RGB καλώδιο Megadrive 2 πρόβλημα.

thanasisglt

RetroN00b
Joined
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
28
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα,

παρέλαβα σήμερα ένα rgb καλώδιο που είχα παραγγείλει από ebay για το megadrive 2.

Πριν προχωρήσω σε αγορά ρώτησα τον πωλητή αν είναι συμβατό και δουλεύει σωστά και μου απάντησε πως είναι.

Δυστυχώς όμως μου παρουσιάζει προβλήματα στην εικόνα και στον ήχο.

Η εικόνα κάνει κύματα και στον ήχο ακούγεται ένα μπαζ πολύ ισχυρό και δυναμώνει όσο αυξάνεται η ένταση.

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο είδα πως και άλλοι έχουν παρόμοια προβλήματα με rgb καλώδια αλλά λύση δεν βρήκα.

Γνωρίζει κανένας σχετικά;

Λέτε να φταίει η ποιότητα κατασκευής του καλωδίου;

Πάντως τα χρώματα του rgb η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το composite. Πολύ ανώτερη εικόνα!

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα και εγω θεμα με το καλωδιο που ειχα παρει για το Snes (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29058-Rgb-Scart-%E3%E9%E1-Snes&p=503247&viewfull=1#post503247). Αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ειναι σωστα μονωμενα τα καλωδια οποτε κανουν παρεμβολη τα καλωδια εικονας στα καλωδια ηχου! Οποτε βρηκα στο ebay ενα καλυτερης ποιοτητας καλωδιο και το προβλημα διορθωθηκε αρκετα και ειμαι ευχαριστημενος (για να εχεις 100% καθαρο ηχο χωρις "μπζζζζζ" πρεπει να κανεις μοντα και να περασεις τα καλωδια ηχου εξωτερικα απο τα καλωδια εικονας

[video=youtube;-r8mBuQv6es]

).
Οποτε λογικα και στην περιπτωση σου πιθανος το προβλημα ειναι στην ποιοτητα καλωδιου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
This makes three of us. Έχω το ίδιο πρόβλημα με αυτό το καλώδιο.
 
Ajax87 είπε:
(για να εχεις 100% καθαρο ηχο χωρις "μπζζζζζ" πρεπει να κανεις μοντα και να περασεις τα καλωδια ηχου εξωτερικα απο τα καλωδια εικονας .
Υπάρχει κάποιος οδηγός για να το κάνουμε;
 
Δεν ξερω για οδηγο γιατι δεν ασχοληθηκα παραπερα. Παντως στο βιντεο που εχω βαλει πιο πανω δειχνει πως πρεπει να ειναι το καλωδιο με τα εξωτερικα καλωδια.
 
Eιδα πριν σε ενα γνωστο μου το mega drive με rgb scart στην 55"τηλεοραση hd και σε μερικα παιχνιδια η εικονα μερικες φορες γινοταν μαυρη για 1 δευτερολεπτο περιπου ενω ο ηχος ηταν οκ.Ετυχε να το κανει και 10 φορες συνεχομενα με αυθεντικη κασετα.Δεν ξερω αν ειναι προβλημα του rgb scart η ειναι κατι αλλο.Η εικονα παντος δεν μου αρεσε!!εχω συνηθισει να παιζω mega drive με απλη συνδεση στην παλια crt και τωρα που το ειδα στην 55"hd με rgb scart μετρουσα πιξελ και τετραγωνα στην οθονη.
 
Ισως το καλωδιο χρειαζεται εξτρα ταση. Μου εχει συμβει (και συμβαινει) με το RGB Scart για τον Spectrum 128+ στη Samsung TV μου - του εβαλα εξωτερικα μπαταριες.

Θα δοκιμασω το MegaDrive RGB και θα σου πω (δεν θυμαμαι να μου εκανε περιεργα παντως)
 
Μαλλον απο το καλωδιο rgb θα ειναι και θα χρειαζεται εξτρα ταση αφου σου το κανει και στον Spectrum.Μερικες φορες μπορει μεσα σε 30 λεπτα να μην κανει καμια διακοπη στην εικονα και αλλη φορα στον ιδιο χρονο να το κανει πανω απο δεκα φορες.Ισως με ενα καλυτερο rgb scart να ειναι οκ.
 
 
Κατι τετοια μου εκανε και εμενα...απλα με την μπαταρια τα κανει πιο αραια.

Νομιζω οτι δεν φταιει το καλωδιο (του Spectrum ειναι απο καλο κατασκευαστη). 

Απλα νομιζω οι νεες τηλεορασεις απαιτουν ισχυροτερη ταση για να συγχρονισουν. Καπου το ειχαμε συζητησει παλιοετρα μεσα στο φορουμ νομιζω.

Δεν εχω προλαβει να ξανατσεκαρω το MD/MDCD scart ακομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χτες επαιζα καμια ωρα και σε καποια φαση μαυρισε η τηλεοραση (Samsung) και "εχασε" το MegaDrive (MegaDrive I + MegaCD I).

Ανοιξα, εκλεισα σε καποια φαση επανηλθε αλλα φανηκε οτι ειχε χασει επικοινωνια με την κονσολα διοτι ενω πριν το ειχα 4:3, οταν επανηλθε ηταν 16:9

Νομιζω οτι ειναι θεμα των CRT.

Θα τρεξω παντως το 240p test suite να δω τι γινεται

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι κανω οικονομιες να τσιμπησω ενα OSSC . Αν οσο εκμοντερνιζονται οι τηλεορασεις, γινονται πιο εχθρικες στα κονσολια δεν θα εχω τι να κανω με το OSS.

Τεσπα, ας ειμαστε αισιοδοξοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οποτε μαλλον το σημα rgb του mega drive εχει καποιο κολλημα με τις hd τηλεορασεις.Oσοι χρησιμοποιουν hd τηλεορασεις το καλυτερο για τις παλιες κονσολες λενε εναι ο upscaler Framemeister για καλη hd εικονα με hdmi.Ειναι ομως πανακριβο.Οι τιμες στο ebay ειναι μεταξυ 350-450€
 
Ασε τον Framemeister...πηγαινε για τον φθηνοτερο και ανωτερο τεχνικα Open Source Scan Converter (OSSC)
 
Οντως φαινεται φοβερο για hd τηλεορασεις!!Απ οτι ειδα στα βιντεο η εικονα ειναι αψογη.Καθαρη χωρις πιξελ και με scanlines!!Λες και ειναι απο καποια καλη crt τηλεοραση!!

Εδω ενα βιντεο για την εικονα του OSSC

 
Καλησπέρα,

αγόρασα καινούριο καλώδιο από Αγγλία από conslegoods.

Το συγκεκριμένο  πρόβλημα παραμένει ακριβώς όπως είχε. Μήπως τελικά έχει κάποιο θέμα η κονσόλα μου; 

Αγόρασα rgb και για άλλες κονσόλες και φαίνεται ότι λειτουργούν κανονικά, εκτός του megadrive.

Καμία ιδέα;
 
Πίσω
Μπλουζα