την θυμούνται καν :eek:

ωραια !!!!!
 
Nemo είπε:
Πολυ ωραια ειναι και η αντιστοιχη τανεια (*)

(*)και δεν αποκλειεται να <<παιξει>> αυτες τις μερες ,λογω τηλεοπτικης συγκυριας ...

http://tv.pathfinder.gr/star/star1003310145.html

Kαι οντως , σημερα στις 1.45 μετα τα μεσανυχτα στο Star ,η μεταφορα στην μεγαλη οθονη του μυθιστορηματος του πολωνου Henryk Sienkiewicz που ειχε προταθει 8 Oscar (χωρις τελικα να παρει καποιο ),

ενω πηρε 2 χρυσες σφαιρες ....
 
Σ' ευχαριστώ που το υπογράμισες θα το δω τώρα αν και από ετ- 1 έχει μια πολύ καλή σειρά το 'πόλεμος και ειρήνη' του τολστοι τώρα στις 12.

Ερωτας σαν αυτο της Λυγίας του Μάρκου δεν ξαναγίνεται ( έχει τα πάντα, χρήμα, δόξα, θέση,ομορφιά,έχει όποια γυναίκα θέλει και όλα τα πετάει για ένα νεαρό κορίτσι με άγνωστη θρησκεία) την ταινία δεν την έχω δει, θα την δω απόψε για πρώτη φορά και η σειρά είναι καταπληκτική κρίμα που πια δεν την βάζουν, θα δω και ταινία και θα συγκρίνω! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά κβο βάντις είναι πιο κοντά και στο βιβλίο και στο κλίμα της εποχής. Αλλά βρε παιδί μου, δεν με είχε εντυπωσιάσει :xm: .

Την είχε φάει λάχανο από τα πρώτα δέκα λεπτά η ταινία κβο βάντις, αυτή η χολιγουντιανή σινεμασκότ με τον Ρόμπερτ Τέιλορ και την Ντέμπορα Κερ!!

Ιδίως τον ηθοποιό που έπαιζε στη σειρά τον Βινίκιο τον είχα απορρίψει ασυζητητί όταν έφερνα στον νου μου τον αρρενωπό Τέιλορ με την πανοπλία ;) . Ο άλλος μου φαινόταν πολύ νέος, σχεδόν παιδάκι.

Θυμάμαι πάντως ότι το παίξιμο του Κλάους Μαρία Μπραντάουερ με είχε εντυπωσιάσει κι ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν προτιμώ αυτόν ή τον άλλον καταπληκτικό Νέρωνα, τον Πίτερ Ουστίνοφ της ταινίας.

Και μια και το έφερε η κουβέντα, το "Άνο Ντόμινι" το θυμάται κανείς; Αυτή την ταινία με την Άβα Γκάντνερ γκεστ σταρ στον ρόλο της Αγριπίννας, μια σκηνή της δικής μας της Δανδουλάκη ως Οκταβία και τον έρωτα του στρατιωτικού Βαλέριου για την εβραία σκλάβα Σάρα;
 
Την είδα την ταινία ( ήταν κάπως αργά 1 και μισή κόντεψε για να την βάλει το κανάλι ) έχει μεγάλες διαφοροποιήσεις από την σειρά αν όχι στην πλοκή σίγουρα στους χαρακτήρες !

Τον χαρακτήρα του Νέρωνα δεν τον αλλάζω στην σειρά, απλώς πιστεύω οτι έπιασε καλύτερα την ψυχασθενική συμπεριφορά του αυτοκράτορα και έφτασε μέχρι τα μύχια της ταραγμένης ψυχής του ! :( όσο για την Ποππαία αυτη της σειράς δεν είναι τόσο διαβολική όσο της ταινίας ( έχει στιγμές αδυναμίας και τύψεων, μάλλον της ταινία θα πρέπει να ήταν πιο κοντά στο πρωτότυπο )

Ουτε την λυγία της σειράς αλλάζω μια ηθοποιος που έπειτα χάθηκε( ήταν πολύ φρέσκια, πολύ ευαλωτη η νεαρή που την έπαιζε αλλά και δυνατή μέσα στις θλίψεις της, δεν ξέρω πως τα συνδυαζε και τα δυο!! ) τωρα όσον αφορά τον Μάρκο στην ταινία εμφανίζεται πιο ταυτισμένος με την εξουσία, πιο κυριαρχικός , γεμάτος αυτοπεποιθηση για τον ευατο του( μάλλον έτσι πρέπει να ήταν) στην σειρά είναι πολύ πιο τρυφερός, χαμένος κάποιες φορές στα θέλω του και στα πρέπει αλλά πιο ανθρώπινος και τρυφερός, σπάνιο για εκατόνταρχο !!! Εχει διαβάσει κάποιος το βιβλίο να μας πει ποια ήταν η πιο πιστή μεταφορά ;:what: να είναι άραγε πραγματική ιστορια; Πάντως ο frederik forest στο ρόλο του πετρώνιου είναι διαχρονικά αξεπέραστος , απλώς οι χαρακτήρες της σειράς πονούν περισσότερο και βγάζουν ανθρωπινα συναισθήματα φόβου, τρόμου, εγκατάλειψης αλλά και πίστης και αγάπης και η ηθική κατρακύλα της Ρώμης είναι πιο ζοφερή ενώ οι κοινωνικές διαφορές των τάξεων τονίζονται καλύτερα!!

retrofan λυπάμαι δεν έχω ακουσει ποτέ την ταινία που ζητάς !! :cry:

μια μεγάλη καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Καλή Ανάσταση να έχουμε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριάδνη ένα μεγάλο μπράβο για το ποστ σου :) . Φαίνεται ότι πραγματικά αγάπησες τη σειρά και την ιστορία.

Δεν έχω τίποτα να σου αντιτάξω. Τη σειρά την είδα μόνο μία φορά, όταν πρωτοπροβλήθηκε (νομίζω :xm: ) κι επειδή έμεινα στην πρώτη κακή εντύπωση δεν της έδωσα περισσότερη σημασία. Ίσως πρέπει, με την απόσταση των χρόνων, να της δώσω άλλη μια ευκαιρία!

Η τρυφερότητα του Βινίκιου με είχε χαλάσει τότε. Πολύ! Τον ήθελα πιο "άντρα", πιο "στρατιωτικό". Κοινώς είχα ξενερώσει :D . Τους άλλους δεν τους πολυθυμάμαι καν #) .

Το βιβλίο το έχω διαβάσει. Πιο κοντά στη σειρά παρά στην ταινία. Είχε χαρακτήρες, μηνύματα και προβληματισμούς. Είναι ένα "χριστιανικό" βιβλίο, με την έννοια ότι προσπαθεί, μέσα από μια μυθιστορηματική πλοκή, να μεταφέρει την ιστορία αλλά και το μήνυμα του χριστιανισμού.

Η ταινία, παρά το ότι στην παιδική μου ηλικία την είχα λατρέψει κι ακόμα τη βλέπω μ' ευχαρίστηση, είναι μια χολιγουντιανή περιπέτεια εποχής. Μόνο ο Ουστίνοφ βάζει κάποιες διακυμάνσεις στον χαρακτήρα του. Ο Βινίκιος είναι απλώς σκληρός που μαλακώνει, η Λυγία είναι απλώς καλή που ερωτεύεται, ο Πετρώνιος είναι απλώς βαριεστημένος διανοούμενος, οι κομπάρσοι είναι πολλοί, τα λιοντάρια μπόλικα και τα χρώματα τα γνωστά εντυπωσιακά της σινεμασκότ :cool: . Αλλά αυτό ακριβώς μ' άρεσε τότε, η απλή ιστορία όπου το αγόρι συναντά το κορίτσι, στην αρχή υπάρχουν προβλήματα και παρεξηγήσεις αλλά μετά από πολλά βάσανα σμίγουν και είναι ευτυχισμένοι :D . Κι όλα αυτά με διάφορα εφέ καταστροφών, πλήθους και αρένας! Όλα είναι πολύ πιο μονοκόμματα στο εμπορικό χόλιγουντ του 50΄ και γι' αυτό πιο κοντινά στο μυαλό του οκτάχρονου που ήμουν όταν είδα την ταινία την πρώτη φορά.

Σου συνιστώ να ψάξεις να βρεις το "άνο ντόμινι". Έγραψα λάθος ότι είναι ταινία. Σειρά είναι της δεκαετίας του 80΄. Υπήρχε στα βίντεοκλαμπ παλιά. Αν σ' ενδιαφέρει γενικότερα αυτή η εποχή, θα σου αρέσει.
 
Σ' ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα καλά σου λόγια !! :thanx2: :thanx2: :beer: τώρα που είπες 'άνο ντόμινι' κάτι μου θύμισες , αν ήξερα κάτι παραπάνω για την πλοκη μπορεί να την θυμόμουν την σειρά, γνωστός τίτλος πάντως! :xm: θα το ψάξω σίγουρα αλλά ζω επαρχία και δεν υπάρχουν πολλά βιντεοκλαμπ ή μάλλον καταστήματα με dvd που νοικιάζονται, εγώ πάντως θα το ζητήσω σ' αυτό που είμαι εγγεγραμμένη !!! Η αγριπίνα ήταν η μάνα του Νέρωνα;

Ναι με την σειρα ήμουν ερωτευμένη , μου άρεσε η φαινομενική αδυναμία του Μάρκου , πως εξέφραζε τον ερωτά του, με πόσο πάθος το κυνήγησε παρ' όλους τους κινδύνους που αντιμετώπισε, παρόλες τις συνεχιζόμενες αντιρήσεις του οξυδερκή θειου του!! μ' αρέσει η σκηνή που της δίνει όρκο αγάπης μπροστά στον Πέτρο, ασπαζόμενος ο ίδιος την νέα θρησκεία, βγαίνοντας έξω πια συνειδητά από το διεφθαρμένο σύστημα της Ρώμης, όμως χωρίς να πολυκαταλαβαίνει τις αρχες που πρεσβεύει η κοπέλα, κινούμενος μόνο από έρωτα !! Ο μάρκος της ταινίας παρα είναι στωικός, αταραχος και δυνατός για μένα!!

να ' σαι καλά που μου είπες πως και στο βιβλίο κάπως έτσι ήταν το κλίμα και οι χαρακτήρες σαν το κλίμα της σειράς!! :thanx2: :thanx2: να' σαι καλά, το έψαξα το βιβλίο το βρήκα μόνο σε παιδική έκδοση !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
μ' αρέσει η σκηνή που της δίνει όρκο αγάπης μπροστά στον Πέτρο, ασπαζόμενος ο ίδιος την νέα θρησκεία
Εμένα πάλι μ' αρέσει η σκηνή της ταινίας που παντρεύονται μέσα στη φυλακή, πάλι μπροστά στον Πέτρο κι όταν τον ρωτάει αν είναι σίγουρος γι' αυτό που κάνει γιατί ο γάμος για τους χριστιανούς είναι ιερός, ο Ρόμπερτ Τέιλορ - Βινίκιος, απαντά κοφτά και σοβαρά "αφορά τη Λυγία, το θεωρώ ιερό":). Τελικά τα ίδια πράγματα μας αρέσουν ;) .

Το βιβλίο το είχε η μητέρα μου από τα νιάτα της. Μια δερματόδετη έκδοση του πάλαι ποτέ, κιτρινισμένη από τον καιρό. Δεν είμαι καν σίγουρη αν κυκλοφορεί ακόμα στα βιβλιοπωλεία. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση ένα γράμμα που διαβάζει ο Πετρώνιος πριν αποφασίσει ν' αυτοκτονήσει. Το έχει στείλει ο Βινίκιος από τη Σικελία, όπου έχει πια αποσυρθεί στα εκεί κτήματά του με τη Λυγία, τον Ούρσο και άλλους χριστιανούς, έχει απελευθερώσει τους σκλάβους και ζούνε σε μια άτυπη χριστιανική κοινότητα, μακριά από τον έλεγχο και τις πιέσεις της εξουσίας στη Ρώμη. Του περιγράφει την εικόνα που βλέπει ενώ γράφει με τη Λυγία και τον Ούρσο να ετοιμάζουν τη βάρκα για το ψάρεμα και τον καλεί να τους επισκεφθεί για να μοιραστεί μαζί τους τη γαλήνη. Ωραία σκηνή. Αναρωτιέμαι αν την έβαλαν στη σειρά :xm: . Ομολογώ ότι δεν θυμάμαι.

Ο ενθουσιασμός σου πάντως μ' έβαλε σε σκέψεις. Βρε! Μήπως τελικά πρέπει να την ξαναδώ και να εκτιμήσω επιτέλους τον τρυφερό Βινίκιο; :cool:

Το "άνο ντόμινι" είναι πάλι η ιστορία των διωγμών των χριστιανών επί Νέρωνα με κεντρική ιστορία δύο αδέλφια εβραίους, τη Σάρα και τον Κάλεμπ που συλλαμβάνονται στην Παλαιστίνη λόγω επαναστατικής δράσης όλης της οικογένειας (ήταν η εποχή που οι εβραίοι δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα στους ρωμαίους) και πωλούνται σκλάβοι στη Ρώμη. Η Σάρα καταλήγει στο παλάτι του Νέρωνα όπου την ερωτεύεται ο αξιωματικός Βαλέριος, ο Κάλεμπ στην αρένα ως μονομάχος. Και οι δύο έρχονται σε επαφή με τη νέα θρησκεία των χριστιανών. Είχε κι έναν ενδιαφέροντα χαρακτήρα (εντελώς εκτός εποχής βέβαια), μια ρωμαία αριστοκράτισα, την Κορίνα, που και καλά της την είχε πέσει ο Νέρωνας, εκεί κατάλαβε ότι η γυναίκα πρέπει να μάθει να υπερασπίζεται τον εαυτό της, άρχισε ν' ασχολείται με τα όπλα και κατέληξε γυναίκα μονομάχος. Εννοείται ότι έγινε ζευγάρι με τον Κάλεμπ ;) . Ανιστόρητο μέχρι εκεί που δεν παίρνει αλλά δε με χάλασε η ιστορία τους :cool: .

Αγριππίνα ήταν όντως η μητέρα του Νέρωνα. Δολοπλόκα και δασκάλα του στο πώς ξεπαστρεύουμε τους αντιπάλους μας, τον δίδαξε τόσο καλά που την ξεπάστρεψε και την ίδια. Την έπαιζε πολύ καλά η Άβα Γκάρντερ, νομίζω στον τελευταίο της ρόλο. Οκταβία, η κόρη του Κλαυδίου και γυναίκα του Νέρωνα που ομοίως ξεπαστρεύτηκε από τον τρυφερό σύζυγο ήταν η Κάτια Δανδουλάκη.
 
Η μητερα σου έχει στα χέρια της ένα μικρό θησαυρό!! στην κυριολεξία γιατί κυκλοφορεί μόνο για παιδιά πια το βιβλίο και θεωρώ οτι κάτι θα έχει χάσει από το μεγαλείο του. Να το ξαναδείς αν μπορείς να το βρεις τώρα θα το δεις υπό ένα νέο πρίσμα στην ενήλικη ζωή, κάνε λίγο υπομονή, είναι η ατμόσφαιρα λίγο καταθληπτική στην αρχή αλλά μετέπειτα αν δεις τι θυσίες κάνει αυτός ο Βινίσιος για εκείνη, μέχρι σε μαντείο πηγαινει να ρωτήσει( αυτος ο ορθολογιστης που δεν τα πιστευει αυτά , τα θεωρει ανόητα)

αν θα είναι μαζί της, η μάντισσα του λέει οτι για να βρεις την αληθινή αγάπη, πρέπει να μάθεις πρώτα το όνομα του ενός Θεου, μέχρι στις κατακόμβες των πρώτων χριστιανών την ψάχνει , ταπεινώνεται μπροστά της, χάνει οτι έχει και δεν έχει!

Η σειρά τελειώνει με τον Πέτρο( μαξ φον σιντορ) να βγαίνει από την Ρώμη κατατρεγμένος για να σωθεί και εκεί στα τείχη να συναντά ένα μικρό παιδί που να τον ρωτά τι φοβάται πιο πολύ και εκείνος απαντά το κακό, το παιδι του αποκρίνεται πως αν αγαπούσε τον Κυριο του πραγματικά τοτε πια δεν θα τον φόβιζε το κακό και εξαφανίζεται, απερίγραπτη σκηνή ! και ο Μαρκος με την Λυγια να δραπετευουν απο την κόλαση της Ρωμης σε μια βάρκα !

Αλλά η σειρά ξεχωρίζει γιατι ο σκηνοθέτης καταφέρνει να ενωσει όλα τα κομμάτια της αρχαίας Ρώμης σε ενα πολύχρωμο ψηθιδωτό κινείται από την αρχαία αγορά των εμπόρων , στα πορνεία όπου υφαίνονται από τους δημοκρατικούς συνωμοσίες κατα του καίσαρα και από την αυλή του Νερωνα με τα συμπόσια και την ακολασία στις κατακόμβες των πρώτων χριστιανών αλλά και στα σπίτια των συγκλητικών και στα υποστατικά των άμοιρων δουλων. Δείχνει τις παρεκτροπές της Ρωμης, τον χρηματισμό των ευγενών , την σήψη και την αδικία, την διαφθορά της δικαιοσύνης , την κυριαρχία του στρατου, τον μαρασμό της δημοκρατίας που αργοπεθαίνει σε ένα ζοφερό περιβάλλον με γλαφυρό τρόπο και πάνω από όλα την άνθιση μιας νεας θρησκειας που δινει ελπίδα στης γης τους κατατρεγμένους . Αγγιζει τα πάντα, ακόμα και την ΄κρυφή ερωτική ζωή των συγκλητικών χωρίς να προσβάλλει χωρίς να φέρεται ανέντιμα στιγμή πάντα με γνωμονα την αισθητική των ακροατων σε αντιθεση με σημερινά ιστορικά έργα που αναφέρονται σε εκείνη την περίοδο και προκαλούν λίγο παραπάνω!

Αλλά και ο Πετρωνιος έχει συγκλονιστική προσωπικότητα( ψάχνει ακούραστα την αλήθεια, ερωτευεται δεν θέλει να το δει θελει να είναι ελευθερος, υπερασπίζεται με θέρμη τον ανηψιο του, κάνει φοβερους εχθρούς) , μακάρι αυτη η ιστορία αγάπης μεταξύ των δυο παιδιών να είναι πραγματική και οχι μυθοπλασία! Τετοιος έρωτας είναι ξεχωριστός, ο Μαρκος προοριζότανε για την θέση του ατεκνου θειου του που ήταν πανίσχυρος και τα πετά όλα καταλήγοντας στις φυλακές ως εχθρός της Ρώμης αυτος που την λάτρευε την Ρωμη και την δόξα της!

Αν την βρω την σειρά θα την πάρω σίγουρα θα μ' αρέσει! δεν την έχω δει !

Ας σταματήσω να μιλάω γιτί θα μιλάω μέχρι αυριο γι' αυτην την σειρά και ουτε στον επιτάφιο δεν θα προλάβω να πάω!! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετα απο ενδελεχή έρευνα βρήκα οτι ο Πετρόνιος ήταν πραγματικό πρόσωπο:

http://en.wikipedia.org/wiki/Petronius

και οτι η ζωή του ήταν ακριβώς όπως περιγράφεται στην σειρά και όχι στην ταινία, ήταν πολύ δίκαιος κριτής και ήξερε να απολαμβάνει την ζωή και την πολυτέλεια, έγραψε και το σατυρικό πράγμα που αναφέρεται και στην σειρά, μετά όμως βλέποντας την 'αναισθησία ' του Νέρωνα ήρθε σε συγκρουση μαζί του ενώ λόγω το ότι είχε ανέβει πολύ ψηλά στην ιεραρχία και ήταν ένας πολύ καλλιεργημένος άνθρωπος με έρεισμα στο λαό συγκέντρωσε τον φθόνο των πραιτωριανών και ειδικά του τιγκέλινου που τον κατασυκοφάντησε στον καίσαρα! Το πραγματικό τέλος του είναι ακριβώς το ίδιο με την σειρά μετα από ένα συμπόσιο που διοργανώνει, πίνει κάποιο ηρεμιστικό και κόβει τις φλέβες του, τον βρίσκουν σε ένα ανάκλινδρο λίγο πριν έρθουν να τον συλλάβουν οι άνδρες του Νερωνα! :eek:

http://www.vroma.org/~jhaughto/Seneca.htm o σενεκας επίσης υπήρξε, προστάτης της δικαιοσύνης και δημοκρατικός από δάσκαλος του Νέρωνα γίνεται πολιτικός αντιπαλός του αφου βλέπει τις αυθαιρεσίες του. Aκόμα και τα γράμματα που αντάλλαζε ο Σένεκας με τον παύλο υπάρχουν και το βλέπουμε και στην σειρά!! όπως υπάρχει και ο Τιγγελίνος και αυτός πραγματικό πρόσωπο!! Η ακτή επίσης η σκλάβα που αγάπησε τον Νέρωνα με πάθος υπήρξε, όλοι αυτοί οι χαρακτηρες υπάρχουν ολοζώντανοι και στην σειρά!! Ο Σιεγκεβιτς μελέτησε πολύ καλά το ιστορικό πλαίσιο πριν γράψει!!!

Τωρα αν ήταν αληθινός ο έρωτας Μάρκου και Λυγίας δεν βρήκα τίποτα σχετικό αλλά γιατί όχι. Πολλοι είχαν το όνομα Μάρκος Βινίσιος στην Αρχαία Ρωμη!! Υπήρξε άλλωστε νεαρός, ρωμαίος τρυτιαρχος, γιος πλουσιου επάρχου στα χρόνια που έζησε ο ιερός Αυγουστίνος που ερωτεύτηκε νεαρή χριστιανή που άνηκε στην επισκοπή του Αυγουστίνου και για χαρη της ασπάστηκε το χριστιανικό καθολικό δόγμα και εγκατελειψε τον παλιο τροπο ζωής του ! οπότε υπήρξαν και τέτοιοι μεγάλοι έρωτες !!! :flower: γαιτί να μην γεννήθηκε και ένας μεγάλος έρωτας όπως μας τον περιγράφει ο Σιεγκεβιτς στην ταραγμένη, μαρτυρική περιοδο βασιλείας του Νέρωνα , θα το ξαναψάξω!!

http://www.imdb.com/title/tt0088471/ αυτή είναι η σειρά ' anno domini' θα την ψάξω οπωσδήποτε!!!

το θέμα νομίζω εξαντλήθηκε !!!! από μέρους μου τουλάχιστον αν βρω κάτι σε πραγματικό επίπεδο θα ξαναεπανέρθω!!

Καλή Ανάσταση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά πέρασε ήδη ένας χρόνος απίστευτος μαζί σας!!! σαν πέρσυ τέτοιο καιρό το έγραφα το θέμα και το συζητούσαμε με την ρετροφαν, τον τζοέ, τον Νέμο, τον rakeesh!!! Το πρώτο θέμα που άνοιξα εδώ και νομίζω πως πέρασαν χρόνια..πως περνάει ο καιρός ειδικά αν περνά ευχάριστα..

το quo vadis , μόλις είδα στο πρόγραμμα θα το ξαναβάλει η Ερτ από την Κυριακή στις 10:00, θα δούμε αν αυτό αληθεύει!!
 
Είχα δει τη σειρά παλιά στο Mega. Καλή σειρά με πολύ μελαγχολικό κλίμα. Νομίζω ότι έπαιζε ο Μαξ φον Σίντοφ τον Πέτρο (; ). Προτιμώ την ταινία, γιατί ο Ουστίνοφ είναι από τους αγαπημένους μου ηθοποιούς, αλλά νομίζω ότι η μελαγχολία της ταινίας είναι πιο ταιριαστή με την εντύπωση που έχουμε για τον πρώτο μεταχριστιανικό αιώνα και ειδικά τη βασιλεία του Νέρωνα...

Ο Πετρώνιος έχει γράψει το Σατυρικό ένα αμφιλεγόμενο και "αισθηματικό" μυθιστόρημα που έχει σωθεί αποσπασματικά. Το σατυρικό απετέλεσε τη βάση για την ομώνυμη ταινία του Φελίνι (για την οποία σατιρίζεται στον Αστερίξ στους Ελβετούς, στο πρόσωπο του διεστραμμένου Ρωμαίου έπαρχου Φελίνιους) (ε να μην κανω και μια αναφορά στα κόμιξ; ). Και ο ίδιος ο Πετρώνιος είναι τουλάχιστον αμφιλεγόμενη προσωπικότητα http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%82
 
Τη θυμάμαι λίγο τη σειρά, ιδίως τα πρόσωπα του Μάρκου Βινίκιου και του Νέρωνα. Μου φαινόταν πολύ αστείο το όνομα του Κλάους Μαρία Μπραντάουερ :D

Άνδρας με όνομα Μαρία;;;;;; :D Βέβαια η ερμηνεία του όντως έγινε σημείο αναφοράς...
 
10-quo_vadis.jpg

οποτε και μια φωτο του ζευγαριού, ο γιος του Κουιν πέθανε πέρσι από καρδιά! όσο για την πρωταγωνίστρια δεν έγινε αργότερα διασημη από σχετική σειρά και μάλλον εγκατέλειψε, ήταν και αυτή κόρη της Σελ( διάσημης ηθοποιού). Ναι thor, ο Πετρώνιος ήταν ανετρεπτική προσωπικότητα!
 
quo_vadis_klaus_maria_brandauer_017_jpg_uduh.jpg
quo_vadis_klaus_maria_brandauer_017_jpg_uduh.jpg

μια φωτο της πρωταγωνίστριας, ειχα την τυχη να διαβαζω και το πρωτότυπο κειμενο που ενταξει δεν ηταν σίγουρα για παιδια γι'αυτο εμείς το είχαμε με περικοπές και είναι κατανοητο

για το κβο βάντις ο συγγραφεας πήρε νόμπελ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα