Review : SILENT HILL (Playstation)

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
SILENT_A.jpg

SILENT_B.jpg

SILENT_C.jpg

SILENT_4.jpg

Screenshots : MobyGames

Επιπλέον πληροφορίες :

[] Τελειώνωντας το παιχνίδι, βλέπετε και ένα bloopers reel (σκηνές από τα υποτιθέμενα γυρίσματα) το οποίο δίνει ένα πιο ανάλαφρο κλίμα.

[] Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στη μουσική που συνοδεύει το παιχνίδι, η οποία δένει μοναδικά με αυτό το είδος παιχνιδιού.

Περισσότερες πληροφορίες : http://www.altpop.com/stc/reviews/silenthillost.htm

Το τρέίλερ του παιχνιδιού όπως εμφανίστηκε στην Ε3 το 1998 :

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος ο Ντίνος όπως πάντα! :thumbup:

Καταπληκτικό παιχνίδι, με μπόλικες ανατριχίλες!
 
Πωπω βρε φίλε τι μου έκανες τώρα....και χωρίς πλάκα σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να το παίξω ξανά....

Περιττό να πω ότι με έψησες να το ξεκινήσω!!!!

θενκς !!! και μπράβο για το review πολύ ωραίο!
 
DINO,μαζί με τον Mάριο δίνετε ρέστα πλέον στα reviews....!!

Η σειρά των Silent Hill παιχνιδιών είναι σίγουρα από τα πιο γνωστά survival horror games και αρκετά ατμοσφαιρικά αναμφισβήτητα !

Είχα ασχοληθεί κάποια στιγμή με ένα από αυτά στο PC,νομίζω ήταν το #3 και μου άρεσε αρκετά....

Δε μπορώ να πω ότι ξεπερνούν τα Alone in the dark,αν και σε αυτό μάλλον φταίει το συναισθηματικό δέσιμο που έχω με τα τελευταία,αλλά μπορώ να θεωρήσω την SH σειρά σαν άξιο παιδί/απόγονο των AITD.......

Πολύ όμορφη προσπάθειά σου once again...!!
 
Σας ευχαριστώ πολύ!

Φίλε manos426f, δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τα AITD παιχνίδια. Έχω παίξει μόνο το The New Nightmare στο Playstation. Δε μπορώ να πω οτι με κέρδισε, αν και είχε τις στιγμές του...

Κάνε αν έχεις χρόνο κανένα review για το AITD...

Έχεις τεμπελιάσει τελευταία ή μου φαίνεται; :tease:

Εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα να παίξεις το Silent Hill 2. Για μένα, είναι το καλύτερο της σειράς...
 
Άσε,είχα review έτοιμο -για άλλο ΙΣΤΟΡΙΚΟ game- και somehow το έχασα...!!

Αλλά θα το ξαναγράψω.....

Πολλά τα games που απαιτούν review ακόμη,να είμαστε καλά να γράφουμε....

Το New nightmare είναι το #4,σωστά;

Είναι μακράν το χειρότερο δυστυχώς.....
 
Ειναι το αγαπημενο μου horror adventure.Βεβαια μιλαω καθαρα για το 1 μιας και τα υπολοιπα,εκτος ισως του 3,ηταν αποτυχιες σε σχεση με το 1.
 
Πολυ ομορφο το review σου Dino, αν και 1-2 σελιδουλες ακομα δεν θα ηταν ασχημες. 3 σελιδες για να περιγραψεις αυτο το αριστουργημα, ειναι πολυ λιγες.

Και παλι μπραβο, ακομα θυμαμε το trailer οταν ειχε βγει... Ωραιες μερες.

Υγ. Δες το Silent hill 1 beta :)
 
Ευχαριστώ Ghetta Robo!

Όντως το review μπορούσε να πάρει άνετα άλλες 2 σελίδες. Γι' αυτό συνεχίζω και προσθέτω πράγματα, στις Επιπλέον πληροφορίες που υπάρχουν μετά τις σελίδες της παρουσίασης...

Αλήθεια, δεν έχω ακούσει ποτέ για το beta... Τι παραπάνω έχει; Είναι κάτι σαν Director's Cut;
 
http://faqs.ign.com/articles/378/378710p1.html

SILENT HILL: BETA VERSION

The beta version has a few differences from the final released version.

-The Pipe is found on top of Midwich Street, rather than the alleyway.

-Cybil doesn't appear in the Antique Shop.

-Instead of Cybil telling Harry to go to the lake, Harry decides on his own.

Εχει καποιες ακομα αλλαγες, τις οποιες δυστηχως δεν θυμαμαι.. Γενικοτερα παντος, ειναι ποιο κοντα στα παλια trailers, παρα στο τελικο παιχνιδι.

Κυκλοφορει σε ολα τα καλα sites με .χειμαρρους :)
 
DINO έπος το review σου.

Μπράβο που προσπαθείτε μέσα από τις παρουσιάσεις σας, να μας ξαναθυμίσετε τα παλιά horror games :thumbup:
 
Thanks for the info Getta Robo!

Σε ευχαριστώ πολύ Alucard για το σχόλιό σου!

Τα Survival Horror games, είναι τα αγαπημένα μου (RESI series, SILENT HILL, ALONE IN THE DARK, FATAL FRAME) κλπ.

Το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα για το Playstation μου, ήταν το Resident Evil 2... Μαγευτικό!

Έκτοτε έγινα fan αυτού του είδους των παιχνιδιών και τώρα με αυτό το review, βγάζω τα απωθημένα μου... :D

Thanks again!
 
Το resident evil 1 στο ps είναι και το μοναδικό resident evil που έχω δει μέχρι σήμερα. Αν και λάτρης των ταινιών με ζόμπι δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με το παιχνίδι. Και ναι όταν είχε βγει το resident evil στο ps εγώ έπαιζα rainbow islands στο ps!

Όσο αφορά το review, κατα την άποψή μου η καλύτερη δουλειά που έχει γίνει σε review (γραφικά και κείμενο) μέχρι στιγμής εδω στό GRM. Eύγε αγαπητέ DINO!
 
Συνάδελφε reviewer telonio, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Όλοι δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό, στις παρουσιάσεις μας... Τώρα ποιοί μας έχρισαν reviewers; Μάλλον εμείς οι ίδιοι!

Όπως και να'χει, στην προσπάθεια είμαστε, να φτιάξουμε μια Database με παρουσιάσεις, εφάμιλλων ή και καλύτερων, από αυτές που βλέπουμε σε ξένα sites...

Το υλικό του GRM, είναι πάρα πολύ καλό και όλα τα παιδιά προσπαθούν για το καλύτερο...

Εάν έχεις Playstation, παίξε οπωσδήποτε όλα τα Resident Evil, όπως και το Silent Hill. Απ'ότι έχω καταλάβει είσαι λάτρης του τρόμου. Δε θα απογοητευτείς!

Στο Playstation 2 πιστεύω πως έχεις παίξει τουλάχιστον το Silent Hill 2 και το Resident Evil 4...

Absolut classics!

Να είσαι καλά...
 
Για να μην μπερδευεσαι με Playstation παρε ενα Cube να ξεμπλεγεις και παιξε 4,remake, zero και veronica.

Επισης εχουν βγει στο cube και τα 2,3 οποτε καλο θα ηταν να τα δοκιμαζες

Αν δεν το εχεις κανει κιολας που ειμαι σιγουρος οτι το εχεις.
 
Επειδή μιλάμε τελικά για Resident Evil και όχι για Silent Hill :D , θα σου πω πως έχω τα :

Playstation

Resident Evil: Director's Cut

Resident Evil 2

Resident Evil 3: Nemesis

Resident Evil: Survivor

Playstation 2

Resident Evil: Code Veronica X

Resident Evil Outbreak

Resident Evil Outbreak File #2

Resident Evil 4

Σε Gamecube δεν έχω παίξει κανένα παιχνίδι...

Είναι καλύτερη εμπειρία αυτό το είδος παιχνιδιών στο Gamecube; (Αντικειμενικά πάντα)
 
Εγω πάντως για τα παιχνίδια δεν ξέρω. Η ταινία όμως τα σπάει (το silent hill όχι το resident evil ε :D ) Δεν ξέρω αν μου άρεσε τόσο επειδή δεν είχα δει ποτέ το παιχνίδι -για αυτό έγραψα παραπάνω για το resident αφού είναι το μόνο παιχνίδι τέτοιου είδους που έχω δει- H ταινία resident χαλαρά την προτείνω για ανήλικους εως πολύ πιτσιρίκια.

σπλατεράς γαρ! :D
 
Η ταινία,γνώμη πάντα,ήταν μούφα.Έχω παίξει το silent hill 1 πάνω απο 17 φορές και το έχω μάθει απέξω πια.Το playstation δεν το έχω τσιπάρει γιατί μόνο για το sillent hill το πήρα!Ε,τώρα αλλάξανε τον harry με μια που ούτε θυμάμαι το όνομα της,βάλανε και την cybil,τα τέρατα του silent hill 2 εκτός βέβαια απο την αρχή που έχει του 1 αλλά σκοτώνεσαι και ξυπνάς απο τον εφιάλτη,και εκτός απο αυτό,είχε και ένα τσούρμο κόσμο.
 
Η δική μου γνώμη για την ταινία είναι πως ήταν καλή έως αρκετά καλή...

Κατάφερε να πιάσει το πνεύμα του παιχνιδιού, αν και κάποια στιγμή χάθηκε η μπαλίτσα...

Σε σχέση με άλλες ταινίες που προήλθαν από παιχνίδια (βλ. Resident Evil, Alone In The Dark κλπ.), είναι μακράν η καλύτερη...
 
Πίσω
Μπλουζα