Request: GRM "desktop version" σε Opera Mobile / Opera Mini.

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.376
Αντιδράσεις
930
Ότι λέει ο τίτλος. Προσπαθώ να προβάλω την "desktop" έκδοση του GRM, σε Opera Mobile/Mini (s60 versions) και δεν βρίσκω τέτοια επιλογή.

Το προσαρμοσμένο, mobile interface του GRM, σε Symbian κινητό, τουλάχιστον, ανάλυσης 240x320, πραγματικά, δεν βολεύει καθόλου...
 
Μεσα στις επομενες μερες ο Shock θα μας παει στην εκδοση 4.1.12 που εκτος των αλλων εχει πολλες διορθωσεις στο mobile style. Αν και παλι δεν ειναι πρακτικο σε Symbian απλα θα ενεργοποιησουμε τη δυνατοτητα στο χρηστη να επιλεγει skin (desktop ή mobile)...
 
μιας και αναφέρθηκε να πω και κάτι παρόμοιο για να μην ανοίγω νέο θέμα.

δοκιμάζοντας να ανοίξω το site τις προάλλες μέσω ενός kindle fire που έχω (χρησιμοποίησα και τον default browser που λέγεται silk,ο οποίος δεν κάνω λάθος είναι βασισμένος σε κάποιον από τους γνωστούς, αλλά και έναν που βρήκα για android ο οποίος ονομάζεται dolphin) μου εμφάνισε ένα mobile skin το οποίο δεν είχα ξαναδεί σε προηγούμενες περιηγήσεις μου με άλλα φορητά συστήματα.είχε μπλε πλαίσια,έλειπαν από όσο είδα κάποια βασικα στοιχεία όπως το "νέα μηνύματα" και το search ενώ ο σχεδιασμός μέσα σε ένα thread ήταν πολύ λιτός (είχε απλώς τα posts και από δίπλα τον αποστολέα ως "xx says" χωρίς άλλες πληροφορίες όπως "περιοχή" ή "εγγραφή") .

είναι αυτό το default skin για τις συσκευές android; αν ναι,υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί/εμπλουτιστεί μελοντικά;
 
Εδω και πολυ καιρο εγω μπαινω με αυτο το mobile skin απο το κινητο android που εχω.. ειτε αν προσπαθησα με opera mini , ειτε με τον dolphin!

δεν βολευει αλλα εγινε μετα απο μια ενα update που ειχανε κανει εδω και εδειχνε μια ασπρη οθονη αντι την σελιδα .. μετα απο μερικες μερες εδειχνε το mobile skin και ειπα απο το τιποτα καλο και αυτο!!! και εμεινα ετσι!
 
Άκυρο το request...

...μετά από σκάλισμα, ανακάλυψα ότι στις "ρυθμίσεις για προχωρημένους", του Opera Mobile, υπάρχει η επιλογή "User Agent", που μπορεί να τεθεί, ως Mobile ή Desktop.

Το γύρισα σε Desktop και... GRMing, like a Boss, again!
 
Ace είπε:
...μετά από σκάλισμα, ανακάλυψα ότι στις "ρυθμίσεις για προχωρημένους", του Opera Mobile, υπάρχει η επιλογή "User Agent", που μπορεί να τεθεί, ως Mobile ή Desktop.
Το γύρισα σε Desktop και... GRMing, like a Boss, again!
Ναι! Αυτή τη δυνατότητα την αποκτήσαμε από την τελευταία αναβάθμιση!

Ενημερωτικά, δουλεύει δοκιμασμένα και σε ios.
 
Το ειδα αυτο το μενου που εχεις δυνατοτητα επιλογης! Το προβλημα μου ειναι οτι απο τον Opera Mini δεν μπορω να ποσταρω αν εχω το κανονικο skin του forum(δεν μπορω να επιλεξω εκει που πατας για να γραψεις το text δεν ανοιγει για να βγει το πληκτρολογιο και να γραψεις) .. Μονο απο το mobile skin μπορω.
 
Ajax87 είπε:
Το ειδα αυτο το μενου που εχεις δυνατοτητα επιλογης! Το προβλημα μου ειναι οτι απο τον Opera Mini δεν μπορω να ποσταρω αν εχω το κανονικο skin του forum(δεν μπορω να επιλεξω εκει που πατας για να γραψεις το text δεν ανοιγει για να βγει το πληκτρολογιο και να γραψεις) .. Μονο απο το mobile skin μπορω.
Έλα ρε συ! Αφού κατέβασα τον Opera Mini και παλεύω από τη ώρα που είδα το post σου, έβγαλα άκρη!! :award:

Αυτό έχει να κάνει με τον Opera Mini και το πώς διαχειρίζεται τον editor που έχεις προεπιλέξει για να εμφανίζεται στη γρήγορη απάντηση!

Δυστυχώς, ο opera mini δεν υποστηρίζει τον WYSIWYG editor, που προφανώς έχεις επιλεγμένο στο προφίλ σου!

Κάνε κλικ εδώ, πάνε στην ενότητα "Διάφορες Επιλογές" (είναι η τελευταία) και στην "επιλογή τύπου επεξεργαστή κειμένου", επέλεξε:

α) Είτε το "Βασικός επεξεργαστής κειμένου - Ένα απλό πεδίο εισαγωγής κειμένου",

β) Είτε το "Κοινός επεξεργαστής κειμένου - Επιπλέον δυνατότητες μορφοποίησης" (έχω την υποψία ότι για το κινητό, θα σε βολέψει αυτό!).

Δοκίμασέ το, αν θες και πες μου (μας), για να ξέρουμε αν λύνει το πρόβλημα! ;)
 
Ποια εισαι βρε Μαριαννα? η Δομη? (ρετρο διαφημιση) :)
 
Wally είπε:
Ποια εισαι βρε Μαριαννα? η Δομη? (ρετρο διαφημιση) :)
Lol! :D

Η έγχρωμη κιόλας:

attachment.php
 
Ευχαριστω πολυ Μαριαννα!!! :) λειτουργει ετσι!! αλαζοντας αυτο σε κοινος επεξεργαστης, τι χανω;;
 
Με μια γρήγορη ματιά, στη γρήγορη απάντηση δεν χάνεις τίποτα! :)

Στον επεξεργαστή κειμένου όμως, θα πρέπει να έχεις απώλειες σε κουμπιά!

Βρε Γιάννη μου, να το ρίξω μια ματιά από το σπίτι, γιατί τώρα προσπαθώ ν' αναστήσω ένα Mac & όχι με μεγάλη επιτυχία?! :)

Θα σε πω το απόγευμα! ;)
 
Κανε δουλεια σου δεν με πιραζει απλα ρωτησα! μην ψαξεις τιποτα! :D

ευχαριστω και παλι!
 
Ajax87 είπε:
Κανε δουλεια σου δεν με πιραζει απλα ρωτησα! μην ψαξεις τιποτα! :D ευχαριστω και παλι!
Δε θα ησύχαζα αν δεν το κοίταζα (ναι, έχω ψυχαναγκαστικό σύνδρομο!), οπότε ενημερωτικά:

α) Στο "γρήγορη απάντηση" σου λείπει μόνο το κουμπάκι που έχει την εισαγωγή mail στο κείμενο (είναι μεταξύ των 2 εικονιδίων με την υδρόγειο που συμβολίζουν την προσθήκη link & την αφαίρεση link).

β) Στο "επεξεργαστής κειμένου" σου λείπει πάλι το κουμπάκι με το mail & επιπλέον βλέπω ότι υπάρχουν περιορισμένες δυνατότητες στην εισαγωγή πινάκων (tables), στην 3η σειρά των toolbars.

Δε νομίζω ότι θα σου χρειαστούν αυτά γενικότερα (όχι μόνο από το κινητό), αλλά αυτό είναι στο χέρι σου: να δεις τι σε βολεύει και να πράξεις ανάλογα!

Αυτά! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα