Retro Τηλεοράσεις / Τηλεοπτικές Συσκευές (TV Sets)

Spartan_X είπε:
Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90
Και εμενα τελευταια που μπηκε αρχες 90 ηταν,μιλαμε για μοντελα σε μικρες ιντσες 14" ιντσων,τις πουλαγαν σαν οικονομικες alternative των εγχρωμων,που ηταν πανακριβες σχετικως ακομη και οι μικρες.


 
Spartan_X είπε:
Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90
Σε μια σκηνή του ρετιρέ, αν θυμάμαι καλά, είναι μια πελάτισσα και θέλει να αγοράσει τηλεόραση. Στις επίμονες ερωτήσεις που απευθύνει προς τον Ιάσονα, απευθύνει και την ερώτηση "είναι έγχρωμη;", για να εισπράξει την απάντηση "βεβαιώς, κυρία μου. μα ποιός πουλάει ασπρόμαυρες τηλεοράσεις σήμερα;". Οπότε σίγουρα το 1990 δεν υπήρχαν στα καταστήματα, εκτός αν ήταν τελείως συνοικιακά.
 
Στα πολύ μικρά μεγέθη (10"), τις λεγόμενες τηλεοράσεις περίπτερου, Α/Μ πουλιόνταν σίγουρα μέχρι το 95 και ίσως μέχρι και σήμερα. Είχα αγοράσει μια το 95 από τη στοά Φέξη.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Στα πολύ μικρά μεγέθη (10"), τις λεγόμενες τηλεοράσεις περίπτερου, Α/Μ πουλιόνταν σίγουρα μέχρι το 95 και ίσως μέχρι και σήμερα. Είχα αγοράσει μια το 95 από τη στοά Φέξη.
Tα πολύ μικρά μεγέθη υπηρχαν εως τις αρχες του 2000.14αρες Α/Μ μπορουσες να βρεις εως τα μεσα των 90s (στην στοα Φεξη σιγουρα)
 
Για δείτε κι εδώ, μια ανακάλυψη μέσα στα μπάζα !

Φωτογραφία0482.jpg

Φωτογραφία0483.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο κομμάτι. Ελπίζω να την κράτησες.

Στο e-bay νομίζω ότι σαν να την βρήκα προσφάτως (ή τουλάχιστον έμοιαζε πολύ)
 
Δεν είναι δική μου, την έβγαλα φωτογραφία βιαστικά, ειδικά για το site. Κι έχει και μια άλλη από κάτω αλλά αυτή δεν την πρόλαβα..
 
ideal_color_3433_vt_813062.jpg Εμείς είχαμε αυτήν εδώ, πρέπει να ειναι σε μιά αποθήκη, εκανε (21 ιντσες) 170.000 δρχ. το 1985 και το σχέδιό της (και η κατανόηση του) ηταν απο τις κύριες αιτίες για τις οποίες κατέληξα ηλεκτρονικός.

Κάηκε το 1993. Εχω πεί απο τότε πως κάποια στιγμή, θα την ανοίξω, θα την στεγνώσω, θα την φτιάξω, και θα της ξανασυνδέσω την AMIGA μου!!!!!!
 
potis21 είπε:
Προβολή συνημμένου 91200 Εμείς είχαμε αυτήν εδώ, πρέπει να ειναι σε μιά αποθήκη, εκανε (21 ιντσες) 170.000 δρχ. το 1985 και το σχέδιό της (και η κατανόηση του) ηταν απο τις κύριες αιτίες για τις οποίες κατέληξα ηλεκτρονικός.
Κάηκε το 1993. Εχω πεί απο τότε πως κάποια στιγμή, θα την ανοίξω, θα την στεγνώσω, θα την φτιάξω, και θα της ξανασυνδέσω την AMIGA μου!!!!!!

Ωραίο κομμάτι. Τις γούσταρα πολύ τις ITT τηλεοράσεις.

και η σχετική διαφήμιση

[video=youtube;zL9_RRp-BGs]

 
Τηλεοραση νοκια τι μου θυμισες τωρα.

$T2eC16JHJIQE9qUHrV)pBP9PChwcTQ~~48_72.JPG

μια τετοια ειχε αγορασει ο παππους μου το δεκεμβριο 1992 θυμαμαι ειχε 40 μνημες αν θυμαμαι καλα.οταν αποθηκευες τα καναλια εβαζες και ενα συστημα S1, S2 kai S3. Στο S1 επαιζε και παλ και σεκαμ, στο 2 επαιζε μονο παλ και στο 3 μονο σεκαμ και τα καναλια της ΕΡΤ τοτε παιζανε και τα δυο συστηματα αναλογα το προγραμμα και βαζει την ετ2 στο 2 με S2 και μια να παιζει ενχρωμα μια ασπρομαυρα και να νομιζει οτι χαλασε η τηλεοραση.ευτυχως βρηκαμε τι φταιει και γλυτωσαμε πολλα.μεχρι το 2000 εζησε η τηλεοραση γιατι μια υπερταση τιναξε κατι πυκνωτες στην πλακετα και ο κουλοχερης μαστορας που την πηγα την αποτελειωσε.η εικονα που ειχε ηταν πολυ καλη καμια σχεση με την 14αρα sony trinitron την οποια πηραμε το 1995 σε κουραζει οταν βλεπεις σε αυτην , εχει χαλασει 4 φορες αλλα ζει ακομα η ρουφιανα δουλευει τα καλοκαιρια στο εξοχικο

a
 
Η πρώτη τηλεόραση HANTAREX

IMG_7398.jpg

που είχαμε στο πατρικό από το 1978, ασπρόμαυρη, με 7 κανάλια, και ξύλινο πλαίσιο...

Μέχρι το 1990 δούλευε μια χαρά, με την έλευση της έγχρωμης μεταφέρθηκε στο παιδικό δωμάτιο, αλλά σιγά σιγά αρχίσαν οι βλάβες μέχρι που αποσύρθηκε...

Νόμιζα ότι θα είχε λάμπες στο εσωτερικό της, επειδή από άλλες ασπρόμαυρες που είχα δει διαλυμένες είχαν, αλλά σε ένα άνοιγμα του πίσω καλύμματος διαπίστωσα ότι δεν είχε. εξου και λεγόταν ''elektronic''...

Που την δοκίμασα πιάνει κάποια αναλογικά με χιόνια και με τρέμουλα... στάθηκε παλικάρι πάντως...

IMG_7386.jpg

IMG_7396.jpg

IMG_7397.jpg

IMG_7402.jpg

IMG_7413.jpg
 
Εννοείται! Είχαμε μεγάλη βιομηχανία σε πραγματικά οτιδήποτε εκτός από αυτοκίνητα, [edit] Ας μη δίνουμε πολιτικές προεκτάσεις στο θέμα. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την προηγούμενη εβδομάδα "αποχαιρέτησα" την αγαπημένη μου JVC Videosphere που είχα στο σπίτι της μητέρας μου... Στεναχωρήθηκα πολύ που την έδωσα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να την κρατήσω άλλο, όπως και πολλά άλλα πράγματα που είχα σε αυτό το σπίτι... Ήταν καταπληκτική, και άκρως λειτουργική... Σε αυτήν έβλεπα τις αγαπημένες μου παιδικές σειρές όταν ήμουν πιτσιρίκι...
 
JVC Videosphere = απιστευτο design! Δεν ηξερα οτι ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα

 


Welcome back Stan!
 
Stanfromgreece είπε:
Την προηγούμενη εβδομάδα "αποχαιρέτησα" την αγαπημένη μου JVC Videosphere που είχα στο σπίτι της μητέρας μου... Στεναχωρήθηκα πολύ που την έδωσα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να την κρατήσω άλλο, όπως και πολλά άλλα πράγματα που είχα σε αυτό το σπίτι... Ήταν καταπληκτική, και άκρως λειτουργική... Σε αυτήν έβλεπα τις αγαπημένες μου παιδικές σειρές όταν ήμουν πιτσιρίκι...
Δεν την ηξερα...πολυ ωραια σχεδιαστικα.
 
Stanfromgreece είπε:
Την προηγούμενη εβδομάδα "αποχαιρέτησα" την αγαπημένη μου JVC Videosphere που είχα στο σπίτι της μητέρας μου... Στεναχωρήθηκα πολύ που την έδωσα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να την κρατήσω άλλο, όπως και πολλά άλλα πράγματα που είχα σε αυτό το σπίτι... Ήταν καταπληκτική, και άκρως λειτουργική... Σε αυτήν έβλεπα τις αγαπημένες μου παιδικές σειρές όταν ήμουν πιτσιρίκι...
Kρίμα που αναγκάστηκες να την δώσεις, μιας που ήταν και εν λειτουργία. Ξέρω αρκετούς (εκτός εμού φυσικά) που θα ενδιαφερόταν για ένα τέτοιο κομμάτι.
 
Wally είπε:
JVC Videosphere = απιστευτο design! Δεν ηξερα οτι ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα 


Welcome back Stan!
Δεν ήταν από Ελλάδα... ο πατέρας μου ήταν ναυτικός... οπότε καταλαβαίνεις!

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα φίλε! :)
 
Πρόλαβα κι εγώ την ασπρόμαυρη τηλεόραση που αγόρασαν οι γονείς μου το 1979. Μάρκα δεν θυμάμαι να είδα πουθενά να γράφει μάλλον δεν το παρατήρησα. Ελληνικής συναρμολόγησης που μπροστά είχε εννοείται κουμπιά και ρύθμιζες τις συχνότητες από τα κανάλια. Θυμάμαι επίσης ότι στα αριστερά έπαιρνε κασσέτα ήχου, μια μεγάλη σαν βιντεοκασσέτα. Κάποια στιγμή είχα συνδέσει (ο θεός να το κάνει σύνδεση δηλαδή) και το Master System αλλά είχε χαλάσει ο ήχος και είχα μόνο εικόνα. Αργότερα μας άφησε και η εικόνα. Έτσι αποχωριστήκαμε μια για πάντα την παλιά μας TV που τα τελευταία χρόνια στόλιζε τη γωνιά του σαλονιού μας. Από το 1988 βέβαια είχαμε μια Siemens...
 
Γιάννη η κασέτα ήχου που λες πρέπει να ήταν η 8 track που είχαν πολλά αυτοκίνητα τη δεκαετία του 70. Εμένα ο παππούς μου είχε μια Grundig το 1970-71 και έπιανε Ιταλικά κανάλια!! Πάντως έχω βρει αυτό το site: http://www.marcelstvmuseum.com/photoalbum.html που έχει διάφορες vintage τηλεοράσεις και VCR!
 
Πίσω
Μπλουζα