Rambo: First Blood part 2 (1985)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.765
Αφου ειδαμε την πρωτη ταινια της τριλογιας με ηρωα τον Ραμπο

να δουμε τι μελλει γενεσθαι και με την δευτερη... :)

Tαυτοτητα ταινιας

Τιτλος: Rambo: First Blood part 2


Ετος:
1985


Ειδος:
Δρασης/Περιπετεια/Πολεμικη


Παραγωγη:
USA


Διαρκεια:
96'


Πρωταγωνιστες:
Sylvester Stallone,Richard Crenna,Charles Napier,Steven Berkoff,Julia Nickson,Martin Kove


Σκηνοθεσια:
George P. Cosmatos



attachment.php






Υποθεση

Ο Τζων Ραμπο εχοντας δικαστει και καταδικαστει για τον χαμο που προκαλεσε στην επαρχιακη πολη (βλ. πρωτη ταινια),

εκτιει την ποινη του σε ενα στρατοπεδο. Εκει τον επισκεπτεται ο Συνταγματαρχης Σαμ Τραουτμαν (Crenna) ωπου προσφερει

την ευκαιρια στον Ραμπο να αποφυλακιστει και να παρει χαρη,αλλα με την προυποθεση να γυρισει πισω στο Βιετναμ

και να ψαξει για αιχμαλωτους.Ο Ραμπο συναντα τον Μαρσαλ Μερντοκ,ενα γραφειοκρατη ο οποιος ειναι επικεφαλης της αποστολης

και τον ενημερωνει σχετικα με την αποστολη.Η αποστολη και "ρητες" εντολες ειναι: "Πας,φωτογραφιζεις,εντοπιζεις αιχμαλωτους,

ΔΕΝ τους ελευθερωνεις,ΔΕΝ εμπλεκεσαι με τον εχθρο!". Ο Ραμπο δεχεται απροθυμα την αποστολη και πληροφορειται οτι ενας

πρακτορας της κυβερνησης θα τον περιμενει εκει για να τον βοηθησει/κατατωπησει σχετικα με την αποστολη.

Φτανοντας στην ζουγκλα του Βιετναμ,ο Ραμπο εχει χασει σχεδον ολο τον εξοπλισμο του -ο οποιος χαθηκε κατα την πτωση με αλεξιπτωτο) -

και εχει μεινει μονο με ενα μαχαιρι και ενα τοξο.Εκει συνανταει τον λεγομενο "πρακτορα",μια ντοπια με το ονομα Κο-Μπαο (Nickson) η

οποια εχει ενα ονειρο...καποια στιγμη να φυγει για την Αμερικη.Η Κο-Μπαο εχει κανονισει,τοσο για εκεινη οσο και για τον Ραμπο, την μεταφορα τους μεσω του ποταμου με βαρκα των ντοπιων πειρατων.Φτανοντας στο στρατοπεδο ο Ραμπο εντοπιζει αιχμαλωτους και σε αντιθεση με τις

εντολες της αποστολης,σωζει εναν απο αυτους απο βασανιστηρια.Μια περιπολος ανακαλυπτει τον νεκρο σκοπο και σημανει γενικο συναγερμο

στο στρατοπεδο που αντιμετωπιζει εναν αγνωστο εισβολεα! Ο Ραμπο και η Κο μαζι με τον αιχμαλωτο,ξεφευγουν απο την περιπολο στο ποταμι

μαζι με τους πειρατες,αλλα εκει δεχονται επιθεση απο ενα σκαφος του Βιετναμεζικου Ναυτικου.Οι πειρατες φοβουμενοι τα αντιποινα που θα εχουν

απο το Ναυτικο...προδιδουν τον Ραμπο,ο οποιος εχει προλαβει να διωξει την Κο και τον αιχμαλωτο στην απεναντι οχθη και καταστρεφει με ενα ρουκετοβολο το σκαφος του Νατικου και σκοτωνει και ολους τους πειρατες.

Οταν φτανει το ελικοπτερο να παραλαβει τον Ραμπο και τον αιχμαλωτο,ο Μερντοκ φοβουμενος τις συνεπειες οταν θα γινει γνωστο το

οτι υπηρχαν αιχμαλωτοι πολεμου στο Βιετναμ,δινει εντολη να τους εγκαταλειψουν...

και καπου εκει αρχιζει το νταβαντουρι.... :armed:


Το trailer της ταινιας





Πηγες

 


Ταυτοτητα ταινιας

 


Υποθεση

 


Poster ταινιας

 


Φωτοκολαζ

 


Ολοσωμη φωτο και backstage υλικο

Φωτο μαχαιριου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και κάπως έτσι έγιναν μόδα τα χαρακτηριστικά μαχαίρια, η κόκκινη κορδέλα στο μέτωπο και η λέξη Ράμπο για κάθε καταδρομέα, βαριά οπλισμένο στρατιώτη ( μέχρι και για εφοριακούς το ακούσαμε !!! ) κλπ κλπ...
 
απολυτο action movie στη χρυση εποχη των action movies...
 
Τρομερη ταινια και αυτη με απιστευτη δραση! Η αγαπημενη μου σκηνη ειναι εκει που ειναι ο Ραμπο πανω στον λοφο με το τοξο και ριχνει βελη με εκρηκτικες κεφαλες στο χωριο και στα τζιμπακια στην γεφυρα :D

Πολυ ωραιο και αυτο το Review Stayro αναμενουμε την συνεχεια!! (Αν και το 3 δεν μου αρεσε και πολυ :( )

ps. Το ραμπομαχαιρο τα σπαει και υπαρχει ακομα στο site της πηγης αλλα πολλα τα 95$ χωρις μτφ :xm:
 
Νομίζω η καλύτερη από τις 3 παλιές ταινίες Rambo!
 
Η σκηνή που μου έχει μείνει σαν παιδί, είναι αυτή με την παραλλαγή στη λάσπη, που βγαίνει πίσω από το στρατιώτη και του κόβει το λαρύγγι...

Χορταστική παρουσίαση Σταύρο! :worship:
 
RIO είπε:
( μέχρι και για εφοριακούς το ακούσαμε !!! ) κλπ κλπ...
Στα προτυπα των αμερικανων μπατσων...Βαρια οπλισμενοι με donuts και καφεδες...:biglaugh:

Wally είπε:
απολυτο action movie στη χρυση εποχη των action movies...
:thumbup:

Ajax87 είπε:
Πολυ ωραιο και αυτο το Review Stayro αναμενουμε την συνεχεια!! (Αν και το 3 δεν μου αρεσε και πολυ :( )

ps. Το ραμπομαχαιρο τα σπαει και υπαρχει ακομα στο site της πηγης αλλα πολλα τα 95$ χωρις μτφ :xm:
Σε ευχαριστω Γιαννη!!! :thanx2:

Σε κανα-δυο μερες θα ερθει κι αυτο. ;)

PS: To ειδα...οντως ειναι πολλα... :precry: ...αλλα υπαρχει και το ebay. ;)

darkheart είπε:
Νομίζω η καλύτερη από τις 3 παλιές ταινίες Rambo!
Και η πιο χορταστικη! :)

DINO είπε:
Η σκηνή που μου έχει μείνει σαν παιδί, είναι αυτή με την παραλλαγή στη λάσπη, που βγαίνει πίσω από το στρατιώτη και του κόβει το λαρύγγι...
Και ελεγα τι ξεχασα να αναφερω... :banghead:

DINO είπε:
Χορταστική παρουσίαση Σταύρο! :worship:
Ευχαριστω πολυ Ντινο!!! :thumbup:
 
Η πρώτη ταινία Rambo που είδα, στην παιδική-εφηβική μου ηλικία.

Πολύ καλή αλλά μόλις πρόσφατα που είδα για πρώτη φορά την πρώτη (πριν κανά 2 χρόνια), θεώρησα ότι εκείνη είναι κορυφαία!!
 
Η ταινία είναι έπος ! Από τα καλύτερα action των '80s που βλέπεται ευχάριστα ακόμα και σήμερα.
 
Διαμάντι. Κατα την άποψή μου το 1ο είναι το καλλίτερο.
 
Η αποθέωση του στερεότυπου "one man army". Αν μπορείς να το χωνέψεις αυτό, όπως και τις υπόλοιπες υπερβολές, βλέπεται ευχάριστα, αλλά όχι δεύτερη φορά :p
 
Βackstage βιντεακι με 80s μουσικη υποκρουση!!!! :headbangdude:

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Τιτλος βιντεο: Re-Cut Behind-the-scenes B-Roll Footage of Sylvester Stallone in "Rambo: First Blood Part II"

EDIT

Εν τω μεταξυ εχουν βαλει μουσικο θεμα απο το COBRA!!!! :D

Και αλλο ενα ετσι για γουσταρουμε!!! ;)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αφού είδα την πρώτη ταινία και παρέθεσα τα σχόλια μου εδώ -> http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27410-Rambo-First-Blood-(1982)/page2 είδα σήμερα και τη δεύτερη ταινία από την οποία τελικά κάτι θυμόμουν σε αντίθεση με την 1η. Μπορώ να πω ότι το sequel είναι ανώτερο του πρώτου καθώς σε αντίθεση με αυτό εδώ υπάρχει ένα σενάριο πιο πιασάρικο και πιο κοντά στο να είναι αλήθεια. Βέβαια να είμαι ειλικρινής το ζουμί της ταινία είναι από τη μέση και κάτω. Αγαπημένη σκηνή εκεί που ο Ράμπο το παίζει ψόφιος κοριός όταν το ελικόπτερο τέρας τον έχει καταρρίψει και ξαφνικά πιάνει το ρουκετοβόλο ρίχνει μία μέσα από το σπασμένο τζάμι και το αντίπαλο ελικόπτερο το μαζεύουν με τα κουταλάκια. Στο σημείο αυτό ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Ενώ όπως ξεκάθαρα φαίνεται ο συνονόματος ρίχνει τη ρουκέτα μέσα από την καμπίνα και το σπασμένο τζάμι, όπως είπα παραπάνω, μερικές σκηνές αργότερα το τζάμι ως δια μαγείας είναι άθικτο. Τι έγινε? Υπήρχε Car Glass τότε και επισκεύασε το παρμπρίζ? Τέτοια και άλλα goofs μπορείτε να βρείτε στο imdb σε κάθε ταινία (σχεδόν) και πραγματικά είναι πολύ απολαυστικά.

Λείαν συντόμως θα δω το 3ο μέρος να δούμε τι καπνό φουμάρει και αυτό...
 
johnny19818 είπε:
Και αφού είδα την πρώτη ταινία και παρέθεσα τα σχόλια μου εδώ -> http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27410-Rambo-First-Blood-(1982)/page2 είδα σήμερα και τη δεύτερη ταινία από την οποία τελικά κάτι θυμόμουν σε αντίθεση με την 1η. Μπορώ να πω ότι το sequel είναι ανώτερο του πρώτου καθώς σε αντίθεση με αυτό εδώ υπάρχει ένα σενάριο πιο πιασάρικο και πιο κοντά στο να είναι αλήθεια. Βέβαια να είμαι ειλικρινής το ζουμί της ταινία είναι από τη μέση και κάτω. Αγαπημένη σκηνή εκεί που ο Ράμπο το παίζει ψόφιος κοριός όταν το ελικόπτερο τέρας τον έχει καταρρίψει και ξαφνικά πιάνει το ρουκετοβόλο ρίχνει μία μέσα από το σπασμένο τζάμι και το αντίπαλο ελικόπτερο το μαζεύουν με τα κουταλάκια. Στο σημείο αυτό ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Ενώ όπως ξεκάθαρα φαίνεται ο συνονόματος ρίχνει τη ρουκέτα μέσα από την καμπίνα και το σπασμένο τζάμι, όπως είπα παραπάνω, μερικές σκηνές αργότερα το τζάμι ως δια μαγείας είναι άθικτο. Τι έγινε? Υπήρχε Car Glass τότε και επισκεύασε το παρμπρίζ? Τέτοια και άλλα goofs μπορείτε να βρείτε στο imdb σε κάθε ταινία (σχεδόν) και πραγματικά είναι πολύ απολαυστικά.
Λείαν συντόμως θα δω το 3ο μέρος να δούμε τι καπνό φουμάρει και αυτό...
η σκηνή αυτή δυστυχώς είναι αδύνατη για πρακτικούς λόγους...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14830-Death-Wish-3-%281985%29&p=449600&viewfull=1#post449600

Αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος... :p
 
Πρόκειται για το 2ο μέρος του εμβληματικού (για τους φίλους του συγκεκριμένου είδους ταινιών) 'First Blood'.

Η διαφήμιση δημοσιεύτηκε σε αθλητική εφημερίδα, με ημερομηνία 18 Νοεμβρίου 1985 και η ταινία έκανε πρεμιέρα στη χώρα μας δέκα μέρες μετά, την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου.

Rambo II (Δευτέρα, 18-11-1985).png
 
Κανένας νόμος δεν μπορεί να τον σταματήσει... κι εμείς πρέπει να τον χειροκροτούμε και να τον θαυμάζουμε γι' αυτό? Η απόσταση από αυτόν μέχρι τον εγκληματία πολέμου που πρόσφατα αθώωσε το αμερικάνικο στρατοδικείο και για χάρη του οποίου απόλυσε τον αρχηγό του ναυτικού ο πρόεδροςΤραμπ (που τον αποκατάστησε μ δόξα και τιμή για να σφάξει κι άλλους) είναι πολύ μικρή.
 
Η απόσταση από αυτόν μέχρι τον εγκληματία πολέμου που πρόσφατα αθώωσε το αμερικάνικο στρατοδικείο και για χάρη του οποίου απόλυσε τον αρχηγό του ναυτικού ο πρόεδροςΤραμπ (που τον αποκατάστησε μ δόξα και τιμή για να σφάξει κι άλλους) είναι πολύ μικρή.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, απλά το ανάρτησα ως ρετρό ανάμνηση. Προσωπικά, δεν έχω ποτέ δει κάποια ταινία του συγκεκριμένου είδους.
 
Α, φυσικά, πολύ καλά έκανες και την έβαλες και μπράβο. Ούτε κι εγώ έχω δει καμία ταινία του Σταλλόνε, και το σχόλιό μου δεν αναφερόταν καν στην ταινία. Ήταν σχόλιο για τη διαφήμιση. Αν και ο σκοπός της ήταν να προσελκύσει κόσμο να δει την ταινία για να βγάλουν οι διανομείς, παραγωγοί κλπ. λεφτά, το αποτέλεσμα ήταν πιο περίπλοκο και λιγότερο αθώο. Ακόμη και χωρίς να δει κανείς την ταινία, η διαφήμιση προωθούσε την ιδέα ότι οι διάφοροι Ράμπο είναι υπεράνθρωποι υπεράνω του νόμου που δεν δεσμεύονται από κανέναν ηθικό ή νομικό περιορισμό. Και βέβαια ποιος αποφασίζει ότι είναι υπεράνω? Οι ίδιοι. Με αποτέλεσμα ο κάθε σαλεμένος φανατικός να δηλώνει τον εαυτό του υπερπατριώτη, υπερασπιστή της πίστης και των ιδανικών, να αρπάζει ένα ΑΚ47 κι όποιον παρει ο χάρος. Να εξηγούμαι, δεν εννοώ ότι με το που διάβαζε κανείς αυτή τη διαφήμιση θα έψαχνε να βρει που πουλάνε τα ΑΚ47 με έκπτωση να πάει να αγοράσει. Η επίδραση μιας διαφήμισης ή ακόμη και μιας ταινίας ήταν απειροστή. Αλλά το αποτέλεσμα από δεκάδες ταινίες και τηλεοπτικές παραγωγές και διαφημίσεις είναι αθροιστικό, και ενώ ελάχιστοι έφταναν και φτάνουν στο άκρο να θεωρούν τους εαυτούς τους δεύτερους Ράμπο, όταν ο φανατικός πάρει τον νόμο στα χέρια του (όπως ο εγληματίας πολέμου που ανέφερα πριν) πολλοί τον θαυμάζουν και τον ηρωοποιούν.
 
Η επίδραση μιας διαφήμισης ή ακόμη και μιας ταινίας ήταν απειροστή. Αλλά το αποτέλεσμα από δεκάδες ταινίες και τηλεοπτικές παραγωγές και διαφημίσεις είναι αθροιστικό, και ενώ ελάχιστοι έφταναν και φτάνουν στο άκρο να θεωρούν τους εαυτούς τους δεύτερους Ράμπο, όταν ο φανατικός πάρει τον νόμο στα χέρια του (όπως ο εγκληματίας πολέμου που ανέφερα πριν) πολλοί τον θαυμάζουν και τον ηρωοποιούν.

Μμμμ... Με έβαλες σε σκέψεις τώρα, μιας και λατρεύω κάποια συγκεκριμένα κόμικς, μήπως κι ο "Δικαστής Ντρεντ" είναι πιθανό να προκαλέσει παρόμοια επιρροή. "Τροφή" λοιπόν για συζήτηση...
 
Βασικά ταινία φαντασίας είναι (ένας τα βάζει με ένα στρατό). Πάντως γενικά, όποιος βλέπει και πιστεύει αυτά που βλέπει στο πανί του σινεμά, σίγουρα θέλει ζουρλομανδία. Στο σινεμά τους ηθοποιούς χειροκροτούσαμε και τα τραγελαφικά γεγονότα. Ειδικά την γκαβομάρα στο 3ο ράμπο που τράκαρε το άρμα με το ελικόπτερο και ο ράμπο δεν έπαθε γρατζουνιά (έγινε της μουρλής μέσα στην αίθουσα τότε). Αξέχαστο τρελό γέλιο.

Από την άλλη πλευρά αγαπητέ ελέφαντα, θυμήθηκα την αφίσα της ταινίας hellraiser, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να κάνει κανείς διαβάζοντας το We will tear your soul apart.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα