Retro διαφημίσεις για αρώματα και κολώνιες [γυναικείες και ανδρικές]

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
275
Πραγματικά, αυτή η κατηγορία διαφημίσεων είναι "απ' τις αγαπημένες μου" !!! Διότι σε αυτές τις διαφημίσεις κυριαρχεί, συνήθως, μια ερωτική διάθεση, αλλά, πολλές φορές, και ποιητική !!! Πρέπει, δηλαδή, η διαφήμιση να σού μεταφέρει την αίσθηση που θα σού προκαλέσει το άρωμα σε περίπτωση που θα περάσει "από δίπλα σου" !!! Αυτή η αίσθηση θα είναι π.χ. της "παιχνιδιάρας κοπέλας", της "μοιραίας γυναίκας" και άλλα παρόμοια ΄!!! Κάτι ανάλογο ισχύει και για τις διαφημίσεις με "ανδρικές κολώνιες" ή με "άφτερ σέηβ" !!! Υπάρχουν αρκετές retro διαφημίσεις για ανδρικές κολώνιες κλπ που τις θεωρώ "καλογυρισμένες" και γι' αυτό είναι αγαπημένες μου : π.χ. θυμάμαι με τις ωραιότερες "παιδικές αναμνήσεις" τα 80ς σποτάκια της Old Spice ... ή τη διαφήμιση για το άφτερ σέηβ Brut με την "γυναικάρα με τα κόκκινα Κέλλυ Λε Μπροκ" να αφηγείται !!! Όμως, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, ΄σε αυτήν την κατηγορία διαφημίσεων το "πράγμα χάλασε" όταν έκαναν την εμφάνισή τους τα διαφημιστικά σποτ για το AXE !!! Το "κόνσεπτ" για τα σποτάκια της εν λόγω σειράς ανδρικών αρωμάτων δεν μού αρέσει καθόλου μα καθόλου !!! Αλλά ... ας μη γράψω περισσότερα :sealed: :sealed:!!!

Θα αρχίσω με μια διαφήμιση άφτερ σέηβ που προβαλλόταν αρκετά στις αρχές των 80ς στην Κρατική Τηλεόραση και μού άρεσε πολύ !!! Πρόκειται για το άφτερ σέηβ Denim !!! Όταν ήμουν μικρούλης πολύ μού άρεσε το γυναικείο χέρι που ετοιμάζεται να ξεκουμπώσει το ανδρικό πουκάμισο !!! Διαφήμιση γεμάτη "ερωτισμό" και "υπονοούμενα", χωρίς, όμως, να σού δείξει ούτε .... τόοοοσο δα "γυμνό" !!! Με δυο λέξεις : "πανέξυπνο σποτ" !!! Θυμάμαι την αισθησιακή γυναικεία φωνή που έκανε την αφήγηση, η οποία τελείωνε με την ατάκα : Denim !!! Για τον άνδρα που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ !!!

[video=youtube_share;j5TuGQcXgc8]


Πάμε τώρα λίγο μετά τα μισά των 80ς !!! Πολύ χάρηκα που ανακάλυψα στο YouTube την παλιά, αγαπημένη μου διαφήμιση για το άρωμα Coco Chanel !!! Σποτάκι πλημμυρισμένο από υπέροχες εικόνες και υπέροχη μουσική !!! Όσο για την πρωταγωνίστρια ... τα λόγια περιττεύουν !!! Αριστοκρατικότητα plus αφέλεια plus αφοπλιστικό χαμόγελο : τι έξοχος συνδυασμός !!! Ακόμη και η .... "εξεζητημένη σκηνή" του σποτ, με το μαέστρο να σταματάει τη διεύθυνση της ορχήστρας επειδή μπήκε στην όπερα η ... "μοιραία γυναίκα" ... ακόμη κι αυτή η σκηνή "έκατσε μια χαρά" !!! Μετά από αυτή τη σκηνή, ο Έλληνας αφηγητής έλεγε την ατάκα : "κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στη μαγεία του Κοκό Σανέλ" !!!

[edit]Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

Περιμένω και τα δικά σας αγαπημένα retro σποτάκια για κολώνιες, αρώματα, αποσμητικά κ.ο.κ. !!!! :flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάμαι από μια διαφήμιση του αποσμητικού ΑΧΕ "ΑΧΕ...και αφήστε τη γοητεία να συναρπάζει...''
 
Χμ...από την ταινία Boomerang η υποθετική διαφήμιση με την Grace Jones.Όταν η τέχνη είναι αυτό που πρέπει να είναι,γροθιά στο στομάχι της καθημερινότητας και της πεπατημένης οδού:

 
Με γνήσιο Παριζιάνικο στυλ που θα ζήλευε και η σιτεμένη η Μπράντσω!

[video=youtube_share;Vhr89pmZ-R4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
θυμάμαι από μια διαφήμιση του αποσμητικού ΑΧΕ "ΑΧΕ...και αφήστε τη γοητεία να συναρπάζει...''
Ω ναι, η πρώτη διαφήμιση που θυμάμαι για το AXE είχε αυτό το σλόγκαν !!! Μάλιστα την ανακάλυψα στο YouTube !!! Ίσως να είναι η πρώτη διαφήμιση που γυρίστηκε για το AXE [δεν θυμάμαι άλλη πριν από αυτήν, αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Η διαφήμιση αυτή είναι, κατά τη γνώμη μου μια χαρά. Όμως, οι επόμενες διαφημίσεις που είδαμε γι΄αυτό το προϊόν δεν μού αρέσουν καθόλου !!! Τελευταία, μάλιστα, όποτε πετυχαίνω στην τηλεόραση διαφήμιση για το AXE αλλάζω κανάλι !!! Πάντως, ιδού πώς ... ξεκίνησαν όλα [πάντα σύμφωνα με τη μνήμη μου] :

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]




Φυσικά, από αυτό το τόπικ δεν θα μπορούσε να λείψει η διαφήμιση για το Impulse !!! "Αν κάποιος άγνωστος σας χαρίσει ξαφνικά λουλούδια, είναι γιατί τον άγγιξε το Impulse" !!! Τελικά, όμως, αυτοί που έβγαιναν κερδισμένοι ήταν ... οι ανθοπώλες : Οι [μαγεμένοι απ' το Impulse] άντρες, στη βιασύνη τους να προλάβουν τη μοιραία γυναίκα και να της προσφέρουν άνθη, δεν ζητούσαν ρέστα απ' τα χαρτονομίσματα που ακουμπούσαν στους ανθοπώλες !!! Από αυτή τη σειρά διαφημίσεων διάλεξα την πιο αγαπημένη μου !!! Ο λόγος ... μα, επειδή η κοπέλα, που παίζει σε αυτήν, έχει τόσο μα τόσο γλυκό πρόσωπο, γεμάτο "ευγενικά" χαρακτηριστικά [η πιο γλυκιά απ' όλες όσες παίξανε στην εν λόγω διαφήμιση] ... ιδίως τη στιγμή που ακουμπάει το λουλούδι στο πρόσωπό της και χαμογελάει τόσο όμορφα .... από τις πλέον αγαπημένες μου διαφημίσεις εκεί στα 80ς .....

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]




saboter είπε:
Με γνήσιο Παριζιάνικο στυλ που θα ζήλευε και η σιτεμένη η Μπράντσω!
Πω πωωω .... τι διαφήμιση είναι αυτή που μου [μάς] θύμισες !!! Και μάλιστα στην Κρατική Τηλεόραση προβλήθηκε χωρίς καμία μετάφραση στα ελληνικά, έτσι όπως τη βλέπουμε στο βίντεο, με τα γαλλικά της !!! Δεν είναι μόνο ότι η κοπελιά στον ... τομέα "παριζιάνικο στιλ και φινέτσα" παίρνει "άριστα 10" ... είναι και ότι η μουσική του σποτ είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

κολωνια Costa Brava,ξερει κανεις ποσο παλια ειναι αυτη η διαφημιση;

τυχαια τη βρηκα
 
Rinus Cesar είπε:
Πω πωωω .... τι διαφήμιση είναι αυτή που μου [μάς] θύμισες !!! Και μάλιστα στην Κρατική Τηλεόραση προβλήθηκε χωρίς καμία μετάφραση στα ελληνικά, έτσι όπως τη βλέπουμε στο βίντεο, με τα γαλλικά της !!! Δεν είναι μόνο ότι η κοπελιά στον ... τομέα "παριζιάνικο στιλ και φινέτσα" παίρνει "άριστα 10" ... είναι και ότι η μουσική του σποτ είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ !!!
αν η κρατικη τηλεοραση εδειχνε τη διαφημιση αυτη χωρις μεταφραση,τοτε η πραγματικη διαφημιση ηταν αυτη εδω


MUM perfume spray :http://www.youtube.com/watch?v=YPYJ9FKAJNk
 
katerinak είπε:
[video=youtube;ZngI_2xo2ig]κολωνια Costa Brava,ξερει κανεις ποσο παλια ειναι αυτη η διαφημιση;τυχαια τη βρηκα
Ναι, ναι ... τη διαφήμιση αυτή τη θυμάμαι κι εγώ από πολύ παλιά !!! Για να είμαστε "όσο το δυνατόν πιο κοντά στο έτος προβολής της" ... ας πούμε "γύρω στο 1983" !!! Αυτό, όμως, που μάς είχε εντυπωσιάσει ήταν το τραγούδι της διαφήμισης, για τις αρχές των 80ς τέτοιο ηχόχρωμα ήταν ασυνήθιστο για τα αυτάκια μας !!! Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το "ποιος καλλιτέχνης ή πιο συγκρότημα έχει γράψει αυτό το τραγούδι !!! Πάντως ... από πρώτη ... "αυτιά" υποθέτω ότι ανήκει σε κάποια "80ς νιου γουέηβ μπάντα", ίσως όμως και να κάνω λάθος ....
 
Rinus Cesar είπε:
Ναι, ναι ... τη διαφήμιση αυτή τη θυμάμαι κι εγώ από πολύ παλιά !!! Για να είμαστε "όσο το δυνατόν πιο κοντά στο έτος προβολής της" ... ας πούμε "γύρω στο 1983" !!! Αυτό, όμως, που μάς είχε εντυπωσιάσει ήταν το τραγούδι της διαφήμισης, για τις αρχές των 80ς τέτοιο ηχόχρωμα ήταν ασυνήθιστο για τα αυτάκια μας !!! Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το "ποιος καλλιτέχνης ή πιο συγκρότημα έχει γράψει αυτό το τραγούδι !!! Πάντως ... από πρώτη ... "αυτιά" υποθέτω ότι ανήκει σε κάποια "80ς νιου γουέηβ μπάντα", ίσως όμως και να κάνω λάθος ....
Μήπως αυτή η διαφήμιση είναι κάποιο ριμέηκ της παλιάς διαφήμισης που εννοείς Rinus; Γιατί αισθητικά την κατατάσσω τέλη 80's / αρχές 90's. Από τις γραμμές στα ρούχα και στα χτενίσματα και από τη γενική αισθητική της εικόνας, μου βγάζει κάτι από '88-'89 και μετά, μη σου πω 1990-1991.
 
nwntas είπε:
Μήπως αυτή η διαφήμιση είναι κάποιο ριμέηκ της παλιάς διαφήμισης που εννοείς Rinus; Γιατί αισθητικά την κατατάσσω τέλη 80's / αρχές 90's. Από τις γραμμές στα ρούχα και στα χτενίσματα και από τη γενική αισθητική της εικόνας, μου βγάζει κάτι από '88-'89 και μετά, μη σου πω 1990-1991.
Κι όμως φίλε μου .... η διαφήμιση της Costa Brava είναι από τις αρχές των 80ς, δεν πρόκειται για ρημέηκ !!! Την υπολογίζω γύρω στο 1983 αλλά ... δεν αποκλείεται να είναι και παλαιότερη :eek:

:eek: !!! Σού έδωσε, όμως, την εντύπωση ότι "χρονολογείται στις αρχές των 90ς" επειδή, από πάσης απόψεως, είναι "πολύ μπροστά για την εποχή της" !!!

Στο μεταξύ ... θα είμαι υπόχρεος σε όποιον μού απαντήσει "ποιο τραγούδι είναι αυτό που ακούμε στην εν λόγω διαφήμιση" !!! [όπως έχω ξαναγράψει, γνωρίζω αρκετά πράγματα από ροκ 60ς / 70ς και χέβι μέταλ των 80ς .... όμως, από νιου γουέηβ των 80ς - απ' όπου, προφανώς, προέρχεται το τραγούδι της διαφήμισης - οι γνώσεις μου είναι ελλιπείς #) #) ... ] ....
 
Κοίτα να δεις! Πραγματικά παραείναι προχωρημένη για τα αισθητικά δεδομένα των αρχών της δεκαετίας του 1980 στην Ελλάδα! Ίσως η μόνη που θα μπορούσε να συγκριθεί μαζί της αισθητικά, την ίδια περίοδο, να είναι η διαφήμιση του Campari.
 
nwntas είπε:
Ίσως η μόνη που θα μπορούσε να συγκριθεί μαζί της αισθητικά, την ίδια περίοδο, να είναι η διαφήμιση του Campari.
Ωωω, με ... "πρόλαβες" σε αυτό που ήθελα να γράψω ;)

;) : Τι κοινό έχει η διαφήμιση της Costa Brava με αυτήν του Campari ??? Στο ότι και στις δύο διαφημίσεις ακούσαμε πρωτόγνωρα / ασυνήθιστα / παντελώς πρωτότυπα τραγούδια, που, εκείνη την εποχή, τα αυτάκια μας [τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα] δύσκολα "έβρισκαν μπροστά τους" [μην κοιτάτε σήμερα με το ίντερνετ που, ανά πάσα στιγμή, έχεις "στο πιάτο" όποιο είδος μουσικής θέλεις] !!! Και, φυσικά, εκπλαγήκαμε ευχάριστα .... Για το μεν Campari ξέρουμε, πλέον, ότι το πρωτόγνωρο / ασυνήθιστο τραγούδι, που έντυσε το σποτάκι του, ανήκει στον Claus Nomi !!! Για την Costa Brava όμως .....
 
Και η παρακάτω διαφήμιση για το αποσμητικό bac προβλήθηκε κάποια στιγμή στην Ελλάδα !!! Τη θυμάμαι το 1986 και, συγκεκριμένα, πριν από τη μετάδοση κάποιων ματς του Μουντιάλ του Μεξικού !!! Με έκπληξη διαπιστώνω ότι η εν λόγω διαφήμιση μάς ερχόταν από την Τουρκία [ :eek: o_Oo_O] !!! :

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]

Επίσης, όταν άκουσα αυτή τη διαφήμιση, το πρώτο που σκέφτηκα ήταν : "πω πωωω ... τι ωραίο τραγούδι γράψανε για τη διαφήμιση" !!! Όμως ... μετά από μερικά χρονάκια διαπίστωσα ότι το τραγούδι είναι των Lovin' Spoonful, το Summer In The City, έτους 1966, το οποίο άκουσα για πρώτη φορά στο εν λόγω σποτάκι : http://youtu.be/NbQK-w2ARsw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Ναι, ναι ... τη διαφήμιση αυτή τη θυμάμαι κι εγώ από πολύ παλιά !!! Για να είμαστε "όσο το δυνατόν πιο κοντά στο έτος προβολής της" ... ας πούμε "γύρω στο 1983" !!! Αυτό, όμως, που μάς είχε εντυπωσιάσει ήταν το τραγούδι της διαφήμισης, για τις αρχές των 80ς τέτοιο ηχόχρωμα ήταν ασυνήθιστο για τα αυτάκια μας !!! Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το "ποιος καλλιτέχνης ή πιο συγκρότημα έχει γράψει αυτό το τραγούδι !!! Πάντως ... από πρώτη ... "αυτιά" υποθέτω ότι ανήκει σε κάποια "80ς νιου γουέηβ μπάντα", ίσως όμως και να κάνω λάθος ....
Καλύτερα θέσε το ερώτημα σου στο answers.yahoo.com

Αν καταλαβαίνω καλά λέει "too much sense tonight, must feel the desire".
 
Nassos83 είπε:
Καλύτερα θέσε το ερώτημα σου στο answers.yahoo.com
".
Χμμ ... ίσως το κάνω ....

Αλλά ... ας αναφερθώ σε μερικές ακόμη τηλεοπτικές διαφημίσεις αρωμάτων που είδαμε στην ελληνική τηλεόραση πριν τα μισά των 80ς ....

Το γυναικείο αποσμητικό Lilliane το θυμάται κανείς ??? Προσωπικά, έχω να ακούσω γι' αυτό από τόοοτε [1983 /1984] .... Στο YouTube έκανα αναζήτηση για κάποιο από ΄τα διαφημιστικά σποτ αυτού του αποσμητικού και ... δεν έβρισκα τίποτα !!! Όμως ... κάποια στιγμή ανακάλυψα το "γιατί" : επειδή αυτό το αποσμητικό κυκλοφορούσε σε άλλες χώρες με διαφορετικό όνομα, άλλοτε Limara και άλλοτε Libana [έτσι στην Ιταλία, όπου, αν δεν απατώμαι, παραγόταν αυτό το προϊόν !!! ] !!! Έτσι, με βάση αυτές τις δύο ονομασίες, ανακάλυψα τα σποτάκια που προβλήθηκαν και στην Ελλάδα μεταξύ 1981 και 1984, όπου, όπως προείπα, το αποσμητικό ονομαζόταν Lilliane !!!

Στο παρακάτω σποτάκι τη θυμάμαι ... σαν χθες τη σκηνή με τον άνδρα που ζωγραφίζει και ... μαγεύεται από την αρωματισμένη "μοιραία γυναίκα" που περνάει από δίπλα του !!! Το τραγούδι του σποτ είχε αλλάξει και, πάνω σε διαφορετική μελωδία [όχι αυτήν που ακούμε στο βιντεάκι], μια ανδρική φωνή τραγουδούσε απαλά και αισθησιακά : "Γλυκιά αναστάτωσηηη, με αρώματα του Lilliane" :

- To επόμενο σποτ, στο οποίο θα αναφερθώ, είναι πλημμυρισμένο με ... "κοσμοπολίτικο αέρα" !!! Πρόκειται για τη διαφήμιση των γαλλικών αρωμάτων Latour και είναι γυρισμένη σε ένα αεροπλάνο !!! Αν δεν απατώμαι, η διαφήμιση άρχιζε με ένα πλάνο από ψηλά [ίσως να βλέπαμε το Παρίσι από ψηλά], για να προϊδεαστούμε ότι όσα βλέπουμε στο σποτ εκτυλίσσονται κατά τη διάρκεια πτήσης !!! Στο αεροπλάνο κάθονται δίπλα - δίπλα ένας καλοντυμένος, εμφανίσιμος νεαρός κύριος, και μια επίσης καλοντυμένη, εμφανίσιμη νεαρή κυρία !!! Απο το ντύσιμό τους μπορεί κάποιος να υποθέσει ότι "μάλλον πηγαίνουν για επαγγελματικό ταξίδι" !!! Ανοίγει ο κύριος την επαγγελματική του τσάντα και, ανάμεσα στα χαρτιά κλπ βλέπουμε ένα μπουκαλάκι με την κολώνια Latour !!! Ανοίγει μετά και η κυρία την τσάντα της και βλέπουμε επίσης ένα μπουκαλάκι Latour [προφανώς για να ... εμπεδώσουμε ως τηλεθεατές / εν δυνάμει αγοραστές του προϊόντος ότι αυτό κυκλοφορεί και σε ανδρικό και σε γυναικείο άρωμα] !!! Και στη συνέχεια - αφού εξεπλάγησαν που είχαν κι οι δυο το ίδιο άρωμα - ο μεταξύ τους διάλογος με γαλλική προφορά : "Λατούρ μαντάμ", λέει ο άνδρας !!! και απαντά η γυναίκα : "Λατούρ μεσιέ" !!! Και στο τέλος οι δυο τους : "χα χα χα χα" ..... Την ώρα που βλέπαμε όλα τα παραπάνω ακούγαμε ένα γαλλικό τραγούδι [πολύ γνωστό, αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο του ... ] ...
 
αντρικη και γυναικεια κολωνια Hamilton στα 04:44 - 05:06 λεπτα
 
[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Και η τηλεοπτική διαφήμιση των αρωμάτων Bic, στο 0:50.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μυρτωhttp://www.youtube.com/watch?v=3W64tAZUsrg&context=C401e8e8ADvjVQa1PpcFPq ENq5xutZi5v_xUDku3bUPdQX4x70Ztc=
 
διαφημιση του αρωματος tamango (1980) :

 
Πίσω
Μπλουζα