Rgb Scart για Snes

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
Καλησπερα λεω να παρω ενα καλωδιο Rgb για το Snes μου. (Τωρα εχω ενα Composite)

Τα διαφορα καλωδια rgb που πουλανε στο ebay ειναι της προκοπης;

πχ.

http://www.ebay.co.uk/itm/SNES-PAL-Scart-TV-cable-lead-True-RGB-Picture-Quality-/151438730936?pt=UK_Video_Games_Cables_and_Adaptors&hash=item234273a6b8

http://www.ebay.co.uk/itm/Super-Nintendo-SNES-PAL-RGB-Scart-AV-TV-Cable-Lead-screened-Stereo-Sound-/201186617103?pt=UK_Video_Games_Cables_and_Adaptors&hash=item2ed7a8270f

Το Snes το χρησιμοποιω σε LCD TV Monitor(LG-M2762DP-PZ) και οχι σε παλια CRT αξιζει;

Προβολή συνημμένου 117420
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα καλώδια που παρέθεσες δείχνουν να είναι της προκοπής, οπότε διάλεξε όποιο από τα δυο θες.

Το δικό μου snes με rgb scart σε δυο διαφορετικές lcd της samsung (με scart που υποστηρίζει rgb) έχουν καλή εικόνα. Το παράδοξο είναι πως κάνει κάτι διαγώνιες γραμμές, χωρίς να είναι ενοχλητικές. Ίσως να φταίει το ίδιο το καλώδιο, γιατί το αγόρασα εποχή που οι lcd δεν ήταν και τόσο διαδεδομένες.

Αν η lcd σου έχει scart που να υποστηρίζει rgb λογικά θα έχεις καλή εικόνα. Ρώτα πάντως τον πωλητή αν έχουν κάποιο θέμα τα καλώδια του με τις σύγχρονες tv .
 
Μπορεις να χρησιμοποιησεις καλωδιο rgb απο gamecube, εαν φυσικα εχεις gamecube. Τα SNES/N64/GG εχουν την ιδια θυρα εξοδου εικονας, απλα το Ν64 δεν υποστηριζει το RGB. Απο αυτη την θυρα βγαινει επισης composite σημα.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες!

Η τηλεοραση λογικα ειναι οκ , αφου εχω δουλεψει ps1 με rgb και ηταν μια χαρα.

Θα παραγγειλω ενα και νομιζω θα κανω δουλεια.(Προσφατα απεκτησα gamecube και δεν εχω rgb ουτε εκει... οποτε με ενα σμπαρο 2 τριγωνια :) )
 
mike είπε:
Μπορεις να χρησιμοποιησεις καλωδιο rgb απο gamecube, εαν φυσικα εχεις gamecube. Τα SNES/N64/GG εχουν την ιδια θυρα εξοδου εικονας, απλα το Ν64 δεν υποστηριζει το RGB. Απο αυτη την θυρα βγαινει επισης composite σημα.
Το rgb καλώδιο του gamecube ΔΕΝ είναι συμβατό με το PAL super nintendo! Αρχικά είχα αγοράσει ένα τέτοιο καλώδιο, και διαπίστωσα πως τα χρώματα ήταν αρκετά θολά. Αν πάρεις τέτοιο καλώδιο και είσαι καλός με το κολλητήρι, αυτός ο οδηγός θα σου φανεί χρήσιμος http://www.mmmonkey.co.uk/pal-snes-rgb-cable-fix/
 
What ???? ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο, εγω παιζω στο ΣΝΕΣ μου με το καλωδιο rgb/scart απο το gamecube μου, και ολα ειναι οκ.

Στο λινκ που εστειλες αναφερει "most of the time", που σημαινει οτι υπαρχει περιπτωση να παιζει, υπαρχει περιπτωση να μην παιζει. Εγω δεν εχω συναντησει ποτε καλωδιο ή μηχανημα να μην παιζει.
 
Οποτε για να ειμαι σιγουρος παω για 2 διαφορετικα καλωδια ενα για pal snes και ενα για το Cube!

ps. Για κολλητηρια και τετοια ουτε καν! Δυο κολλησεις εχω κανει στην ζωη μου :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
What ???? ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο, εγω παιζω στο ΣΝΕΣ μου με το καλωδιο rgb/scart απο το gamecube μου, και ολα ειναι οκ.Στο λινκ που εστειλες αναφερει "most of the time", που σημαινει οτι υπαρχει περιπτωση να παιζει, υπαρχει περιπτωση να μην παιζει. Εγω δεν εχω συναντησει ποτε καλωδιο ή μηχανημα να μην παιζει.
Μάλλον έπεσα στην εξαίρεση :) Είτε το καλώδιο που αγόρασα ήταν της πλάκας, είτε η CRT τηλεόραση μου (philips) αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα χρώματα σε RGB mode.

Κάποτε είχα πετύχει ένα forum στο οποίο έλεγαν πως το pal και το ntsc snes απεικονίζουν διαφορετικά το RGB σήμα, και πως ένα καλώδιο για pal σύστημα δεν λειτουργεί σωστά στο ntsc, και τούμπαλιν. (rgb scart πάντα..)

Αν κάποιος στο forum έχει pal και ntsc κονσόλα ας το δοκιμάσει να μας πει αν ισχύει αυτό.
 
Τελικα πηρα ενα Rgb scart για το Snes οπως αυτο της φωτο στο πρωτο ποστ!

Σε σχεση με το Composite ειναι η μερα με την νυχτα στην απεικονηση αλλα εχω ενα θεμα! Οταν το βαζω μου κανει ενα θορυβο τα ηχεια της τηλεορασης ενα "μπζζζζζζζζζ" , επισης παρατηρησα οτι οταν η οθονη δειχνει μαυρο ο ηχος σταματαει για λιγο. Αυτος ο ηχος ακουγεται μονο με το rgb καλωδιο , δεν εχω κανενα θεμα ουτε με το composite , ουτε με το rf.

Απο το λιγο που εψαξα δεν βρηκα λυση αλλα ειδα οτι το εχουνε αρκετοι πχ. http://nfggames.com/forum2/index.php?topic=5266.0

Καμια ιδεα ;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Ajax87 είπε:
Τελικα πηρα ενα Rgb scart για το Snes οπως αυτο της φωτο στο πρωτο ποστ!
Σε σχεση με το Composite ειναι η μερα με την νυχτα στην απεικονηση αλλα εχω ενα θεμα! Οταν το βαζω μου κανει ενα θορυβο τα ηχεια της τηλεορασης ενα "μπζζζζζζζζζ" , επισης παρατηρησα οτι οταν η οθονη δειχνει μαυρο ο ηχος σταματαει για λιγο.
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με παρόμοιο καλώδιο για το Multi Mega. Τι να συμβαίνει άραγε;
 
Λοιπόν, έπειτα από συζητήσεις επί συζητήσεων στο chat με το δημιουργό του νημάτιου τούτου, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα παρατηρείται όταν υπάρχει εικόνα στην τηλεόραση και κυρίως όταν αυτή είναι φωτεινή. Έτσι τα σήματα της εικόνας προφανώς αλληλεπιδρούν με το καλώδιο του ήχου και κάνουν αυτό το παράσιτο. Πέραν της λύσης να κοντίνουμε την απόσταση του καλωδίου και να χωρίσουμε τα audio από τα visual καλώδια εγώ σκέφτηκα μήπως γίνεται δουλειά και με την τοποθέτηση ενός αποπνικτικού φερρίτη ή αλλιώς ferrite choke που γνωρίζουμε όλοι από το καλώδιο αυτό κυρίως ώστε να περιορίσουμε τον ηλεκτρικό θόρυβο. Το θέμα είναι, τοποθετείς απλά τον φερρίτη γύρω από το καλώδιο και τελείωσες ή θέλει να επέμβεις περισσότερο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετα απο αρκετο καιρο να κανω ενα update στο θεμα για να ξερει πως να κινηθει καποιος ομοιοπαθης. Ουτε ο φερριτης εκανε τιποτα...

Τελικα βρηκα εναν πολωνο στο ebay που φτιαχνει καλωδια για κονσολες και πηρα ενα καλης ποιοτητας rgb scart και το προβλημα διορθωθηκε κατα 90% (εχει ακομα ενα πολυ μικρο παρασιτο αμα παω διπλα στο ηχειο). Το καλωδιο που πηρα ειναι αυτοhttp://www.ebay.com/itm/Super-Nintendo-SNES-RGB-SCART-EURO-High-Quality-Cable-for-PAL-consoles-/172024557899?hash=item280d76714b:g:tv4AAOSw2s1Urv5E s-l500.jpg

Στο μεταξυ το καλωδιο αυτο το εχω παρει μηνες και τωρα καθως εψαχνα να βρω το λινκ για το καλωδιο στο ebay ,για να το βαλω στο ποστ ειδα οτι ο πολωνος εφτιαξε και καλωδιο που περναει τον ηχο εξωτερικα. Αυτο πιστευω εναι η καλυτερη επιλογη! Σκεφτομαι μηπως τσιμπησω ενα αλλα δεν ξερω αν αξιζει αφου κανω την δουλεια μου με το αλλο!(εχουμε και το θεμα με τα λεφτα στο paypal). Το νεο καλωδιο ειναι αυτοhttp://www.ebay.com/itm/Super-Nintendo-SNES-RGB-SCART-EURO-High-Quality-MULTIAUDIO-Cable-for-PAL-CONSOLE-/172021294481?hash=item280d44a591:g:rtwAAOSwPYZU6h6W
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως στο snes με rca στην crt βλεπω φανταστικη εικονα και δεν υπαρχει κανενας λογος αγορας rgb scart!!στην lcd led plasma και γενικα σε hd τηλεορασεις δεν νομιζω να εχει καποιο ιδιαιτερο νοημα η συνδεση rgb scart η rca η οτιδηποτε αλλο εχουν βγαλει αφου λογο αναλυσης η εικονα δεν προκειται να δειξει οπως πρεπει και δεν υπαρχει τροπος!!κομπλε δειχνει MONO σε μια καλη CRT τηλεοραση..το snes ειναι φτιαγμενο μονο για την crt!!!ολα τα υπολοιπα που εχουν βγαλει για lcd hd τηλεορασεις τα βλεπω πεταμενα λεφτα!!
 
Εδω ενας μετα απο ψαξιμο πηρε ολοκληρο εξοπλισμο (μετατροπεα,καλωδια rgb κτλ) για να εχει τελεια εικονα με το snes σε plasma τηλεοραση.

Και τα αποτελεσματα στο βιντεο

 
Πίσω
Μπλουζα