Retro Τηλεοράσεις / Τηλεοπτικές Συσκευές (TV Sets)

Saba λειτουργικοτατη εν ετει 2012!!!

Συγχαρητηρια για το μερακι σου Αλκη!! Εισαι και κυριολεκτικα RetroTV Maniac!
 
Άλκη μέγιστο respect. Βάλε κι άλλες φωτό αν μπορείς από το μέρος που έχεις τα μηχανήματα.

Η μεγάλη μου αγάπη (που υποσκέλιζε και τους υπολογιστές) ήταν τα video και οι τηλεοράσεις τη δεκαετία του '80. Ειδικά οι συσκευές tv ήταν μέγιστος έρωτας μια και πάνω συνδέονταν υπολογιστές και πάιζαμε παιχνίδια.

Και να σκεφτείς ότι η LG που έχω τώρα έκλεισε 4ετία και τη θεωρώ μουσειακό είδος......... :(
 
η πρωτη τηλεοραση που αντικρισα ποτε μου ηταν μια ιττ ξυλινη η οποια δυστυχως μια μερα που σκουπιζε η αδερφη μου το επιπλο της τραβηξε το καλωδιο και μας αφησε χρονους οι καινουργιες τηλεορασεις δεν μου αρεσουν αναγκαστηκαμε να παρουμε μια για το σαλονι γιατι χαλασε η sony trinitron που ειχαμε απο το 97 και καθε μερα ζω με την αγωνια μηπως καταλαθος καποιος την χτυπησει και παει για πεταμα πολυ ευθραυστες εχουν γινει πλεον
 
tsalk είπε:
Η πρώτη μας τηλεόραση ήταν μια ξύλινη Saba μοντέλο Τ-248 1972 (όπως βλέπεται και στην φωτογραφία)Η τηλεόραση φυσικά ζει και βασιλεύει και θα την βάλω και σε περίοπτη θέση όταν (πρώτα ο Θεός) φτιάξω το retro playroom που ονειρεύομαι. Και τι δεν έχω δει σ αυτήν δεν λέγεται μέχρι το 1984 που την αντικαταστήσαμε με έγχρωμη. Φυσικά πάντα δούλευε από τότε ως σήμερα. Περιττό να σας πω ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν έπαθε τίποτα.

Δίπλα η διαφήμηση από έντυπο της εποχής.
μαλλον αυτη πρεπει να ειχαμε κι εμεις στο σπιτι,την ειχε φερει η γιαγια μου οταν δουλευε στη Γερμανια και την εβαλε στο δωματιο της.Ηταν η πρωτη τηλεοραση που μπηκε στο σπιτι,δε θυμαμαι ποια χρονια την αλλαξαν με μια εγχρωμη.Ο,τι παιδικες σειρες και εκπομπες εχω δει σ αυτη την τηλεοραση ειναι και οι αγαπημενες μου κι ας τις εβλεπα ασπρομαυρες στο δωματιο των παππουδων.Το 1991 μπηκε και δευτερη τηλεοραση στο σπιτι αλλα αυτη τη φορα στο σαλονι και ηταν εγχρωμη.Αυτη την εγχρωμη την εχουμε μεχρι σημερα αν και εχει καμποσα προβληματα..
 
21 χρόνια και παίζει ακόμα; :eek:

Κανονικά ο καθοδικός σωλήνας των έγχρωμων δεν έχει πάνω από 15 χρόνια ζωής...
 
Wally είπε:
Saba λειτουργικοτατη εν ετει 2012!!!
Συγχαρητηρια για το μερακι σου Αλκη!! Εισαι και κυριολεκτικα RetroTV Maniac!

Ευχαριστώ πολύ Πάνο.

pooky(1) είπε:
Άλκη μέγιστο respect. Βάλε κι άλλες φωτό αν μπορείς από το μέρος που έχεις τα μηχανήματα.
(

Επειδή εσύ μου το ζήτησες!!! (Βέβαια το ποστ αυτό είναι λίγο off topic μιας και ουσιαστικά πρόκειται για φωτό από τον χώρο μου)

attachment.php
 
tsalk είπε:
Ευχαριστώ πολύ Πάνο.


Επειδή εσύ μου το ζήτησες!!! (Βέβαια το ποστ αυτό είναι λίγο off topic μιας και ουσιαστικά πρόκειται για φωτό από τον χώρο μου)

attachment.php
Από ραδιόφωνο σου ρίχνω ! Έχω μια κονσόλα Grundig του 64 πε πικάπ. Δες βιντεάκι του ίδιου από

.Λειτουργεί κανονικά, με πικάπ με αυτόματο τροφοδότη 45άρηδων δίσκων. Πέρσι κάηκαν κάποιες λυχνίες (EC900), τις βρήκα από το internet και το όλο restauration ανέλαβε ο γνωστός κύριος από την Πετρούπολη, που ασχολείται με παλιά ραδιόφωνα.

Μάλιστα μου είπε ότι πιάνει τέλεια διεθνείς σταθμούς από Shortwaves (μου το έδειξε συνδεδεμένο στη δική του κεράια), αλλά εγώ δεν έχω φτιάξει τέτοια κεραία στην ταράτσα...

Επίσης, μια που το ξέχασα πριν, ένα φεγγάρι διαθέταμε μια Α/Μ WEBER, με ξύλινο πλαίσιο χρώματος...κόκκινου !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκη ΧΙΛΙΑ και άλλα τόσα ευχαριστώ!!!!!

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ χώρος πραγματικά! Κομμάτια ιστορίας, όχι αστεία!!!!!!!!!!
 
Η μεγάλη ξύλινη τηλεόραση στη ποίο πάνω φωτογραφία τι μάρκα είναι; Θα ορκιζόμουν οτι είναι ακριβώς ίδια με τη ασπρόμαυρη Decca που είχαμε στο σπίτι μέχρι το '85 !

EDIT: τώρα το είδα τι είναι :) Πανέμορφα κόμματια όλα!
 
attachment.php


Ήταν έξω από ένα κάδο κ είπα προτού την μαζέψει η σκουπιδιάρα να την φωτογραφίσω.
 
DSC_0032.jpg

Ενχρωμη τηλεοραση philips αγορασμενη το δεκεμβριο του 1986 με ξυλινη επενδυση σκυλι του πολεμου μεχρι σημερα ζει αν και τωρα εχει μια ζημια που φτιαχνεται ολο αυτη εβγαζε παντα να καιει ενα πυκνωτη και να μην αναβει δεν εκατσα να την φτιαξω γιατι σπανια βλεπω τηλεοραση απο το pc οποτε αυτη μονο για το ρολοι καθεται που παει κανονικα και ποτε δεν εχανε ουτε μπροστα εφευγε.Το 8 που ειναι κολλημενο το κολλησα εγω καποτε πιτσιρικας ειχα βαρυ χερι για τις συσκευες οπως και το 4 που και που να κολαει και να σου αλλαζει το καναλι και να σου σπαει τα νευρα.Τα κουμπια ειναι σε αυτο το χαλι γιατι το τηλεκοντρολ αγνοειται η τυχη του εδω και χρονια!!!!!

DSC_0031.jpg
 
nektarios1451 είπε:
Η πρωτη εγχρωμη τηλεοραση που μπηκε σπιτι μας. Πραγματικο σκυλι πολεμου οπως το ειπες, και η δικη μας επαιζε αξιοπρεπως στο χωριο μεχρι πριν 2-3 χρονια.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα το ηλεκτρονικο της ρολόι να φωτιζει στο σκοταδι, καθως και τα ρυθμιστικα ροδακια για τα καναλια που ειναι κρυμμενα πισω απο το μεγαλο πορτακι.

Αγαπημενη μου ασχολια να παιζω με τα ρυθμιστικα του ηχου και να κανω τις φωνες να ακουγονται διαφορετικα.

Το τηλεκοντρολ της πραγματικο "τουβλο", εκανε ομως αισθηση εκεινη την εποχη.

Αν δεν κανω λαθος ηταν ελληνικης συναρμολογησης, πρεπει να υπαρχει αυτοκολλητακι πισω που λεει "ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΘΕΝ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ".

Επισης ηταν η τηλεοραση που ειχε την τιμη να συνδεθει πανω της το πρωτο μου computer, ο Spectrum +.

Μπραβο και για την αψογη ρετροφωτογραφια με τα σεμεδακια, απαραιτητο αξεσουαρ ολων των τηλεορασεων της εποχης!
 
το μονο κακο που εχει αυτη η τηλεοραση δεν εχει εισοδο σκαρτ και για να της βαλω το playstation να παιξει το συνδεα στο βιντεο και αυτο μεσω του RF εδινε σημα στην τηλεοραση.Σκεψου δεν ειχε σκαρτ αυτη η τηλεοραση που ηταν μοντελο που βγηκε το 1985 και ειχε η grunding ενος φιλου μου που ηταν ποιο παλια νομιζω του 1982 αλλο σκυλι του πολεμου εκεινη
 
nektarios1451 είπε:
Προβολή συνημμένου 73842Προβολή συνημμένου 73843
Ενχρωμη τηλεοραση philips αγορασμενη το δεκεμβριο του 1986 με ξυλινη επενδυση σκυλι του πολεμου μεχρι σημερα ζει αν και τωρα εχει μια ζημια που φτιαχνεται ολο αυτη εβγαζε παντα να καιει ενα πυκνωτη και να μην αναβει δεν εκατσα να την φτιαξω γιατι σπανια βλεπω τηλεοραση απο το pc οποτε αυτη μονο για το ρολοι καθεται που παει κανονικα και ποτε δεν εχανε ουτε μπροστα εφευγε.Το 8 που ειναι κολλημενο το κολλησα εγω καποτε πιτσιρικας ειχα βαρυ χερι για τις συσκευες οπως και το 4 που και που να κολαει και να σου αλλαζει το καναλι και να σου σπαει τα νευρα.Τα κουμπια ειναι σε αυτο το χαλι γιατι το τηλεκοντρολ αγνοειται η τυχη του εδω και χρονια!!!!!
Αυτήν ακριβώς την τηλεόραση την είχαμε στο σαλόνι! Νομίζω ότι είναι μοντέλο του 1984, γιατί κάπου τότε μου είχαν πει οι γονείς μου ότι την αγόρασαν. Μπορεί να βγήκε και το 1985, δεν ξέρω.

Αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή ήταν η τηλεόραση των παιδικών μου χρόνων! Θυμάμαι ακόμα λίγο πολύ τις θέσεις των καναλιών, ειδικά το 5, το Junior's TV, το είχα λιώσει! Στο 12 βάζαμε το βίντεο. Το τηλεκοντρόλ δεν το πρόλαβα στα ντουζένια του, γιατί το θυμάμαι σπασμένο. Είχαμε πάρει ένα άλλο, αλλά δε με χάλαγε που πηγαινορεχόμουν για να αλλάξω κανάλι. Σε μια τέτοια τηλεόραση έχω δει άπειρα τηλεοπτικά προγράμματα! Καθόμουν μπροστά της και χάζευα με τις ώρες, με τα παιχνίδια μου παρέα. Τις περισσότερες τηλεοπτικές μου αναμνήσεις που εκμυστηρεύομαι εδώ τις είδα σε μιά τέτοια!

Δυστυχώς κατά διαστήματα την έπιανε κάτι, είτε δεν άνοιγε, είτε άνοιγε και από κόλλημα δυνάμωνε στο τέρμα την ένταση από μόνη της... Αλλά με ένα σκούπισμα με την ηλεκτρική, βγάζοντας το πίσω καπάκι, έστρωνε. Άφησε την τελευταία της πνοή στις 31 Δεκεμβρίου του 2005, ύστερα από 20+ χρόνια εν δράσει. Απίστευτη συσκευή που με έχει σημαδέψει!
 
to 2004 βλεπαμε ντερμπι Ολυμπιακου Παναθηναικου και στο ημιχρονο εκανε ενα παφ ο πυκνοτης πεταξε καπνους και εσβησε αλλα με 10 ευρω ηταν ετοιμη σε 2 μερες.εμενα η δικια μου εχει δει ολη την εξελιξη της τηλεορασης απο τοτε που ηταν τα δυο κρατικα μεχρι τωρα τα ψηφιακα.οταν δεν θα βαριεμαι θα φερω τον μαστορα να την ζωντανεψει παλι.
 
η πρωτη μας τηλεοραση ητανε μια ITT ασπρομαυρη και η δευτερη,που δουλευει ακομα,η εγχρωμη METZ capri color.αθανατη ακομα παιζει!!
 
η πρωτη μας τηλεοραση ητανε μια ITT ασπρομαυρη και η δευτερη,που δουλευει ακομα,η εγχρωμη METZ capri color.αθανατη ακομα παιζει! μοντελο του 1985 εισαγωγη απο γερμανια.με τηλεχειρισμο.
 
Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90
 
Spartan_X είπε:
Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90
Eγώ δε θυμάμαι να έχω δει σε κατάστημα ασπρόμαυρη τηλεόραση. Οι έγχρωμη tv ξεκίνησε ουσιαστικά στην Ελλάδα το 1980. Τώρα αν μιλάμε για κάτι πολύ μικρές φορητές ίσως. Δε θυμάμαι αν μετά την εμφάνιση της έγχρωμης εξακολούθησαν να υπάρχουν ασπρόμαυρα μοντέλα προς πώληση. Νομίζω πως όχι. Άρα μιλάμε για πάνω από 30 χρόνια.
 
Προσωπικά θυμάμαι να αγοράζουμε με τον πατέρα μου μικρή ασπρόμαυρη τηλεόραση zenith με δύο περιστροφικούς διακόπτες στο δεξί μέρος, κάπου το '84 με '85.

Έμοιαζε με την εικονιζόμενη, αλλά σε πιο φρέσκια γραμμή

Zenith-BW-TV-400x264.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα