Revision 2013 demos

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Χα, ετοιμαζόμουν να γράψω κάτι για το Revision (αλλά έχει ακόμα, περιμένουμε και τους τελευταίους διαγωνισμούς σήμερα το βράδυ) και ειδικά επειδή βγήκε και ένα πολύ καλό CPC demo.

Ναι, ειδικά το demo με τα physics με άφησε άφωνο. Άντε το εφφέ με τα κουτιά μπορώ εύκολα να σκεφτώ πως γίνεται σε 8bit, αλλά το άλλο με το νερό είναι απίστευτο! Το demo πάλι συνεχίζει να έχει και άλλα ωραία newschool effects, π.χ. το plasma σε voxel heightmap μου άρεσε πολύ.

Και το Panda Design invitation ήταν πολύ συμπαθητικό, 1-2 screens με εφφέ είναι ωραίες και η μουσική πολύ ευχάριστη. Τώρα για το demo του lft (γνωστού και από τα hardware hacks στα wild competitions), υποτίθεται πως πάλι έχει κάνει κάποια πολύ technical κούραση, κάτι με τον loader, δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, αλλά και το demo του από μόνο είναι ευχάριστο.

υ.γ. Το CPC demo είναι εδώ. Ίσως θα έγραφα κάτι σε άλλο thread..
 
Optimus είπε:
Χα, ετοιμαζόμουν να γράψω κάτι για το Revision (αλλά έχει ακόμα, περιμένουμε και τους τελευταίους διαγωνισμούς σήμερα το βράδυ) και ειδικά επειδή βγήκε και ένα πολύ καλό CPC demo.
Ναι, ειδικά το demo με τα physics με άφησε άφωνο. Άντε το εφφέ με τα κουτιά μπορώ εύκολα να σκεφτώ πως γίνεται σε 8bit, αλλά το άλλο με το νερό είναι απίστευτο! Το demo πάλι συνεχίζει να έχει και άλλα ωραία newschool effects, π.χ. το plasma σε voxel heightmap μου άρεσε πολύ.

Και το Panda Design invitation ήταν πολύ συμπαθητικό, 1-2 screens με εφφέ είναι ωραίες και η μουσική πολύ ευχάριστη. Τώρα για το demo του lft (γνωστού και από τα hardware hacks στα wild competitions), υποτίθεται πως πάλι έχει κάνει κάποια πολύ technical κούραση, κάτι με τον loader, δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, αλλά και το demo του από μόνο είναι ευχάριστο.

υ.γ. Το CPC demo είναι εδώ. Ίσως θα έγραφα κάτι σε άλλο thread..
Πρεπει να ομολογησω οτι το Demo του CPC -Still Rising by Vanity , ειναι εξαιρετικο ,καλυτερο (στα δικα μου ματια) απο τα αντιστοιχα τρια C64 Demos) .

Optimus είπε:
Χα, ετοιμαζόμουν να γράψω κάτι για το Revision (αλλά έχει ακόμα, περιμένουμε και τους τελευταίους διαγωνισμούς σήμερα το βράδυ) και ειδικά επειδή βγήκε και ένα πολύ καλό CPC demo.......

υ.γ. Το CPC demo είναι εδώ. Ίσως θα έγραφα κάτι σε άλλο thread..
Y.Γ. Προκειμενου να σχολιασεις ολοκληρωμενα τα Revision's 2013 τεκταινομενα με το δικο σου μοναδικο τροπο και την δεδομενη εμπειρια και γνωση ,σβηνω το δικο μου post παρων , και δινω την σκυταλη στον Optimus για να ξεκινησησει kai noyrio thread ,οπως θα σβησω κι αυτο το reply .

ΟΚ ?????
 
Nemo είπε:
Y.Γ. Προκειμενου να σχολιασεις ολοκληρωμενα τα Revision's 2013 τεκταινομενα με το δικο σου μοναδικο τροπο και την δεδομενη εμπειρια και γνωση ,σβηνω το δικο μου post παρων , και δινω την σκυταλη στον Optimus για να ξεκινησησει kai noyrio thread ,οπως θα σβησω κι αυτο το reply .

ΟΚ ?????
Όχι, δεν χρειάζεται να σβήνεις για μένα :)

Το μόνο παράξενο πάλι είναι πως ανοίξαμε συζήτηση σε thread που είναι για άλλο demoparty αντί να ανοίξουμε νέο θέμα.

Επίσης δεν ξέρω αν θα βρω χρόνο αυτές τις μέρες να αφιερώσω σε μια πιο εκτενή ανάλυση (ίσως σε εκείνο το ξεχασμένο blog) γιατί από αύριο έχω τρεξίματα (μικρά αλλά χαρούμενα νέα που δεν είπα σε κανέναν εδώ: έπιασα δουλειά στο εξωτερικό επιτέλους, βρίσκομαι πια στη Γλασκώβη, τρέχω να βρω σπίτι, τράπεζες, χαρτιά, κλπ. Αυτά!)
 
Πείτε με τι θέλετε να μετακινήσω και θα σας κάνω μια κοπτοραπτική μούρλια! :)

Υ.Γ. Μιχάλη, συγχαρητήρια! :flower: Καλή αρχή!
 
Revision 2013 demos

Έρχονται...
 
D@redevil είπε:
Πείτε με τι θέλετε να μετακινήσω και θα σας κάνω μια κοπτοραπτική μούρλια! :)
Υ.Γ. Μιχάλη, συγχαρητήρια! :flower: Καλή αρχή!
Thanks! Ελπίζω οι άδειες μου να πέφτουν εντώς retromaniax meetings για να βρισκόμαστε :)

Άνοιξα το αυτό, μπορούμε να βάλουμε τις συζητήσεις, από το σβησμένο message του nemo και μετά, ή ξέρωεγω θα γράψω κάτι σύντομα, άμα δεν μπορεί να αναρτηθεί το σβησμένο.
 
Έκανα την μεταφορά οπότε μπορείτε να συζητήσετε εδώ πλέον για το 2013.

Αν υπάρχει πρόβλημα με την επαναφορά του μηνύματος πείτε μου.
 
Ωραία, φχαριστώ! :)

Και συνεχίζουμε τη συζήτηση. Λοιπόν, τελικά σήμερα αργία εδώ (και στο σπίτι που έκλεισα θα μπορώ να μπω αύριο επιτέλους), οπότε έχω χρόνο τουλάχιστον για demowatching ότι έχασα χθες στο streamer (είχε και 4k oldschool compo που το έχασα, δεν ξέρω καν αν βγήκε κάτι καλό). Ξαναέβλεπα το demo με τα physics. Φαίνεται πως το rotation των cubes είναι σπαστό δηλαδή περιορισμένα rotation animation states, είναι 8 objects οπότε μάλλον είναι hw sprites, αλλά το θέμα φυσικά είναι τα physics. Φυσικά μαζί με τα rotation states θα μπορούσε να είναι αποθηκευμένα κάποιες κλίσεις, bounding boxes, κλπ. Από την άλλη σκεφτείτε 8 * 3 bytes (x,y,rotation) * 50fps = 1200bytes/sec. 5-6 seconds = 6-7k. Άνετα θα μπορούσε να είναι animated τα positions. Αν και πιστεύω ότι μπορεί να γίνει realtime.

Το εφφέ με το νερό με προβληματίζει, από την άλλη βλέπω ότι ενώ φαίνεται pixel per pixel, μάλλον αποτελείται από chars, με tiles για solid και γωνίες, το κάνει αυτό άλλωστε και στα metaballs στην αρχή, φαίνεται και από το πως μεταπηδάει το νερό σε διπλανές θέσεις, ίσως έχουμε κάτι σαν έναν marching cubes 2d algorithm μεταμφιεσμένο με τα char tiles του C64. Από την άλλη τα νερά φαίνονται να είναι particlάκια και να κάνουν bounce και collide μεταξύ τους και η μπάλα να κάνει επίσης. Αυτό πρέπει να το δοκιμάσω μια μέρα να δω πόσο βαρύ είναι, από την άλλη ίσως ο αριθμός των particles να είναι πιο μικρός από ότι φαίνεται.

υ.γ. Πόσο θέλω να δοκιμάσω κάποιες ιδέες στον Amstrad, όταν βρω ξανά χρόνο και διάθεση. Angry Birds σε 8bits; ΛΟΛ
 
Φίλε Μιχάλη καλημέρα!!!! και απο εμένα... Σου έυχομαι οτι καλυτερο εκει στα ξενα και ολα να σου ερθουν βολικά φίλε!

(Είχαμε συναντηθεί μια και μοναδική φορά σε εναν καφέ στην Θεσσαλονικη ...κριμα που δεν μπορεσαμε να τα πουμε απο κοντα και αλλες φορές....για την demoτρελλα μας και λίγο assmbly σε 6502!!!! Ίσως στο μέλλον

Καλά να περνας.....
 
Πίσω
Μπλουζα