Retro ναυτικά βιβλία & χάρτες!

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
570
Ήγγικεν η ώρα ν' ανοίξω κι εγώ ένα θέμα, με κάτι που είδα ότι λείπει από το φόρουμ! Ναυτικά-θαλασσινά βιβλία και χάρτες!

Καταγωγή νησιώτικη (κερκυραϊκή για την ακρίβεια) και γέννημα θρέμμα της θάλασσας! Ο πατέρας μου έλεγε με περηφάνεια ότι πρώτα μπουσούλησα και μπήκα στη θάλασσα και μετά περπάτησα!

Background τεράστιο (γενικά), αλλά και με τη θάλασσα (ειδικά), ασχολήθηκα με κολύμβηση (όπως το 99% των Ελλήνων!), με ιστιοπλοία, καταδύσεις και λίγο windsurf! Στην ιστιοπλοία ξεκίνησα με σκάφη τύπου optimist, πέρασα στα Finn, στα laser, 420 & 470....

Ασχολήθηκα με ξύλινα παραδοσιακά σκάφη (ξεκινώντας από πλήρωμα, μέχρι κυβερνήτης λέμβου), με ναυπηγική & ανακατασκευή παλαιών σκαφών, ενώ τώρα ασχολούμαι με σκάφη ανοιχτής θαλάσσης (μάλιστα το χειμώνα, θα πάω να πάρω και το πτυχίο του skipper!)... Πού και πού, ασχολούμαι με ελεύθερη κατάδυση (γιατί με φιάλες έχω να κάνω από παιδί σχεδόν και πρέπει να πάω να τα ξαναθυμηθώ), ενώ ο νέος μεγάλος μου έρωτας είναι το windsurf (μη γλύφεστε! Τώρα μαθαίνω ακόμα να μένω όρθια στη σανίδα! :D )

Στο θέμα μας, μετά το τεράστιο εισαγωγικό, όταν έδινα για το πτυχίο της σχολής Κυβερνήτου (ναυτοπροσκοπική σχολή, για όσους αναρωτιούνται), έδινα και ναυτικούς χάρτες (εύρεση στίγματος - χάραξη πορείας). Οπότε, η μητέρα μου, μου έδωσε αυτούς τους χάρτες του πατέρα μου και του παππού μου, οι οποίοι πλέον είναι εκτός από ρετρό και συλλεκτικοί!

Συγχωρέστε μου τις φωτός, αλλά οι χάρτες είναι τεράστιοι κι έπρεπε να τους απλώσω στο πάτωμα για να τους φωτογραφήσω! :)















Εν συνεχεία, από τα βιβλία που διάβασα στα 14 μου.... Πλέον, δεν είχα άλλη πηγή γνώσεων για τη θάλασσα από τα βιβλία και την προσωπική εμπειρία!... Ακόμα και τώρα, ανατρέχω πολλές φορές, όταν έχω ερωτήσεις ή απορίες! Μακράν, από τα καλύτερα βιβλία που έχουν γραφτεί και δη για την εποχή του! :)



















....Αυτά τα ολίγα προς το παρόν! Όσο θα ξεθάβω βιβλία, τόσο θα ανανεώνω! Κάπου έχω και τεύχη από τον υποβρύχιο κόσμο, το περιοδικό - αναμένουν ξέθαμα!

Αλήθεια, αγαπητοί ρετρο-συμφορουμίτες, εσείς τι καλούδια έχετε?


Quoted from myself: "....να βουτάω στη θάλασσα και να επιμένω ότι άμα κρατήσω πολύ την αναπνοή μου, ο Άγιος θα με λυπηθεί και θα μου δώσει βράγχια..."
 
Μάλιστα... Είχα ακουστά τον "Υποβρύχιο Άνθρωπο". Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχει και κάποιες αναφορές στους Έλληνες Βατραχανθρώπους.
 
Βασικά, δεν έχει κάποιο επιμέρους κεφάλαιο, απλά κατά καιρούς αναφέρει ονόματα... Στην εισαγωγή μιλάει για τις μονάδες των ΟΥΚ του Βασιλικού Ναυτικού (ο πατέρας μου ήταν ΟΥΚάς) και αναφέρει και κομμάτια από την υποβρύχια εκπαίδευσή τους!

Πραγματικά φοβερό βιβλίο! :)
 
Οι χάρτες αυτοί είναι ένα έργο τέχνης. Είχα την τύχη να τους επεξεργαστώ από κοντά ένα απόγευμα :D
 
Omen, σου απάντησα στο πμ, απλά δεν ξέρω πόσες φορές - γιατί εδώ που είμαι είχα ένα lag και με τα πολλά refresh, παίζει να το πήρες καμιά 3-4 φορές! :)

Πάρτνερ, μόλις γυρίσω με το καλό, θα σου φέρω να δεις από κοντά το βιβλίο (με τις χειρόγραφες σημειώσεις της μαμάς μου, που για χάριν ανωνυμίας, τις φωτοσοπάρησα -ή μάλλον τις gimpάρησα!)

Έχω κι άλλα βιβλία ναυτικά για σκάφη, όπως κι ένα μπλοκ του πατέρα μου, που είχε σχεδιάσει το πρώτο του σκάφος και το έφτιαξε μόνος του! :)

Θα ξεθάβω και θα ανεβάζω! :)

Ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια! :)
 
Ο πατέρας μου ήταν ναυτικός και έχω μια κούτα. Πρέπει να σκανάρω και εγώ! Πολύ συγκινητικό θέμα,ευχαριστω. Ο δικός μου ήταν καπετάνιος του Εμπορικού έχω διάφορα με τιτλους όπως ᾽᾽Το τάνκερ᾽᾽.
 
Α, είχες πέσει στην περίπτωση που δεν πολυσυμμετείχα τότε! :)

Ευτυχώς, δεν έχασα αυτά τα πολύ όμορφα βιβλία που πόσταρες! :)

Πέραν του ότι έχουν απίστευτο ενδιαφέρον, μου έκανε κάτι εντύπωση: Σε ό,τι σχολή διακυβέρνησης σκάφους έχω πάει, μα σε όλες τις σχολές, διδάσκεται το γνωστό ΔΚΑΣ (Διεθνής Κανονισμός Αποφυγής Συγκρούσεων). Μάλιστα, πολλοί "συνάδελφοι" έχουν κι έχουν κοπεί σ' αυτό το "μάθημα". Δεν υπάρχει άραγε κάποιο βιβλίο από αυτό στην σχολή εμποροπλοιάρχων?
 
D@redevil είπε:
Α, είχες πέσει στην περίπτωση που δεν πολυσυμμετείχα τότε! :)
Ευτυχώς, δεν έχασα αυτά τα πολύ όμορφα βιβλία που πόσταρες! :)

Πέραν του ότι έχουν απίστευτο ενδιαφέρον, μου έκανε κάτι εντύπωση: Σε ό,τι σχολή διακυβέρνησης σκάφους έχω πάει, μα σε όλες τις σχολές, διδάσκεται το γνωστό ΔΚΑΣ (Διεθνής Κανονισμός Αποφυγής Συγκρούσεων). Μάλιστα, πολλοί "συνάδελφοι" έχουν κι έχουν κοπεί σ' αυτό το "μάθημα". Δεν υπάρχει άραγε κάποιο βιβλίο από αυτό στην σχολή εμποροπλοιάρχων?
Αυτό έκανα εγώ το 1995 στις τότε ΑΔΣΕΝ πάντα ήταν πιστός σύντροφος μου στη γέφυρα μέχρι και πριν λίγα χρόνια που μπάρκαρα σαν Υποπλοίαρχος Ε.Ν. :)

http://www.eugenfound.edu.gr/appdata/documents/books_pdf/e_j00058.pdf

Εδώ θα βρεις όλα τα βιβλία και σε μορφή pdf τα οποία μπορείς να κανείς save..

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=66

Πηγή: Ευγενιδιο Ίδρυμα http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=1
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ χαιρομαι που υπάρχουν τοσοι ναυτικοι στην παρεα και ευχαριστουμε για τα links! Το επομενο καλοκαιρι που θα βρεθω πάλι στο Ηρακλειο θα βγάλω και αλλες φωτογραφιες. Τα βιβλια του πατερα μου ειναι απο την δεκαετια του ᾽60 και μερικα απο τα 70ς. Αποφοιτησε απο την σχολη μεσα 60ς. Δυστηχως δεν εχω σκαννερ αλλα θα προσπαθησω να τραβηξω και αλλες φωτο. Θα ψαξω και για αυτο που λετε.
 
Ρε Καπετάν - Βαγγέλη! :)

Θαλασσινός κι εσύ?! :)

Τα links είναι ΘΕΙΚΑ, φίλε! Ευχαριστώ πολύ!

Domenica, ευχαριστώ πολύ - αν μπορέσεις και βρεις τα βιβλία κι έχεις χρόνο ν' ανεβάσεις καμιά φωτό, θα με συγκινήσεις! :) Θα κοιτάξω να βρω τα βιβλία που έκανα τα μαθήματα των σχολών και θα ποστάρω κι εγώ! :)
 
Πίσω
Μπλουζα