RetroDB community / Οδηγίες

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΙΑΒΑΣΤΕ Ε Δ Ω

Καλώς ήρθατε στην retroDB μας/σας.

Είμαστε ακόμα με ασβεστομένη τη βιτρίνα και τους εργάτες στις σκαλοσιές αλλά μπορείτε να πάρετε μια ιδέα για το τι κάνουμε.

Πατώντας πάνω στο tab που γράφει retroDB θα πάτε στο wiki που φτιάχνουμε εδώ και κάμποσο καιρό.

Αν θέλετε να βοηθήσετε ζητήστε να σας φτιάξουμε account, αυτό που έχετε στο GRM ΔΕΝ κάνει για τη retroDB.

Για όσους έχουν account τώρα η διαδικασία προσθήκης σελίδων στο wiki είναι η εξής:

Πάτε στο thread "Πρόοδος εργασιών". Εκεί δηλώνετε τι έχετε σκοπό να κάνετε ώστε να υπάρχει ένας συντονισμός μεταξύ μας.

Έπειτα πηγαίνετε στην retroDB και κάνετε login (πάνω δεξιά) με τα στοιχεία που σας έχω στείλει.

Για να φτιάξετε μια νέα σελίδα καταρχήν την αναζητατε. Βάζετε στο πεδίο αναζήτησης (αριστερά) το όνομα της σειράς και πατάτε το πλήκτρο.

Λογικά η σελίδα δεν θα υπάρχει και θα σας προτείνει να την δημιουργήσετε.

Στην οθόνη που θα σας ανοίξει με ένα μεγάλο παράθυρο κειμένου κάνετε copy το εξής:

{{ series | Sname=Βαμμένος ήλιος |year=1996 |season=1 | Channel=ANT | Director=Σταύρος Αβδούλος |Director2=Ρέινα Εσκενάζυ |
Episodenum=20 | Type=0 |category= |author=|music=|senario=



|a1=Γιάννης Φέρτης



|a2=Πέμυ Ζούνη



|a3=Μπέτυ Λιβανού



|a4=Αλίκη Αλεξανδράκη



|a5=Γεωργία Αποστόλου



|a6=Χρήστος Νομικός



|a7=Χριστόφορος Παπακαλιάτης



|a8=Αυγουστίνος Ρεμούνδος



|a9=Θεώνη Σκαλέρη



|a10=Αλίνα Φωτέτσου



}}
Αυτό είναι ένα παράδειγμα μόνο αλλά η ουσία είναι ότι δεν κάνετε copy/paste το κείμενο όπως είναι από το thread του Νάσου αλλά αντικαθιστάτε τις τιμές κάποιων παραμέτρων ανάλογα την σειρά.Πρέπει να γνωρίζετε ότι έχουμε 12 Τύπους σειρών (Type)

0 = Απροσδιόριστη
1 =Κωμωδία



2 = Περιπέτεια



3 = Κοινωνική



4 = Αισθηματική



5 = Ιστορική



6 = Αστυνομική



7 = Σόου



8 = Μυστηρίου



9 = Θρίλερ



10 = Επιθεώρηση



11 = Παιδική



Δυο κατηγορίες (category)

1=Τηλεταινια
2 = Ντοκυμαντέρ
Υποστηρίζουμε μέχρι 50 ηθοποιούς και 6 σκηνοθέτες.

Ένα θέμα υπάρχει με τις σεζόν. Όπου βλέπετε για παράδειγμα 1990-92 βάζετε σαν year το 1990 και στο season βάζετε 3.


Για ότι άλλο θέλετε εδώ είμαστε.

Προσοχή στον σκηνοθέτη θέλει αλλαγές πάντα μιας και στη λίστα είναι στην Γενική.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΚΑΙ VIDEO
Εισαγωγη Video

Κάνετε EDIT στη σελίδα που επιθυμείτε να προσθέσετε το video και στο τέλος του υπάρχοντος script κάνετε τα εξης:

Ας πουμε οτι θέλετε να προσθέσετε το youtube

http://www.youtube.com/watch?v=_CpydRHk7Xg

γραφετε

{{#ev:youtube|_CpydRHk7Xg}}

Εισαγωγή Φωτογραφιών

Πηγαίνετε Special Pages και στη σελίδα που ανοίγει επιλέγετε Upload File

Πατάτε το κουμπί Choose και διαλέγτε απο τον υπολογιστή σας τη φωτογραφία.Πατάτε το κουμπί Upload file και ειναι πλέον στο server.

Κάνετε EDIT στη σελίδα που επιθυμείτε να προσθέσετε τη φωτο και στο τέλος του υπάρχοντος script (πριν ομως το video αν υπάρχει) κάνετε τα εξης:

Ας πουμε οτι θέλετε να προσθέσετε το Luna_park_intro1.jpg με σχολιο "Λουνα Παρκ" και το grm_ad.jpg με σχολιο GRM

Image:Luna_park_intro1.jpg|Λουνα Παρκ

Image:grm_ad.jpg|GRM
Παραδειγμα: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κραυγή_των_λύκων

ΠΡΟΣΟΧΗ:Τα παντα ειναι case sensitive δηλαδη αλλο το grm_ad.jpg και αλλο το Grm_ad.jpg
 
RetroDB Team

Shock

Nasos

Wally

Manos426f

Juanita

Sunset89

ChristosM

johnalepou

tsalk

Aeon

Rygar

Aardvark

Ελα να μεγαλωνει η ομαδα!

Υπενθυμιζω οτι οι κωδικοι του GRM δεν ισχυουν για τη RetroDB.Με ενα απλο PM σε εμενα ή τον Shock θα γινετε αμεσα μελη
 
Να θυμίσω ότι υπάρχουν πεδία για δεύτερο, τρίτο και τέταρτο σεναριογράφο ή παραγωγό.

Αν θέλετε μην βάζετε όλα τα ονόματα μαζί με κόμματα.

Επίσης υπάρχει πεδίο Διάρκεια (Dur) καλό είναι να το χρησιμοποιήτε αντί να βάζετε τη διάρκεια στα Comments.
 
Νέο Tag rmxlink

Αν υπάρχει thread για κάποια ταινία, σειρά, βινταιοταινία βασικά για οτιδήποτε καταχωρούμε στην RetroDB μπορείτε να το δηλώσετε με το tag rmxlink.

|rmxlink=http://retromaniax.gr/vb/κλπ

Επιρεαζόμενα Templates:

TVekpompes, Vhs, actor, producer,director,scenario,music, host, channel, series
 
Shock είπε:
Αν υπάρχει thread για κάποια ταινία, σειρά, βινταιοταινία βασικά για οτιδήποτε καταχωρούμε στην RetroDB μπορείτε να το δηλώσετε με το tag rmxlink.
|rmxlink=http://retromaniax.gr/vb/κλπ

Επιρεαζόμενα Templates:

TVekpompes, Vhs, actor, producer, director, scenario, music, host, channel, series
Σε ευχαριστούμε πολύ Shock!

Προσέθεσα τη δυνατότητα αυτή και στο Template "Translated‎".
 
Καλησπέρα σε όλους!

Δοκίμασα μια αλλαγή στην παράθεση των συντελεστών στη RetroDB (στην περίπτωση που αυτοί είναι πολυάριθμοι ανά ιδιότητα, όπως: ηθοποιοί, γκεστ σταρς, σκηνοθέτες, σεναριογράφοι, παραγωγοί, κτλ) στις τηλεοπτικές σειρές.

Δηλαδή, αντί οι συντελεστές να εμφανίζονται στην ίδια σειρά χωρισμένοι με υποδιαστολή (κόμμα), τώρα εμφανίζονται ο ένας κάτω από τον άλλο. Πιστεύω ότι ιδιαίτερα στην κατηγορία των ηθοποιών, η παράθεση αυτή διευκολύνει στην ανάγνωση της πληροφορίας από τον αναγώστη και είναι πιο "τακτοποιημένη" και ξεκάθαρη.

Παραθέτω για παραδείγματα τα λήμματα της Λάμψης και του Λούνα Παρκ - τα οποία περιέχουν σωρεία συντελεστών:
και

Καταννοώ ότι το κάθε λήμμα γίνεται πιο μακρύ σε όγκο, αλλά τόσο οι ηθοποιοί που συμμετέχουν, όσο και οι ρόλοι που ερμηνέυουν πιστεύω ότι είναι πιο ευανάγνωστοι.

Σχόλια ευπρόσδεκτα και αναμένονται με ενδιαφέρον :)

ΥΓ - Μόλις βρήκα τρόπο να προσθέτω και ● στην αρχή της κάθε νέας εγγραφής ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δοκίμασα μια αλλαγή στην παράθεση των συντελεστών στη RetroDB (στην περίπτωση που αυτοί είναι πολυάριθμοι ανά ιδιότητα, όπως: ηθοποιοί, γκεστ σταρς, σκηνοθέτες, σεναριογράφοι, παραγωγοί, κτλ) στις τηλεοπτικές σειρές.
Δηλαδή, αντί οι συντελεστές να εμφανίζονται στην ίδια σειρά χωρισμένοι με υποδιαστολή (κόμμα), τώρα εμφανίζονται ο ένας κάτω από τον άλλο. Πιστεύω ότι ιδιαίτερα στην κατηγορία των ηθοποιών, η παράθεση αυτή διευκολύνει στην ανάγνωση της πληροφορίας από τον αναγώστη και είναι πιο "τακτοποιημένη" και ξεκάθαρη
Σχόλια ευπρόσδεκτα και αναμένονται με ενδιαφέρον.

Τελειο, Μπερναρ! Μπραβο που το σκεφτηκες γιατι οντως με τον προηγουμενο τροπο καποιες σειρες και ταινιες ηταν κουραστικες στο να διαβαστουν. Σε ευχαριστω που μας απαλλαξες απο την διαδικασια!
Αυτο που θα σε παρακαλεσω ειναι να κανεις μια δουλεια στην μπαρα της Αναζητησης. Νομιζω πως ειναι ταλαιπωρια να πρεπει καθε φορα να βαζουμε τονους και κεφαλαια γραμματα για να βρουμε το λημμα που θελουμε. Πιστευω πως η Αναζητηση πρεπει να γινει απλουστερη, οπως ειναι συνηθως και σε αλλα σαϊτ.
Δεν ξερω πως το βλεπεις κι εσυ, αλλα αν τελικα συμφωνησεις, θα χαρω πολυ να μας ξεκουρασεις.
 
Τελειο, Μπερναρ! Μπραβο που το σκεφτηκες γιατι οντως με τον προηγουμενο τροπο καποιες σειρες και ταινιες ηταν κουραστικες στο να διαβαστουν. Σε ευχαριστω που μας απαλλαξες απο την διαδικασια!
Αυτο που θα σε παρακαλεσω ειναι να κανεις μια δουλεια στην μπαρα της Αναζητησης. Νομιζω πως ειναι ταλαιπωρια να πρεπει καθε φορα να βαζουμε τονους και κεφαλαια γραμματα για να βρουμε το λημμα που θελουμε. Πιστευω πως η Αναζητηση πρεπει να γινει απλουστερη, οπως ειναι συνηθως και σε αλλα σαϊτ.
Δεν ξερω πως το βλεπεις κι εσυ, αλλα αν τελικα συμφωνησεις, θα χαρω πολυ να μας ξεκουρασεις.
Πολύ χαίρομαι που σε εξυπηρετεί και σου αρέσει Bambinella :)
Αν είναι όλα τα σχόλια θετικά, τότε να το κάνω και στις κινηματογραφικές ταινίες και στα θεατρικά :)

Συμφωνώ απόλυτα για την μπάρα της αναζήτησης στη RetoDB!
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν ξέρω να κάνω τεχνικές αλλαγές στον κώδικα - μπορώ να κάνω κάποιες "απλές" αλλαγές που αφορούν σε "απλές" τροποποιήσεις του τρόπου που εμφανίζεται η πληροροφία μόνο... :(
@Shock - μήπως μπορείς να κάνεις αλλαγές στην μπάρα της αναζήτησης στη RetoDB για να γίνει απλούστερη;
 
Πολύ χαίρομαι που σε εξυπηρετεί και σου αρέσει Bambinella :)
Αν είναι όλα τα σχόλια θετικά, τότε να το κάνω και στις κινηματογραφικές ταινίες και στα θεατρικά :)

Συμφωνώ απόλυτα για την μπάρα της αναζήτησης στη RetoDB!
Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν ξέρω να κάνω τεχνικές αλλαγές στον κώδικα - μπορώ να κάνω κάποιες "απλές" αλλαγές που αφορούν σε "απλές" τροποποιήσεις του τρόπου που εμφανίζεται η πληροροφία μόνο... :(
@Shock - μήπως μπορείς να κάνεις αλλαγές στην μπάρα της αναζήτησης στη RetoDB για να γίνει απλούστερη;

@bernard.c Σε ευχαριστούμε πολύ για τις αλλαγές τώρα φαίνονται πολύ πιο όμορφα τα λήμματα.

Ο Αντώνης έχει να μπει πάρα πολύ καιρό και νομίζω ότι μάλλον έχει σταματήσει να ασχολείται με τις εργασίες στην RetroDB. :(
 
@bernard.c Σε ευχαριστούμε πολύ για τις αλλαγές τώρα φαίνονται πολύ πιο όμορφα τα λήμματα.

Ο Αντώνης έχει να μπει πάρα πολύ καιρό και νομίζω ότι μάλλον έχει σταματήσει να ασχολείται με τις εργασίες στην RetroDB. :(
Χαίρομαι Always Somewhere που κι εσένα σου αρέσει η αλλαγή.

Ωχ - δυσάρεστο αυτό - άρα δεν έχουμε κάποιον μηχανογράφο για αλλαγές στον κώδικα..; :(

ΥΓ - Πρόσθεσα και άλλο ένα πεδίο - "Συνδεδεμένη σειρά / ταινία"
Για παράδειγμα, Το "Καλημέρα Ζωή" για τη "Λάμψη" και τούμπαλιν, οι "Ρομαντικές ιστορίες" με τις "Ιστορίες της ζωής" της ΥΕΝΕΔ, ή η "Φανέλα με το 9" (σύνδεση ταινίας και σειράς μεταξύ τους).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ απόλυτα για την μπάρα της αναζήτησης στη RetoDB!

To ειχαμε συζητησει και πριν απο καναδυο χρονια αυτο το θεμα με την Αναζητηση και δυστυχως δεν εγινε τιποτα.
Νομιζω πως πρεπει οπωσδηποτε να απλουστευθει και να βρισκουμε ο,τι ζηταμε γραφοντας μια και μονο λεξη του τιτλου γιατι επι του παροντος αυτο που γραφουμε πρεπει να ειναι απολυτα συσχετισμενο με τον τιτλο / συντελεστη αφου αλλιως δεν βγαινει κανενα αποτελεσμα. Μερικοι τιτλοι μαλιστα ειναι τοσο ιδιοτροποι που δεν βρισκεις ακρη. Επι παραδειγματι, η γνωστη κωμωδια με τον Κωστα Βουτσα "Το θυμα" δεν βγαινει εαν δεν γραψουμε τον τιτλο επακριβως οπως εμφανιζεται στους τιτλους της ταινιας, δηλαδη Το...θύμα. Ετσι ακριβως οπως το γραφω: Με κεφαλαιο Τ, τρεις τελειες και τονο στο "θυμα".
Δηλαδη αν καποιος δεν το γραψει ετσι, δεν παιρνει αποτελεσμα. Δεν ειναι ομως τροπος αυτος για να αναζητησουμε με ευκολια ο,τι ζηταμε. Περισσοτερο παγιδα και τυραννια ειναι.
Οπως ειπα και λιγακι πιο πανω, χωρις τονους και κεφαλαια γραμματα, με μια λεξη και μονο απο το ονομα η τον τιτλο θα πρεπει να βγαινουν ολα τα αποτελεσματα που περιλαμβανουν αυτη τη λεξη.
Ευχομαι να βρεθει γρηγορα λυση γιατι προσωπικα με τυρανναει 13 χρονια και βαλε αυτο το θεμα απο τοτε που εκανα εγγραφη στο φορουμ. Κι ακομα ετσι ειναι.
 
To ειχαμε συζητησει και πριν απο καναδυο χρονια αυτο το θεμα με την Αναζητηση και δυστυχως δεν εγινε τιποτα.
Νομιζω πως πρεπει οπωσδηποτε να απλουστευθει και να βρισκουμε ο,τι ζηταμε γραφοντας μια και μονο λεξη του τιτλου γιατι επι του παροντος αυτο που γραφουμε πρεπει να ειναι απολυτα συσχετισμενο με τον τιτλο / συντελεστη αφου αλλιως δεν βγαινει κανενα αποτελεσμα. Μερικοι τιτλοι μαλιστα ειναι τοσο ιδιοτροποι που δεν βρισκεις ακρη. Επι παραδειγματι, η γνωστη κωμωδια με τον Κωστα Βουτσα "Το θυμα" δεν βγαινει εαν δεν γραψουμε τον τιτλο επακριβως οπως εμφανιζεται στους τιτλους της ταινιας, δηλαδη Το...θύμα. Ετσι ακριβως οπως το γραφω: Με κεφαλαιο Τ, τρεις τελειες και τονο στο "θυμα".
Δηλαδη αν καποιος δεν το γραψει ετσι, δεν παιρνει αποτελεσμα. Δεν ειναι ομως τροπος αυτος για να αναζητησουμε με ευκολια ο,τι ζηταμε. Περισσοτερο παγιδα και τυραννια ειναι.
Οπως ειπα και λιγακι πιο πανω, χωρις τονους και κεφαλαια γραμματα, με μια λεξη και μονο απο το ονομα η τον τιτλο θα πρεπει να βγαινουν ολα τα αποτελεσματα που περιλαμβανουν αυτη τη λεξη.
Ευχομαι να βρεθει γρηγορα λυση γιατι προσωπικα με τυρανναει 13 χρονια και βαλε αυτο το θεμα απο τοτε που εκανα εγγραφη στο φορουμ. Κι ακομα ετσι ειναι.
Συμφωνώ απόλυτα και αυτός ήταν ένας λόγος διαφωνίας μου στην καταχώρηση των πληροφοριών (των τίτλων) κατά αυτόν τον τρόπο στη RetroDB διότι δυσκόλευε περαιτέρω την αναζητηση δεδομένης της αδυναμίας της μπάρας αναζήτησης…
 
Καλημέρα @Mandrake.

Πραγματικά χωρίς διάθεση για εξάρσεις ή διαπληκτισμούς, γιατί δεν επιτρέπεις τις αλλαγές, τόσο στην προσθήκη bullet points στους συντελεστές των τηλ. σειρών, όσο και στις ανακατευθύνσεις στους τίτλους (πχ "Το $όι μου Μέσα"), τους οποίους οι χρήστες δυσκολευόνται να βρουν στην αναζήτηση;

Οι παραπάνω είναι αλλαγές τις οποίες, είτε ζήτησαν οι χρήστες, είτε στις οποίες συμφώνησαν.
Θα ήταν προς όφελος όλων να το συζητήσουμε :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θέλεις να μπω δημόσια σε λεπτομέρειες για το "έργο και την προσφορά σου" στην "RetroDB", Βερνάρδε, ή λες να το αφήσουμε καλύτερα για να μην έχουμε εξάρσεις και διαπληκτισμούς; :) Διότι πραγματικά δεν υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να παρουσιάσω την καταστροφή που έχεις κάνει στη βάση δεδομένων όλα αυτά τα χρόνια, παρά μόνο αναλυτικά και προφανώς δε δύναμαι να το κάνω σε ήπιους τόνους, όταν δεν έχεις έρθει ακόμη να μου πληρώσεις τα 15ωρα εργασίας και τα ατέλειωτα ξενύχτια που έχω κάνει επί μία δεκαετία για να τα φέρω σε μία σειρά, ως που να έρθεις μετά από 3.5 χρόνια απουσίας να μας δείξεις για άλλη μια φορά ότι "πόνεσες" πάλι τη βάση δεδομένων (και τους συμφορουμήτες του "Retromaniax" και αναγνώστες της βάσης), να τα καταστρέψεις όλα κομμάτι κομμάτι και να εξαφανιστείς για άλλα τόσα χρόνια χωρίς να υποστηρίξεις στην ουσία ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτό που έφτιαξες, πέραν των όσων χρειάζεσαι εσύ προσωπικά για τη συλλογή σου να υπάρχουν και φυσικά για όσα ακόμη ψάχνεις να αποκτήσεις. Δε νομίζω ότι θέλεις... Τα έχουν ακούσει ωστόσο ιδιωτικά αυτοί που έπρεπε να τ' ακούσουν και απλά αδιαφορούν, όπως έκαναν αρκετά χρόνια ήδη, άλλωστε, ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Το ξέρεις βέβαια ότι αδιαφορούν, σε αυτό βασίζεσαι ο ίδιος και γι' αυτό πράττεις κατ' αυτό τον τρόπο.

Κράτησε το εξής. Πραγματικά, μπήκα αρκετές φορές στον πειρασμό από πέρυσι, να σου διαγράψω πλήρως το λογαριασμό απ' τη βάση. Κάθε φορά όμως κρατήθηκα διότι δεν ήταν δίκαιο όποιος έχει ρίξει δουλειά να φάει διαγραφή και δεν είχα κανένα δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο ακόμη και σ' εκείνους που κυριολεκτικά έχουν κάνει και εξακολουθούν να κάνουν ΖΗΜΙΑ στη βάση αυτή. Πλέον ο Αντώνης φαίνεται ότι άλλαξε τον κωδικό διαχειριστή διότι σκέφτηκε πιθανόν ότι μπορεί να έκανα κάτι και στη βάση δεδομένων, ποιος ξέρει τι σκέφτηκε και με τα οργισμένα μηνύματα που του έγραψα κατά καιρούς, δε μπορώ να πω ότι τον αδικώ. Οπότε από μένα τουλάχιστον δεν έχεις να ανησυχείς. Η αλήθεια είναι παρόλο που δεν ασχολούμαι με τη βάση αυτή πλέον, ακόμη και αν μπορούσα να κάνω κάποια ζημιά, όσο εκνευρισμένος και να είμαι με αυτό που προσπαθείτε να την καταντήσετε (κάτι που η συντριπτική πλειοψηφία των συμφορουμητών δε θα μπορούσε ποτέ να καταλάβει, εφόσον δεν παρακολουθεί τον κώδικα, δε γνωρίζει και δε συμμερίζεται τα προβλήματά μας), δε θα τολμούσα ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο σεβόμενος τον κόπο μου και τον κόπο όλων όσων έχουν εργαστεί εδώ όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμη κι αν αυτός ο κόπος πάει στα σκουπίδια, χαμένα χρόνια που ποτέ δε θα πάρω πίσω και που θα μπορούσα να είχα συνεισφέρει εθελοντικά κάπου αλλού. Επί 1+ χρόνο απέχω απ' τη βάση αυτή και προσπαθώ να συνεισφέρω στην τροφοδοσία στην "The Movie DB", όχι στις ελληνικές παραγωγές αλλά καταχωρώντας τους όποιους αυθεντικούς ελληνικούς τίτλους είχαν αποδοθεί σε ξένες κινηματογραφικές παραγωγές, τηλεοπτικές/διαδικτυακές παραγωγές και βιντεοπαραγωγές κάθε είδους, κάνοντας έρευνα σε αυτό το κομμάτι (και απ' την καταγραφή στο προσωπικό μου αρχείο φυσικά) γιατί είναι καλό οι συμπολίτες μου να έχουν σωστές πληροφορίες συγκεντρωμένες κάπου ΚΑΙ για εκείνες τις παραγωγές. Οι τελευταίες μου αντιδράσεις εδώ έγιναν διότι έφτασε το κερασάκι στην τούρτα. Μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες λοιπόν, αλλά δε νομίζω ότι θα σου αρέσει. Τις πονηριές λοιπόν επικαλούμενος το τι ζητούν τα μέλη παρουσιάζοντας εμένα ως "τον κακό" της υπόθεσης που δεν τους κάνω τα χατήρια για να κρυφτείς από πίσω, άσε τις κατά μέρος διότι "δε σε παίρνει" να προβώ σε αναλύσεις. :)
 
Αγαπητέ Κώστα,
Κάτ´ αρχας σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τον ήρεμο διάλογο (όπως πάντα).

Δύο-τρία σημεία θέλω μόνο να επισημάνω για να αναφερθώ σε αυτά που γράφεις:
-Η προσφορά όλων μας είναι εθελοντική (hobby). Δεν πληρώνεται κανένας. Επομένως, ασχολούμαστε όποτε και με όποιο κομμάτι (κατηγορία ή παραγωγή) μπορούμε / μας ενδιαφέρει / έχουμε το χρόνο. Με κατηγορείς για αυτό; Εντύπωση μου κάνει. Δεν ήξερα ότι πρέπει να λογοδοτησω για το πώς αναλώνω τον ελεύθερο χρόνο μου :) :)
-Δεν ψάχνω να αποδείξω τη συνεισφορά μου στη RetroDB σε κανέναν, από την άλλη ενδιαφέρομαι η παρουσίαση και ανεύρεση των τίτλων να γίνεται ευχαριστα και εύκολα αντίστοιχα από τους χρήστες. Εξ´ ου και η παραπάνω μου ανάρτηση.
-Μιλάς για «ζημιές» (με κεφαλαία γράμματα κιόλας). Όμως οποιαδήποτε αλλαγή έκανα σε κώδικα, την έκανα με τη σύμφωνη γνώμη του Αντώνη που ειναι ο διαχειριστής / προγραμματιστής της βάσης. Ή μήπως δεν είναι και κάνω λάθος;
-Σε ευχαριστώ που εχεις μιλήσει ιδιωτικά για μένα σε μέλη. Αυτό αλλωστε προάγει την καλή συνεργασία ανάμεσα στα μέλη.
-Σε ευχαριστώ που δεν διέγραψες το λογαριασμό μου απο τη RetroDB. Δεν γνώριζα ότι εχεις τέτοιες δυνατότητες (και προθέσεις)
-Σε ευχαριστούμε που (όπως γράφεις) δεν θα κανεις ηθελημένα ζημιά στη βάση δεδομένων

Επιστρέφω ομως στο θέμα μας και θα σε ρωτήσω ξανά, ήρεμα, για ποιο λόγο αντιτίθεσαι:
-στην ανακατεύθυνση των τίτλων που είναι γραμμένοι με σύμβολα ή σημεία στίξης και δυσκολεύουν τους χρήστες στην αναζήτηση (πχ "Το $όι μου Μέσα")
και
-στο να προστεθούν bullet points στην παράθεση των συντελεστων
Αυτές είναι οι «ζημιές» που προανέφερες.

Θα σε παρακαλούσα να απαντήσεις στα παραπάνω με ηρεμία και με διάθεση εποικοδομητικού διαλόγου για να βρεθεί μια λύση, αντί να αναλωθείς σε ανάλυση του «τι έχω κάνει στραβά» όλα αυτά τα χρόνια.
(Αν θες, μπορείς να το κανεις βεβαίως και αυτό, δημόσια, δεν έχω πρόβλημα, ούτε θα στο απαγορεύσω. Απλά να γνωρίζεις πως όταν αναφέρεσαι σε μένα με κατηγορίες θα λαμβάνεις απαντήσεις (όπως και έκανα στο παρόν post) (φυσικά τις στιγμές που αυτό το κανεις δημόσια). Δεν θα μπω όμως στη λογική να σου απευθύνω κι εγώ κατηγορίες, διότι δεν νομίζω πως βοηθάει στη συζήτηση)

Σε ευχαριστώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα