Retro Έπιπλα και άλλα αξεσουάρ για κούκλες

soufle

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
10
Πριν μερικές μέρες βρήκα σε ένα συνοικιακό παιχνιδάδικο ένα σετ κρεβατοκάμαρας μιας άγνωστης σε μένα κούκλας της Gloria. Ήταν τόσο γλυκό και φθηνό που δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό!! Από την κούκλα που ποζάρει θεωρώ ότι είναι 80s. Έτσι σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θρεντ σαν φόρο τιμής σε όλα εκείνα τα αξεσουάρ που συνόδευαν τις αγαπημένες μας κούκλες εκείνα τα χρόνια!!

Κρεβατάκι Steffi Love

picture.php


Εδώ ποζάρει η ΒΙΒΙ ΒΟ και έχω προσθέσει και το κάλυμμα από το δικό της κρεββάτι που δεν έχω πια

picture.php


Σετ κρεβατοκάμαρας Gloria

DSC01376.jpg


Enjoy!!!
 
Ωραίο το θέμα,υπήρχε και παλιά παρόμοιο thread αλλά εξαφανίστηκε....Και σε πανηγύρια θυμάμαι πουλούσαν τέτοια έπιπλα,βέβαια ήταν απομιμήσεις!
 
Retro Επιπλα και άλλα αξεσουαρ για κούκλες

Καλή μου soufle σε ευχαριστούμε για το όμορφο θρεντ που άνοιξες και θα θυμηθούμε αλλά και θα μάθουμε κι άλλα έπιπλα και αξεσουάρ πέρα της bibi-bo!
 
Gloria & Betty Teen

Soufle μας παρα πολυ ομορφες οι φωτο της Gloria! :)

Μηπως βρε παιδια η ιδια κουκλα κυκλοφορησε και με το ονομα Betty Teen? :eek:

Για ριξτε μια ματια στις φωτο στα ποστ που ειχαμε βαλει στο Vintage κλωνοι και αντιζηλες και συγκρινετε την κουκλα! Πολυ δεν μοιαζουνε με την Gloria στο προσωπο ? :cool:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11786&page=4

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=237079&postcount=191
 
Χαίρομαι που σας άρεσε το θρεντ παιδιά!! Αυτές τις μέρες με τρέχουν πάλι και δεν κατάφερα να κατεβάσω τα έπιπλα και να τα φωτογραφίσω. Ίσως προλάβω μέσα στο Σ/Κ. Όλα τα υπόλοιπα πάντως είναι από Barbie 80-90.

Αναστασία μου και εγώ όταν το αγόρασα νόμιζα ότι ήταν Betty! Όταν έφτασα σπίτι και το καλοκοίταξα πρόσεξα ότι έλεγε Beauty και από πάνω Gloria. Πάντως μοιάζουν υπερβολικά! Δεν την έχω δει ποτέ από κοντά την Gloria. Στο μαγαζί είχε και ένα πολύ όμορφο σετ σαλονάκι αλλά πόσα ποια? Σε λίγο αντί να τα φιλοξενώ θα με φιλοξενούν...

Θα τα πούμε σύντομα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Retro Επιπλα και άλλα αξεσουαρ για κούκλες

Θα συμφωνήσω με τη λατρεμένη Αναστασία!Καλή μου soufle σιγά σιγά θα τα φωτογραφίσεις.Εμείς μπορούμε να περιμένουμε! :D
 
Αυτό είναι το σετ κουζίνας που κυκλοφόρησε από τη Mattel Italy το 1987. Eίχα ξετρελαθεί με τις λεπτομέρειες και το πόσα πολλά αξεσουάρ είχε. Ότι βλέπετε είναι από τα αυθεντικά, δεν θυμάμαι να λείπει κάτι...
 
Retro Επιπλα και άλλα αξεσουαρ για κούκλες

Καλή μου soufle υπέροχο το σετ της κουζίνας!Ευτυχώς που δεν μας διαβάζουν μικρά παιδιά γιατί θα έσκαζαν από τη ζήλια τους και θα φώναζαν:το θέλω!!! :D
 
:D Αυτό είναι αλήθεια Rapunjelaki μου!! Νιώθω πολύ τυχερή που τα έχω και σώθηκαν και ως σήμερα...

Το παρακάτω είναι το γραφείο της Barbie της ίδιας χρονιάς. Είναι αντιγραφή από βικτοριανό γραφειάκι με μερικές προσθήκες.... Το φανταστικό είναι ότι τραβούσες το συρτάρι δεξιά και εμφανιζόταν ένα PC στη μέση!! Επίσης διαθέτει τηλέφωνο, ρολόι,πένα και διάφορα είδη γραφείου. Το γράμμα με το φακελάκι είναι από τα αξεσουάρ της Barbie άρωμα. Συνοδευόταν επίσης από το γωνιακό έπιπλο με ντουλαπάκι. Στο πρώτο ράφι μπαίνουν κανονικά 2 κηροπήγια αλλά ξέχασα να τα βάλω...
 
Retro Επιπλα και άλλα αξεσουαρ για κούκλες

Καλή μου soufle αυτό το γραφείο είναι ονειρικό...να το χαίρεσαι! :D
 
Η κρεβατοκαμαρα της Gloria ειναι πολυ πολυ ομορφη και μου αρεσει που ξεφευγει λιγο απο το ροζ που ειχαν ολα τα επιπλα της εποχης! Εισαι ετοιμη να εξοπλισεις ολοκληρο σπιτικο soufle!
 
Χαίρομαι που σας αρέσουν και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια Δωροθέα και Rapunjel μου!!

Εδώ είναι η εικόνα από τον κατάλογο του '88 για το σαλόνι που γίνεται κρεββάτι και ξαπλώστρα. Επίσης το στρώμα και τα μαξιλάρια είναι διπλής όψεως: από τη μία εμπριμέ για πρόχειρο και από την άλλη λευκό με ασημένιες ψιχάλες για καλό.

picture.php


Αυτά είναι τα δικά μου με κάποιες απώλειες...
 
Retro Επιπλα και άλλα αξεσουαρ για κούκλες

Καλή μου soufle μοναδικά και αυτά!Σε ευχαριστούμε πολύ που μας τα δείχνεις! ;)
 
Ευχαριστώ Rapunjelaki μου για τα καλά σου λόγια!!

Σημερα συνεχίζω με δύο ακόμη του καταλόγου του '88. Το πρώτο είναι η τραπεζαρία. Όπως και το σαλόνι γίνεται πρόχειρη με ροζ επιφάνεια και ροζ μαξιλαράκια και καλή με επιφάνεια καθρέφτη και λευκά με ασημί ψιχάλες μαξιλάρια.

Το δεύτερο είναι το μπάνιο. Το υπέροχο με αυτό το αξεσουάρ είναι ότι γεμίζεις την μπανιέρα με αφρόλουτρο και πιέζοντας το έμβολο δεξιά βγαίνει νερό από το τηλέφωνο του μπάνιου για ένα πραγματικό ντους! Το λευκό μπουρνούζι δεν είναι Barbie είναι από ένα σετ με ρουχαλάκια από άλλη κούκλα και το κουτί με τα σαπουνάκια από ένα σετ Barbie με πυτζαμάκια.

picture.php
 
Retro Επιπλα και άλλα αξεσουαρ για κούκλες

Καλή μου soufle υπέροχα και πάρα πολύ προσεγμένα!Να τα χαίρεσαι και ευχαριστούμε πολύ που μας τα έδειξες!!! ;)
 
Πω πω κουκλομανες μου αγαπημενες!!!! Εχω φρικαρει χωρις κουκλοιστοριες τοσες μερες!!! :cry:

Λοιπον αν και δεν ειμαι αξεσουαρομαζωχτρα πρεπει να ομολογησω οτι το μπανιο της Barbie που μας εδειξε η souffle μας ειναι απιθανο!!! Ολο ροζ!!!! Αχ ετσι μου ρχεται να παω να αγοραζω μια μπογια να βαψω και το δικο μας!!!!

Με ποση χαρη καθεται η Μπαρμπι διπλα στην μπανιερα! Να ναι τιποτα γιακουτσι αραγες?:what:
 
Χαίρομαι που σας αρέσουν κοριτσάκια μου!! Αχ αυτό το μπάνιο το ζηλευτό!!! Μακάρι να' τανε κανονικό... Αν και το ροζ δεν είναι το χρώμα μου το σχεδιάκι δε με χαλάει καθόλου!!

Αυτή είναι και η τουαλέτα της Barbie του 1987 με τα αξεσουάρ της και βοηθητικό ντουλαπάκι δεξιά. Το αυτοκόλλητο της Barbie στον κεντρικό καθρέφτη είναι δική μου προσθήκη. Γύρω στο 90 είχαν κυκλοφορήσει αυτοκόλλητα και άλμπουμ Barbie, από εκεί προέρχεται και αυτό. Κάπου νομίζω έχω κρατήσει και ένα χάρτινο κουτάκι που είχε δωράκια και αυτοκόλλητα...
 
Soufle μου, ολα αυτα τα επιπλακια της Barbie που μας δειχνεις ειναι της ιδιας περιοδου; κυκλοφορουσαν για πολλα χρονια;

Καλα, η Barbie δεν παιζεται με ολο αυτο το ροζ!!

Να τα χαιρεσαι soufle μας και μην ξεχνας οτι περιμενω υπομονετικα να δω και το σπιτι της Barbie!!
 
Πολύ όμορφα τα επιπλάκια σου soufle, Και έχεις και αρκετα απο τα αξεσουάρ ακόμα. ;) Πολύ καλή επιλογή θέματος, τα ρετρο επιπλα πάντως. :D Πω πω rapunjel, τι μου θύμισες με τον κατάλογο αυτό... #) Αυτά τα επιπλάκια και εγώ τα συλλέγω, είμαι σε καλό στάδιο με ελάχιστες ελλείψεις θα έλεγα! Δωροθέα εννοείς, το σπίτι με το ασανσέρ του 1987? 8) Ο_Ο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=238446&postcount=306

Bibi-bo, αυτο ειναι το post της soufle μας για το σπιτι που εχει. Δεν ξερω αν ειναι αυτο που εννοεις.. Ομως μας εχει πει οτι ειναι δυσκολο να το στησει και να μας το δειξει, γι αυτο λεω οτι περιμενω υπομονετικα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα