R.I.P. Arthur C. Clarke

Εγραψε υπεροχα βιβλια,πηγε τη λογοτεχνια Ε.Φ πολλα βηματα μπροστα αλλα πραγματικα δεν μπορω να πω οτι στεναχωριεμαι...

Το γεγονος οτι υποστηριζε (πρακτικα ή φιλοσοφικα - δεν γνωριζω) την παιδοφυλια μου προκαλει ανακατεμα...
 
Time to sleep, friend, and travel to your Island in the sky...

Ευχαριστω Arthur.
 
Wally είπε:
Εγραψε υπεροχα βιβλια,πηγε τη λογοτεχνια Ε.Φ πολλα βηματα μπροστα αλλα πραγματικα δεν μπορω να πω οτι στεναχωριεμαι...Το γεγονος οτι υποστηριζε (πρακτικα ή φιλοσοφικα - δεν γνωριζω) την παιδοφυλια μου προκαλει ανακατεμα...
Huh?

Look it up...

RIP
 
Ειχα βρει καπου στο internet ενα αρθρο που ειχε γραψει σε Αγγλικη εφημεριδα.

Μετα εμαθα οτι τον κυνηγαγε η αστυνομια αλλα μετα απο καμποσο καιρο οι κατηγοριες αποσυρθηκαν.Δεν θελησα να το ψαξω περαιτερω.

Αν ξερεις κατι παραπανω,γραψε ωστε να μαθουμε τι παιζει...
 
Εμμένω μόνο στα καταπληκτικά βιβλία του, μέχρι εκεί.

RIP. Χωρίς αυτόν η Επιστημονική Φαντασία θα είχε λιγότερη φαντασία....

Wally είπε:
;)
 
εγω εχω διαβασει αρκετα εργα του και μου αρεσε παρα πολυ ο τροπος που εβλεπε το μελλον τεχνοκρατικα, οραματιστης μεγαλος .

βεβαια ζουσε στην σρι λανκα οπου και βρηκε καταφυγιο για τα βιτσια του.... :angry:

αυτα που εγραφε παντως ηταν καλα...
 
Απο την Wikipedia, σχετικά με την διαμονή του στην Σρι - Λάνκα:

Clarke lived in Sri Lanka from 1956 until his death in 2008, having emigrated there when it was still called Ceylon, first in Unawatuna on the south coast, and then in Colombo.[11] Clarke held citizenship of both the UK and Sri Lanka.[12] He was an avid scuba diver and a member of the Underwater Explorers Club. Living in Sri Lanka afforded him the opportunity to visit the ocean year-round. It also inspired the locale for his novel The Fountains of Paradise in which he first described a space elevator. This, he believed, ultimately will be his legacy, more so than geostationary satellites, once space elevators make space shuttles obsolete.[13]

Και για τις κατηγορίες που αντιμετώπισε:

On 26 May 2000 he was made a Knight Bachelor[18] "for services to literature" at a ceremony in Colombo.[19] The award of a knighthood had been announced in the 1998 New Year Honours,[20] but investiture of the award had been delayed, at Clarke's request, because of an accusation, by the British tabloid The Sunday Mirror, of paedophilia, which was, however, found to be baseless by Sri Lankan police and retracted by the paper soon after.
Από την εφημερίδα, που στήριξε τις κατηγορίες, καταλαβαίνει κανείς, πόσο στοχειοθετημένες αυτές ήταν.

:angry:
 
τα χα ακουσει και εγω αυτα,ευχομαι να μην ισχυε κατι τοσο αποτροπαιο

καποια βιβλια του παντως ηταν πολυ καλα
 
Πίσω
Μπλουζα