Retroid #4

"Ρούφηξα" το αφιέρωμα στο "USER" (σαν γνήσιος περιοδικάκιας :fafoutis:) και γέλασα πολύ με τις διαφημίσεις! :biglaugh:
Να σημειώσω ότι έχω μείνει "κάγκελο" με το layout του περιοδικού! Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από "επαγγελματικά" περιοδικά του χώρου και όχι μόνο!
Πολλά (πολλά όμως), μπράβο Μάριε :clap: και σε περιμένουμε να αποκατασταθείς πλήρως! :award:

Συνεχίζω την ανάγνωση...
 
Το διαβάζω τώρα, με τη "ματιά" του αναγνώστη, και είδα αμέσως-αμέσως δύο επιθέσεις του "Δαίμονα του Τυπογραφείου". Η μία τουλάχιστον βγάζει γέλιο.
Σε κάθε περίπτωση, υποσχόμαστε ότι σε κάθε τεύχος ο εξορκισμός μας θα είναι ολοένα και πιο δυναμικός... :axer:
 
Δεν μου πέρναγε από το μυαλό πως θα ξεφύλλιζα ξανά περιοδικό για home-micros. Βλέπετε, η επαφή μου με τον χώρο αυτό σταμάτησε κάπου στα 90s. Να όμως, εδώ είμαι. Και οι αναμνήσεις επιστρέφουν σαν χιονοστιβάδα. Εξαιρετικό τεύχος.
 
Πολλα μπραβο για την ολη διαθεση και την προσπαθεια, συγχαρητηρια για το αρτιο αποτελεσμα!

Επισης, αξιζει ειδικη μνεια για την συνεπεια στην κυκλοφορια του νεου χορταστικου τευχους, παρα τα προβληματα που αντιμετωπιζετε.

Ευγε!
 
Δεν ξέρω γιατί μου φάνηκε τόσο αστεία η διαφήμιση στην 2η σελίδα του «μαγαζιού» του Βαγγέλη Χόγκανου :D

Θα περάσω από εκεί μια βόλτα μήπως όντως υπάρχει.
 
Δεν ξέρω γιατί μου φάνηκε τόσο αστεία η διαφήμιση στην 2η σελίδα του «μαγαζιού» του Βαγγέλη Χόγκανου :D

Θα περάσω από εκεί μια βόλτα μήπως όντως υπάρχει.

Χαχα! Αν υπήρχε και στην πραγματικότητα εκείνη την εποχή ο συνονόματος θα ήμουν εκεί κάθε μέρα!!!
 
Ευχαρίστως θα πλήρωνα να το διαβάσω.
Στέκεται άνετα και στα περίπτερα.

Ίσως αυτό χρειάζεται ,το δωρεάν δεν εκτιμάται τόσο. :fafoutis:
 
Το δωρεάν μπορεί να μην εκτιμάται αλλά και το ενεργό retro target group στη χώρα μας είναι πολύ μικρό. Συνεπώς ακόμη και αν το τύπωνα σαν κανονικό περιοδικό, ούτε τα μισά από τα έξοδα της εκτύπωσης δεν θα έβγαζα. Όποιος θέλει να το έχει σε έντυπη μορφή (δεν τον αδικώ καθόλου) μπορεί να το τυπώσει σε κάποια εταιρία που κάνει εκτυπώσεις, Σε σπιράλ βγάνει γύρω στα 15 ευρώ και μπορείτε να βρείτε ακόμη και φτηνότερα. Το γνωρίζω, να διαβάσει κανείς στο web περιοδικό και μεγάλα κείμενα γενικότερα δεν είναι και ότι πιο βολικό. Είχα ρωτήσει από το πρώτο τεύχος μερικές εταιρίες για κανονική εκτύπωση περιοδικού. Εκτός του ότι μου ζητούσαν να τυπώσω τουλάχιστο 100 τεύχη το λιγότερο, η τιμή ξεπερνούσε κατά πολύ τα 1000 ευρώ. Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο φίλος freaktmp, είναι όντως δύσκολοι καιροί για τέτοια πράγματα. Το donation είναι καθαρά προαιρετικό για όποιον έχει και θέλει. Έτσι και αλλιώς δωρεάν το κατεβάζει. Πάντως, πρέπει να ομολογήσω πως με το donation κάθε 3 μήνες περίπου βγαίνει ένας καφές.
 
Πάντως, πρέπει να ομολογήσω πως με το donation κάθε 3 μήνες περίπου βγαίνει ένας καφές.
Ε θελει και λιγο σπρωξιμο. Πχ να το αναφερεις σε καθε post καινουριου τευχους κλπ.
 
Το δωρεάν μπορεί να μην εκτιμάται αλλά και το ενεργό retro target group στη χώρα μας είναι πολύ μικρό. Συνεπώς ακόμη και αν το τύπωνα σαν κανονικό περιοδικό, ούτε τα μισά από τα έξοδα της εκτύπωσης δεν θα έβγαζα. Όποιος θέλει να το έχει σε έντυπη μορφή (δεν τον αδικώ καθόλου) μπορεί να το τυπώσει σε κάποια εταιρία που κάνει εκτυπώσεις, Σε σπιράλ βγάνει γύρω στα 15 ευρώ και μπορείτε να βρείτε ακόμη και φτηνότερα. Το γνωρίζω, να διαβάσει κανείς στο web περιοδικό και μεγάλα κείμενα γενικότερα δεν είναι και ότι πιο βολικό. Είχα ρωτήσει από το πρώτο τεύχος μερικές εταιρίες για κανονική εκτύπωση περιοδικού. Εκτός του ότι μου ζητούσαν να τυπώσω τουλάχιστο 100 τεύχη το λιγότερο, η τιμή ξεπερνούσε κατά πολύ τα 1000 ευρώ. Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο φίλος freaktmp, είναι όντως δύσκολοι καιροί για τέτοια πράγματα. Το donation είναι καθαρά προαιρετικό για όποιον έχει και θέλει. Έτσι και αλλιώς δωρεάν το κατεβάζει. Πάντως, πρέπει να ομολογήσω πως με το donation κάθε 3 μήνες περίπου βγαίνει ένας καφές.

Πολυ καλη δουλεια σχεδον επαγγελματικη (καποιες λεπτομερειες φωτεινοτητας στο θεμα της εκτυπωσης ) παντως σαν εκτυπωση χονδρικα για 25 με 30 περιοδικα βγαινει στα 6,5 - 7 ευρω με ιλλουστρε χαρτι στα 115 gr με 60-64 σελιδες (και το εξωφυλλο στα ιδια γραμμαρια ) με καρφιτσα. Εχω μαγαζι γραφικων τεχνων τοσο βγαινει σαν κοστος. Μαλλον τα 1000 ευρω ειναι για εκτυπωση σε offset
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ καλη δουλεια σχεδον επαγγελματικη (καποιες λεπτομερειες φωτεινοτητας στο θεμα της εκτυπωσης ) παντως σαν εκτυπωση χονδρικα για 25 με 30 περιοδικα βγαινει στα 6,5 - 7 ευρω με ιλλουστρε χαρτι στα 115 gr με 60-64 σελιδες (και το εξωφυλλο στα ιδια γραμμαρια ) με καρφιτσα. Εχω μαγαζι γραφικων τεχνων τοσο βγαινει σαν κοστος. Μαλλον τα 1000 ευρω ειναι για εκτυπωση σε offset
Οι τιμές κυμαίνονται στα επίπεδα που ανέφερε ο προλαλήσας και κάθε άλλο παρά απαγορευτικές είναι. Αν υπάρχει πραγματική ζήτηση για έντυπο - που μεταξύ μας δεν έχει την παραμικρή σχέση με το PDF - υπάρχει και η δυνατότητα για αξιοπρεπή εκτύπωση σε λογική τιμή. Απλά συνήθως σε κάθε 10 αναγνώστες του PDF ο ένας μονάχα έχει την όρεξη και τη διάθεση να βάλει το χέρι στην τσέπη...

Μάριε, εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσεις σύντομα το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζεις. Be well & keep up the good work!
 
Τελευταία επεξεργασία:
για να πετυχεις καλη τιμη πρεπει να βγαλεις ποσοτητα αλλα δεν το διακυνδυνευει καποιος ιδιαιτερα στην εποχη που ζουμε (και μεταξυ μας καλα κανει εχω δει σε πελατες να τους μενουν βιβλια και περιοδικα και να εχουν δωσει ενα καρο λεφτα). Το καλυτερο ειναι να τυπωσεις ποσοτητα με βασει παραγγελειες που εχεις στην αρχη (τουλαχιστον αυτο τους λεω να κανουν) και μετα αμα εχει ζητηση πας και ποιο πανω.
 
Ευχαριστώ για την προσφορά. Πάντως δεν πιστεύω πως θα πουληθούν παραπάνω από 15 τεύχη. Πάνε πλέον οι καιροί που η ρετρό κοινότητα στην χώρα μας υποστήριζε έντονα οποιαδήποτε προσπάθεια γινόταν αναφορικά με το ρετρό.
 
Εγώ θα τ' αγόραζα πάντως :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά, παιδιά, παιδιά...

Αφήστε το "χρηματοοικονομικό" κομμάτι απέξω, σάς εκπλιπαρώ. Εδώ πάμε για τις αναμνήσεις, για την ιστορία, για την αγάπη μας προς εκείνη τη μαγική εποχή.

Είναι πολύ άσχημο να βλέπω δημοσιεύσεις στο παρόν νημάτιο, να σπεύδω να τίς διαβάσω, και αντί για "feedback" να βλέπω μπακάλικους λογαριασμούς. Μην μού "κόψετε τη μπάλα" και ξενερώσω, σάς παρακαλώ. Να χαρείτε...

Ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα