[Ravensburger] Natur Memory - Παιχνίδι Μνήμης με κάρτες

hhmaria

RetroWannaBe
Joined
20 Ιουν 2012
Μηνύματα
63
Αντιδράσεις
7
μου το είχε στείλει η νονά μου απο αμερική και είχε ζωα και φυτα...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό παιχνίδι!!!! Κυκλοφορούσε και στην Ελλάδα μέσα σε πακέτο/συλλογή μαζί με άλλα επιτραπέζια της Ravensburger από την ίδια εταιρία που έβγαζε και αυτό εδώ. Θυμάμαι ότι ήταν κάπου κοντά στα Χριστούγεννα του 1984 όταν μου το είχαν πάρει δώρο οι γονείς μου. Χρόνια μετά γύρω στις αρχές '90 θυμάμαι να το ψάχνω σε καταστήματα στην Αθήνα για να το ξανά-αγοράσω και δεν το ήξερε/θυμόταν κανένας μαγαζάτορας. Το πακέτο είχε μέσα και το ΕΜΠΟΔΙΑ, το φιδάκι, την εννιάρα (με ξύλινα πούλια), καθώς κ πολλά άλλα (που δεν μπορώ να θυμηθώ δυστυχώς) σε αυτό το ύφος παιχνιδιού πάντα (board, πιόνια, ζάρι). Σύνολο ήταν καμιά δεκαπενταριά παιχνίδια, και αυτά που ξεχώριζαν ήταν αυτό με τις κάρτες (παιχνίδι μνήμης που λες) και ένα άλλο το οποίο αποτελούταν από κάτι ξυλάκια (ακριβώς ίδια με τα σουβλακο-κάλαμα) τα οποία είχαν διαφορετικά χρώματα σε σχήμα δακτυλίου γύρω του το καθένα που προσδιόριζαν και τους πόντους. Το παιχνίδι αυτό ήταν κάτι σαν το Jenga, ξεκινούσε αφήνοντας τη δέσμη με όλα τα καλαμάκια να πέσουν κάτω (όπως αφήνεις τα μακαρόνια να πέσουν μέσα στο νερό που βράζει) απλά εδώ ο σκοπός ήταν να μάζευες τα "συντρίμμια" ένα-ένα χωρίς να κουνηθούν τα διπλανά τους και κέρδιζε αυτός που κατάφερνε να συγκεντρώσει τα "καλαμάκια" με τους περισσότερους πόντους.
 
Προφανώς προσπαθούσες να βρεις τις ίδιες κάρτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικό memory game. Γυρνάς τις κάρτες ανάποδα και προσπαθείς να βρεις τα ζευγάρια
 
Πίσω
Μπλουζα