Rise of the Triad

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.925
Αντιδράσεις
1.164
Σωτήριο έτος 1995: Τα 2 DOOM έχουν σαρώσει τα πάντα, και έχουν αλλάξει οριστικά την πορεία του gaming. Η Apogee, δημιουργός του μυθικού Wolfestein 3D, φέρνει στο φως ένα από τα πιο cult fps όλων των εποχών. To Rise of the Triad.




Αποστολή μας είναι η εισβολή στο κρησφύγετο μιας ναζιστικής οργάνωσης και η εξολόθρευσή της. Γκεσταπίτες, Εσεστζίδες, και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις θα μετανιώσουν την ώρα και τη στιγμή που άφησαν χιτλερικό μουστακάκι!

Προβολή συνημμένου 87961

Πάρε να ʼχεις Φριτς!




Αυτό που πρόσεχε ο παίκτης από την πρώτη του στιγμή στο ROTT, ήταν η μεγάλη ελευθερία κίνησης, το σκοτεινό γοτθικό σκηνικό, και φυσικά η υπερβολική βία που προκαλούσε γέλιο.

Προβολή συνημμένου 87962

Τσκ τσκ τσκ… Αμετανόητοι αυτοί οι Ναζί.


Συνεχίζουν να χειρονομούν ακόμα και όταν ότι έχει απομείνει από δαύτους είναι μόνο …ένα χέρι!





Σφαίρες και πύραυλοι έπεφταν βροχή, και ο παίκτης εκτός από τους οπαδούς του ράιχ, έπρεπε να προσέχει και τις διάφορες παγίδες του περιβάλλοντος: φωτιές, τοίχοι που συνθλίβουν, θανάσιμα χάσματα, και άλλες.

Προβολή συνημμένου 87963

Στο πυρ το εξώτερον!




Το παιχνίδι δεν προσέφερε την ποικιλία εχθρών και περιβαλλόντων των DOOM, αλλά η μεγαλύτερη του ατυχία ήταν το ότι συγκρίθηκε με άλλους δυνατούς τίτλους της εποχής, όπως το Hexen και το Descent. Άσχετα από αυτό, το ROTT προσέφερε ξέφρενα διασκεδαστική δράση και κάποιες καινοτομίες: Εχθροί που παρακαλούσαν για έλεος γονατιστοί(!), εξελιγμένη φυσική στη μηχανή, και πρωτότυπα όπλα. Όλα τα παραπάνω θα τα ξαναβλέπαμε εξελιγμένα στο μέλλον. Ευχαριστούμε για όλα Apogee, θα σε θυμόμαστε πάντα…





Υ.Γ. Το review αφιερώνεται στον Optimus, για την υπέρμετρη θεΐλα που μας χάρισε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω παιξει μονο το ντεμο απο αυτο :)

Η εντυπωση μου ηταν πως τεχνικά ήταν αρκετά ανώτερο απο το Dark Forces (της ιδιας χρονιας)

Αξιζει να αναφερθει επισης οτι αφηνε να κουβαλας μονο 3 οπλα: ενα ή δύο πιστόλια, ένα αυτόματο (με απειρες σφαιρες) και τελος, ενα απο διαφορετικα ειδη ρουκετοβολων. Οταν εβρισκες καινουργιο, αφηνες πισω το αλλο.

Καλως η κακως προσπαθησε να μιμηθει τα κλασσικά παλιοτερα platform της Apogee σε 3d σκηνικό, οποτε το μισο παιχνιδι εχει να κανει με πηδηματα, ασανσεράκια, πλατφόρμες κλπ σε σχεδον πανομοιότυπες πίστες. Οι πιστες ομως δεν ειχαν καποιο ρεαλιστικο σημειο αναφορας (πχ σπιτι, καστρο, βαση) και δεν υπηρχε κανενα σεναριακο παζλ (περα απο το να βρεις μυστικα δωματια ή να σπρωξεις τοιχους).

Δυστυχως απο εκεινη την εποχη τα Doomοειδή είχαν αρχίσει να περνάνε σε πιο ρεαλιστικά περιβαλλοντα και σε λιγότερο arcade σκηνικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως ήταν τεχνικά ανώτερο από το Dark Forces. Γρηγορότερη μηχανή, λιγότερο pixelιασμα, ψηφιοποιημένοι εχθροί κλπ. Όπως είπες όμως, υστερούσε σεναριακά, και στο "στήσιμο" του κόσμου.

Πάντως πολύ δυνατή χρονιά για τον χώρο το 1995.
 
Εγώ απλά να συμπληρώσω, ότι στο ROTT δεν σκοτώνεις ναζί ή κάτι παρόμοιο, αλλά τα μέλη μιας σατανικής αίρεσης. Επίσης η μηχανή του παιχνιδιού είναι μια υπερ-αναβαθμισμένη έκδοση της μηχανής του πρωτοπόρου Wolfenstein3D !

επίσης για να ζηλέψετε, σας βάζω φωτογραφίες από το αντίτυπό μου (3.5" disks) :p

IMG00242-20100330-1556.jpg


IMG00244-20100330-1556.jpg


IMG00244-20100330-1556.jpg

IMG00242-20100330-1556.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
Εγώ απλά να συμπληρώσω, ότι στο ROTT δεν σκοτώνεις ναζί ή κάτι παρόμοιο, αλλά τα μέλη μιας σατανικής αίρεσης.
Εχμ ναι, αυτό είναι το ακριβές σενάριο. Απλά στην παιδική μου συνείδηση έχει αποτυπωθεί ως μάχη ενάντια σε ναζί, λόγω των στολών των εχθρών, των όπλων, και της γενικής wolfenstein ατμόσφαιρας :p
 
Φοβερό παιχνιδάκι το είχα και γω παίξει...

Το 95 ήταν σταθμός για τους η.υ. Ειδικότερα η έλευση των W95 έφερε αύξηση στις πωλήσεις στους η.υ, περισσότερα pc σε κάθε σπίτι οπότε και αύξηση πωλήσεων σε παιχνίδια.

Αυτό που θυμάμαι είναι ακόμη είναι η ταχύτητα του παιχνιδιού αν και το μηχάνημα ήταν μέτριο. Ενώ το DOOΜ ήταν βαρύτερο..
 
Πίσω
Μπλουζα