Resident evil η συλλογή μου

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13



Με χάρα σας παρουσιάζω την συλλογή μου σε ένα από τα αγαπημένα μου franchice-όχι μόνο στον χώρο του horror αλλά γενικά στον χώρο των videogames-όλων των εποχών.Δεν ειναι 100% ολοκληρωμένη αλλα ελπίζω(καλα να είμαστε πρώτα)να την ολοκληρώσω σύντομα.Εκτός απο τις φωτογραφίες με την συλλογή μου, θα καταθέσω και την προσωπική μου άποψη για κάθε παιχνίδι πλήν αυτών που δέν έχω ασχοληθεί πολύ πχ RE6

Η σειρά resident evil έχει χαράξει την δική της πορεία μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια από τότε που κυκλοφόρησε το πρώτο παιχνίδι της σειράς(1996)μέχρι και τις μέρες μας.Με φανατικους οπαδους και πολέμοιους το resident evil έχει αφήσει το δικό του στίγμα και έχει αναγκάσει πολλους να ασχοληθουν με τα παιχνίδια τρόμου(Αν και δεν είναι ο πρώτος διδάξας)

Το 1996 λοιπόν έρχεται το πρώτο παιχνίδι με την ονομασία Resident Evil φυσικά




Προβολή συνημμένου 82628

Για μένα είναι το καλύτερο παιχνίδι της σειράς.Αυτό το παιχνίδι είναι ο ορισμός του τί εστί resident evil .Απίστευτη ατμοσφαιρα,αρκετα κλειστοφοβικό με ανατριχιαστικό soundtrack(α ρε αυτο το βιολί στον δευτερο όροφο!!)Βοηθάει πολύ το γεγονός επίσης ότι βρισκόμαστε σε μια έπαυλη στο δάσος και ετσι το στοιχείο της απομόνωσης ενισχύεται.Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρώ εδώ είναι το voice acting αλλα δεν είναι και τίποτα τρομέρο.

To 1998 έρχεται η συνέχεια και μιλάμε για το RE2




Προβολή συνημμένου 82629

Το δευτερο αγαπημένο μου resi αν και έχω κάποιες ενστάσεις γιαυτό!!Το παιχνίδι ειναι απίστευτο σχεδόν σε όλους τους τομείς(καλυτερα γραφικά απο τν προκάτοχό του,ωραιες λεπτομέριες όπως πχ ο leon να γυρνάει το κεφάλι του πρός τα πτώματα την ώρα που περνάει από δίπλα τους ή να αντιδρά σε ήχους, όπλα με δυνατότητα αναβάθμισης και απίστευτο soundtrack για μια ακόμα φορά)όμως θα το ήθελα μεγαλύτερο σε διάρκεια και θα ήθελα επίσης να υπήρχε μεγαλύτερη αλληλεπίδραση με την πόλη(Νοσοκομείο,δημαρχειο,πάρκα,δρόμους κτλ για να μήν σχολιάσω τις φυλακές οπου μιλάμε για φιάσκο....)Κατα τ' αλλα εξαιρετικό

Resident evil 3 για την συνέχεια και jil valentine για μια ακόμη φορά




Προβολή συνημμένου 82630

Στο τρίτο μέρος πιστεύω η capcom έκανε ότι δεν πρόλαβαν να κάνουν και να βάλουν στο RE2(οπου το παιχνίδι όταν είχε φτάσει στο 70-80% της δημιουργίας του το ακύρωσαν γιατί δεν τους άρεσε,το ξαναδημιουργήσαν απο την αρχή σχεδόν και ίσως πιέστικαν λόγο χρόνου να το κυκλοφορήσουν και δεν βάλανε κάποια πραγματα-Εμενα αυτήν την εντύπωση μου δίνει)Εδώ λοιπόν ζόμπι και Πόλη πάνε πακέτο...Νοσοκομείο,πάρκα,Δημαρχείο όλα ειναι εδώ σε ένα παχνίδι που δεν προκάλεσε και μεγάλες εντυπώσεις και γενικά κάπου χωλαίνει το όλο θέμα.Για μένα είναι αρκετά καλό αλλα μέχρι εκει,δεν με τρελαίνει κιολας.Ασε που μου την σπάει και ο nemesis...Αλλα εντάξει έχει κι αυτό τις στιγμές του.




Προβολή συνημμένου 82627Προβολή συνημμένου 82628Προβολή συνημμένου 82629Προβολή συνημμένου 82630

Συνεχίζεται :cool:
 
Ωραία συλλογή φίλε. Το RE2 στο Ν64 κουτάτο είναι και αρκετά σπάνιο. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το 2. Μέχρι να αξιωθώ να παίξω το 1 στο GCN βέβαια που φαίνεται υπέροχο.
 
Resident evil survivor


DSCN3287.jpg

resident evil πρώτο προσώπου αλλά εγώ θα το χαρακτήριζα ως μια βρασμένη πατάτα(η τηγανιτή είναι πιο ωραία)Μιλάμε για ένα πολύ πρόχειρο παχνίδι οπου μάλλον η capcom το κυκλοφόρησε μόνο και μόνο για να εκμεταλευτεί την επιτυχια του τίτλου και να βάλει χρήματα στο ταμείο της,αλλά το παιχνίδι πήγε δικαίος άπατο

Resident evil remake


DSCN3285.jpg

Δεν έχω να πώ πολλά....ίσως το πιο όμορφο οπτικά παιχνίδι της σειράς.Ένα παιχίδι που ξεδιπλώνει όλες τις αρετές του κύβου.Παιξτε το(όσοι δεν το έχετε παίξει)και ανακαλύψτε μόνοι σας την μαγεία του.Ακόμα πιο σκοτεινο και καλύτερο από τον αρχικό τίτλο.Μόνη ένσταση η αντικατάσταση του βιολιου απο πλήκτρα.Η capcom στα καλύτερά της.

Reident evil zero


DSCN3281.jpg

Στο ίδιο μοτίβο με το remake(πανέμορφα γραφικα,τοπία κτλ)με την ιδιαιτερότητα οτί εδώ μπορείς να ελέγξεις και τους 2 χαρακτήρες(ξεχάστε τα μπαουλα).Πολύ καλό παιχνίδι και must για όλους τους φίλους των zombies.(Λατρευω το τραίνο)

Resident evil 4


DSCN3282.jpg

ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!!Μιλάμε για τον τίτλο που εξέλιξε την σειρά και την έσμπρωξε σε πίο action μονοπάτια σε σχέση με τα horror στοιχεία που χαρακτήριζαν τα προηγουμενα παιχνίδια.Εδώ η δράση είναι ατελείωτη.Για πάρα πολύ κόσμο θεωρείται το καλύτερο resident evil και αυτό νομίζω λέει πολλά.Α και επίσης no more zombies...

Resident evil code veronica


DSCN3283.jpg

Απίστευτο παιχνίδι.Ένα απο τα καλύτερα όλης της σειράς.Έιναι και το πρώτο παιχίδι που χρησιμοποιεί 3D backgrounds αντί για τα παραδοσιακά pre-rendered και διαφορετική κάμερα.Πολύ όμορφα τοπία και ωραία ατμόσφαιρα συνθέτουν το πάζλ μίας horror περιπετειας με πρωταγωνίστριας την claire
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ φίλε @johnny :) Το resident evil 2 για το Ν64 δεν ξέρω αν ειναι και πολυ σπανιο απλά σίγουρα είναι ακριβό.Βέβαια σπάνιο = ακριβό και ακριβό = σπάνιο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά είναι ένα παιχνίδι που το βρίσκεις πιο ευκολά απο κάποια άλλα
 
sephirothson είπε:
Ευχαριστώ φίλε @johnny :) Το resident evil 2 για το Ν64 δεν ξέρω αν ειναι και πολυ σπανιο απλά σίγουρα είναι ακριβό.Βέβαια σπάνιο = ακριβό και ακριβό = σπάνιο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά είναι ένα παιχνίδι που το βρίσκεις πιο ευκολά απο κάποια άλλα
Είναι σπάνιο ως complete εννοώ και ακριβό σίγουρα. Όπως και να'χει εφόσον είναι το μοναδικό RE στο Ν64 λογικό είναι να έχει τσιμπημένη τιμή. Η συσκευασία περιείχε και το expansion pak λογικά, έτσι;
 
Πολύ όμορφη συλλογή Σάκη! Μου αρέσει που για κάθε τίτλο είχες μία άποψη να εκφέρεις και πως ως συλλέκτης είχες ένα σκοπό! well done!
 
Σε ευχαριστώ γιωργο για τα καλά σου λόγια #)
 
sephirothson είπε:
Resident evil 4


Προβολή συνημμένου 82650

ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!!Μιλάμε για τον τίτλο που εξέλιξε την σειρά και την έσμπρωξε σε πίο action μονοπάτια σε σχέση με τα horror στοιχεία που χαρακτήριζαν τα προηγουμενα παιχνίδια.Εδώ η δράση είναι ατελείωτη.Για πάρα πολύ κόσμο θεωρείται το καλύτερο resident evil και αυτό νομίζω λέει πολλά.Α και επίσης no more zombies...

Resident evil code veronica


Προβολή συνημμένου 82651

Απίστευτο παιχνίδι.Ένα απο τα καλύτερα όλης της σειράς.Έιναι και το πρώτο παιχίδι που χρησιμοποιεί 3D backgrounds αντί για τα παραδοσιακά pre-rendered και διαφορετική κάμερα.Πολύ όμορφα τοπία και ωραία ατμόσφαιρα συνθέτουν το πάζλ μίας horror περιπετειας με πρωταγωνίστριας την claire
Τα πέτυχα ως πακέτο. Φοβερά παιχνίδια σε φοβερό πακέτο. Το survivor το έπαιξα σαν εξομοίωση στο PSP. Σκέτη απογοήτευση. Καμία σχέση με το γνωστό στυλ που ξέραμε και αγαπούσαμε!!
 
Ωραιος παικταρα μου! Ευχομαι να την μεγαλωσεις κι αλλο! ;)
 
Ωραιος ρε αλανι εξαιρετικη συλογη :thumbup: Καλοπαικτα δεν θα σε ευχηθω γιατι αυτο εννοοιται αλλα θα σε ευχηθω να παραμεινει συλογη στα χερια σου και να μην την σκοτωσεις καποια στιγμη.
 
Σ ευχαριστώ bill :) Δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσω αυτήν συλλογή όπως και την snes συλλογή μου.Ο εφιάλτης φυσίκα του gamer/συλλέκτη είναι αυτός..οππότε μακρίά απο μας :cool:
 
Τα συγχαρητηρια και απο εμενα φιλτατε για την συλλογη σου με τα Resident evil .resident_evil_wallpaper_by_cepillo16-d3i7q1v.jpg
 
Ευχαριστώ Ιορδάνη...Ωραία φώτο φίλε ;) θα την βάλω wallpaper
 
Πίσω
Μπλουζα