Retro Τηλεοράσεις / Τηλεοπτικές Συσκευές (TV Sets)

ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΝΑΙ!!!! ΑΥΤΗ ΕΙΧΑΜΕ! ΝΑΙ! (αλλά σε μαύρο). Με το ελεεινό σύστημα tuning, τα ***7*** κανάλια που έπιανε...

Λυγμ... μπορώ να έρθω να την αγκαλιάσω;
 
Gryzor είπε:
.
Λυγμ... μπορώ να έρθω να την αγκαλιάσω;

Άκου λέει, φυσικά όποτε θέλεις....να δούμε και καμιά ταινία ή κανένα σήριαλ σ αυτήν. Είναι άλλο πράγμα να βλέπεις το αγαπημένο σου σήριαλ των 70s πάλι σ αυτή την τηλεόραση.
 
Θυμάμαι μια φορά που ήρθαν κάτι φίλοι/συμμαθητές σπίτι και είδαμε Thundercats (έτσι θυμάμαι, αν και οι Thundercats "κατέβηκαν" από την ενήλικη ζώνη αρκετά αργά... μάλλον τα έχω μπλέξει). Γκρίνιαξαν πολύ που ήταν ασπρόμαυρο, και μου έκανε εντύπωση γιατί εμένα δεν μ'ένοιαζε καθόλου :D
 
Θυμάμαι που μου είχαν πει οι γονείς μου κάποια στιγμή, όταν την είχαν αγοράσει τους είχαν κάνει δώρο και το ιδίου χρώματος τραπεζάκι (το οποίο επίσης το έχω) καθώς και κεραία για να βλέπουν ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ τότε. Όσο για το πόσο είχε τότε η συγκεκριμένη τηλεόραση δεν θυμόταν να μου πουν.
 
Εδώ είναι μια πολύ παλία φορητή ασπρόμαυρη τηλεόραση με ραδιοφωνικό δέκτη της Crown που έχω στη κατοχή μου... Και η οποία διασώθηκε απο τη ανακύκλωση τη τελευταία στιγμή. Είναι σε καλή κατάσταση, αλλα αυτό που δεν γνωρίζω με σιγουρία είναι η ηλικία της... Τη κάνω γύρω στα μέσα με τέλη δεκαετίας 70 πάντως.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


Οπως βλέπετε η τηλεόραση λειτουργεί. Βέβαια τα ρυθμιστικά της και ο έλενχος της δε είναι και τόσο απλός όπως στις σύνχρονες τηλεοράσεις... Αν δε ξέρεις καλά, τι κανάλια θα πιάσεις και τι θα δείς, είναι λίγο θέμα τύχης :)

Απο τη τηλεόραση επίσης έχω το ενχειρίδιο της. Με το οποίο μαζί παρέχονται και τα σχέδια των κυκλωμάτων του μηχανήματος! Να κάτι που δεν βλέπεις ιδιαίτερα συχνά στις μέρες μας :D

picture.php


picture.php


Επίσης αυτό που βλέπω στο manual είναι πως διαφημίζει στο εξόφυλλο οτι έχει "IC" μέσα της - Intergrated Circuits, Ολοκληρωμένα κυκλώματα... δηλαδή τσιπάκια. Αρα του πότε να είναι η άτιμη ; Δεν γράφει και χρονολογία κατασκευής πουθενά... Γύρω στα τέλη δεκαετίας 70 πιστεύω εγώ πάντως.
 
Εξαιρετικό κομμάτι και φυσικά μιλάμε και για προσεγμένη κατασκευή από όλες τις απόψεις.

picture.php


5TV 524 Μοντέλο 1982

Προφανώς η δική σου είναι 1 μοντέλο κάτω από αυτό (ίσως και παραπάνω)

Οπότε είναι ή αρχές του 80 ή τέλος 70 λογικά
 
Το 1981-82 περιπου (ειμουν βρεφος), ο πατερας μου αποφασισε να παρει μια καλη τηλεοραση για το σαλονι (τοτε το να εχεις τηλεοραση στο υπνοδωματιο ηταν μαλλον πολυτελεια). Ετσι εσκασε ενα σωρο λεφτα και πηρε μια ξυλινη Telefunken 22 ιντσων, η οποια ηταν και στερεοφωνική παρακαλω. Ηταν τοσο καλη που ακομα και μετα απο 12-13 χρονια δεν χρειαζοταν να παρω καινουρια τηλεοραση για τις νεες, τοτε, 16μπιτες κονσολες. Μαλιστα η εικόνα ηταν καλυτερη απο μερικες αλλες νεότερες που ειχαν καποιοι φιλοι μου, ενω ο ηχος (αν και δεν μπορουσε να παιξει στερεοφωνικα με κονσολες γιατι ειχε μονο RF εισοδο) ηταν πολύ δυνατός και μπασος.

Η τηλεοραση δεν χρειαστηκε να επισκευαστεί ποτε και ο μονος λογος που το 1998 πια αγορασα καινουρια ηταν γιατι χρειαζομουν μια τηλεόραση με περισσοτερες εισοδους και SCART. Ακομα και σημερα παντως δουλευει μια χαρα, αν και ειναι παρατημενη στο υπογειο και σπανια την χρησιμοποιουμε (Δυστηχως, λογο μεγάλου μεγεθους και βαρους οι δικοι μου θέλουν να την ξεφορτωθουν πλεον). Ειμαι παντως περιεργος για αν η νεα μου LCD τηλεοραση θα λειτουργει ακομα μετα απο 20-30 χρονια. (Μωρε ας δουλευει για τα επομενα 5 και θα ειμαι ευχαριστημένος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πρωτη τηλεοραση που ειχαμε ηταν μια uranya ασπρομαυρη,τo 1985 πηραμε μια brandt στερεοφωνικη me scart παρακαλω στην υψηλη(για εκεινη την εποχη)τιμη των 150.000δρχ(αν θυμαμαι καλα)μετα πηρε ο πατερας μου και για το εξοχικο στην λουτσα μια loeve opta μεταχειρισμενη(μεταξυ 86-87 πραγματικο επιπλο!) μαλλον μοντελο 70s.To 1989 τα φτυσε η uranya που χαμε στο δωματιο των γονιων μου και πηραμε μια toshiba 14αρα με 16 καναλια η οποια πρεπει να ηταν παλαιοτερο μοντελο και ειχε μεινει στοκ γιατι ενας γειτονας ειχε παρει μια την ιδια εποχη με πολλα καναλια και μενου στην οθονη.Η toshiba και η brandt(την εχουμε παει 4 φορες στον μαστορα βεβαια) δουλευουν ακομα.Πιστευω συντομα να ποσταρω και φωτο.
 
Πω πω τι ακούω uranya, loeve opta. Mάλλον δεν θα τις έχεις μέχρι σήμερα ούτε την μία ούτε την άλλη ή μήπως υπάρχει η loeve opta τουλάχιστον?
 
Πω πω τι ακούω uranya, loeve opta. Mάλλον δεν θα τις έχεις μέχρι σήμερα ούτε την μία ούτε την άλλη ή μήπως υπάρχει η loeve opta τουλάχιστον?
Δυστυχως ουτε η loeve! Τα φτυσε και αυτη!τωρα στο εξοχικο εχουμε την toshiba που ειναι σκυλι!μια φορα χαλασε μονο απο μετασχημαστη!Α μια και λεμε για retro τηλεορασεις εχω και την οθόνη του amstrad 6128 με το modulator
 
Εγώ πάντως έχω συνδυάσει τις retro τάσεις μου με high tech.

Και flat και 100hz 32" wide και made in UK. To 2002 έκανε 2300€ (!), την πήρα πέρσι μεταχειρισμένη 300€.

TX36PF10.jpg


Και δεν την αλλάζω με TFT!
 
Σωστός.

Και εγώ έχω μια Sony 32" CRT με αντίστοιχες προδιαγραφές και καμμία ιδιαίτερη διάθεση να την αντικαταστήσω...
 
εγώ πάντως σκέφτομαι να σντικαταστήσω την 29άρα crt philips matchline που έχω........με την προαναφερθείσα σε προηγούμενο πόστ μου saba t-248. (αλλά φοβάμαι μετά ότι θα με χωρίσει η γυναίκα μου)
 
Και εμάς, η πρώτη έγχρωμη τηλεόραση με την οποία μεγάλωσα βλέποντας εκεί τα αγαπημένα μου παιδικά, ήταν Telefunken. 'Όντως είχε στερεοφωνικό ήχο και ήταν τεράστια. Είχε και σύστημα που φιλτραριζε την εικόνα για να προστατεύει τα μάτια! Το τηλεκοντρόλ? σωστό τούβλο!!!η Τ.v συνοδεύοταν από ένα άπιστευτο για την εποχή vhs National-Panasonic!!!του '88. 250.οοο χιλιαρικα παρακαλώ!
 
εμείς είχαμε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ!! Siemens ασπρόμαυρη μέχρι και το 1982 οπότε μας έφερε κάποιος θείος ναυτικός μια έγχρωμη 12ιντση Toshiba την οποία και έχουμε ακόμη (και η οποία το 1990 ήταν το μόνιτόρ μου στον atari st. μετά πήρα amiga είδα το φώς μου και πήρα και κανονικό μόνιτορ)
 
Unanya και Grundig,φυσικά έγχρωμες αλλά τεράστιες
 
Η πρώτη μας τηλεόραση ήταν εν έτει 1972 μία ασπρόμαυρη Brandt, γαλλική. Γύρω στο 1982-1983, πήραμε μία Loewe-Opta έγρωμη, "για να βλέπουν τα παιδιά έγχρωμα τα γουέστερν και τον Ταρζάν", όπως ήταν το επιχείρημα του πατέρα μου προκειμένου να πειστεί η μητέρα μου που αντιδρούσε :)
 
Πίσω
Μπλουζα