Retro δολοφονίες διασήμων

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.584
Αντιδράσεις
65.660
Σκέφτηκα, σε αυτό να το thread να γράφουμε υποθέσεις φόνων, που είχαν να κάνουν με διάσημα πρόσωπα. Όπως της Σάρον Τέιτ, που δολοφονήθηκε το 1969, απο τον σατανιστή Τσάρλι Μάνσον και την ομάδα του(helters skelters), κατά την διάρκεια ενός μυστηριώδους πάρτυ. Η άτυχη ηθοποιός μάλιστα, ήταν έγκυος. Eκείνον τον καιρό, ακούστηκαν πολλά και για τον συζυγο της Πολάνσκι, ο οποίος έλειπε σε ταξίδι (βολικά είπαν κάποιοι). Στην συνέχεια, οι συγκρίσεις με το μωρό της ρόζμαρυ, ήταν μάλλον αναπόφευκτες. Μια θεωρία, ήθελε τον διάσημο σκηνοθέτη να "θυσιάζει" την Τέιτ, με αντάλαγμα την δόξα. Φυσικά, τίποτα δεν επιβεβαιώθηκε. Άλλη μια υπόθεση, που όμως δεν και πάλι δεν αποδείχτηκε τίποτα, ήταν και ο περίεργος πνιγμός της ηθοποιού Νάταλι Γούντ το 1981, ενώ βρίσκονταν σε ένα σκάφος, με τον σύζυγο της Ρόμπερτ Βάγκνερ και τον Κρίστοφερ Γουώκεν. Ο ιατροδικαστής μίλησε για ατύχημα υπο την επήρεια αλκοόλ, αλλά πολλοί ακόμα πιστεύουν οτι ο άντρας της, κάτι έκρυψε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βάλτε και την Πριγκίπισσα Νταϊάνα, γιατί έτσι όπως εξελίχθηκε "δολοφονία" ήταν.
 
δεν μπορει να μεινει απ εξω ο μυστηριωδης θανατος της μεριλυν μονροε..
 
Θα πάω κι εγώ αρκετά πίσω. Τον Ιανουάριο του 1971 βρέθηκε νεκρός ο πυγμάχος Σόνι Λίστον. Ο θάνατός του ήταν μυστηριώδης.
 
Βάλτε και Τζων Λένον στις αρχές του 80. Το θυμάμαι που το έλεγε στο δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ.
 
Ο μυστηριώδης θάνατος την Χριστίνας Ωνάση...δολοφονία ή αυτοκτονία?
 
Εκτός από τους Ωνάσηδες που παραμένουν απλά ερωτηματικά και δεν έχουν χαρακτηριστεί επίσημα δολοφονίες, για την Ελλάδα πολύ σημαντική ήταν η δολοφονία του Γρηγόρη Λαμπράκη (1963)

Στον χώρο της πολιτικής έχουμε αρκετές ακόμα διεθνείς δολοφονίες με πιό γνωστές ίσως τις παρακάτω:

Τζον Κένεντι (1963), Μάρτιν Λούθερ Κινγκ (1968 ), Όλαφ Πάλμε (1986), Ίντιρα (1984) και Ρατζίβ Γκάντι (1991), Γιτζάκ Ραμπίν (1995), Μπεναζίρ Μπούτο (2007)

Από καλλιτέχνες αυτή που μου έχει μείνει είναι του Marvin Gaye (1984) που τον σκότωσε ο ίδιος ο πατέρας του μετά από καβγά.
 
Η γυναικα του Γκαλη. Πολλα ειχαν ειπωθει τοτε.
 
Παυλος Μπακογιάννης
 
Ο Ρουμάνος Νικολάε Τσαουσέκου και ο Ιταλός Άλντο Μόρο.
 
Η εκτέλεση της οικογένειας Ρομανώφ το 1918 από τους Μπολσεβίκους (Όλης της οικογένειας; Και η Αναστασία; Ποιος ξέρει...)
 
Νομίζω ότι έχουμε ξεχάσει :

- τον πρόεδρο της Αιγύπτου Σαντάτ, τη δεκαετία του 80 (θυμάμαι το εξώφυλλο στο Paris Match "φάτσα-κάρτα")

- τον Άλντο Μόρο, ποιός θα ξεχάσει τη φωτογραφία στο άσπρο Ρενώ 4L.

- το Σολωμό Σολωμού, που δεν ήταν διάσημος μεν, αλλά μας πάγωσε η "ζωντανή εικόνα".
 
johnny19818 είπε:
Ο Ρουμάνος Νικολάε Τσαουσέκου και ο Ιταλός Άλντο Μόρο.
-

Καλησπερα Johnny...Τη θυμαμαι την εκτελεση του... ημουν γυρω στα 8-9 τοτε.... Μου εχει μεινει οτι ειχε δειξει η τηλεοραση βιντεο που τον εδειχνε νεκρο, αυτον κ (αν θυμαμαι καλα) κ τη γυναικα του
 
Στα μεσα δεκαετιας 90 δολοφονηθηκε η πολυ ανερχομενη λατινα ποπ σταρ Selena και μαλιστα απο την προεδρο του φαν-κλαμπ της(!!!). :popcorn: Η ζωη της γυριστηκε και σε ταινια με την Τζενιφερ Λοπεζ στο ρολο της.

 
rainbowcrash είπε:
Στα μεσα δεκαετιας 90 δολοφονηθηκε η πολυ ανερχομενη λατινα ποπ σταρ Selena και μαλιστα απο την προεδρο του φαν-κλαμπ της(!!!). :popcorn: Η ζωη της γυριστηκε και σε ταινια με την Τζενιφερ Λοπεζ στο ρολο της.
Ήταν εντελώς μούτρο η πρόεδρος του fan club... :xm:
 
RIO είπε:
Ήταν εντελώς μούτρο η πρόεδρος του fan club... :xm:
Παιζει να ηταν:

1.μεθυσμενη

2.μετανιωσε που ηταν προεδρος του fan club της και την σκοτωσε
 
kostas-koti είπε:
-Καλησπερα Johnny...Τη θυμαμαι την εκτελεση του... ημουν γυρω στα 8-9 τοτε.... Μου εχει μεινει οτι ειχε δειξει η τηλεοραση βιντεο που τον εδειχνε νεκρο, αυτον κ (αν θυμαμαι καλα) κ τη γυναικα του
Καλημέρα Κώστα και καλώς όρισες. Τις προάλλες έβλεπα το τέλος τους στο youtube. Είμασταν ίδια ηλικία όπως γράφεις κι εσύ :) . Παρατηρούσα το ζευγάρι και αναρωτιόμουν πως ήταν δικτάτορες αυτοί οι άνθρωποι. Φαίνονταν απλοί καθημερινοι ηλικιωμένοι. Βέβαια οι τελευταίες τους στιγμές πραγματικά τους έβλεπες πόσο μικροί ήταν μπροστά στο θάνατο. Δεν ήθελαν να τους αγγίζουν και να τους δέσουν. Η ιστορία πάντως έχει δείξει ότι στην πλειοψηφία τους οι δικτάτορες (με το έτσι θέλω δικτάτορες όχι όπως στη Βόρεια Κορέα) όπως Σαντάμ Χουσείν, Μουαμάρ Καντάφι οι δικοί μας οι χουντικοί κ.α δεν την γλυτώνουν στο τέλος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oι ραπερς Tupac και Νotorious B.I.G. (μεταξυ αλλων αυτοι ηταν οι πιο διασημοι) στα μεσα-τελη δεκαετιας 90 απο τις συμμοριες. (καλα στην αμερικη υπαρχει ατυπος εμφυλιος μ'αυτα)
 
Πίσω
Μπλουζα