Retrogaming τιτλοι για συγχρονες συσκευες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Καλη χρονια :)
(μαλλον ειναι το πρωτο μου θρεντ για φετος)

Οντας υπερηφανος χρηστης συσκευης Android αναρωτηθηκα μηπως υπαρχουν επιλογες για retrogaming για τον απανταχου παροντα φιλο μου που με συνοδευει στο δρομο, το μετρο, το τρολευ, το ΙΚΑ κλπ, οσο δεν μπορω να προχωρησω το retrogaming στο οικιακο PC μου. Πολυ θα μου αρεσε π,χ. να υπηρχε καποιος τιτλος του Sid Meier σε μορφη mobile casual game.

Δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα απς των συγχρονων συσκευων αλλα εχω υποψη καποιους ρετρο κλασσικους τιτλους που ειναι επανεκδοσεις ή και συνεχειες κλασσικων τιτλων

ΥΓ. Εννοειται δε λεω για διαχρονικους τιτλους παζλ οπως πχ Τετρις κλπ που σιγουρα υπαρχουν ποντου.

  • Thimbleweed Park: οχι ακριβως ρετρο παιχνιδι, αλλα ρετροειδές adventure πατωντας σε κλασσικα μονοπατια. Κυκλοφορει και για Android και αλλες συσκευες
  • SimCity: κυκλοφορουν τιτλοι οπως SimCity Deluxe και SimCity Buildit για Android και iOS. Επισης το πρωτο κλασικο SimCity υπαρχει σε web/java εκδοση, αλλα δεν βολευει πολυ στην οθονη του ταμπλετ
  • Baldur's Gate: εχει κυκλοφορησει για Android αν και εχω ακουσει για προβληματα στο χειρισμο
  • Text Fiction: εχω ακουσει για αυτο το Android app το οποιο μαλλον ειναι interpreter για παλια adventures οπως Ζορκ, το οποιο δεν εχω δοκιμασει
  • Gabriel Knight: Το ριμεικ εχει κυκλοφορησει για Android και iPad.
  • Larry: Απο οσο ξερω εχει βγει καινουργιος τιτλος Larry, καθως και ριμεικ του πρωτου για iOS, αλλα δυστυχως δεν εχω iOS
Επισης νομιζω πλατφορμες οπως DosBox και ScummVM κυκλοφορουν σε Android αλλα δεν ξερω ποσο λειτουργικα ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ουπς, δεν ξερω γιατι δεν εχω παρατηρησει ποτε αυτο το θρεντ, θα ορκιζομουν δεν εχει εμφανιστει ποτε στο feed μου. Οκ μπορεις να σβησεις αυτο αν θες, και θα γραψω κατι καινουργιο εκει :)
 
Με μπερδεψες για administrator νομιζω. :)

Ετσι απο περιέργεια, οταν λες feed τι εννοεις; RSS Feed;
 
Εννοω το news feed, οκισως αδοκιμος ορος
 
Πίσω
Μπλουζα