Remo Williams: The Adventure Begins (1985)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ταυτοτητα ταινιας


Τιτλος: Remo Williams: The Adventure Begins


Ειδος:
Δρασης


Χωρα:
ΗΠΑ


Ετος:
1985


Διαρκεια:
121'


Σκηνοθετης:
Guy Hamilton


Πρωταγωνιστες:
Fred Ward,Joel Grey,Wilford Brimley,J.A. Preston,George Coe,Kate Mulgrew,Patrick Kilpatrick


Βαθμολογια:
6,3/10





To Poster της ταινιας

attachment.php






Υποθεση

Ο Sam Makin ενας αστυνομικος της Νεας Υορκης πεφτει θυμα δολοφονιας σε μια περιπολια ρουτινας.

Ξυπναει μετα απο καιρο σε ενα νοσοκομειο ωπου διαπιστωνει οτι του εχουν αλλαξει το προσωπο με πλαστικη επεμβαση!!! :eek:

Στο δωματιο του νοσοκομειου τον επισκεπτεται ενας μυστηριωδης τυπος και του εξηγει πως

ο θανατος του ηταν "σκηνοθετημενος" καθως επισης οτι οι αλλαγες στο προσωπο του αλλα και στο ονομα του -Remo Williams πλεον -

(τα "βαφτισα" ηρθαν απο το ονομα του κατασκευαστη των παπιων του νοσοκομειου.... :D ) επρεπε να γινουν

για να μην θυμιζει τιποτα την παλια του ζωη.

Ο Remo μετα απο αυτη την περιεργη επισκεψη το σκαει απο το νοσκομειο με ενα ασθενοφορο,αλλα ο μυστηριωδης

τυπος ηδη ειναι στο πισω μερος και τον σημαδευει με ενα οπλο καθως του δινει οδηγιες για το που θα πανε.

Ο αγνωστος τον οδηγει στα γραφεια της μυστικης οργανωσης με το ονομα CURE,ωπου εκει ο επικεφαλης

της οργανωσης του λεει οτι επιλεχθηκε να υπηρετησει σε αυτην γιατι ταιριαζε το "προφιλ" του για την βρωμικη

δουλεια που θα εκανε....να "καθαρισει" υψηλα υφισταμενα και διεφδαρμενα προσωπα.

Στην συνεχεια ο αγνωστος -ο οποιος πλεον εχει συστηθει και λεγεται Conn MacCleary - τον παει να

"καθαρισει" τον πρωτο του στοχο,ο οποιος ειναι ενας ιδιορυθμος ηλικιωμενος Κορεατης.

Απο εκει και περα αρχιζει η περιπετεια του Remo.... :)



Remo Williams Trailer






Παρατηρησεις

Στο γραφειο του αφεντικου της οργανωσης κανει την εμφανιση του ενας ρετρο υπολογιστης....

attachment.php


...για ριξτε τα φωτα σας οι ειδικοι! :D

Επισης καπου στα 47' με 48' της ταινιας κανει την εμφανιση της μια καμπινα....

attachment.php


...με ενα ψαξιματακι βρηκα οτι ειναι το....

attachment.php



Πηγες

 


Ταυτοτητα ταινιας

 


Υποθεση

 


Poster

 


Asteroids
 
O υπολογιστης ειναι ΙΒΜ pc/xt απο οσο μπορω να δω,αλλα μπορει να ειναι και καποιο clone.
 
"Ρεμο Αοπλος και επικινδυνος" καπως ετσι λεγοτανε στα 80ς,εχω να την δω απο τοτε που κυκλοφορησε σε βιντεοκασσετα και μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις,πρεπει να ηταν κατι παραπανω απο μετρια,την εχω στην συλλογη εδω και καιρο ,πρεπει να την ξαναδω.
 
Aardvark είπε:
"Ρεμο Αοπλος και επικινδυνος" καπως ετσι λεγοτανε στα 80ς,εχω να την δω απο τοτε που κυκλοφορησε σε βιντεοκασσετα και μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις,πρεπει να ηταν κατι παραπανω απο μετρια,την εχω στην συλλογη εδω και καιρο ,πρεπει να την ξαναδω.
Αυτό μου ήρθε κι εμένα, μόλις είδα τον τίτλο του thread! :thumbup:

Βασικά εμένα μου ήρθε το "Ρέμο: Οπλισμένος και επικίνδυνος"... :D
 
Ταινία που, τότε, όποτε την έβρισκα ανοίκιαστη στο video club την έπαιρνα. Αφού είχε ξύλο και πολεμικές τέχνες ήταν του γούστου μου :)

+1 για το άοπλος και επικίνδυνος στον ελληνικό τίτλο :)
 
Tην είχα δεί και εγώ. :)

Κρίμα που δεν είχαμε την ευκαιρία να την παρακολουθήσουμε πρόσφατα στην TV. (συχνά-πυκνά τις θυμούνται κάτι τέτοιες σχετικά παλιές ταινίες - συνήθως σε μεταμεσονύκτιες προβολές).

Ευχαρίστως θα την ξαναέβλεπα !!
 
Πίσω
Μπλουζα