RGB mod σε pcengine?

theoritikos

RetroMasteR
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.226
Αντιδράσεις
117
Αγόρασα ενα pc engine από Ιάπωνα πωλητή στο ebay,και περιμένω να μου έρθει. Διαβάζοντας στα ξένα forums όμως, ανακαλύπτω πως στην Ευρώπη δεν μπορεί να παίξει επειδή είναι σχεδιασμένο για τις συχνότητες των Ιαπωνικών TV. Αλλά και να λειτουργούσε, δεν καταδέχομαι πλέον να βλέπω σήμα κονσόλας μέσω κεραίας σε lcd hdtv...

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, βρίσκω αυτό το διάγραμμα https://console5.com/techwiki/images/7/7e/Hu6260_RGB_Amplifier_Schematic.png με το οποίο η κονσόλα αποκτά rgb σήμα. Επίσης σε αυτό το βίντεο

(στο 5.38) δείχνει ένα άλλο διάγραμμα για rgb, αρκετά πιο απλό.
Πιο σχηματικό θα μου προτείνατε να φτιάξω? Το δεύτερο δεν μου γεμίζει και τόσο πολύ το μάτι να λέμε την αλήθεια..
 
Kοιτα η βασικη διαφορα των κυκλωματων ειναι οτι το 2ο χρησιμοποιει για sync το composite ,γιατι εχει καλυτερη συμβατοτητα οπως λεει..προσωπικα θα δοκιμαζα αρχικα το 1ο γιατι ειναι πιο απλο..
 
angel_grig είπε:
Kοιτα η βασικη διαφορα των κυκλωματων ειναι οτι το 2ο χρησιμοποιει για sync το composite ,γιατι εχει καλυτερη συμβατοτητα οπως λεει..προσωπικα θα δοκιμαζα αρχικα το 1ο γιατι ειναι πιο απλο..
Και το πρώτο σχηματικό νομίζω χρησιμοποιεί το composite για sync,ενισχύοντας το. Θα ξεκινήσω με αυτό πάντως.

Έχω μια απορία για την κατασκευή. Θα το φτιάξω σε strip board και είναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους πλακέτα. Τις ενώσεις μεταξύ των υλικών πως θα τις κάνω?Με καλώδια ή θα αφήσω ποδαράκια για να τα ενώσω μεταξύ τους με καλάι?

Επίσης, η πλακέτα πόσο ανθεκτική είναι σε λάθη? Δηλαδή, αν κολλήσω κάποιο εξάρτημα λάθος και θέλω να το βγάλω, πως θα το βγάλω χωρίς να χαλάσω τον χαλκό?

freaktmp είπε:
Υπαρχει και το dbGrafx Booster TTP, που τα κανει ολα και με εξαιρετικη ποιοτητα.
Δεν υπάρχει η επιλογή για Ελλάδα στις χώρες που στέλνει...

Υπάρχει ενα καλώδιο στο ebay που υλοποιεί αυτή αυτή τη λύση http://www.ebay.com/itm/Scart-RGB-Cable-for-PC-Engine-TurboGrafx16-EXT-Connector-/172291427527? αλλά είναι κομματάκι ακριβό..

Θα ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό για να κάνω τις καλωδιώσεις http://www.mmmonkey.co.uk/pc-engine-rgb-mod/ με την διαφορά πως εγώ θα βάλω av socket σαν του mega drive 2, επειδή είναι στο ίδιο μέγεθος με το original, αλλά και για να μην χαλάσω την εμφάνιση της κονσόλας.

Αγόρασα ενα καλώδιο για mega drive 2 και το περιμένω να έρθει. Αν έχει το pinout όπως σε αυτή την φωτογραφία http://members.optusnet.com.au/eviltim/gamescart/mega2.png, θα παίξει ή θα πρέπει να κολλήσω τα καλώδια αλλιώς στο socket?

Να σημειώσω εδώ σε περίπτωση που κάποιος θελήσει στο μέλλον να κάνει την αντίστοιχη μόντα, πως σύμφωνα με τα ξένα forum θα πρέπει να ξεκολλήσεις τους πυκνωτές και τις αντιστάσεις που υπάρχουν στο mega drive καλώδιο στις γραμμές του κόκκινου, του πράσινου και του μπλε ,απο την πλευρά του scart, γιατί η εικόνα θα είναι σκοτεινή.
 
theoritikos είπε:
Και το πρώτο σχηματικό νομίζω χρησιμοποιεί το composite για sync,ενισχύοντας το. Θα ξεκινήσω με αυτό πάντως.

Έχω μια απορία για την κατασκευή. Θα το φτιάξω σε strip board και είναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσω τέτοιου είδους πλακέτα. Τις ενώσεις μεταξύ των υλικών πως θα τις κάνω?Με καλώδια ή θα αφήσω ποδαράκια για να τα ενώσω μεταξύ τους με καλάι?

Επίσης, η πλακέτα πόσο ανθεκτική είναι σε λάθη? Δηλαδή, αν κολλήσω κάποιο εξάρτημα λάθος και θέλω να το βγάλω, πως θα το βγάλω χωρίς να χαλάσω τον χαλκό?

Kαι με τους 2 τροπους γινεται..ο πιο ευκολος ειναι να αφήσεις ποδαράκια και να τα ενώσεις μεταξύ τους με καλάι..γενικα η πλακετα ειναι ανθεκτικη σε λαθη...το κυκλωμα ομως ειναι τοσο απλο που και να φυγει ο χαλκος φτιαχνεται..εγω εχω φτιαξει παρομοιο κυκλωμα σε χαρτονι!! :D
 
theoritikos είπε:
Δεν υπάρχει η επιλογή για Ελλάδα στις χώρες που στέλνει...
Εστειλα ενα mail στο παλικαρι που τα φτιαχνει και ειπε οτι θα προσθεσει την Ελλαδα στην λιστα με την πρωτη ευκαιρια.
 
Έφτιαξα το πρώτο σχηματικό τελικά,με πολύ προσοχή χωρίς να χαλάσω την πλακέτα.

Εντωμεταξύ περιμένω να μου έρθει το βύσμα και το scart για mega drive 2.

Ακολουθώντας αυτό το διάγραμμα για το καλώδιο,



πως θα κολλήσω τα καλώδια στο βύσμα στην πλευρά της κονσόλας? Το βύσμα είναι αυτού του τύπου



Επίσης, στην πλακέτα έφτιαξα και το διάγραμμα για το composite. Αυτό θα πάει στο βύσμα στο pin 5 που είναι για composite sync ή στο 4 που είναι για το κλασσικό composite?

32xpin.jpg

B1060482507.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια μικρή ανανέωση στο νήμα καθώς το project έχει προχωρήσει.

Έβαλα την πλακέτα και το βύσμα στην κονσόλα και έκανα τις κολλήσεις.

Με την τοποθέτηση της πλακέτας παιδεύτηκα λίγο,μιας και δεν υπολόγισα το μικρό μέγεθος της κονσόλας. Χρειάστηκα να μικρύνω αρκετά την πλακέτα για να χωρέσει,καθώς 'έβρισκε' στην καλωδιοταινία του cartridge.

Στην συνέχεια, έπρεπε να κολλήσω τα καλώδια στο βύσμα. Με λίγο ψάξιμο, βρήκα στο assemblergames ενα πολύ κατατοπιστικό σχηματικό που έφτιαξε ο χρήστης strider1911. Σε αυτό δείχνει την θέση των Pins στο βύσμα http://assemblergames.com/l/attachments/legend-jpg.14031/

Τώρα περιμένω το rgb scart καλώδιο του mega drive (το οποίο δυστυχώς έχει αργήσει πολύ να έρθει..), καθώς επίσης και το turbo everdrive .

Δυστυχώς οι τιμές αρκετών παιχνιδιών που θέλω είναι σε απλησίαστες τιμές,οπότε η αγορά του everdrive είναι μονόδρομος...

Όταν με το καλό μου έρθουν και αυτά, θα ανεβάσω φώτο από το τελικό αποτέλεσμα.

Μια μικρή παρένθεση. Υπάρχει κανένα ηλεκτρονικάδικο στην Αθήνα που να έχει το αρσενικό βύσμα του mega drive 2? Στην πόλη μου δεν το βρίσκω,όπως και στα Αθηναικά μαγαζιά μετά απο μια μικρή έρευνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:


το πιο κοντινό που μπόρεσα να σου βρω είναι αυτό από τους Γερμανούς έχει ένα πιν λιγότερο αλλά μιας και δεν χρειάζεσαι το μονοφωνικό ήχο και το φτιάχνεις που το φτιάχνεις από την αρχή ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό. Stecker=φις, kupplung=θηλυκό, print=για κόλληση σε πλακέτα.

IMG_20160904_0001_NEW.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fetch
Ένα καλύτερο σκανάρισμα, είναι το εξάρτημα που έχω σε κόκκινο κύκλο.
 
Πίσω
Μπλουζα