Retro Τηλεοράσεις / Τηλεοπτικές Συσκευές (TV Sets)

Ο πατέρας μου έφτιαχνε τηλεοράσεις και είχε μαγαζί κάποτε. Θυμάμαι περάσανε άπειρες συσκευές απο τα χέρια του. Saba, ITT, Schaub Lorenz, Grundig κλπ. Θυμάμαι ιδιέτερα μερικές φορητές. Μου έχει μείνει μια φορητή ασπρόμαυρη Sony που είχε μαζί του όταν πήγαινε να τεστάρει πόσο καλά πιάνουν οι κεραίες. Πρέπει να υπάρχει ακόμα κάπου στο σπίτι και να δουλεύει. Έμοιαζε πολύ με αυτή.

51uqi%2Bb3VQL.jpg


αλλά θυμάμαι οτι είχε περισσότερα κουμπιά μπροστά. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το τακ-τακ-τακ που έκανε όταν άλλαζες κανάλια.

Επίσης θυμάμαι μια άλλη παλιά ασπρόμαυρη Saba που είχε που το πλαστικό της ήταν έντονο πορτοκαλί με στρογγυλεμένες γωνίες. Απομεινάρι του μινιμαλισμού των 60's και μας την είχε φορτώσει για να βλέπουμε παιδικά τα πρωινά.

Αν ποτέ πάω καμμιά βόλτα απο την αποθήκη του πατέρα μου, θα φροντίσω να φωτογραφίσω τίποτα. Πρέπει να βρω εκείνη την Sony...
 
η πρωτη εγχρωμη τηλεοραση που ειχαμε στο σπιτι ηταν μια ITT SCHAUB LORENZ..την ειχαμε αγορασει λιγο πριν το μουντιαλ του 1982 τοτε που οι αγορες εγχρωμων δεκτων ειχαν διαφημιστει παρα πολυ λογω του παγκοσμιου κυπελλου..αρκετα χρονια πριν οι γονεις μου ειχαν μια ασπρομαυρη URANYA η οποια "επαιζε" μεχρι και τις αρχες των 90s..

στις πρωτες τηλεορασεις θα προσθεσω και μια VOXSON,κατασκευης 1984-85,που την ειχαμε παρει σαν "δευτερη" για το δωματιο..
 
Αυτή είναι η καλύτερη φωτογραφία που κατάφερα να βρώ απο τη πρώτη μας τηλεόραση στα παλία οικογενειακά αλμπούμ που έχω.. Δυστηχώς δεν έχω πολλές απο αυτή :(

attachment.php


...

Ξέρω μόνο ότι ήταν μαρκας Decca, μαυρόασπρη, και τη είχε φέρει μαζί της η οικογένεια της μητέρας μου απο τη Αίγυπτο το 1968 οταν ήρθαν στη Ελλάδα... Χάλαγε συχνά, και τελικά αντικαταστάθηκε με μια ένχρωμη Τhompson το '85
 
Η πρωτη τηλεοραση που μπηκε στο σπιτι μας, πριν περιπου 35 χρονια.

Υπαρχει ακομα αλλα δυστυχως δεν λειτουργει. Ειναι Ελληνικης κατασκευης, μαρκα "Πιτσος" και απαθανατιστηκε στην κλασσικη ταινια Λουφα και Παραλλαγη, απ'οπου και η φωτογραφια.

tv_pitsos.jpg
 
Η γιαγιά μου απέκτησε μια στα 70ς και οπως έλεγε με καμάρι απο τις πρώτες τηλεορασεις στο νησι. Ηταν ασπρόμαυρη και ηταν ενσωματωμένη σε έπιπλο με ποδαράκια. Για τις ανοιξεις έσερνες ένα συρταρωτο κάλυμμα. Η ιδεα ηταν να μην μοιαζει με τηλεοραση οταν δεν έπαιζε. Ειχε βεβαια και σεμεδάκι πάνω. Δεν ξέρω τι απέγινε. Μετά εμεις αγοράσαμε στα 80ς μια Γκρούντιγκ που παιζει ακομα και την έχει η μάμα μου. Ξερει κανεις τι μάρκα μπορει να ηταν αυτη της γιαγιάς;
 
Εμείς είχαμε την παλιά ασπρόμαυρη της μάνας του νονού μου, η οποία δουλευε με λυχνίες. Θυμάμαι ότι ήθελε δυο-τρία λεπτά για να πάρει μπρος. Τότε βρίσκαμε ακόμα ανταλλακτικά, μετασχηματιστές υψηλής (τάσης) κλπ. μέχρι που χάλασε ολοκληρωτικά, και μας έστειλε η θεία μου από Αθήνα (Νέα Σμύρνη) αλλή μια ασπρόμαυρη. Δεν θυμάμαι καθόλου την μάρκα της. Πάντως θυμάμαι ότι ανέβηκα μαζί με τον ηλεκτρολόγο στην ταράτσα να εγκαταστήσουμε την κεραία, από τότε είχα κλίση σε μαστορέματα, κεραίες, τρυπάνια, κολλητήρια κλπ.
 
Spartan_X είπε:
Αυτή είναι η καλύτερη φωτογραφία που κατάφερα να βρώ απο τη πρώτη μας τηλεόραση στα παλία οικογενειακά αλμπούμ που έχω.. Δυστηχώς δεν έχω πολλές απο αυτή :(
attachment.php


...

Ξέρω μόνο ότι ήταν μαρκας Decca, μαυρόασπρη, και τη είχε φέρει μαζί της η οικογένεια της μητέρας μου απο τη Αίγυπτο το 1968 οταν ήρθαν στη Ελλάδα... Χάλαγε συχνά, και τελικά αντικαταστάθηκε με μια ένχρωμη Τhompson το '85

supacoopa είπε:
Η πρωτη τηλεοραση που μπηκε στο σπιτι μας, πριν περιπου 35 χρονια.
Υπαρχει ακομα αλλα δυστυχως δεν λειτουργει. Ειναι Ελληνικης κατασκευης, μαρκα "Πιτσος" και απαθανατιστηκε στην κλασσικη ταινια Λουφα και Παραλλαγη, απ'οπου και η φωτογραφια.


Eξαιρετικά κομμάτια και τα 2. Είναι γνωστή νομίζω η ''λόξα μου'' με τις παλιές ασπρόμαυρες τηλεοράσεις και όχι μόνο. Θυμάσε μήπως ποιά χρονολογία είναι αγορασμένη η Πίτσος?

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχω μια Πίτσος φορητή όμως. Πρέπει να σκαλίσω λίγο την αποθήκη μου.
 
CostasGR, η φωτογραφια ειναι screenshot απο το DVD της ταινιας "Λουφα και Παραλλαγη" (1984) του Ν. Περακη.

Η τηλεοραση εμφανιζεται στην σκηνη του ΚΨΜ οπου οι φανταροι παρακολουθουν σε αυτην, υποτιθεται στην ΥΕΝΕΔ, την εκπομπη μοδας του Καρλατου (Μ. Μανιατης)

Tsalk, η τηλεοραση αγοραστηκε καπου μεταξυ 1974-1975...
 
Μια General Electric με λυχνίες, ξύλινη φυσικά, ήταν η πρώτη μας τηλεόραση. Αργούσε αρκετά να ξεκινήσει από τη στιγμή που πάταγες το διακόπτη και θυμάμαι μου άρεσε να πηγαίνω πίσω, να ανεβαίνω σε καρέκλα και να κοιτάζω τις αναμμένες λυχνίες στο εσωτερικό!

Ακόμα η μυρωδιά που ανέδυαν είναι στο μυαλό μου!

Χάλαγε συχνά, μέχρι που κάποια φορά δεν άξιζε να φτιαχτεί, το κόστος ήταν τεράστιο και αποφασίστηκε να αλλαχθεί με μια έγχρωμη TELECHROME (Ελληνικό παρακλάδι της Philips μάλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρος... ) το 1982.
 
Αυτό που μου έχει μείνει εμένα απο τη DECCA και θυμάμαι ( δε ξέρω γιατί ! ) είναι πόση ώρα της έπερνε να πάρει μπροστά! Τη πάταγες, μετα απο λίγο έβλεπες μια άσπρη τελεία στο κέντρο της οθονης, και σιγά σιγά μετά εβλεπες τη εικόνα! Μαλλον ο λόγος ηταν οτι έπρεπε να ζεσταθούν οι λυχνίες μέσα, δεν ξέρω.

Πάντως είχε πλάκα και ο τρόπος που χάλασε οριστικά. Κάποια μέρα θυμάμαι σταμάτησε να δειχνεί εικόνα ( το είχε κάνει αρκετές φορές ) και κάλεσε η μητέρα μου ενα ηλεκτρόνικο της περιοχης να τη φτιάξει. Θυμάμαι οτι ειπε οτι της άλλαξε κάτι πολύ ουσιαστικό στη λειτουργία της μέσα και θα έδειχνε καλύτερα μετά. Οταν τη έφερε όντως η είκονα ηταν καλύτερη! ποιό λαμπρή, ποίο καθαρή, κάτι τετοιό.

... Και ξαφνικά κάνει μετά απο λίγο ενα "ΤΣΑΦ!" και πάει :p

Τη αντικαταστήσαμε με μια pitsos μαυρόασπρη τη οποία δε τη κρατήσαμε όμως ουτε για 5 μέρες, γιαυτό εκείνη δε τη υπολογίζω ... τη γύρισαν στο μαγαζί ( στο κλασσικό κάταστημα του κωτσόβολου στη αριστείδου ) οι γονείς μου, και πήραν τη ένχρωμη thompson που είχα πεί πρίν :D
 
γεια σας και από εμένα! Ξέρει κανείς πόσο κόστιζε περίπου μια τηλεόραση το 1976? στην Ελλάδα φυσικά! :)
 
tv set grundig1970s.jpg

Η πρώτη μου τηλεόραση σε έγχρωμη φωτογραφία του 1978. Αγοράστηκε εκεί γύρω στο 1974-75. Grundig, Είχε τα περίφημα ροδάκια και κουμπάκια που άλλαζαν κανάλι στρίβοντάς τα (στο κουτάκι που είχε καπάκι, πάνω δεξιά). Ως το 1991, οπότε πήραμε την έγχρωμη, λειτουργούσε μια χαρούλα. Λίγα χρόνια μετά, κάπου στο 1996-97, συγχωρέθηκε και χάθηκε.
 
supacoopa είπε:
Η πρωτη τηλεοραση που μπηκε στο σπιτι μας, πριν περιπου 35 χρονια.
Υπαρχει ακομα αλλα δυστυχως δεν λειτουργει. Ειναι Ελληνικης κατασκευης, μαρκα "Πιτσος" και απαθανατιστηκε στην κλασσικη ταινια Λουφα και Παραλλαγη, απ'οπου και η φωτογραφια.
Πω πω αυτή είχαμε κι εμείς, μόνο που τα ποτενσιόμετρα τα είχε από πάνω και ήταν κατακόρυφα αν θυμάμαι καλά
 
Βολταρωντας στο ebay προσεξα αυτα...

6a00d83451cbb069e2014e88ff2ae7970d-pi


Philips G17T320-02 (η μεγαλη)

JVC Videosphere (η υπεροχη στρογγυλη στη φωτο. Πολυ θα γουσταρα μια τετοια)

The Videosphere was a JVC CRT television that was shaped in the form of a space helmet. It was first introduced in 1970, and was sold up until the early-80s. The design of the videosphere is said to have been inspired by the film '2001: A Space Odyssey' though the videosphere's shape in itself, remains as one of the most iconic examples of the early 1970's design ethos. The sci-fi look of the TV saw a red model appear as a background prop in the film The Matrix & it appears in many Design Museums around the World.
Sony 9-90UB (τελειο design)

The Sony 9-90UB TV was the first transistorised portable TV and supported both 405/625 lines. First Manufactured 1969.
και μια Loewe (η πορτοκαλι)

Εξαιρετικα κομματια!
 
Η JVC Videosphere ειναι δυστυχως πανάκριβη αφου την ψάχνουν όλοι οι συλλέκτες,οπότε στο ebay πιάνει τρελές τιμές..H πρώτη πάντως transistorized Sony tv κυκλοφορησε το 1960 και είναι αυτή

attachment.php
 
Δεν πρόσεξα, έγραψε κανείς για την περίφημη GRUNDIG με τα πλήκτρα από το 1 έως το 7, που είχε το διαφημιστικό σλόγκαν "Χαϊδεύεις κι αλλάζει κανάλι;" Αυτή ήταν η πρώτη μας τηλεόραση. Κάτω από τους αριθμούς υπήρχε μια "επαφή" που ακουμπώντας το δάχτυλο πήγαινε στο κανάλι αυτό. Είχε ένα τεράστιο τετράγωνο μαύρο κουμπι on-off, κα πρέπει να έβγαινε με άσπρο και μαύρο πλαστικό κάλυμμα. Ασπρόμαυρη φυσικά, εποχής 78-80.

Η επόμενη, μια επίσης ασπόμαυρη National Technicks (νυν Panasonic). Είχε δύο ελάσματα ασημί, που "γεφυρώνοντάς τα" με το δάχτυλο, άνοιχε με ένα χαρακτηριστικό "τσικ" (μάλιστα άναβε αμέσως - κάποτε υπήρξε και το σλόγκαν "εικόνα πριν να προλάβετε να καθίσετε στη θέση σας" !). Είχε το περιστροφικό σύστημα κλακ-κλακ για τα VHF, και επάνω, στη θέση U έμπαινε στα UHF και έκανες χειροκίνητο tunning, όπως σε κάποιες Sony που βλέπω παραπάνω. Πρώτη έγχρωμη, μια Sony Trinitron το 90 (αργά, για ιδεολογικούς λόγους...).

Λατρεμένες "ξένες" έγχρωμες, πριν πάρουμε τη δικιά μας, η Saba και η Philips με το ξύλο και την οθόνη έκκεντρα ως προς το πλαίσιο, και το περίφημο χρυσό τηλεκοτρόλ-τούβλο...
 
Εγώ τη πρώτη τηλεόραση που θυμάμαι (βασικά και η 1η που υπήρξε από πριν γεννηθώ) ήταν μια Graetz, Γερμανικής προελεύσεως. Ασπρόμαυρη φυσικά και χωρίς tv control, αλλά με επένδυση απομίμησης ξύλου.

Αντικαταστάθηκε λίγο μετά το 83 ή 84 με έχρωμη Philips. Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός πως στο τέλος έκανε αρκετά λεπτά για να πάρει μπροστά, η Graetz ήταν σκυλί.
 
pooky(1) είπε:
Μια General Electric με λυχνίες, ξύλινη φυσικά, ήταν η πρώτη μας τηλεόραση. Αργούσε αρκετά να ξεκινήσει από τη στιγμή που πάταγες το διακόπτη και θυμάμαι μου άρεσε να πηγαίνω πίσω, να ανεβαίνω σε καρέκλα και να κοιτάζω τις αναμμένες λυχνίες στο εσωτερικό!
Ακόμα η μυρωδιά που ανέδυαν είναι στο μυαλό μου!

Aυτή η μυρωδιά είναι όλα τα λεφτά (βίτσιο θα μου πείτε.....ίσως και να είναι).

Το δικό μου ''καμάρι" σε περίοπτη θέση στο γραφείο μου και φυσικά εν λειτουργία. Θυμίζω είναι μια saba t-248 μoντέλο 1972 (40 ετών ΜΟΝΟ!!!!!!!)

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα