Resident Evil 2 Remake (Official)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Η επιθυμια πολλων φανς γινεται πραγματικοτητα με την επισημη ανακοινωση της Capcom για το Remake του RE2.


Θα παρει καμποσο καιρο μιλαμε για ολικη ανακατασκευη γραφικων εποχης Ν64 και PSX.





Resident Evil 2 Remake – Special Message from Producer “H”


[video=youtube_share;ZcW6W-xVl-8]

 
Τα Resi οπως τα αγαπησα.Καμμια σχεση με τα σημερινα εκτρωματα.Ακομα και με τα tank controls εγω προτιμαω τα Resi μεχρι και το 4.Για να δουμε λοιπον ποσο ομορφο θα βγει.Παντως για μενα το 2 ειναι το καλυτερο!
 
kajwbtfe είπε:
Τα Resi οπως τα αγαπησα.Καμμια σχεση με τα σημερινα εκτρωματα.Ακομα και με τα tank controls εγω προτιμαω τα Resi μεχρι και το 4.Για να δουμε λοιπον ποσο ομορφο θα βγει.Παντως για μενα το 2 ειναι το καλυτερο!
Πες τα χρυσόστομε. Ειδικά όλο αυτό το κλάμα με τα "tank" controls τα τελευταία χρόνια...

Το REmake είναι το καλύτερο για μένα μέχρι στιγμής.
 
Που το Remake στην τελευταια μετενσαρκωση του στις τωρινες κονσολες εχει βγαλει τα Tank controls και παιζεται νορμαλ,i mean αν ειχε συνεχιστει το trend του Tank control Ισως να μην μου κακοφαινοταν τοσο αλλα το να ξαναπας παλι πισω σε αυτο ειναι πολυ δυσκολο...τελευταια φορα που το συναντησα ητανε στο


και δεν μπορεσα. 

 


 
Aardvark είπε:
Που το Remake στην τελευταια μετενσαρκωση του στις τωρινες κονσολες εχει βγαλει τα Tank controls και παιζεται νορμαλ,i mean αν ειχε συνεχιστει το trend του Tank control Ισως να μην μου κακοφαινοταν τοσο αλλα το να ξαναπας παλι πισω σε αυτο ειναι πολυ δυσκολο...τελευταια φορα που το συναντησα ητανε στο
Τι εννοείς τα βγάλανε? Eγώ παίζω την PC έκδοση και είναι ίδιος ο χειρισμός με του Gamecube. Σου δίνει την επιλογή να αλλάξεις αλλά έχει και το παλιό στυλ. Προσωπικά προτιμώ τα tank controls σε παιχνίδια με στημένες κάμερες αφού αλλάζει συνεχώς η προοπτική. Εκεί δεν είναι 3D τα γραφικά για να αλλάζει η camera όπως θες. Το Lost Nightmare από ότι βλέπω είναι 3D οπότε εκεί δεν χρειάζονται τα tank.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το'χα παιξει το Remake ως προσφατα και τελικα χωρις Tank Controls το παιχνιδι παιζεται "υπεροχα" ,anyway γουστα που λενε.

 


Το RE 2 Remake και επισημα θα ειναι απο την αρχη φτιαγμενο και οχι λιγο "γυαλισμα" στα γραφικα.





Capture.JPG
 
Και το REmake έτσι δεν ήταν? Τα φτιάξανε όλα τα γραφικά από την αρχή δηλαδή.

Αμα το κάνουν διαφορετικό και σαν παιχνίδι, τότε δεν βλέπω κάποιο νόημα να το λένε RE2.
 
Nαι ακριβως ετσι,φαινεται και μονο του βεβαια απο την τεραστια διαφορα που εχουν τα δυο παιχνιδια.
 
Μετα απο 3 χρονια φαινεται οτι ηρθε η ωρα στην φετινη Ε3 να γινουν τα αποκαλυπτηρια.

Καποια ευχαριστα νεα που διερευσαν απο neogaf!

The game will run on an improved RE Engine with an impressive lighting engine
The game will be aiming for a solid 30fps at 1080p on a standard PS4 and 60fps at native 4k on a PS4 Pro. Apparently the engine has a dynamic resolution when going into different rooms to help performance.
The game is designed with 4K in mind, Meaning that the assets will be in Native 4K resolution
Apparently going to be the best looking Resident Evil game.
The camera is OTS but “stylized“…I guess we will find out soon enough.
It will use a photogrammetry scanning Technology just like RE7 , but they state that they learned a lot from the Chris fiasco.
Claire will have a different outfit while retaining it’s familiarity
Capcom had brought in outside contractors who have worked on RE2 and RE4.
The game will include campaigns for both Leon and Claire, but despite the two campaigns the games length will be much longer than the original with additional areas.
Game sticks to horror and survival horror elements
 
" The game will be aiming for a solid 30fps at 1080p on a standard PS4 and 60fps at native 4k on a PS4 Pro. "

Κανένα άλλο παιχνίδι δεν έχει τέτοια χαώδη διαφορά από PS4 σε PS4 pro. Τα περισσότερα έχουν μία από τις δύο βελτιώσεις ενώ άλλα δεν έχουν καμία, απλά σταθεροποιούν τα 30fps καλύτερα. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό, εκτός και αν κουτσουρέψουν την έκδοση του απλού PS4 επίτηδες.

Καλά, γενικά το να τρέξει ένα παιχνίδι στα 60fps μαζί με 4k είναι λίγο κουφό, ούτε σε 1080 κάρτα γραφικών δεν το τολμούν οι περισσότεροι πλέον, εκτός και αν μιλάμε για γραφικά προηγούμενης γενιάς.
 
Eγω σταθηκα στα 2 τελευταια και τεραστιο και horror,ελπιζω να ειναι ετσι.

The game will include campaigns for both Leon and Claire, but despite the two campaigns the games length will be much longer than the original with additional areas. Game sticks to horror and survival horror elements
 
4 χρονια μετα την ανακοινωση του θα το δουμε,γεναρη του 19.

ΟΝΕ και PS4

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικο το παιχνιδι. Παιζει στο ψιλο αρχαιο PC μου σε 1080p!
 
Κατέβασα το demo στο PC και στο xone-s.

Στο PC είναι στα 1080 max settings και καταναλώνει 6GB video ram. Με τα settings της DF καταναλώνει 4,5GB περίπου.

Δεν ξέρω αν παρακάτω το παιχνίδι απαιτεί περισσότερη video ram (επιλογή να αυξήσεις την ποιότητα των textures. τα 6GB είναι σε max)

Έχεις αγοράσει 2060 και δεν το σηκώνει;;;

Για το "κακό" xone, το οπτικό αποτέλεσμα νομίζω είναι πολύ καλό.

20190316_164143_LLS.jpg

20190316_164615_LLS.jpg

20190316_170700_LLS.jpg

20190316_171039_LLS.jpg
 
Μην ανεβάζεις πολύ τα texture options. Βάλε "High" με 2 GB περίπου. Δεν θα δεις διαφορά με 3,4,6 κλπ.

Volumetric Lighting στο Medium.

Ολα τα άλλα τα έχω max ή ON και το παιχνίδι τρέχει στα 60fps πάντα στην GTX 1060 6GB που έχω. Εκτός από κάτι microstutters που υπάρχουν σε συγκεκριμένα σημεία που κάνει πολύ stream το παιχνίδι.

Edit: Βλέπω η GPU σου βαράει 100% στο main hall στην πρώτη φωτογραφία, τα λέω καλά? Γιατί βλεπω πολλούς αριθμούς και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι τι. Αν είναι όντως έτσι αυτό σημάινει ότι κάτι δεν έχεις ρυθμίσει σωστά. Αν έχεις 2060 δεν θα πρέπει να ακουμπάς το 100%, ακόμα και στην 1060 πολύ σπάνια έβλεπα αυτό το usage. Στο ίδιο σημείο εγώ πιάνω γύρω στο 70%.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RX 570 έχω, οπότε το 100% που βλέπεις είναι μάλλον φυσιολογικό αφού η 570 είναι κατώτερη της 1060...βάλε και τα max settings...

" Έχεις αγοράσει 2060 και δεν το σηκώνει;;; "...Ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω τι έχω γράψει.

Βλέποντας τα 6GB μνήμης που έχει καταναλώσει (άσχετα αν τα high με τα ultra settings έχουν ελάχιστη διαφορά) μου ήρθε στο μυαλό η 2060. Αν είχα καλό PC και είχα δώσει 500e για 2060, δεν θα ήμουν ικανοποιημένος με τίποτα κάτω από 1080 max settings. Αγοράζεις καινούργια τεχνολογία, έχεις την επεξεργαστική ισχύ, και δεν έχεις μνήμη...έχεις αγοράσει κάτι με ημερομηνία λήξης. Για μένα ληγμένο.

Υπάρχει και η περίπτωση, όταν εξαντλείται η video ram να χρησιμοποιεί τη ram...υποθέτω, δεν το έχω δει.        
 
Υπάρχει και η περίπτωση, όταν εξαντλείται η video ram να χρησιμοποιεί τη ram...υποθέτω, δεν το έχω δει.        
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Και οταν συμβαίνει αυτό έχεις τα πιο έντονα stutters. Εδώ ακόμα και η 970 που είχε 4GB αλλά τα 500MB ήταν λίγο πιο αργά, όταν τα παιχνίδια φτάνανε στο να χρησιμοποιήσουν αυτά τα 500MB έπεφτε το frame rate αισθητά. Γι αυτό και είχε γίνει ένας ντόρος με το θέμα. Και φαντάσου ότι η RAM είναι ακόμα πιο αργή και από αυτά τα 500ΜΒ.

Γι αυτό, δεν είναι ανάγκη να δώσεις στο RE πολύ μνήμη για τα textures. Εφόσον το setting είναι στο high, ο αριθμός για την μνήμη που δίνεις λογικά έχει να κάνει με το πόσο θα χρησιμοποιεί για cache ώστε να έχεις λιγότερο streaming ή κάτι τέτοιο. Δεν έχει διαφορά στο θέμα ποιότητας των texture. Νομίζω 1-2 GB είναι το ιδανικό ποσό. A και αν ξεπερασεις και λίγο το όριο δεν πειράζει. Στα options, ο αριθμός που σου βγάζει είναι ενδεικτικός αλλά μάλλον εννοεί worst case scenario. Εγώ πχ το είχα φτάσει περίπου 7GB (και έχω 6GB). Αλλά στο Afterburner ποτέ δεν είδα πάνω από 5GB και κάτι usage.

Tα 6 GB που έχει η 2060 είναι αρκετά, παραπάνω μόνο αν πας σε 4k σου χρησιμεύουν. Επίσης δεν νομίζω να κάνει 500e, στο Skroutz οι τιμές είναι κάτω από 400.

Απλά τα "max" settings πολλές φορές σου βαραίνουν το παιχνίδι χωρίς κάποια σημαντική βελτίωση. Γι αυτό ποτέ max, παίζεις λίγο με τα settings να απενεργοποιήσεις ότι άχρηστο. Στο Digital Foundry κάνουν πολύ καλή δουλειά με αυτό το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και για φέτος έχει οδός Καζανόβα, συνέχισα και ανέβασα (1Mbit, το 2ο πήρε 2,5 μέρες να ανέβει) το RE2 Hardcore S+ run στο PC.


Το πρώτο μέρος το έπαιξα με το X-ONE controller, και τα υπόλοιπα τρία με το PS4.

Το PS4 controller το θεωρώ πολύ καλύτερο από το X-ONE.

Το κακό είναι ότι πέθανε το S, η κονσόλα παντός καιρού όπου έκανα τις δοκιμές, και ξενέρωσα γιατί είναι η Minecraft edition.
Συνέχισα σε ένα laptop HP με 3200U καινούριο που έπεσε στα χέρια μου για δουλειά...χάλια.

Από περιέργεια, έβαλα το αρχαίο τσιπαρισμένο PS που είχα (και έπαιζα στο 1084s), να θυμηθώ το αρχικό...ΤΕΡΑΣΤΙΟ μανίκι...πολύ εξάσκηση με τα controls.
Ύστερα βέβαια θυμήθηκα ότι δεν βλέπει την memory card (δεν δουλεύει και το vibration), οπότε...αυτά...
 
Πίσω
Μπλουζα