Retro Αριθμομηχανές

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.909
Αντιδράσεις
1.113
Ή αλλιώς «κομπιουτεράκια»… :D

Δείτε μια παλιά αριθμομηχανή που ξέθαψα χθες. Είναι χαλαρά πάνω από τριάντα χρονών αντικείμενο. Δείτε και τι μάρκα είναι…:eek: Σωστά, είναι Commodore! No further comments…

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω Commodore....:eek:

Έχω και εγώ ένα στο πατρικό μου από το 1978,79 πολύ ρέτρο

Θα το βγάλω φώτο........
 
Omenforever αν είναι δυνατόν! Είναι και σε άψογη κατάσταση. Καλά, πού είναι ο shock να το δεί. :D
 
Ααα, αριθμομηχανή ήταν ;

Εγώ το πέρασα για ... Commodore 64 ! :animrolleyes:
 
Εδώ είμαι.

Omen ακούω νούμερο.

Υ.Γ Χαλαρά είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία
 
Shock, δε σκοπεύω να το αποχωριστώ φίλε ;)
 
να και το δικό μου

[edit] dead photobucket photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sinclair, πάντα πρωτοπόρος

[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Sinclair, πάντα πρωτοπόρος
[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]
:animeek::animeek::animeek:

Προσκυνώ :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω να χτυπήσω κανένα από τα παραπάνω στο ebay αλλά όπως ήταν εναμενόμενο είναι κάπως αλμυρά...http://cgi.ebay.co.uk/SINCLAIR-SOVER...QQcmdZViewItem

Sinclair Sovereign Calculator. Το απόλυτο vintage....

[edit] dead imageshack photo [edit]

Βρε λές να αλλάζει και κανάλια?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορει να ενδιαφερει καποιους.:rolleyes:

http://www.engadget.com/2007/07/13/h...5s-calculator/

HP celebrates 35th anniversary of HP-35: launches 35s calculator

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αδερφή ενός φίλου μου έχει ένα κομπιουτεράκι commodore ίδιο με αυτό που δείξατε αλλά με design που παραπέμπει στον C64.

Επίσης ο πατέρας μου έχει και αυτός ένα κομπιουτεράκι του '70 της Texas Instruments, το οποίο θυμίζει λίγο τους υπολογιστές της εταιρίας.

Θυμάστε τα Casio που λειτουργούσαν με μπαταρίες και με ηλιακή ενέργεια? Είχαν γίνει της μόδας για ένα διάστημα.
 
Τα θυμομαστε οριστε και το δικο μου . :)

[edit] dead webshots photo [edit]

Τελικα αυτη η μοδα με τα solar powered ρολογια ,ηλεκτρονικα,κομπιουτερακια σταματησε ξαφνικα. :confused:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς ίδιο με το δικό μου !!! :biglaugh:
 
Παντως μιας και μιλαμε για πρωτοποριακα και vintage calculators - αυτα που δειχνετε εδω ειναι ως επι το πλειστον μοντελα 80s....καλως κακως τα πρωτοποριακα εμφανιστηκαν στα 60ς και εντυπωσιασαν με την εξελιξη τους στα 70ς.

Και για μια ακομα φορα ηταν Αμερικανικα και Ιαπωνικα μοντελα.

Μια επισκεψη στο Old Calculators Web Museum για αρχη θα σας εντυπωσιασει - και ολα αυτα πριν σκεφτει καν ο Θειος να φτιαξει την Sinclair.

Και μια που επεσα πανω του - το calculator του Omenforever ειναι το Commodore 776m

c776m-1.jpg


Επισης το εκπληκτικο (λογω τιμης κυριως) Sinclair Scientific που ποσταρε ο Gtsamour ειναι μοντελακι του 1974 παρακαλω !!

sinclairscientific-1.jpg


Να παρει η ευχη - μολις βρηκα και το δικο μου :)

sharp8100s.jpg


sharp8100ss.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είμαι πριν αρκετά χρόνια μέσα σε ένα μαγαζί με Η\Υ στην Στουρναρα.Ξαφνικά μπαίνει ένας κύριος μέσα με ένα παιδάκι,του λεει ο υπάλληλος "τι θα θέλατε" και απαντάει ο κύριος "ξέρετε.. δεν θέλουμεν computer ,θέλουμεν υπολογιστικην μηχανήν" ..ο υπάλληλος έμεινε κάγκελο ...
 
Κι όμως ήταν παντοδύναμο και πλήρως προγραμματιζόμενο. Με έβγαλε στη φοιτητική μου ζωη. : HP-41C

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, αλλά Τέτρις παίζει;

(μέχρι πριν από λίγα χρόνια, καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο είχε το κουμπιουτεράκι που είχε από φοιτητής... ΗΡ με χρηματοοικονομικές λειτουργίες, και δούλευε ακόμα και του έκανε τη ζωή εύκολη...)
 
Πρόσφατα ανακάλυψα στην βιβλιοθήκη του πατέρα μου το manual μιας "αριθμομηχανής" πραγματικά συλλεκτικής

που πιστεύω κανένας σας δεν θα έχει δει από κοντά : ένας λογαριθμικός κανόνας.

Φαντάζομαι ξέρετε τι είναι αυτό. Το εγχειρίδιο χρήσης είναι του 1958 και αριθμεί 30 σελίδες.

Θυμάμαι ότι για πολύ καιρό έβλεπα και τον ίδιον τον λογαριθμικό κανόνα μέσα στην δερμάτινη θήκη του σε κάποιο συρτάρι,

δεν μπορώ να τον βρω όμως αυτή την στιγμή.

Δυστυχώς ο λογ. κανόνας δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί διότι λείπει μια ροδέλα (εκτός αν τη φτιάξω αλλά δεν σκοπεύω να ασχοληθώ προς το παρόν...)

 


Η χρήση αυτού του εργαλείου είναι κάπως πολύπλοκη αλλά πολύ αποτελεσματική.


Ενδεικτικά αναφέρω ότι υπάρχουν τρία είδη λογαριθμικών κανόνων που διαφέρουν ανάλογα με τις χρησιμοποιούμενες κλίμακες και



έχουν διαφορετικές δυνατότητες υπολογισμών. Το εγχειρίδιο που δείχνω εδώ εξηγεί και τρεις περιπτώσεις.


To περί του οποίου ο λόγος manual.

Τα δύο βιβλιαράκια που φαίνονται δίπλα είναι ακόμη παλιότερα (από το 1948 και 1943 αντίστοιχα).

Παραταύτα, για την μελέτη των βασικών εννοιών είναι εξαιρετικά αναγνώσματα ακόμη και σήμερα.

2011-09-30 01-07-07.370.jpg

Εικόνες από τις σελίδες :

2011-09-30 01-12-29.085.jpg

2011-09-30 01-17-38.617.jpg

2011-09-30 01-22-31.056.jpg

2011-09-30 01-24-52.104.jpg

Παρεμπιπτόντως, θυμάμαι καθαρά ότι σε ένα επεισόδειο από την παλιά σειρά "Dream of a Jeannie" ο Τόνυ κάνει υπολογισμούς και κρατάει έναν τέτοιο κανόνα.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα