Retro μονοπώλια!

Κάποια πράγματα παραμένουν retro: ηλεκτρισμός, ύδρευση :)
 
Mην ξεχασουμε και το σημαντικοτερο μονοπωλιο τα καναλια.
 
έχω κάπου ένα κουτάκι σπίρτα που γράφει ελληνικό μονοπώλιο η κάτι τέτοιο! τα είχα πάρει από το παλιό αεροδρόμιο!
 
Αγαπητοί συνφορουμίται, σας παρουσιάζω φωτό από αυθεντικά παλιά σπιρτόκουτα,


της εποχής του "μονοπωλίου σπίρτων".


Συγνώμη που η ποιότητα των φωτό δεν είναι η καλύτερη, γιατί τις τράβηξα εν τάχει.

Πλοία του 1821.



Ναυτική εβδομάδα.



Διάφορα κρατικά μηνύματα.



Ήρωες του 1821.



Περίοδος Επταετίας.



Πολεμικό Ναυτικό.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
3η φωτό: "Τοποθετείτε ασφαλώς και επικερδώς τα χρήματά σας. Συμβάλετε εις την οικονομικήν ανάπτυξην της χώρας" και "Η σπατάλη καυσίμων και ηλεκτρισμού ζημιώνει όλους μας".

Τι πιο επίκαιρο; :rolleyes:

Exetlaie :thumbup: Αυτά τα σπιρτόκουτα υπάρχουν σε κάποια προσωπική συλλογή ή σε μουσείο;
 
nessie είπε:
Exetlaie :thumbup: Αυτά τα σπιρτόκουτα υπάρχουν σε κάποια προσωπική συλλογή ή σε μουσείο;
O πατέρας μου, μάζευε μανιωδώς σπιρτόκουτα, από όλες τις χώρες του κόσμου.

Κατά πάσα πιθανότητα ξεπερνάνε τα χίλια κομμάτια.

Αδυνατώ να τα μετρήσω, καθώς είναι πάρα πολλά.

Δυστυχώς δε ζει πιά, αλλά έχω κρατήσει το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σα να φωτογραφίζεις την προσωπική μου συλλογή :D Κωνσταντίνε!!! (αν και τα καραβάκια δεν τα έχω)

Όταν ξεβαρεθώ, :eek: θα ποστάρω τη σειρά με τους Πανευρωπαϊκούς της Αθήνας (με το λαγό και τη χελώνα αν θυμάστε) και εκείνα με τις παραδοσιακές στολές...

(και ότι τα χαζολόγαγα προ ημερών, αυτοθαυμάζοντάς με για την ποικιλία :hurrah: )
 
Juanita είπε:
Σα να φωτογραφίζεις την προσωπική μου συλλογή :D Κωνσταντίνε!!! (αν και τα καραβάκια δεν τα έχω)
Όταν ξεβαρεθώ, :eek: θα ποστάρω τη σειρά με τους Πανευρωπαϊκούς της Αθήνας (με το λαγό και τη χελώνα αν θυμάστε) και εκείνα με τις παραδοσιακές στολές...

(και ότι τα χαζολόγαγα προ ημερών, αυτοθαυμάζοντάς με για την ποικιλία :hurrah: )
Έχω και άλλες παρόμοιες σειρές.

Προσκόπους, τουριστικά αξιοθέτα κ.α.

Αν προλάβω, θα τα ανεβάσω και αυτά.
 
Juanita είπε:
(και ότι τα χαζολόγαγα προ ημερών, αυτοθαυμάζοντάς με για την ποικιλία :hurrah: )
Επειδή η αυτοικανοποίηση ποτέ δεν επαρκεί για πολύ, βάλε καμμιά φώτο να χαρούμε και εμείς οι υπόλοιποι! :D
 
Πολυ ομορφη συλλογη!

Θυμαμαι τις μπανανες, εβρισκες μονο Κρητικες και αυτες κυριως στην Κρητη. Τωρα εμενα οι Κρητικες μου φαινονται μια χαρα αλλα υπηρχε κοσμος που πηγαινε ταξιδι εξω και ορμουσε στις μπανανες με παθος! Σε πολλα μερη στην Ελλαδα δεν ειχαν φτασει ποτε μπανανες! Καπως ετσι εγινε αντικειμενο του ποθου η βιομηχανικη μπανανα γνωστων πολυεθνικων και θεωρουμενη ως εξωτικο φρουτο. Συγκριτικα οι δικες μας εμοιαζαν τοτε σαν τον φτωχο συγγενη, μικρες, αγλυκες και λιγοτερο γυαλιστερες. Κανουν ομως δυναμικη επιστροφη τωρα με την μανια για ο,τι τοπικο και παραδοσιακο.
 
Θυμηθείτε το βίντεο των ΑΜΑΝ με το Κανάκη που πάει να πληρώσει το τηλέφωνο στον Καλυβάτση και παραπονιέται ότι ο λογαριασμός του ήρθε φουσκωμένος. Σε κάποια στιγμή ο Καλυβάτσης του λέει με στόμφο ότι δεν μπορεί να του κάνει τίποτα καθώς ο "ΟΤΕ είναι ένας, είναι κρατικός, είναι μονοπώλιο"...
 
Έψαχνα σήμερα για τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και έπεσα επίσης πάνω σε ενδιαφέρουσες πληροφορίες όπως πότε ιδρύθηκε ο ΟΤΕ. Βέβαια μου δημιουργήθηκε η απορία τι υπήρχε πριν τον ΟΤΕ. Πριν τον ΟΤΕ λοιπόν υπήρχε η ΑΕΤΕ Ανώνυμη Ελληνική Τηλεφωνική Εταιρία. Ψάχνοντας ακόμη πιο πέρα βρήκα τον παρακάτω σύνδεσμο που εξιστορεί τις τηλεπικοινωνίες στη χώρα μας από το 1859 μέχρι το 1949 που ιδρύθηκε ο ΟΤΕ!!

Δείτε το άρθρο εδώ.
 
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον φίλε Γιάννη!

Αύγουστος 1892

Η κυβέρνηση Χαριλάου Τρικούπη (υπουργός Εσωτερικών με αρμοδιότητα τις τηλεπικοινωνίες ο Γ. Θεοτόκης) ψηφίζει νόμο «περί τηλεφωνικής συγκοινωνίας», ο οποίος κατοχυρώνει το κρατικό μονοπώλιο.

 


:thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα