Rainbow Islands

telonio

Retro PaTRi@RcH
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.487
Αντιδράσεις
2.294
Rainbow Islands (1).jpg

Rainbow Islands (2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wow!!!!Το τελειότερο review που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια.... :thumbup:
 
Όντως ! Μπράβο tel !!! :thumbup:
 
telonie τα review σου ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!
 
YEAP θελουμε και αλλα :thumbup: .
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Προσπαθώ να εκφράζω μια αντικειμενική άποψη και στο στύλ της τότε εποχής όσο γίνεται. Αν και εδω νομίζω οτι ξέφυγα λίγο. :)
 
Ε λοιπον μικρος στα αγγλικα που πηγαινα ειχαμε 3 amstrad 6128 2 με πρασινη και 1 με εγχρωμη οθονη.Το συγκεκριμενο παιχνιδι καθομουν με τις ωρες και το ελιωνα στο φροντιστηριο-ημουν καλος στα αγγλικα ηταν καλη και η διευθυντρια και ποτε δεν μου ειπε γιατι καθομαι και παιζω-.Τι μου θυμισες τωρα telonio!Συνεχισε ετσι!
 
Πω πω νοσταλγία!!!

Θυμάμαι πως έφτυνα αίμα να πάρω τα διαμαντάκια με τη σειρά!

Η μελωδία ακόμα είναι στα αυτιά μου!

Καταπληκτικό παιχνίδι και άριστο review! Μπράβο telonio!
 
Ενα ακομα παιχνιδι που εχω συνδιασει με καφεδακι.... (και καποτε τσιγαρακι κλαψ!)

αλλο ενα δειγμα ευφυιας του γιαπωνεζικου software.
 
Καλά που μου το θύμησες να κάνω update σε αυτό το review.

Γιαπωνέζικο ήταν ε; Kαι κοίτα να δεις που δεν τους συμπαθώ και πολύ.
 
εγω τους αγαπαω ολους! :cool: :cool: :cool: :cool:

thats life! μερικοι το προτιμουν κρυο!
 
Hewhojumps βλεπω ασχολεισαι και με τα retro εκτος απο το czt ε???
 
Αυτό το καταραμένο παιχνίδι ακόμα δεν το έχω τελειώσει. Το έχω παίξει σε πολλές εκδόσεις (cpc6128, amiga, mame) και πάντα - μα ΠΑΝΤΑ - καταφέρνω να φτάσω μέχρι το 5ο νησί - αυτό με τα toys (δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το 5ο, μπορεί να είναι και το 4ο).

Ε μέχρι εκεί. Η δυσκολία από εκείνο το σημείο και έπειτα γίνεται σχεδόν παρανοική...
 
Έχεις απόλυτο δίκιο. Μετά από κάποιο σημείο το παιχνίδι είναι τρομερά δύσκολο. Ξεκίνησα να παίζω rainbow islands στον amstrad 6128 το 1989. Συνέχισα στην Amiga 500 και αργότερα στο playstation. Mετά και μέχρι σήμερα παίζω στο mame. Πρέπει να έχω παίξει αυτό το παιχνίδι πάνω από 1000 φορές αλλά ακόμη δεν το έχω βαρεθεί. Μόνο δύο φορές όμως κατάφερα να το τελειώσω.

Ηταν πριν από μερικά χρόνια που στο σπίτι ενος φίλου ο οποίος είχε στο δωμάτιο δύο pc, στο ένα έπαιζε αυτός ένα σύγχρονο παιχνίδι και εγώ στο άλλο έπαιζα rainbow στο mame. Απλά δεν έχω λόγια να σας περιγράψω πως ένοιωσα όταν κατάφερα και έφτασα και νίκησα τον δράκο στο τελευταίο επίπεδο. Απο την χαρά μου έσκισα την μπλούζα μου και έπεσα από την καρέκλα! Δεν κάνω πλάκα. Η γυναίκα του φίλου μου ήρθε στο δωμάτιο από τον θόρυβο και αναρωτιόταν τι στο καλό είχε συμβεί. Με το ζόρι κρατήθηκα και δεν ούρλιαξα από την χαρά μου. Μετά γύρισα σπίτι μου γυμνός από την μέση και επάνω. Δεν είχα πάει με το αμάξι μαζί αλλά πάλι καλά που ήταν και καλοκαίρι.

Ναί ναί ξέρω. Τελείως παιδιάστικη αντίδραση και ας έχω φτάσει τα 30α. Το είχα όμως τόσο μα τόσο άχτι ρε παιδιά τόσα χρόνια που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Για την ιστορία κατάφερα και το τελείωσα ακόμη μια φορά (εντάξει δεν έκανα σαν υστερικό αυτή τη φορά) αλλά μετά όσες φορές και αν προσπάθησα έχανα στο τελευταίο επίπεδο. Α ρε έφαγα τα νάτια μου σε αυτό το παιχνίδι.
 
M' αρέσει τρελά να διαβάζω τέτοιες retro-αναμνήσεις. :D Telonio, μάλλον πρόκειται για το πιό αγαπημένο σου παιχνίδι-ever, απ' ότι κατάλαβα !!

Και εγώ με την έκδοση του amstrad ξεκίνησα (πριν περάσω στην amiga), αλλά δεν θυμάμαι να πέρασα ποτέ την πίστα με τα τέρατα και τους "δράκουλες" !! (είναι η 4η νομίζω).
 
billy είπε:
M' αρέσει τρελά να διαβάζω τέτοιες retro-αναμνήσεις. :D Telonio, μάλλον πρόκειται για το πιό αγαπημένο σου παιχνίδι-ever, απ' ότι κατάλαβα !!
Μα πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; :D

billy είπε:
Και εγώ με την έκδοση του amstrad ξεκίνησα (πριν περάσω στην amiga), αλλά δεν θυμάμαι να πέρασα ποτέ την πίστα με τα τέρατα και τους "δράκουλες" !! (είναι η 4η νομίζω).
1o insect island (αστείο)

2o combat island (πανεύκολο)

3o monster island (εύκολο σχετικά)

4o toy island (δύσκολο αλλά όχι ακατόρθοτο)

5o robot island (πολύ δύσκολο θέλει γερά νεύρα)

6o doh's island (το ίδιο με το 5ο)

7o dragon island (πιασε το αυγό και κούρευτο)

κρυφά επίπεδα μετά το 7ο

8ο magical island (εχω φτάσει μέχρι τον τελικό κακό δαίμονα αλλά δεν τον έχω νικήσει ποτέ - απλά παίζεις μόνο αν κάθεται δίπλα σου η τύχη)

9ο darius island (δεν το έχω δει ποτέ)

10o bubble island (δεν το έχω δει ποτέ)

Τα τελευταία δύο επίπεδα δεν μπορώ να φανταστώ τι χαός θα γίνεται.

Τον κόκκινο δαίμονα στο τέλος του 8ου επίπεδου δεν μπορώ να βρω μέχρι τώρα το κόλπο που τον νικάς. Που θα πάει σε άλλα σχεδόν 20 χρόνια θα το βρω!

Α ξέχασα. Τα τελευταία τρία επίπεδα δεν μπορείς να τα παίξεις ακόμη και αν νικήσεις τον δράκο στο τέλους του 7ου επιπέδου αν δεν έχεις πάρει όλα τα μεγάλα διαμάντια σε όλα τα 7 πρώτα επίπεδα.

Πάρτε και μερικές πληροφορίες για όλα τα επίπεδα. http://tjasink.com/games/ri/info1.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μπριζώσατε!!! :happyjump:

Πα να παίξω!!!!!!!!!!!!!!!!
 
telonio είπε:
1o insect island (αστείο)

2o combat island (πανεύκολο)

3o monster island (εύκολο σχετικά)

4o toy island (δύσκολο αλλά όχι ακατόρθοτο)

5o robot island (πολύ δύσκολο θέλει γερά νεύρα)

6o doh's island (το ίδιο με το 5ο)

7o dragon island (πιασε το αυγό και κούρευτο)

κρυφά επίπεδα μετά το 7ο

8ο magical island (εχω φτάσει μέχρι τον τελικό κακό δαίμονα αλλά δεν τον έχω νικήσει ποτέ - απλά παίζεις μόνο αν κάθεται δίπλα σου η τύχη)

9ο darius island (δεν το έχω δει ποτέ)

10o bubble island (δεν το έχω δει ποτέ)

Τα τελευταία δύο επίπεδα δεν μπορώ να φανταστώ τι χαός θα γίνεται.

Τον κόκκινο δαίμονα στο τέλος του 8ου επίπεδου δεν μπορώ να βρω μέχρι τώρα το κόλπο που τον νικάς. Που θα πάει σε άλλα σχεδόν 20 χρόνια θα το βρω!

Α ξέχασα. Τα τελευταία τρία επίπεδα δεν μπορείς να τα παίξεις ακόμη και αν νικήσεις τον δράκο στο τέλους του 7ου επιπέδου αν δεν έχεις πάρει όλα τα μεγάλα διαμάντια σε όλα τα 7 πρώτα επίπεδα.

Πάρτε και μερικές πληροφορίες για όλα τα επίπεδα. http://tjasink.com/games/ri/info1.html
Aναλυτικότατος - thank you !! :thumbup:

Θυμάμαι βάραγα ουράνια τόξα αβέρτα για να αποκαλύπτω όσο πιό πολλά κρυφά "bonus" μπορούσα να βρώ, (μαζί και κανένα διαμάντι). Το αποτέλεσμα ήταν να "κωλυσιεργώ" στις πίστες, αντί να προχωράω και να περάσω κανένα επίπεδο !! :eek:

+1 και στο post του Dino λοιπόν !! Το παιχνίδι αυτό πρέπει να ξαναπαιχτεί άμεσα !! :D
 
Φοβερό παιχνίδι που δεν τελείωσα ποτέ λόγω της δυσκολίας του. Το έπαιζα φανατικά σε cpc 6128 που ήταν πάρα πολύ καλό και κοντά στις 16bit εκδόσεις. Τελικά βέβαια το είδα τελειωμένο στο youtube. Από τα καλύτερα παιχνίδια της εποχής του!
 
Πίσω
Μπλουζα